DEVLET Kredi

KOSGEB Desteklenen Sektörler Nelerdir ?

17.04.2018
566
KOSGEB Desteklenen Sektörler Nelerdir ?

Şayet KOSGEB destek programlarından her hangi birine başvuru yapacak iseniz ilk olarak mutlaka sektörünüzün desteklenip, desteklenmediğini kontrol etmeniz gerekmektedir. Şayet, faaliyet gösterdiğiniz alan KOSGEB tarafından desteklenen sektörler içerisinde yer almıyor ise aslan kurumdan istifade edemezsiniz. 2019 yılında güncellenen NACE listesinde işletmenizin faaliyet kodunu bulabilir, aklınızda ki bu sorundan hemen kurtula bilirsiniz.!

KOSGEB Desteklenen Sektörler Nelerdir ?

Detaylı araştırmalarımız üzere kurum, ilk etapta sadece sanayi kuruluşlarını desteklemek amacı ile kurulsa da 2009 yılında artık yasaklı olmayan hemen hemen bir çok alana destek sağlamaktadır. Birime belkide en çok sorulan soruların başında gelen KOSGEB desteklenen sektörler nelerdir ? sorusunun cevabını açık bir şekilde sizlere bu yazımızda da açıklayacağız. İster işletme sahibi KOBİ olun, isterseniz ilk defa bir işletme kuracak yeni girişimci olun birim den her türlü program desteği alabilmeniz için mutlak suret ile firmanızın bu listede yer alan işletmeler içerisinde yer alması gerekmektedir. Böyle öneme sahip olan bu listeyi birim NACE ismini vermiş olduğu kodlar ile sınıflandırmış bulunmaktadır.

Nace Kodları ile Belirtilen Sektörlerin Listesi

14 ana başlık altında oluşan listede yer alan sektörler de aslında birer kendi alanına ait ana başlıklar olarak yer almaktadır. İlk olarak Bu 14 ana başlığı sizler için NACE kodları ile listeledik.

 • B- Taş ocağı ve madencilik alanları
 • C- İmalat
 • D- Gaz, Elektrik Buhar ve İklimlendirme ürünlerinin imalatı ve dağıtımı
 • E- Atık yönetimi, Atık su yönetimi
 • F- İnşaat alanında verilen destekler
 • G- Motorlu her türlü kara taşıtın onarımı, toptan veya perakende satışı
 • H- Depolama ve ulaştırma
 • I- Yiyecek hizmetleri ve konaklama
 • J- İletişim ve bilgi hizmetleri
 • K- Sigorta faaliyetleri ve sigorta
 • M- Meslek üzerine teknik ve bilimsel faaliyetler
 • N- İdari destek hizmetleri
 • R- Sanat, kültür ve eğlence
 • S- Diğer hizmetler

olarak tam 14 ana başlık altında yer almaktadır. Tabi birde bunların alt başlıkları mevcuttur.

 • Bu listeyi de biz kendi sunucumuzda sizler için burada yayımladık. Listede kendi sektörünüzün tam olarak ismini bulamayabilirsiniz. Bu aslında gayet normal bir durumdur. Sizin kodlardan kolaylıkla yararlanabilmeniz için bu kodların açıklamalarını da derledik.

KOD Yapısında bilmeniz gerekenler nelerdir ?

Yukarıda sizlere tam olarak desteklenen listeyi belirtmiştik. Burada firmanızın tam olarak mevcut olduğu listeyi göremeyebilirsiniz. Bu aslında çok doğaldır. Çünkü milyonlarca meslek dalı var. Fakat birim tüm bu meslek dalları için ayrı bir kod oluşturmuş olsa buna ne liste yeter nede bilgisayar sistemlerinde alan. Peki bu durumda siz hangi kod adı altında destek başvurusunda bulunmalısınız. Şimdi hemen herhangi bir KOSGEB desteklenen sektörlerde ismi olmayan meslek dalı için örnek verelim.

KOSGEB Desteklenen Sektörler Nelerdir

Örnek verecek olursak herhangi bir fırın imalatı yapıyorsunuz. Bu ister seramik üzerine tamir fırınları olabilir isterseniz de evlerde kullanılan basit davul fırınlar olabilir. KOSGEB desteklenen sektörler listesine baktığınız vakit davul fırın imalatı yada ateş tuğlası ( J-M ) tuğla imalatı göremezsiniz. Böyle durumlarda yer alan üreticilerimiz başvurularını yapar iken aşağıda belirttiğimiz gibi;

 • 23,2 Ateşe dayanıklı ürünlerin imalatı adı altında veyahutta,
 • 23,2 Ateşe dayanıklı ( refrakter ) ürünlerin imalatı
 • 27,5 Ev aletlerin imalatı
 • 27,51 Elektrikli ev aletlerin imalatı adı altıda başvurularda bulunabilirler.
KOSGEB Desteklenen Sektörlere Nasıl Başvurabilirsiniz

KOSGEB Desteklenen Sektörlere Nasıl Başvurabilirsiniz

Buradaki yardımcı sayfayı kullanarak ‘da sektörüne ait tüm üst ve alt NACE kodlarını bula bilirsiniz.!

KOSGEB Desteklenen Sektörlere Nasıl Başvurabilirsiniz ?

KOBİ ‘ler  yani işletme sahibi ve yanında belli bir çalışanı ve belli bir yıllık ciroya sahip işletmeler ile ilk defa iş yeri kuracakların başvuru işlemlerini biraz farklıdır. Doğal olarak kurum tarafından oluşturulan destek programları da farklıdır. Oluşturulan destek programlarından sadece bir tanesi ( Girişimcilik Destek Programı ) yeni iş yeri kuracaklara yönelik iken diğer geri de kalan 11 program tamamen işletme sahibi KOBİ ‘lere göredir.  Önemle belirtmek gerekir ise, zaten o tek programda yeni bir dükkan açmak isteyenlerin fazlası ile işini görecek şekilde tasarlanmıştır. Sermayeyi sağlamak için başvurulacak ilk kuruluş bu nedenle KOSGEB olmalıdır. Girişimci yada eski işletmeci olmanız fark etmez koşullar uygun ise destek almanız muhtemeldir.

Konu Videomuz

KOSGEB Desteklenen Sektörler Nelerdir ? HAKKINDA LÜTFEN SORUNUZU SORUNUZ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

DEVLETKredi.Com