Zübeyde Hanım Caddesi, Numara: 14 Bozüyük/Bilecik
trende

HALKBANK Esnaf Kredisi Hesaplama 2021 Ödeme Planı

HALKBANK Esnaf Kredisi Hesaplama 2021 Ödeme Planı

Türkiye Halk Bankası, esnaflara odaları üzerinden başvuru yapmaları durumunda 200 bin TL kadar işletme kredisi sağlamaktadır. Döner sermaye ihtiyaçlarının karşılanmasının yanı sıra yine ayrıca da 500 Bin TL kadar 120 ay vadeli iş yeri satın almak için kredi vermektedir. HALKBANK tarafından senelik %8.5 aylık da ise %0.70 faiz oranlarıyla verilen krediler sadece bunlarla da sınırlı kalmamaktadır. 84 ay vadeli olarak da esnaflarımız ticari araç alımları için yine odaları üzerinden başvuru yaparak uygun faizlerle kredi kullanabilmektedirler.

Pandemi döneminde başlatılan diğer bir esnaf kredisi ise 25.000 TL kadar olan 6 ay ödemesiz kredidir. Oda kaydınız olmasa bile yine senelik %4.5 faiz oranlarıyla bu krediden 36 ay vadeli olarak yararlana bilirsiniz. Nüfus cüzdanı ve vergi levhanızla başvuru yapabilme imkanı sağlayan bu kredinin yanı sıra HALKBANK aruz ederseniz yine siz esnaflara 25.000 TL üst limitli PARAF ESNAF KART vermektedir. %0.95 faiz oranlarıyla 12 ay vadeli 3 ay taksit ödemesiz böylece Paraf kartınızla yine isterseniz 25 bin TL ekstradan kredi de kullana bilmektesiniz.

HALKBANK Esnaf Kredisinin Başvuru Şartları Nedir?

Türkiye Halk Bankası esnaflarımıza pandemi döneminde iki şekilde ticari işletme kredisi sağlamaktadır. Bunlardan bir tanesi bağlı oldukları meslek odaları üzerinden 200 bin TL kadar üst limitli kredidir. Odanız üzerinden verilen bu kredinin geri ödeme vadesi 5 yıldır. Ödeme periyotları ise en fazla üç ayda bir geri olacak şekildedir. HALKBANK tarafından esnafımıza verilen diğer bir kredi ise 25.000 TL üst limitli olan işletme kredisidir. Bu krediye başvuru yapmak için oda kaydınızın olması gerekmez. Ekonomi İstikrar Kalkanı kapsamında verilen bu kredi 6 ay ödemesiz olarak verilmektedir. Her iki şekilde verilen kredinin faiz oranı ise senelik %4.5 olmaktadır. Aylık geri ödeme faiz oranı ise %0.37 oranına denk gelmektedir. Her ne kadarda faiz oranları aynı olmuş olsa da bu her iki kredinin başvuru şartları değişiklik gösterilmektedir.

Esnaf Kefalet Kredi Kooperatif Üzerinden Yapılan Kredi Başvuru Şartı:

 • Esnaf ve Sanatkar olmak ve Esnaf ve Sanatkar Sicil Kaydınızın olması
 • İş yeriniz ve ya ikametgah yeriniz kooperatifin çalışma bölgesi içerisinde olması
 • Aynı zamanda başka bir oda kaydınızın olmaması
 • En az 6 ay oda kaydınızın olması (Bu bazı hallerde 3 aya kadar düşmektedir.)
 • En az 1 sene de Esnaf Sicil Kaydınızın olması
 • Kefil ve ipotek şartını sağlayan
 • Vergi borcunuzun olmaması
 • Mevcut devam eden bir oda üzerinden kredinizin bulunmaması (Bu şartta bazı hallerde istenilmeye bilir)

gerekmektedir.

Esnaf Kefalet Kredi Kooperatifi Olmaksızın Yapılan Kredi Başvurusu Şartları:

 • Esnaf ve Sanatkarlar Sicil Müdürlüğüne kayıtlı olmanız
 • En az 1 sene esnaflık faaliyetin de bulunan!
 • 18 yaşında büyük
 • Findeks KKB Notu sorunsuz olan
 • Kredi kullanım üst limitine takılmayan
 • Gerek duyulduğu taktirde ipotek ve kefil şartını sağlayan

esnaflarımızdan her iki kredi için bu şartlar aranmaktadır.

Halkbank Esnaf Kredisi (Ticari) Çeşitleri Nelerdir?

Halkbank üzerinden yukarıda da bahsetmiş olduğum gibi 2 şekilde esnaf kredisi kullana bilmektesiniz. Bu kredinin haricinde ise bankamız ticari işletme kredisi olarak cari faiz oranları üzerinden nakit imkanı sağlamaktadır. Farklı alanlarda işletmenizin ihtiyaçlarına göre oluşturulan bu kredi paketleri ise şunlardır.

Halkbank Üzerinden Doğrudan Yapılan Esnaf Kredisi Çeşitleri:

 • TL Spot Kredileri: Kısa süreli nakit ihtiyaçlarınız için oluşturulan kredinin en önemli özellik faiz ödemesinin vade sonunda ödenmesidir.
 • Rotatif Krediler: Size tanınan krediyi anında çekebilme özelliğine sahip bir kredi türüdür.
 • TL Iskonto İştira Kredisi: İşletmenizin nakit ihtiyaçları için müşterinizin senetlerini kullana bileceğiniz bir kredi ürünüdür.
 • Taksitli Krediler: Nakit ihtiyacınız için şimdi al 3 6 ay yada 1 yıl sonra ödemeli ihtiyaç kredisi imkanı sağlar.
 • Bütçe Kredisi: 6 ay ödemesiz ve 36 ay vadeli olarak anında size kredi olanağı sağlamaktadır.
 • Dost Hesap: Çek, vergi, elektrik, kira gibi ödemelerinizi hesabınızda para dahi olmasa ödeme yapabileceğiniz bir hesap türüdür.
 • İşyeri Kredisi 120 ay veren bankalar içerisinde yer almaktadır.!

Esnaf Kredi Kooperatifi Üzerinden Yapılan Kredi Başvuruları Çeşitleri:

 • İşletme Kredisi: İşletmenin ihtiyaçların karşılanması amacı ile oluşturulan kredi paketidir. En fazla 200.000 lira ve 60 ay vadeli olarak 3 ayda 1 geri ödemeli şekilde çekebilirsiniz.
 • Taşıt Alım Kredisi: Sıfır ve ikinci el taşıt alımlar için kullanabileceğiniz kredidir. Vadesi 84 ay ve limiti en fazla 500.000 liradır.
 • İş Yeri Alım Kredisi: İş yeri satın alacak olan esnafımız için hazırlanan kredi paketinden 500.000 liraya kadar kredinizi 120 ay olarak geri ödeye bilirsiniz.

HALKBANK Esnaf Kredisi Faiz Hesaplama 2021

HALKBANK esnaflarımıza CAVID-19 pandemi döneminden ötürü meslek odası kaydı olmasa dahi devlet faiz destekli kredi sağlamaktadır. 25.000 TL 6 ay ödemesiz olarak sağladığı kredinin geri ödeme vadesi ise 36 ay olmaktadır. Bana bu miktar yetmez diyen esnaflarımıza ayrıca talep etmeleri durumunda yine 25.000 TL üst limite sahip PARAF kredi kartı vermektedir. Bu kredi kartından da çekeceğiniz kredinizi 12 ay vadeli 3 ay ödemesiz olarak kullana bilmektesiniz. Paraf kredi kartından kullanılacak olan kredinin faiz oranı aylık %0.95 olurken ticari kredinin faiz oranı ise tıpkı meslek odanızdan çekiyormuş gibi aylık %0.37 oranındadır. Meslek odanız üzerinden 200 bin TL kadar kredi başvurusunda bulunacaklar için artık hesaplama makinesi oluşturduğumuz için bu hesaplama tablosunda buna burada yer vermeyeceğiz. Onun yerine PARAF kredi kartı ile Ekonomi İstikrar Kalkanı kapsamında verilen kredinin hesaplama işlemini yapacağız. Yapacağınız başvuruların sonucu 2 Yöntemle HALKBANK Kredi Başvurusu SORGULAMA dan öğrene bileceğinizi de hatırlatarak hesaplama tablomuzu sizler ile paylaşıyoruz.

 • İl hesaplamamızı aylık %0.95 faizli 25.000 TL için 3 ay ödemesiz 12 ay vadeli olarak geri ödemeli PARAF kredi kartımız.
3 Ay Sonraki İlk Ödeme Miktarı Diğer Aylar Taksit Ödeme Toplam Maliyet
2.717.92 TL 2.240,92 TL 26.891,03 TL
 • İkinci hesaplamamız ise oda kaydınız olmadan doğrudan başvuru yapabileceğiniz 6 ay ödemesiz 36 ay vadeli 25.000 TL krediniz.
6 Ay Sonraki İlk Ödeme Miktarı Diğer Aylar Taksit Ödeme Toplam Maliyet
1.215.46 TL 752,96 TL 27.106,55 TL

Son olarak ise ticari kredi olarak vermiş olduğu 36 ay vadeli finansman seçeneğidir. Bu kredimizin TEMMUZ 2021 ayı için uyguladığı aylık faiz oranı ise %1.75 oranındadır. Bu faiz oranına göre geri ödeme planınız ise şu şekilde oluşur.

Miktar Vade (Ay) Aylık Ödeme Toplam Maliyet
100.000 TL 36  3.986,57 TL 143.516,46 TL

Farklı tutarlarda meslek odası üzerindeki kredinizi hesaplat mı istiyorsunuz?

UYGULAMA İNDİR

Ziyaretçi Yorumları - 4 Yorum
 1. Recep ÇALIŞKAN dedi ki:

  Merhaba efendim. Benim annemin bir bakkalı var 25.000 lira esnaf kredisi çekmek istiyor 36 vadeli acaba ayda kaç lira öderiz. Elimize kaç lira gecer 25000 TL mi yoksa daha azmı? Toplamda kaç lira geri ödememiz olur.

  1. Admin dedi ki:

   Kesintiler mutlaka olacaktır. Ortalama 2 ile 3 bin TL arasından bir kesinti olur. Yıllık faiz oranı ise %4.5 aylık ise bu oran %0.37 oranına denk gelmektedir. Dolayısı ile aylık ödemeniz ise 36 ay vadeli 752,96 TL olacaktır.

 2. Ayşe dedi ki:

  Annemin kıraathanesi var. Faizsiz bir şekilde kredi alması mümkünmüdür. Yada 25 000 lira için ödeyeceği taplam tutar faiz ne olur? Nasıl hesaplanmaktadır.

  1. Admin dedi ki:

   Anneniz esnaf odasına kayıtlı mı? Yoksa ticari kredi mi kullanmak istiyor? Ona göre geri ödeme vadesi ne kadar olacağını da belirtirseniz ödeme takvimini sizler için çıkartırız.

Bir Yorum Yazın