Pastane, Cafe Açmak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir ?

Pastane, Cafe Açmak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir ?
28 Şubat 2018 tarihinde eklendi, 1.678 kez okundu.
Pastaneler günümüzde oldukça çok tercih edilen mekanlardır. Bu sebeple işletme sahibine güzel kazançlar getirmektedir. Tabi ki bu iş sadece kazanç değil bazı kimseler için hobinin ta kendisidir. Evinde harika pastalar, kurabiyeler yapanların mutlaka pastane açma hayali vardır. Kimisi bu hayalini sermaye sıkıntısından kimi de kendinde cesaret bulamadığından bu yola çıkamazlar. Ancak son yıllarda devletin sağladığı girişimci destek programları vatandaşa çıkış yolu olmuştur. Maddi ve manevi olanağı  bu yollarla sağlamanız durumunda  Pastane, cafe açmak için hangi ekipmanlar gerekli? Bu tarz işletme açmak için istenen belgeler hangileridir? tüm detaylarıyla bahsettik.

Nasıl Pastane. Cafe Açarım?

Hemen her ev hanımı yaptığı el emekleri görülsün, beğenilsin ister. Bu hobilerin başında da pasta, börek gibi hamur işleri gelmektedir. El becerinize güveniyor, ben bu işi yürütürüm diyorsanız. Size en basitinden pastane, cafe nasıl açılır anlatacağız. ilk önce ihtiyacınız olan şey sermayedir. Sermayeyi sağlamak için birikmişiniz var ise işler kolay. Ancak birikmişiniz de yok ise yardımınıza KOSGEB destekleri yetişir. Ayrıca KOSGEB ile sınırlı olmayan teşvikler, Ziraat bankasının girişimci kredileriyle de sağlanabilir. Bu şekilde finansmanı bulduğunuzda pastane için bir mekana ihtiyacınız olacaktır. Bu mekan bulunduğu konum itibariyle işlek bir cadde de bulunduğu taktirde çok kazanç sağlayacaktır. Ayrıca büyüklük olarak cafe ve pastane olmaya müsait olmalıdır. Bunun yanı sıra gıda üzerine bir işletme olduğundan gerekli izinler daha detaylı olacaktır. Kurulum için bir cafe ye ne gerekliyse, pastane malzemeleri, iç dizaynı, servis ürünleri, mekanı ve çalışanları hepsi hazır olduğunda  pastane yada cafe yi rahatlıkla hizmete açabilirsiniz.

Pastane Açmak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Günümüzde her bir işletmenin kurulumu için istenen  koşullar vardır. Bu işletme hele ki gıda  ve sağlık üzerine olunca izinler bir hayli sıkı tutuluyor. Özellikle esnaflık hususu için gerekli belgelere ayrı bir inceleme de bulunuluyor. Bu denli önemli hijyen ve vergi kurallarına dikkat edilirken hangi belgelere ihtiyaç duyulur, gelin bir bakalım;

 • İşletme açacak kimsenin nüfus cüzdanı veya ehliyet fotokopisi
 • Pastane açmak için işletme başvuru belgesi
 • Şahsın kendine ait 2 adet vesikalık fotoğrafı
 • İşletme tapu fotokopisi
 • İşletme mekanı kira ise kira sözleşmesinin fotokopisi
 •  Mekan kullanım izni
 • Vergi levhanızın fotokopisi
 • Ustalık belgesi
 • Hangi odaya kayıtlıysa (ticaret veya esnaflar odası) üye olduğuna dair belge
 • Plastik dosya
 • İtfaiye raporu
 • Sicil tasdiknamesi
Pastane Cafe Açarken Dikkat Edilecek Hususlar

 • İşletme açmak istenilen mekan iyi gelir getirecek bir çevre olmalıdır. Nasıl mı mesela kıyı mahallede bir pastanenin az gelir getireceğini düşünerek, mekan seçiminizi işlek bir caddeden yana yapmalısınız.
 • Mekanınızın bulunduğu çevrede pastane, cafe ye ihtiyaç varsa tercih bu yönde olmalıdır. Zira adım başı cafenin olduğu bir yerde çok kazanç sağlanması mümkün değil.
 • İş yeri açmak sizin hayaliniz olabilir. Ancak birazda yeteneğinize kulak vermelisiniz. Çünkü siz ev yemeklerinden iyi anlıyor iken, lokanta yerine cafe açarsanız zarar etmeniz muhtemel ve riskli olacaktır.
 • İşletme açma kararınızdan itibaren, açılışa dek her şeyi planlamalıdır. Plansız başlanan iş size ancak zaman ve para kaybettirir. Sistemli ilerlemek, örnek iş planlarını incelemek sizin yararınıza olacaktır.
 • Kurduğunuz işletmenin tanıtımı bu işte ki en önemli noktadır. Reklamınızı geniş kitlelere ulaşacak şekilde yapmanız, daha çok müşteri kazanmanızı sağlayacaktır. Bunu el broşürü, renkli tabelalar, reklam afişi ve sosyal medyada tanıtım şeklinde yapabilirsiniz. Bu yolla birçok kimseye kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
 • Çalışan personel ve işletme sahibinin  güler yüzü müşteri için çok önemlidir. Personel temiz ve bakımlı olmaları müşteri memnuniyeti için oldukça gereklidir. İlgili, saygılı çalışan sizin daha çok kazanmanızı sağlayacaktır.
Pastane Açmak İçin Gerekli Malzeme Listesi

Pastane Açmak İçin Gerekli Malzeme Listesi

Pastane Açmak İçin Gerekli Malzeme Listesi

Herhangi bir alanda iş yeri açmaya  karar verdikten sonra ihtiyaç listesi de şekillenecektir. İşletmeniz pastane tarzı bir yerse daha çok üretimde gerekli olan malzemeler( tepsi, kalıplar, merdane, tencere, ocak, dolap, karıştırma kapları, oklavalar) lazım olacaktır. Ancak cafe tarzı bir yer düşünüyorsanız  servis de gerekli olacak (bardak, tabak, kaşık, çatal, sunum malzemeleri, tepsilere) ihtiyaç duyulacaktır. Size önerimiz işletme tercihiniz belli olmadan birkaç mekanı ziyaret ediniz. Hangisinde işler nasıl yürüyor inceleyiniz. Az masraflı bol kazançlı olanı tercih ediniz. Bol bereketli günler dileriz.

Konu Videomuz

Bir önceki yazımız olan İŞ-KUR' un Evlere Sağladığı Ek İş İmkanları Var mıdır ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git