DEVLET Kredi

KOSGEB Desteklenen Sektörler Nelerdir? (2020 NACE Kodları)

KOSGEB Desteklenen Sektörler Nelerdir? (2020 NACE Kodları)

2020 KOSGEB Destek programlarından yararlana bilmeniz için mutlaka iş fikriniz yada mevcut durumdaki işletmeniz desteklenen sektörler içerisinde yer alması gerekir. Şayet işletmeniz yada iş fikrinize yönelik temelini atacağınız iş yeri projeniz aksi taktirde hiç bir KOSGEB programından yararlanamaz. Yeni girişimci iseniz ”Girişimciliği Geliştirme Destek Programı” altındaki programlarda İleri Girişimcilik Destek Programı ile Geleneksel Girişimcilik Destek Programı için ayır şekilde oluşturulan NACE kodlarını bilmeniz de ayrı bir önem arz etmektedir. PDF formatı içerisinde yer alan bütün bu kuruma ait desteklenen sektörler listesini güncel olarak burada bulabilirsiniz.

KOSGEB Desteklenen Sektörler 2020 PDF

KOSGEB desteklenen sektörler 2020 yılı itibarı ile ciddi bir değişikliğe uğramıştır. PDF formatı olarak bizler ile paylaşılan NACE kodları ile birlikte sektörler 2 kısıma ayrılmıştır. Desteklenen sektördeki bu ciddi değişiklik yeni girişimcilerin destek programlarından istifade etmesi için alması gerekilen ”Girişimcilik Sertifikası” başvurusunu da doğrudan etkilemiştir. KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Başvurusu Nasıl Yapılır da bunu detaylı olarak sizler için güncelleyerek anlattım. KOSGEB tarafından desteklenen sektörler yeni dönemde 2 bölüme ayrıldığını söylemiştik. Bu ikiye ayrılan sektörler,

 1. İleri Girişimcilik Desteklenen Sektörler
 2. Geleneksek Girişimcilik Sektörleri

olarak yer almaktadır. Buna göre şayet iş fikriniz ”İleri Girişimcilik Desteklenen Sektörleri” içerisinde yer alıyorsa;

 • Hem Geleneksel Girişimcilik Destek Programı hibe olanaklarından
 • Hemde ” İleri Girişimcilik Destek Programı hibe imkanlarından

yararlana bilirsiniz. Eğer ki iş fikriniz sadece ”Geleneksel Girişimcilik Desteklenen Sektörler” içerisinde yer alıyorsa sadece iş fikriniz için ”Geleneksel Girişimcilik Destek Programı” hibe imkanlarından yararlana bilirsiniz.

KOSGEB Geleneksel Girişimcilik NACE Kodları

KOSGEB Geleneksel ve İleri girişimcilik destek programı olarak 2 kola ayrıldığı gibi destek verdiği sektörlerde aynı şekilde ikiye ayrılmıştır. Geleneksel Girişimcilik NACE kodlarının tamamı ticari yapıya ait iş fikirlerini ifade etmektedir. Örneğin, bir lokanta, bir market veya güzellik salonu gibi.! Bu sektörler içerisinde yer alanların tamamı sadece ”Geleneksel Girişimcilik Destek Programı” içerisinde yer alan hibe olanaklarından yararlana bilmektedir. KOSGEB Geleneksek Girişimcilik NACE kodlarını Online olarak İnternet üzerinden sorgulama yapabildiğiniz gibi ayrıca PDF formatın olarak da bilgisayarınıza tamamını indire bilirsiniz. Şimdi sizler için bu iki sorgulama yöntemini nasıl yapılacağını paylaşacağım.

KOSGEB Geleneksel Girişimcilik NACE Kodları İnternet Üzerinden Sorgulama:

 1. İlk olarak sorgulama yapmak için https://bit.ly/2ZiHcQU adresine giriş yapalım.
 2. Karışımıza çıkan NACE REV 2 KODU / SEKTÖR adı arama alına iş fikrimizin ismini örnekte olduğu gibi yazalım.
 3. Daha sonra arana işaretine tıkladığımız da iş fikrimizin KOSGEB Geleneksel Sektörler NACE kodları içerisinde yer alıp almadığını göre biliriz.

👉 Geleneksel Sektörler NACE Kodlarını PDF formatın da tamamını görüntüleyip indirmek için ise tek yapmanız gereken ise bu bağlantıyı tıklamanız dır.

KOSGEB İleri Girişimcilik NACE Kodları

KOSGEB ileri Girişimcilik NACE kodları içerisinde yer alan iş fikirleri Geleneksel Girişimcilik NACE kodlarına göre çok daha avantajlıdır. Bu avantaj KOSGEB ‘den fazla hibe alacağı anlamına da gelmektedir. Ancak, kurum bu avantajı da İleri Girişimcilik NACE kodları içerisinde yer alanlara kademeli olarak vermektedir. Bu kademe ise iş fikrinin teknoloji boyutuna göre değerlendirilmektedir. Buna göre belirlenen teknoloji boyutu

 1. Düşük
 2. Orta
 3. Yüksek

olarak ayrılır. Teknoloji boyutu yüksek olan iş fikirleri KOSGEB’den en fazla hibe almaya hak kazanan iş fikirleridir.! 3 Kısıma göre ayrılan İleri Girişimcilik NACE Kodları sadece PDF formatı ile yeni girişimcilere paylaşılmıştır. PDF formatı dahilinde ileri girişimcilik NACE kodlarını görmek için ise aşağıdaki bağlantıyı takip etmeniz yeterlidir.

✅ KOSGEB İleri Girişimcilik NACE Kodları PDF Formatın da görme veya indirmek için burayı tıklaya bilirsiniz.

KOSGEB Yüksek Teknoloji NACE Kodları

KOSGEB Yüksek Teknoloji NACE Kodları KOSGEB Girişimcilik Destek Programından en fazla hibe alan iş fikirlerini barındıran kodlardan oluşur. Bu NACE kodları ise oluşturulan listede sadece 10 başlıktan oluşmaktadır. 10 başlıktan oluşan KOSGEB Yüksek Teknoloji NACE kodlarını merak ediyorsanız aşağıdaki tabloyu göz atmanız yeterlidir.

59.12.01 Sinema filmi, video ve televizyon programları çekim sonrası faaliyetleri (ses-görüntü redaksiyonu, asıl kopyaların aktarımı, renk düzeltme, sayısal iyileştirme, görsel efekt, animasyon, alt yazı, başlıklandırma, grafik, vb. işler)
61.20.03 Kablosuz ağlar üzerinden İnternet erişiminin sağlanması
61.30.01 Uydu üzerinden telekomünikasyon faaliyetleri
61.90.04 Telekomünikasyon uygulamalarına yönelik radar istasyonlarının işletilmesi
61.90.90 Bys. diğer telekomünikasyon faaliyetleri (uydudan izleme, iletişim telemetresi vb. uzmanlık gerektiren telekomünikasyon uygulamalarının sağlanması, çevrim içi İnternet erişimi sağlanması, VOIP sağlanması, vb.)
62.01.01 Bilgisayar programlama faaliyetleri (sistem, veri tabanı, network, web sayfası vb. yazılımları ile müşteriye özel yazılımların kodlanması vb)
63.11.08 Veri işleme, barındırma ve ilgili faaliyetler (veri girişi, verinin işlenmesi, özel raporların oluşturulması, depolanması, vb.)
63.12.01 Web portalı faaliyetleri
72.11.01 Biyoteknolojiyle ilgili araştırma ve deneysel geliştirme faaliyetleri
72.19.01 Doğal bilimler ve mühendislikle ilgili diğer araştırma ve deneysel geliştirme faaliyetleri (tarımsal araştırmalar dâhil)

KOSGEB NACE Tipi Nedir?

KOSGEB NACE tipi 2 kısıma ayrılmaktadır. Bu kısımlara göre yeni girişimciler hibe miktarlarından ” Girişimcilik Destek Programı ” kapsamında istifade etmektedirler. İki kısımı ayrılan NACE tipleri ise şunlardır.

 1. Geleneksel Girişimcilik için oluşturulan NACE tipi
 2. İleri Girişimciler için oluşturulan NACE tipi

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi dahil olmak üzere yararlanacağınız hibe oranına kadar bu NACE tipinde hangi iş fikrine sahip olduğunuza göre belirlenmektedir.

 • Geleneksel Girişimcilik NACE Koduna Sahip İş Fikirleri => Sadece Geleneksel Girişimcilik Eğitimi alması yeterli iken
 • İleri Girişimcilik NACE Koduna Sahip İş Fikirleri => Geleneksel Girişimcilik Eğitimine ilaveten İleri Girişimcilik Eğitimi ‘de alması gerekmektedir.

Lütfen bizlere iş fikrinizin KOSGEB Desteklenen sektörler içerisinde yer alıp olmadığını bize çekinmeden sorunuz. Yada ücretsiz bilgi hattı olan 444-15-67 çağrı merkezini arayınız. Ayrıca, KOSGEB desteklerinden yararlanmaya hak sahibi olanlar ”Gelir Belgesiz Kredi” kullanmak için aşağıdaki bankamızı arzu etmeleri halinde tercih edebilirler.

Mayıs ayı için en iyi gelir belgesiz kredi veren bankamız TEB bankası seçilmiştir. Bankanın bu ay uyguladığı faiz oran ile geri ödeme örnek tablosu şu şekilde oluşur.

TEB 12 Ay 24 Ay 36 Ay 48 Ay 60 Ay
%0.94 %0.94 %1.03 %1.60 %1.60

 

TEB Gelir Belgesiz Girişimci Kredisi
Miktar VADE Aylık Ödeme Toplam Maliyet
40.000 TL 12 Ay 3.582,76 TL 42.993,09 TL
24 Ay 1.911,76 TL 45.882,27 TL
36 Ay 1.383,32 TL 49.799,77 TL
48 Ay 1.109,83 TL 53.271,73 TL
60 Ay 948,07 TL 56.884,60 TL

Yeni nesil dijital kredi başvuru işleminizi bu bağlantı üzerinden hemen yapabilirsiniz.

KOSGEB Desteklenen Sektörler Nelerdir? (2020 NACE Kodları) HAKKINDA LÜTFEN SORUNUZU SORUNUZ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

DEVLETKredi.Com