Zübeyde Hanım Caddesi, Numara: 14 Bozüyük/Bilecik
trende

Protez Tırnak (Manikür, Pedikür) Dükkanı Nasıl Açılır?

Özellikle genç kızlarımızın son günlerde gözdesi protez tırnak (nail art süsleme) olduğunun benim gibi hepimiz farkındayız. Bu ilgi orta yaş bayanlarda da gün geçtikçe gözükmeye başladı. Durum böyle olunca da protez tırnak yaptırmaya bir hayli ilgi günümüzde arttı. Kazanç planına bakılınca da bana kalırsa kesinlikle yapılması gerekilen bir iş olarak gözükmektedir. Özellikle düşük sermayeye sahipseniz ve daha önemlisi evde para kazanmak istiyorsanız bence bu iş kaçmaz.

Protez Tırnak (Manikür, Pedikür) Dükkanı Nasıl Açılır?

Peki evde yada stüdyo veya dükkan açarak protez tırnak işi nasıl yapılır? Bunu sizlere en merak konusu olan kursların nereden alınacağı, kaç gün/ay sürdüğü ve iş kurmak için maliyetin kaç liraya mahal olacağıyla birlikte açıkladık. Son olarak ise belki de bir çoğunuzun doğru bildiği ama yanıldığı MEB onaylı protez tırnak kurslarına katılarak, iş yeri açabilir misiniz buna değindik. (Tabi ki bu eğitimlerin fiyatlarının İzmir, İstanbul dahil kaç lira olduğu ile birlikte) Kısacası protez tırnak uzamanı olmak isteyenler! Tüm merak ettiklerinizin yanıtını sizler için güzellik salonu sahibi ile görüşerek doğru bir şekilde bir araya burada getirdik.

Neler Var?

Protez Tırnak Dükkanı Açacaklara Hangi Malzemeler Gerekiyor?

Kendi işini yapmak isteyenler için mükemmel bir iş fırsatı ile geldim diyebilirim. Üstelik evde dahi yapabileceğiniz bir iş modeli. İster kendi evinizde isterse de ufak çaplı bir iş yeri tutarak kolaylıkla protez tırnak işi yapabilirsiniz. Şuan en çok revaçta olan protez tırnak işi yapmak bence harika bir iş fırsatı. Her iki seçimde de ihtiyaç duyulan malzemeler hemen hemen aynıdır. Şimdi gelelim protez tırnak işi yapmayı düşünen arkadaşlarımız için hiç bekletmeden ilk olarak hangi malzemeleri almaları gerektiğiyle konumuza başlayalım. Sonrasında ise protez tırnak gerekli olan malzemelerin fiyatlarını kalem halinde ela alalım. Ardından da maliyet hesaplamasını sizler için yapalım. Bu sayede herkes evde ya iş yeri açarak nasıl protez tırnak işini kurabileceğini göstermiş olacağız. Haydi gelin şimdi gerekli malzemeleri sırası ile görelim.

Protez Tırnak İşi Yapmak İçin Gerekli Olan Malzemeler:

 1. Tercihinize göre 100 ila 150 renk seçeneği ile Oje
 2. Tercihe göre 10 ila 15 arası Jel Rengi
 3. Törpü Makinesi
 4. Kuru Manikür Cihazı
 5. Protez Tırnak Toz Toplayıcı
 6. Uv Tırnak Kurutucu Cihazı
 7. Tırnak Uzatmak İçin Jel (50 ml)
 8. Tırnak Uzatıcı Kağıt Şablon
 9. Tırnak Uzatma Şablonu
 10. Kağıt Törpü
 11. Freze  Uç
 12. Bufer
 13. Base Coat
 14. Top Coat
 15. Çalışma Masası
 16. Masada olması gereken Lambader ve Ampulü
 17. Malzeme Rafı
 18. Çalışma Koltuğu
 19. Müşteri Koltuğu
 20. Bilgisayar

Görmüş olduğunuz üzere gerekli olan malzemeler sadece bunlardır. Protez tırnak işi yapmak isteyen arkadaşlarımız. Tek bir kişilik protez tırnağı yapacak olsanız dahi bu malzemeleri almanız gerekmektedir. Peki ya dükkan açarak yada evde protez tırnağı yapacak olan girişimcilerimizin satın alması gerektiği bu malzemelerin maliyeti ne kadar? Haydi şimdi gelin hep birlikte maliyet hesaplaması yapmaya ne dersiniz?

Protez Tırnak Dükkanı Açmanın Maliyeti Kaç Para? (Hesapladım)

Protez tırnak dükkanı açmanın maliyeti kaç para? Yukarıda sizler için protez tırnak dükkanı açmak için gerekli olan malzemelerin neler olduğuna yer verdik. Peki ya protez dükkan açmak isteyen kişiler için bu malzemelerin maliyetleri ortalama olarak ne kadardır? Fakat bir bilgiyi de sizler ile paylaşmam gerekir ise protez dükkanı açmak isteyen kişiler için sadece bu maliyetler ile kalmamaktadır. Özellikle kendi iş yerini kurmak isteyen kişiler için tüm bunlara ilave olarak birde ekstra maliyetler de çıkacağını söylemeliyim. Bu ekstra maliyetlerin miktarlarını da sizler için sarf ve demirbaşlara ilave olarak yer verdim.

Protez Tırnak Dükkanı Açmanın Maliyet Hesaplama Tablosu
Gerekli Malzemeler ve İsimleri  Ortalama Fiyatları
1- 100 ila 150 Renk Seçeneği ile Oje Tane 125 TL (100 Adet 12.500 TL)
2- 10 ila 15 Arası Jel Rengi Tanesi 250 TL (Toplam 10 Adet 2.500 TL)
3- Törpü Kuru Manikür Cihazı 2.500 TL
4- Protez Tırnak Toz Toplayıcı 500 TL
5- Uv Tırnak Kurutucu Cihazı 450 TL
6- Tırnak Uzatmak İçin Jel (50 ml) 300 TL
7- Tırnak Uzatıcı Kağıt Şablon 100 TL
8- Tırnak Uzatma Şablonu 750 TL
9- Kağıt Törpü 20 TL
10- Freze  Uç 60 TL (Toplam 20 Adet 1.200 TL)
11- Bufer 15 TL
12- Base Coat 350 TL
13- Top Coat Birim 20 TL (10 Adet 200 TL)
14- Çalışma Masası Malzeme Rafı 5.000 TL
15- Masa Lambaderi ve Ampulü 250 + 50 = 300 TL
16- Müşteri Koltuğu 1.000 TL
17- Çalışma Koltuğu Bilgisayar 1.000 TL
ORTALAMA TOPLAM MAALİYET: 28.685 TL

Evet arkadaşlar gördüğünüz üzere ister evde isterse de dükkan açacak olsanız, protez tırnak işi için gerekli olan malzemelerin fiyatları ortalama olarak bu şekildedir. Yine söylüyorum vermiş olduğum bu fiyatların hesaplaması için aldığım değerler ortalama olmaktadır. Sonuç üç aşağı beş yukarı değişebilmektedir. Fakat yukarıda da daha önce de belirttiğim üzere protez dükkanı açacaklar için maliyet hesaplaması sadece bu kadar olmamaktadır. Bunlara ilave olarak bazı giderler de olacaktır. Bu giderler ne derseniz hemen onları da görelim.

Protez Tırnak Dükkanı Açacaklara İlave Giderler
GİDERLER ORTALAMA MALİYETİ
1- Kira Bedeli: 5.000 TL
2- Önden Depozito ve Emlakçı Bedeli: 5.000 TL
3- Dükkan Tadilatı: 2.000 TL
4- Esnaf Odası + Maliye + BAĞ-KUR: 3.000 TL
5- Çay + Kahve Makinesi + Tüketim Malzemeleri: 1.900 TL
6- Müşteri Bekleme Koltuğu: 1.500 TL
ORTALAMA TOPLAM MAALİYET: 18.400 TL

Vermiş olduğumuz rakamlar en alt seviyeyi baz alarak yapmış olduğumuz hesaplama olmaktadır. Yani protez dükkanı açmak isteyenlerin 18.400 TL de en alt seviyede bir masrafı çıkmış olacaktır. Buda toplamda ne yapar:

18.400 + 28.685 = 47.085 TL gibi bir maliyetiniz olacaktır.

Benim kendimin protez tırnak işine girecek kişiler için yapmış olduğum maliyet hesaplaması olmaktadır. Yine diyorum bu maliyet oranları üç aşağı, beş yukarı değişebilmektedir arkadaşlar.

Görmüş olduğunuz üzere protez tırnak işine gireceklerin ihtiyaç duyacağı malzemeler ve fiyatları bu şekilde olmaktadır. Şayet elinizde bu kadar bir sermaye varsa eğer DÜKKAN açacakların ihtiyaç duyacağı gerekli belgelerin neler olduğunu da sizlerle paylaşmak istiyorum. Tabi bundan önce gerekli olan malzemelerin görsellerine yer verelim.

Protez Tırnak Oje (Boya) Kodlarınız:

blank

Protez-Tırnak-Oje-(Boya)-Kodlarınız

Çalışma Masanızın Görüntüsü:

blank

Çalışma-masası-ve-koltuğu,-lambader,-gerekli-olan-malzemeler

Oje Saklama Dolabı:

blank

Oje-saklama-dolabı

Genel bir görselleri de gördüğümüze göre şimdi geçebiliriz. Belediyelerin protez dükkanı açacaklardan hangi belgeleri talep ediyor olmasına.

Belediyeler Protez Dükkanı Açacaklardan Hangi Belgeleri İstiyor?

Evet arkadaşlar protez tırnak için bir iş yeri açacaksanız yani bunu dükkan açarak yapacaksanız eğer bunu yasalara uygun olarak yapmanız gerekecektir. Bunun için de sizlerden bazı belgeler isteyecekler. Bu belgeleri temin etmeden protez tırnağı işini resmi olarak yapmanız imkansızdır. Bunu unutmayın! He belki en çok bir kaç ay sizi açıkçası resmi kurumlar idare edebilir. Fakat daha sonrasında ise cezai işleme maruz kalabileceğinizi de aklınızda bulundurun derim. Bu sebepten dolayı da sizlere tavsiyem protez tırnak dükkanı resmi bir şekilde açarak faaliyet göstermeniz olacaktır. Bunun için de ilk etapta aşağıdaki belgeleri ilgili kurumlara teslim etmeniz gerekecektir.

Belediye Ruhsatı Alabilmek İçin Gerekli Olan Evraklar:

 1. İkametgah belgeniz
 2. Kimlik kartınızın aslı ve ön, arka olmak üzere fotokopileri
 3. Son halinizde çekilmiş olan 2 adet vesikalık fotoğraf
 4. MEB onaylı size ait olan ”Protez Tırnak” ustalık belgeniz
 5. Yine MEB onaylı Güzellik Uzmanı Belgeniz
 6. İmza sirküleriniz
 7. Vergi levhanız
 8. Oda faaliyet belgeniz
 9. Oda sicil tasdiknameniz
 10. Tapu ve yapı kullanma izin belgesiniz
 11. Kira sözleşmeniz
 12. Yetkili biri tarafından çizilmiş iş yeri krokiniz
 13. İtfaiye uygunluk belgesiniz
 14. ASAT iş yeri açma ruhsatı görüş belgenizi

temin etmeniz gerekmektedir. Bunlar belediyelerin istemiş oldukları belgelerdir. Şimdi vergi levhası için gerekli olan belgeleri görecek olursak.

Vergi Levhası İçin Gerekli Olan Evraklar:

 • Nüfus cüzdanı örneğiniz
 • İşe başlama bildiriminiz
 • İkametgah bildiriminiz
 • İş yeri kira kontratınız

olması gerekecektir. Yasalara uygun bir şekilde protez tırnak dükkanı açmak için gerekli evraklar da bunlar olmaktadır. Bu belgeler/evraklar için de sizi biraz zorlayacak olan ise Güzellik Uzmanı Belgesini almak olacağını şahsen ben düşünüyorum. Neden mi? Çünkü bu belge için bilmeniz gerekenleri de aşağıda sizler için açıklayacağım.

Protez Tırnak Ustalık Belgesi Nereden Nasıl Alınır? Kaç Gün Sürer?

Protez tırnak ustalık belgesi nereden nasıl alını? Kaç gün sürer. Arkadaşlar bu sorunuzun yanıtına geçmeden önce bilmeniz gereken önemli bir konuyu sizlerle paylaşmak istiyorum. Protez tırnak dükkanını resmiyete dayalı olarak açmak istiyorsanız eğer ustalık belgesi şart olduğunu söyleyebilirim. Protez tırnak ustalık belgesini almanız ise biraz zaman ve emek harcamanız gerekilen konudur. Protez tırnak ustalık belgesi nasıl alınır? Buna geçeceğim. Ama geçmeden önce bu belge hakkında mutlaka bilmeniz gereken bir konuya değinmek istiyorum. Bu ise; Güzellik Uzmanı Belgesi ile Protez Tırnak Eğitim belgesini lütfen karıştırmayın. Aralarındaki fark nedir derseniz de,

Güzellik Uzmanı Belgesi, protez tırnak dahil olmak üzere güzellik üzerine açılacak tüm işletmeler için gerekli olan belgedir. Protez Tırnak Eğitim belgesi ise Protez Tırnak Eğitimini aldığınızı gösteren bir yeterlilik belgesidir.

Protez Tırnak Eğitim belgesinin de ayrıca MEB onaylı olmasıdır. Bu uyarım sonrasında; protez tırnak ustalık ve güzellik uzmanı belgesi peki nerelerden nasıl alınır? Kaç gün/ay sürer? diyorsanız da

Protez Tırnak Ustalık Belgesinin Alınacağı Kurumlar:

 1. MEB tarafından yetkilenmiş özel eğitim kurumları.
 2. Belediyeler.
 3. Çıraklık Eğitim Merkezleri.
 4. Halk Eğitimler.

Protez tırnak ustalık belgesini alacağınız bu kurumlar içinde ”MEB Yetkili Özel Kurumlar” sizden ücret isteyecektir. Bu ücretlendirme ise en az 3.500 TL tir. Eğitim süresi ise 3 gün tür.

Güzellik Uzmanı Belgesi:

 • MEB tarafından yetkilendirilmiş kuruluşlar.
 • Çıraklık Eğitim Merkezleri.

Eğitim süresi ise en az 6 ay 826 saattir.

Protez tırnak salonu açmak için gerekli olan Güzellik Uzmanı Belgesini almak isteyenler için ise bir kaç alternatif yol vardır. Bunlar;

 1. Usta Öğretici Belgesi olan biri üzerinden noter anlaşmalı belgesinin kiralanması.
 2. Güzellik salonu açmış olan birinin şubesi olunmasıdır.

Sanırım protez dükkanı nasıl açılır? Sizlere gerekli belgeler, maliyetine kadar tatmin edici olarak cevapladım.

LÜTFEN BİZİ DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 2 Ortalamamız: 4.5]
Ziyaretçi Yorumları - 1 YORUM
 1. Şükran dedi ki:

  Merhaba. 18 metrekare dükkan yeterli midir? Ve işyerinde su var ama wc yok. Wc olması şart mıdır?

Bir Yorum Yazın