DEVLET Kredi

E-Kobi Giriş

KBS diye kısaltılan KOBİ BİLGİ SİSTEMİ girişi yaparak bir çok destek programlarından yararlanacak olan esnaflarımız için e-kobi giriş sayfası ile kobi beyannamesi de dahil olmak üzere bir çok KOSGEB kayıt işlemlerinizi güven içinde sağlayabilirsiniz.
E-Kobi Girişi Nedir ?

İlk olarak sizlere kısa olacak şekilde E-Kobi sistemi hakkında biraz bilgi vermek istiyorum. Sistem veritabanı ile oluşmakta dır. Tüm esnafların ticari sicil gazeteleri dahil olmak üzere vergi numaraları ile adres bilgilerinin yer aldığı bir veri ağıdır. Burada kobi giriş yapmadan önce mutlaka KBS ye daha önceden kayıtlı olması gerekmektedir. Daha önceden sisteme kayıtlı olan esnaflarımızın tekrardan kobi giriş işlemini yapmaları için kayıt olmaları aranmaz. Şayet daha önceden kayıt işlemini oluşturup mail adresinize bir kullanıcı adı ile şifre geldi ise lütfen e-kobi giriş yapmak için http://kds.kosgeb.gov.tr/UI/KOBILogin.aspx bu adresi tıklayınız.

Ama hiç kaydınız KBS de yer almıyor ise lütfen ilk önce kayıt işlemleri için aşağıdaki belirttiğimiz talimatları yerine getiriniz.

E-Kobi Kayıt İşlemlerine Başlamadan Önce!

Kayıt işlemlerini yapabilmeniz için öncelik ile kobi olmanız gerekir. Bazı özel durumlarda ise bu işlemi sağlamanız için esnaf olmanız dahil yeterli olacaktır. Özel durumdan kastımız son yıllarda devletimizin tüm esnaflara vermiş oldukları faizsiz kredi imkanlarıdır. Onun haricinde şayet kobi değil iseniz bir çok destek programlarından ne yazık ki yararlanamazsınız.

Kayıt işlemleri için sistem size tam 15 dakika süre tanır. İşlemler şayet 15 dakika içinde sağlanmaz ise sistem kendini otomatik olarak yeniden başlatır, dolayısı ile tüm bilgilerinizi tekrar baştan girmeniz icap eder. Bu yüzden dolayı kayıt olma işlemine başlamadan evvel ihtiyacınız olacak ” Vergi levhası, SGK bilgileriniz, İşletmenize ait NACE kodu ve İş yerinizin adres bilgilerini ” önceden bir yere not almanızı öneririm. Eğer bu bilgileri hazırladı iseniz şimdi kayıt olma işlemlerini sırası ile nasıl yapılacağına başlayabiliriz.

KOSGEB E-kobi Kaydı Oluşturulması

E-kobi kaydı oluşturmak için ilk olarak doğrudan esnafımızın http://destek.kosgeb.gov.tr/Pages/Application.aspx adresine girmesi gerekir. İşlemelerin daha hızlı bir şekilde sağlanması için tüm adımları masa yada diz üstü bilgisayarlarınız ile sağlamanızı öneririm. Bahsettiğimiz sayfaya giriş sağladıktan sonra size biraz öncede bahsettiğim bilgilerin sorulacağı tek sayfalık bir pencere karşınıza çıkacaktır. Sizi karşılayacak olan sayfanın görüntüsü aynen aşağıdaki şekilde deki gibi olması gerekmektedir. ( Resmi daha net görmek için lütfen üzerini tıklayınız. )

Kobi Beyannamesi Doldurma İçin Kayıt Olma

Kobi Beyannamesi Doldurma İçin Kayıt Olma

Bu sayfaya erişim sağladıktan sonra şimdi yapmanız gereken tek şey tüm boş alanları elinizde yer alan resmi belgelere dayanarak doğru bir şekilde doldurmaktır. Bu alanda bir bölümde takılabilir ve zorlanabilirsiniz. Bu alan NACE Kodu girilmesi bölümü olacaktır. Ama bu alanında nasıl doldurulması gerektiğini sizler için aşağıda yine resimli olarak yer verdim.

NACE KODU Seçilmesi

NACE KODU Seçilmesi

 1. İlk olarak yukarıdaki resimde belirttiğim ” Faaliyet Konunuzu Seçmek İçin Tıklayın ” sekmesine gidiniz.
 2. Aşağıda görüldüğü gibi bir pencere açılacaktır. Bu pencerede ilk olarak ” işletme türü ” kutucuğunu size uygun olacak şekilde belirtiniz.
  NACE KODU giriş işlemleri

  NACE KODU giriş işlemleri

   

 3. Daha sonra ise ilk olarak NACE üst kodunu işletmenizin türüne göre belirtiniz.
 4. Sonrasında ise altında yer alan ” NACE İkili Kodu ” alanından yine size uygun olacak olan NACE ikili kodunu giriniz.
 5. Son olarak ise ” KAYDET ” demeniz yeterli olacaktır.

tüm bu işlemleri doğru bir şekilde yaptıktan sonra ana formdaki yer alan iletişim bilgilerinizi de doğru olarak girip kaydet demeniz ile e-kobi giriş şifreniz belirtmiş olduğunuz mail adresine anında gelecektir.

 

 

DEVLETKredi.Com