Zübeyde Hanım Caddesi, Numara: 14 Bozüyük/Bilecik
trende

TESKOMB Esnaf Kefalet Kredisi Hesaplama Robotu 2021

TESKOMB Esnaf Kefalet Kredisi Hesaplama Robotu 2021

Ne yazık ki 2021 ekim ayında TESKOMB esnaf kefalet kredisinin faiz oranı arttı. Artış yıllık cari faiz oranına %1.00 olarak yansıdı. Yeni uygulanan faiz oranı böylece senelik %9.5 oldu. Bu yüzden esnaf kefalet kredisi hesaplama tablomuz güncellenmiştir. Tabi yeni faiz oranları hesaplama makinamıza da entegrasyon edilmiştir. En fazla 200.000 TL kadar çekebileceğiniz esnaf kredisinin geri ödeme planı ise 3 ayda 1 olarak devam etmektedir. Üst ve geri ödeme planlarında anlayacağınız, herhangi bir değişikliğe gidilmemiştir.

Bilginiz Olsun:

 • Senelik cirosu 240.000 TL altında olan esnaflarımıza vergiden muaflık geldi. Bunun yanı sıra YouTube & İnternet siteleri üzerinden gelir elde edenler için de bir düzenleme yapıldı. Yapılan düzenlemeye göre ise aldıkları gelirleri bankalar %20 stopaj kesintisi uygulayacak.
 • Faizsiz kredi çekmek isteyen KOBİ! müjdemizi isteriz. QNB Finansbank yıllık cirosu 8.000.000 TL ve üzerine olana 20.000 TL faizsiz kredi veriyor. İstenilen tek şart ise, ticari hesabınızda 80 bin TL nakit akışını sağlamanız. Başvurular banka şubesi ve https://bit.ly/3vas5sE buradan yapabilirsiniz. Haberin detay videosu en aşağıda ⇓

Esnaf Kefalet Odası Kredi Geri Ödeme Planı Tablosu

Esnaf kefalet kredisinde yapılan geri ödeme plan ödemeleri ortalamalı olarak hesaplanmıştır. Ödemeler ise 3 ayda 1 olacak şekildedir. Detaylı olarak geri ödeme planını görmek için ortalama ödeme tutarının üzerine tıklamanız” yeterlidir. Böylelikle geri ödeme planınızı net olarak görebilirsiniz. Bununla birlikte tüm yapılan yasal kesintileri ve kredi vadesi sonrasında iade edilecek rakamı da görmüş olursunuz.

3 AYDA 1 ESNAF KEFALET KREDİSİ GERİ ÖDEME PLANI
TUTAR 12 24 36 48 60
25.000 6.753 3.563 2.478 1.945 1.621
50.000 13.506 7.126 4.956 3.891 3.243
75.000 20.259 10.690 7.435 5.837 4.864
100.00 27.012 14.253 9.913 7.783 6.486
125.00 33.765 17.817 12.392 9.729 8.107
150.00 40.580 21.380 14.870 11.675 9.729
175.00 47.271 24.943 17.349 13.620 11.351
200.00 54.025 28.507 19.827 15.566 12.972

Meslek Odası Kredisi Kesinti Miktarı, Faiz Oranı Ne Kadar?

Esnaflarımıza 2021 senesinde işletme kredisi olarak üst limit 200.000 bin TL verilmesine karar verilmiştir. Geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu sene içinde geri ödeme peridoyu 3 ayda 1 yada 6 ayda 1 olarak uygulanacaktır. En üst vade olan 60 ay için böylelikle 3 ayda 1 ödeyecekler 20 defa 6 ayda 1 geri ödeyecekler ise 10 defa geri ödemeli planlama yapılmaktadır. 1 aydan başlayıp 60 aya kadar bütün vadeler için uygulanacak olan kredinin faiz oranı ise yıllık %9.5 oranıdır. Aylık ise bu oran 9.5/12=0.79 tekabül etmektedir.

Meslek-Odası-Kredi-Kesinti-ve-Faiz-Oranları-Ne-Kadar

Meslek odası kredi faiz oranları 5 yıla kadar bu şekildedir. Krediden kesilecek olan tüm kesintiler ise tablomuzda yer vermiş olduğumuz gibidir.

Bloke Sermaye Kesintisi %2.00
Masraf Oranı %1.25
Banka Komisyon Oranı Peşin %0
TESKOMB Hissesi Oranı %0.25
Bölge Birliği Hissesi Oranı %0.25
Risk Sermayesi Oranı %1.00
Banka Komisyon Oranı Yıllık %1.00
Yardımlaşma Oranı %0

Evet, değerli esnaflarımız, odanız üzerinden kredi başvurusu yapıldığı zaman size uygulanacak olan faiz ve kesinti oranları güncel olarak bu şekildedir. Sizlerin de görmüş olduğu gibi bütün ticari kredilere göre çok daha düşük faiz uygulanır. Lakin, TESKOMB ortaklarına kayıtlı esnaflarımıza sağlanan bu kredin başvuru şartları ise diğer işletme kredilerine göre biraz ağır olabilir.

Şayet başvuru şartları daha hafif olsun diyorsanız? sizlere daha önce bu bağlantıda bahsettiğim HALKBANK Esnaf Kredisi Hesaplama Tablosu da yer alan kredimiz ile tanıştırmak isterim.

Ben her şarta uygunum tek kredinin faiz oranı düşük olsun diyorsanız da aşağıda yer alan şartları sizlerin takdimine sunuyorum.

Esnaf Kefalet Kredisi Başvuru Şartları Evrakları (Kefil Dahil)

200 bin TL kadar üst limitlerle TESKOMB Esnaf ve Sanatlar Odası kayıtlı olanlara verilen işletme kredisi için bazı şartlar ve evraklar gerekmektedir. Bu şartlar ve gerekli evraklar Türkiye Halk Bankası ve bağlı olduğunuz oda tarafından sizden kredi başvuru önce muhakkak istenilir. Ne yalan söyleyelim istenilen şartlar tüm ticari kredilere göre biraz ağır olmaktadır. Ağır kılan ise istenilen ipotek ve çalışan kefil taleplerinin olmasıdır. Ayrıca 25.000 TL dahi meslek odası kredisi kullansanız dahi özellikle ipotek halen istemeleri sizleri biraz üzebilir.

Esnaf-Kefalet-Kredisi-Başvuru-Şartları-Evrakları

Meslek odası tarafından istenilen bu iki ağır şartı kabul ediyorsanız. Aşağıda yer alan evrakları kolaylıkla temin edebileceğinizi, diğer istenilen şartları da sağlayacağınız dan benim hiç bir kuşkum yok.

Kredi Başvurusu Esnasında Talep Edilen Evraklar:

 • 3 Adet vesikalık Fotoğraf
 • Kimlik Fotokopisi
 • İmza Sirküleri
 • Yeni Tarihli Oda Belgesi
 • Esnaf Sicil Belgesi
 • Vergi Levhası Fotokopisi
 • 1 Yıl öncesine ait dönem beyannamesi ve imzası
 • İkametgah Belgesi

Çalışan Kefillerden İstenilen Belgeler:

 • Nüfus Cüzdan Fotokopisi
 • İkametgah
 • Son Aya Ait Maaş Bordrosu

Esnaf Kefillerden İstenilen Belgeler:

 1. Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
 2. İkametgah
 3. Yeni Tarihli Oda Belgesi
 4. Vergi Levhası

TEMİNATLAR:

Gayrimenkul:

 • Tapu Fotokopisi
 • Belediye Beyannamesi
 • DASK Fotokopisi
 • Tapu Sahibi Kimlik Fotokopisi
 • Tapu Sahibine Ait İkametgah Belgesi

Araç:

 • Araç Ruhsat Fotokopisi
 • Araç Sahibine Ait Kimlik Fotokopisi
 • İkametgah İl muhaberesi

Esnaf kredisi için bu talep edilen şartları ve evraklara biraz açıklık getirmek istiyorum arkadaşlar. Gerekli olan evrakları eksiksiz olarak tanzim etmeniz gerekiyor. Onun haricinde kefil en az 1 kredinin miktarına göre 2 tane olabilmektedir. Kefillerin ikisi de çalışan yada esnaf olabilir. Teminat için ise çekeceğiniz kredinin en az %1.5 yani yüzde bir buçuk katı değerinden ev yada araba rehin göstermelisiniz! Bu şartları sağlamanız halinde ise başvurunuz şu şekilde ilerlemektedir.

 1. Tüm bu evrakları tanzim edip, odanız üzerinden işletme kredisini başvurusu yapınız.
 2. Başvuru yaptıktan sonra müracaatınız Türkiye Halk Bankasına iletilmektedir.
 3. Kredinin onayı ise mutlak suret ile teminat, kefil ve en önemlisi KREDİ NOTU değerinize göre belirlenmektedir. Ücretsiz Kredi Notu Nasıl Sorgulanır? da hemen not ortalamanız kaç öğrene bilirsiniz.
 4. Tüm istihbarat sorgulamalı olumlu sonuçlanması durumunda kredinizi kullana bilirsiniz.

Tavsiye: Kredi notunuzdan dolayı esnaf krediniz onaylanmazsa hemen karamsarlığa düşmeyin. Kredi Sicil Affı Çıktı Mı? Ne Zaman Yürürlüğe Girecek, Bankalar Uygulayacak? bahsetmiş olduğum şekilde bu durumu aşabilirsiniz.

Esnaf Kefalet Kredisi Kaç Günde Çıkar?

Esnaf odanızdan düşük faizli kredi başvurusunda bulunan yada bulunacak olanların en çok merak etmiş olduğu şey acaba kredim kaç günde çıkacağıdır. Öncelik ile şunu baştan belirtmek istiyorum. Esnaf Kefalet Kooperatifi üzerinden çekeceğiniz kredinin kaç günde onay alacağının kesinlikle kredi miktarı ile bir alakası yoktur. Yani, siz 20.000 TL de çekmiş olsanız 200.000 lirada çekecek olsanız kredinizin onay alma süresi kesinlikle aynı olacaktır.

Esnaf-Kefalet-Kredisi-Kaç-Günde-Çıkar

Böylelikle, Esnaf kefalet kredisinin kaç gün yada ayda çıkacağını belirleyici temel hususlar şunlardır.

 1. İlk sıramızda devletin faiz desteği sağladığı bütçenin oranının halen var olması. Bilindiği gibi krediyi sizlere Türkiye Halk Bankası vermektedir. Ancak, verilen bu kredinin faiz farkından doğan ödemesini de Devletimiz karşılamaktadır. Devletimiz Türkiye Büyük Millet Meclisi bütçe komisyonunda esnafa verilecek olan faiz desteği miktarını senelik olarak belirler. Belirlenen bütçe kapsamında ödenek şayet tükendiyse baya bir beklemeniz gerekebilir.
 2. Esnaf kefalet kredisinin ne kadar sürede çıkacağını belirleyen bir diğer konu ise odanızdaki başvuru sayısının yoğunluğudur. Özellikle faiz indirimleri yada çeşitli kampanyalar yapıldığı zaman yoğun bir talep oluşmaktadır. Oluşan bu talep den ötürü başvurunuz komisyon tarafından görüşülüp onay alması biraz zaman alabilir.
 3. Son olarak başvuru işleminizin ne zaman sonuçlanacağını belirleyen diğer şey ise siz ile alakalıdır. Yani, kredi başvuru miktarınız yüksek ise sizden istenilen ipotek ve kefilleri ayarlamanız. Oda tarafından talep edilen diğer gerekli belgeleri tanzim edip teslim etmeniz kredinin onay sürecini çok fazla bir şekilde etkilemektedir.

Sonuç olarak, yukarıda belirtmiş olduğumuz olasılıklar şayet normal durumda ise ve siz üzerinize düşen görevi zamanında yerine getirdiyseniz, 15 gün odanızın onay süreci, 15 günde bankanın istihbarat sorgulaması ile ortalama olarak 30 iş günü yani en geç 38 gün içerisinde onay alacaktır. Fakat çoğunlukla bu süreç 15 günde tamamlanmaktadır.

Esnaf Kefalet Kredileri Ne Zaman Açıklanacak? 2021 Sezonu!

Esnaf kefalet kredileri ne zaman açıklanacak sorunda iki şey kasıt vardır. Birincisi ve bizim anladığımız bütçe komisyonu tarafından esnaf kredilerine sağlanan hazine desteğinin ne zaman açıklanacağıdır. İkincisi ise işletme sahibinin meslek odasına kredi başvurusu sonrasında müracaatlarının ne zaman neticelendirileceğidir. Şayet bunu yani ikinci seçenekte yer alan sualin cevabını arıyorsanız.

Esnaf-Kefalet-Kredileri-Ne-Zaman-Açıklanacak

Bunu yukarıda başlıklar altında cevapladığımız bilmenizi isterim. Birinci sorunun yanıtını alıyorsanız da,

 • Türkiye Büyük Millet Meclisi plan bütçe komisyon toplantılarını takip etmelisiniz. Meclisin ne zaman toplanacağı ve ne gibi konuları ele alacağınız da https://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/takvim.ekran bu adresten göre bilirsiniz.

Esnaf kefalet kredileri ne zaman açıklanacak? sorusunu her şekilde yanıtladık. Şimdi sizlerin diğer çok merak ettiği soruları cevaplamaya devam ediyoruz.

Diğer Merak Edilen Sorular ve Yanıtları;

Esnaf Kredisinde Kaç Kefil İstenir?

 • En az 1 kefil talep edilmektedir. En fazla ise kredi miktarına göre 2 kefil talep edilebilmektedir.

Esnaf Kredisi İpotek Şartı Var Mı?

 • Evet, kesinlik ile 50.000 TL de çekmiş olsanız 100.000 TL işletme kredisi de kullanmış olsanız mutlaka ipotek göstermeniz şarttır.

İpoteğin Benim Üstüme Olması Şart Mı?

 • Hayır, ipotek gösterilecek olan ev yada araç sizin üstüne olması şart değildir.

Esnaf Odasından Kullandığım Kredi Bitmeden İşletmemi Kapaya Bilir Miyim?

 • Hayır, mevcut odanız üzerinden başvuru yaptığınız kredi vadesi bitmeden işletmenizi kapatamazsınız!

Esnaf Odası Kredisinin İpotek Teminat Miktarı Ne Kadar Olması Gerekir?

 • Kullanacağınız kredi miktarının en az %1.5 miktarı üzerinden bir ipotek göstermeniz gerekir. Örnek vermem gerekir ise 100.000 TL işletme kredisi için en az 150.000 TL değerinden bir ipotek göstermelisiniz.

Kredi İçin Kefil İlla Memur Olması Şart Mı?

 • Hayır, kefiller gelir belgesine sahip herhangi bir çalışan ve esnaflar dan oluşabilir!

Esnaf Odası Kredisi Ne Kadar Sürede Çıkar?

 • Odanız üzerinden başvuru yaptıktan sonra bir hafta başvuru evraklarınız bağlı olduğunuz odada kalır. Bu süre zarfında başvurunuz kurul tarafından değerlendirilir. Kurul başvurunuzu onay verir ise müracaat evraklarınız Türkiye Halk Bankasına gönderilir. Banka, kredi başvurunuzu değerlendirir ve onay verir ise bir hafta içinde size dönüş yapar. Dolayısı ile normal şartlarda en fazla 15 gün içerisinde krediniz onay alır yada almaz şeklinde belli olur!

Kredi Notu Esnaf Kredisi İçin Önemli Mi?

 • Kesinlik ile en önemli faktörlerden bir tanesidir. Devletimiz sadece meslek odanız üzerinden kullanacağınız kredinin faiz desteğini sağlar. Paranın teminatı ise HALKBANK sağlamaktadır. Dolayısı ile banka para teminatını sağlamak için kredi notu değerimize çok önem verir. (Kredi nedir? sayfamda bu konu hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.)

KOSGEB Hibe Alan Esnaf Odası Kredisi Kullanabilir Mi?

 • En az 2 yıl boyunca KOSGEB den destek alan esnaf işletme kredisi odası üzerinden kullanamaz!

Bireysel Banka Kredim Mevcut Yine den Esnaf Kredisi Kullana Bilir miyim?

 • Bu tamamen kredi üst limit kullanabilme miktarınız ile alakalıdır. Eğer geliriniz ikinci bir kredi kullanımı için uygun ise evet kullana bilirsiniz.

Esnaf Odası Ev Kredisi Veriyor Mu?

 • Hayır, Esnaf ve Kefalet Kooperatifi ev yada konut kredisi vermemektedir. Ancak, işletme kredisi olarak verilen kredi ile siz isterseniz ev alabilirsiniz.

Esnaf Odasına Hemen Kayıt Olmam Kredi Anında Kullana Bilir Miyim?

 • Hayır, kayıt olduğunuz gibi esnaf kredisi kullanamazsınız. Ticari işletme kredisi kullana bilmeniz için en az 3 ay boyunca oda kaydınızın olması gerekiyor. Bu süre dönemler halinde değişiklik göstere bilmektedir. Ancak, en fazla 6 ay en az ise 3 ay olarak belirlenmektedir.

Ticaret Odası Kayıtlıyım, Bu Krediden Yararlana Bilir miyim?

 • Esnaf kefalet kredilerinden sadece meslek odası kayıtlılar yararlana bilmektedir.

Merak edilen bütün soruları yanıtladık. Meslek odası kredileri hakkında diğer merak edilenler ise HALKBANK Esnaf Kredisi Alanların Yorumları Nelerdir? sayfamızda bulabilirsiniz.

Meslek Odası Kredilerinde İpotek Bedeli Nasıl Hesaplama Yapılır?

Kredi kullanılacak olan esnaflardan bilindiği gibi en az 2 kefilin yanı sıra bir de ipotek istenilir. Çoğunlukla müstakil yada herhangi bir apartman dairesine ait ev olarak talep edilen ipoteğin belli bir değere sahip olması gerekmektedir. Aksi taktirde talep etmiş olduğunuz kredi miktarı banka tarafından onay verilmeye bilinmektedir. Türkiye Halk Bankası tarafından görevlendirilen ekspertiz tarafından yapılan inceleme sonrasında ipotek edilecek olan evin bedeli belli olur. Buna göre talep etmiş olduğunuz esnaf odası kredisinin miktarının %150 fazlası oranına karşılıyorsa da kredinizin ipotek konusunda onay almama ihtimali söz konusu olmaz. Çekeceğiniz kredinizin miktarına göre ipotek edilecek olan değerinin göstermiş olduğu tablomuz ise şu şekildedir.

Çekmek İstenilen Kredi Miktarı Gösterilmesi Gerekilen En Az İpotek Bedeli

Çekilmek İstenilen Tutar İstenilen İpotek Değeri Miktarı
50.000 TL 75.000 TL
70.000 TL 105.000 TL
100.000 TL 150.000 TL
130.000 TL 195.000 TL
150.000 TL 225.000 TL
180.000 TL 270.000 T
200.000 TL 300.000 TL

Bu ipotek bedelini karşılayamıyorsanız, bankaların sizlere vermiş olduğu ticari kredileri başvuru yapabilirsiniz. Böylece ipoteksiz olarak 3 ay hatta 6 ay kadar ödemesiz ticari kredi kullana bilirsiniz. Rehinsiz olarak EKİM ayı için sizlere önereceğimiz bankamız.

BANKA 12 Ay 24 Ay 36 Ay
Garanti Bankası %1.98 %1.95

EKİM ayında 36 ay vadeli 3 ayda 1 olarak Garanti BBVA işletme kredisinin ödeme planı ise şu şekilde oluşmaktadır.

Miktar Vade (Ay) 3 Ayda 1 Taksit Tutarı Toplam Maliyet
10.000 TL 36 1.242,21 TL 14.906,38 TL
20.000 TL 2.484,42 TL  29.812,98 TL
30.000 TL 3.726,6 TL  44.719,41 TL
40.000 TL 4.968,81 TL 59.625,90 TL
50.000 TL 6.211,02 TL 74.532,23 TL

Farklı tutarlarda Garanti BBVA kredi hesaplamasını https://bit.ly/3o5iTlH adresinden de yapabilirsiniz. Konu hakkında bizlere sormak istediğiniz sorularınız varsa, aşağıda bulunan yorumlar kısmından paylaşımda bulunabilirsiniz. Sizlere en kısa süre içerisinde sormuş olduğunuz soruların cevaplarını iletmekteyiz.😉

Ziyaretçi Yorumları - 1 YORUM
 1. OrhaN KAYA dedi ki:

  TESKOMB hesaplama tablonuz gerçekten çok pratik olmuş. İstediğimiz rakama göre geri ödeme planı oluştura bilmemiz ise bence süper

Bir Yorum Yazın