Esnaf Kefalet Kredisi Hesaplama Makinesi

Taksit Sayısı
Faiz Oranı

Esnaf Kefalet Kredileri Hesaplama

Esnaf kefalet kredileri hesaplama işlemlerini yaptırmak için artık TESKOMB odalarına gitmek zorunda değilsiniz. Çünkü 5 yıl vadeli 3 ayda 1 geri ödemeli 200 bin TL işletme kredisini kolaylıkla sizin için yazdığımız ATAKUM makinesi üzerinden hesaplatma yapabilirsiniz. Esnaf kefalet kredileri hesaplama ve geri ödeme planını yapmak için size düşen tek şey çekmek istediğiniz tutarı ve ödeme vadesini girmektir. Böylece sadece 1 saniye gibi kısa süre zarfında kesinti sonrası elinize kaç lira net geçeceğini kolaylıkla öğrenebilirsiniz. 2021 faiz oranlarına göre hazırladığımız makine sayesinden sınırsız sorgulamayı ücretsiz olarak böylece yapabileceksiniz.

 

Arzu eden esnaflarımızda isterlerse cep telefonlarınıza hazırlamış olduğumuz ücretsiz uygulamayı da indirebilirler. Böylece istedikleri zaman İnternet sitemize girmeye gerek kalmadan istedikleri meblağlardaki işletme kredisini kolayca hesaplama yapabilirler. 

İşletme Kredisinde Güncel Kesinti İle Faiz Oranları Ne Kadar?


Esnaflarımıza 2021 senesinde işletme kredisi olarak üst limit 200.000 bin TL verilmesine karar verilmiştir. Geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu sene içinde geri ödeme peridoyu 3 ayda 1 olarak uygulanacaktır. Buna göre en üst vade olan 60 ay için en fazla 20 geri ödemeli planlama yapılmaktadır. 1 aydan başlayıp 60 aya kadar bütün vadeler için uygulanacak olan kredinin faiz oranı ise yıllık %8.5 oranıdır. Aylık ise bu oran 8.5/12=0.70 tekabül etmektedir. Esnaf kredisinin kesinti oranları ise yüzdelik olarak şu şekildedir.

Bloke Sermaye Kesintisi %2.00
Masraf Oranı %1.25
Banka Komisyon Oranı Peşin %0
TESKOMB Hissesi Oranı %0.25
Bölge Birliği Hissesi Oranı %0.25
Risk Sermayesi Oranı %1.00
Banka Komisyon Oranı Yıllık %1.00
Yardımlaşma Oranı %0


Evet, değerli esnaflarımız odanız üzerinden kredi başvurusu yapıldığı zaman size uygulanacak olan faiz ve kesinti oranları güncel olarak bu şekildedir. HALKBANK Esnaf Kredisi Hesaplama Tablosu da daha önceleri oda kaydı olmaksızın kullana bileceğiniz kredinin hesaplama işlemlerini yaptığımızı bilmenizi isteriz. Peki, oda kaydı ile kullanacağınız kredinin geri ödemeleri ne şekildedir? Hadi şimdi bu hesaplamalara geçelim, ama geçmeden önce Esnaf Kefalet Kredisi hakkında bilmeniz gereken bir kaç detaya daha bakmanızı istiyorum.

 

Esnaf Kefalet Kredisi Başvuru Şartları Evrakları (Kefil Dahil)


200 bin TL üst limitler ile Esnaf ve Sanatlar Odası kayıtlı olanlara verilen işletme kredisi için bazı şartlar ve evraklar gerekmektedir. Bu şartlar ve gerekli evraklar Türkiye Halk Bankası ve bağlı olduğunuz oda tarafından sizden kredi başvuru önce mutlak suret ile istenilir. Kefillerden talep edilen ve ipoteklerden oluşan şartların tamamı 2021 yılı için şu şekilde yer almaktadır.


Kredi Başvurusu Esnasında Talep Edilen Evraklar:

Çalışan Kefillerden İstenilen Belgeler:

Esnaf Kefillerden İstenilen Belgeler:

  1. Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
  2. İkametgah
  3. Yeni Tarihli Oda Belgesi
  4. Vergi Levhası

TEMİNATLAR:

Gayrimenkul:

Araç:

İstenilmektedir. Esnaf kredisi için bu talep edilen şartları ve evraklara biraz açıklık getirmek istiyorum arkadaşlar. Gerekli olan evrakları eksiksiz olarak tanzim etmeniz gerekiyor. Onun haricinde kefil en az 1 kredinin miktarına göre 2 tane olabilmektedir. Kefillerin ikisi de çalışan yada esnaf olabilir. Teminat için ise çekeceğiniz kredinin en az %1.5 yani yüzde bir buçuk katı değerinden ev yada araba rehin göstermelisiniz.! Tüm bu evrakları tanzim edip, odanız üzerinden işletme kredisini başvuru yaptıktan sonra müracaatınız Türkiye Halk Bankasına iletilmektedir. Kredinin onayı ise mutlak suret ile teminat, kefil ve en önemlisi KREDİ NOTU değerinize göre belirlenmektedir. Ücretsiz Kredi Notu Nasıl Sorgulanır? da hemen not ortalamanız kaç öğrene bilirsiniz.

 

Esnaf Kefalet Kredisi Kaç Günde Çıkar?

Esnaf odanızdan düşük faizli kredi başvurusunda bulunana yada bulunacak olanların en çok merak etmiş olduğu şey acaba kredim kaç günde çıkacağıdır. Öncelik ile şunu baştan belirtmek istiyorum. Esnaf Kefalet Kooperatifi üzerinden çekeceğiniz kredinin kaç günde onay alacağının kesinlik ile kredi miktarı ile bir alakası yoktur. Yani, siz 20.000 TL de çekmiş olsanız 200.000 lirada çekecek olsanız kredinizin onay alma süresi kesinlik aynı olacaktır. Esnaf Kefalet Kredisinin kaç gün yada ayda çıkacağını belirleyici temel hususlar şunlardır.

İlk sıramızda devletin faiz desteği sağladığı bütçenin oranının halen var olması. Bilindiği gibi krediyi sizlere Türkiye Halk Bankası vermektedir. Ancak, verilen bu kredinin faiz farkından doğan farkının ödemesini de devlet karşılamaktadır. Devletimiz Türkiye Büyük Millet Meclisi bütçe komisyonunda esnafa verilecek olan faiz desteği miktarını senelik olarak belirler. Belirlenen bütçe kapsamında ödenek şayet tükendiyse baya bir beklemeniz gerekebilir.
Esnaf Kefalet Kredisinin ne kadar sürede çıkacağını belirleyen bir diğer konu ise odanızdaki başvuru sayısının yoğunluğudur. Özellik ile faiz indirimleri yada çeşitli kampanyalar yapıldığı zaman yoğun bir talep oluşmaktadır. Oluşan bu talep den ötürü başvurunuz komisyon tarafından görüşülüp onay alması biraz zaman alabilir.
Son olarak başvuru işleminizin ne zaman sonuçlanacağını belirleyen diğer şey ise siz ile alakalıdır. Yani, kredi başvuru miktarınız yüksek ise sizden istenilen ipotek ve kefilleri ayarlamanız. Oda tarafından talep edilen diğer gerekli belgeleri tanzim edip teslim etmeniz kredinin onay sürecini çok fazla bir şekilde etkilemektedir.
Sonuç olarak, yukarıda belirtmiş olduğumuz olasılıklar şayet normal durumda ise ve siz üzerinize düşen görevi zamanında yerine getirdiyseniz 15 gün odanızın onay süreci 15 günde bankanın istihbarat sorgulaması ile ortalama olarak 30 iş günü yani en geç 38 gün içerisinde onay alacaktır.

Esnaf Kefalet Kredileri Ne Zaman Açılacak? 2021 Sezonu!

2020 bitmesi ile 2021 yılı sezonu herkes gibi esnaflarımız için de başlamış oldu. Esnaf Kefalet Kredisi Kaç Günde Çıkar da 1 madde sizlere Esnaf Kefalet Kredileri ne zaman açılacak konusunun kredi çıkmasında en önemli konu olduğunu belirtmiştim. Esnaf Kefalet Kredilerin onay almasında bir halli önem arz eden bu maddenin oluşması ile kredilerin ne zaman açılacak soruları da yanıt bulacaktır. Biz siz değerli esnaflarımız için Esnaf Kefalet Kooperatifi kredilerinin ne zaman açılacak sorununun yanıtı bir an önce bulup sizler ile paylaşmak adına sürekli olarak TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu resmi sitesini takip etmekteyiz. Takiplerimiz neticesinde komisyon tarafından yapılan açıklamaları ise sizlere anında buradan paylaşmaktayız. Ayrıca, yorumlarda siz esnaflarımızın iş ortaklarının yaşamış oldukları tecrübelerini yorumlarda paylaşmaktayız. Bu yorumlarda da yine Esnaf Kefalet Kredilerini ne zaman açıklanacağı illere göre paylaşılmaktadır!

Diğer Merak Edilen Sorular ve Yanıtları;


Esnaf Kredisinde Kaç Kefil İstenir?

Esnaf Kredisi İpotek Şartı Var Mı?

İpoteğin Benim Üstüme Olması Şart Mı?


Esnaf Odasından Kullandığım Kredi Bitmeden İşletmemi Kapaya Bilir Miyim?


Esnaf Odası Kredisinin İpotek Teminat Miktarı Ne Kadar Olması Gerekir?


Kredi İçin Kefil İlla Memur Olması Şart Mı?


Esnaf Odası Kredisi Ne Kadar Sürede Çıkar?


Kredi Notu Esnaf Kredisi İçin Önemli Mi?


KOSGEB Hibe Alan Esnaf Odası Kredisi Kullanabilir Mi?


Bireysel Banka Kredim Mevcut Yine den Esnaf Kredisi Kullana Bilir miyim?


Esnaf Odası Ev Kredisi Veriyor Mu?


Esnaf Odasına Hemen Kayıt Olmam Kredi Anında Kullana Bilir Miyim?


Merak edilen bütün soruları yanıtladıktan sonra bu ay sizlere en düşük faizli olarak ticari işletme kredi veren bankayı öğrene biliriz artık.

İpotek Bedeli Nasıl Hesaplama Yapılır?


Kredi kullanılacak olan esnaflardan bilindiği gibi en az 2 kefilin yanı sıra bir de ipotek istenilir. Çoğunlukla müstakil yada herhangi bir apartman dairesine ait ev olarak talep edilen ipoteğin belli bir değere sahip olması gerekmektedir. Aksi taktirde talep etmiş olduğunuz kredi miktarı banka tarafından onay verilmeye bilinmektedir. Türkiye Halk Bankası tarafından görevlendirilen ekspertiz tarafından yapılan inceleme sonrasında ipotek edilecek olan evin bedeli belli olur. Buna göre talep etmiş olduğunuz esnaf odası kredisinin miktarının %150 fazlası oranına karşılıyorsa da kredinizin ipotek konusunda onay almama ihtimali söz konusu olmaz. Çekeceğiniz kredinizin miktarına göre ipotek edilecek olan değerinin göstermiş olduğu tablomuz ise şu şekildedir.

Çekmek İstenilen Kredi Miktarı Gösterilmesi Gerekilen En Az İpotek Bedeli

Çekilmek İstenilen Tutar İstenilen İpotek Değeri Miktarı
50.000 TL 75.000 TL
70.000 TL 105.000 TL
100.000 TL 150.000 TL
130.000 TL 195.000 TL
150.000 TL 225.000 TL
180.000 TL 270.000 T
200.000 TL 300.000 TL