Zübeyde Hanım Caddesi, Numara: 14 Bozüyük/Bilecik
trende

Ankara Büyükşehir Belediyesi Nakdi Yardım Başvurusu Formu

Belediyeler geçinmekte zorluk çeken, yardıma muhtaç ailelere yardım elini uzatmaya devam ediyor. İl ve ilçelerdeki belediyelerimiz 2022 yılında da ihtiyaç sahibi ailelerimize ulaşarak yapmış olduğu yardımların sayısını katlamış bulunmaktadır. Yapılan bu yardımlar ise her belediyeye göre değişiklik göstermektedir. İBB gibi Ankara Büyükşehir Belediyesi de yoksul muhtaç vatandaşlarımıza nakdi (para) yardım, ayni (gıda) yardım, yakacak, ve kıyafet yardımı gibi temel ihtiyaçları giderecek yardımlar yapmaktadır.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Nakdi Yardım Başvurusu Formu

Geçinmekte zorluk çeken vatandaşlarımız şartlara uyum sağladığı halinde Ankara Büyükşehir Belediyesine yardım başvurusunda bulunabilirler. Tabi ki başvuru sırasında sizlerden istenilen bazı evraklar (belgeler) da bulunmaktadır. Bu belgelerin neler olduğunu ve ABB yardım sorgulamasının nasıl yapıldığı, sizler için yazımızın içeriğinde bulunmaktadır.

Neler Var?

Ankara Büyükşehir Belediyesinin Yapmış Olduğu Yardımlar Nelerdir?

Her belediyenin kendine göre yapmış olduğu yardımlar bulunmaktadır. Yapılan yardım desteklerini belediyeler kendileri ayırmış oldukları bütçeye göre belirlemektedir. Buradaki temel amaç geçinmekte zorlanan yardıma muhtaç ailelerimize birazda olsun destek vererek rahatlamalarını sağlamaktır. Ankara Büyükşehir Belediyesi özellikle şu yaşamış olduğumuz pandemi döneminde hiç olmadığı kadar dar gelirli ailelerimize el uzatmaktadır. ABB’nin yoksul, yardıma muhtaç vatandaşlarımız için,

 • Nakdi (para) yardımı
 • Erzak (gıda) yardımı
 • Temizlik malzemesi yardımı
 • Kömür (yakacak)  yardımı
 • Kırtasiye (eğitim) yardımı
 • Kıyafet yardımı

gibi yardımlarda bulunmaktadır. Yapılan erzak yardımı içerisinde gıda ve temizlik ürünleri de bulunmaktadır. Yapılmış olan bu yardımlar ihtiyaç sahipleri için tek seferlik olmamaktadır. Belirli zaman aralığında yılda 2  veya 3 kez yardım paketleri başvuruda bulunan kişilere ulaşmaktadır.

blank

Ankara-Büyükşehir-Belediyesinin-Yapmış-Olduğu-Yardımlar-Nelerdir

Tabi ki yapılan bu yardımlar başvuruda bulunan bütün herkese verilmemektedir. Yardımlar için vatandaşlarımızdan bazı şartlar istenmektedir. Bu şartlar dışında gerekli evraklara da sahip olmanız gerekmektedir. Detaylı tüm bilgiler yazımızın devamında bulunmaktadır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin yapmış olduğu yardım ve desteklerden yararlanmak isteyenler için, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Yardım Kartı Başvurusu tüm bilgiler adresinde mevcuttur. Adresi ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

ABB Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Gerekli Olan Evraklar Nelerdir?

Ankara Büyükşehir Belediyesi sigortası olmayan, sabit geliri bulunmayan, yardım eli uzatacak, destek çıkacak kimsesi olmayan, muhtaç kişilere yardımcı olmaya çalışmaktadır. Ankara Büyükşehir Belediyesinin yardıma muhtaç vatandaşlarımız için yapmış olduğu yardımlardan faydalanabilmek için bazı şartlara uyum sağlamanız gerekmektedir. ABB tarafından belirlenmiş olan şartlar şu şekildedir.

 • İkametgahınızın belli bir süre Ankara’da olması gerekmektedir.
 • Gerçekten  ihtiyaç sahibi olduğunuzu kanıtlayan, muhtarlığın vermiş olduğu fakirlik belgesini almanız gerekmektedir. Belgeyi almadığınız taktirde başvurunuz gerçekleşmemektedir.
 • Ankara Büyükşehir Belediyesinin vermiş olduğu başvuru dilekçesini doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurmanız gerekmektedir.

Başvuruda bulunduğunuzda belediyenin  belirlemiş olduğu görevliler tarafından detaylı bir şeklide incelemeye alınmaktasınız. Bazı belediyelerde bu araştırma Sosyal Hizmeteler Daire Başkanlığının belirlemiş olduğu memurlar tarafından yapılmaktadır. İnceleme ve araştırma bittikten sonra uygun olup olmadığınızın bilgisi verilerek ABB’nin yapmış olduğu yardımlarından yararlanabilmektesiniz. Başvuru sırasında sizlerden istenilen evraklar ise,

 • İkametgah belgeniz
 • Muhtarınız tarafından ıslak imza ile verilmiş olan muhtaçlık (yoksulluk) belgesi. (Fakirlik Belgesi buradan indire bilirsiniz)
 • Başvuru formu
 • Ailenizdeki diğer fertlerin yada sizinle birlikte yaşayan kişilerin nüfus cüzdanlarının aslı ve fotokopisi

Başvuruda bulunduğunuzda bakmakla yükümlü olduğunuz kimseler varsa onları belirtmeniz gerekmektedir. Ayrıca üzerinize kayıtlı hiçbir mal varlığı olmaması gerekmektedir. Bu şartları ve gerekli olan evrakları tamamladığınız halinde Ankara Büyükşehir Belediyesinin yapmış olduğu yardımlardan yararlanmanız mümkün olacaktır. Dünya genelinde yaşamış olduğumuz covid_19 hastalığı yüzünden başvurular online olarak ta yapılmaktadır. Bununla ilgili tüm bilgiler ve başvurunuzun onaylanıp onaylanmadığını sorgulamak için yapmanız gerekenler aşağıda verilmiştir.

Devletimizin yapmış olduğu yardımlar arasında dar gelirli ailelerimize kira yardımları da bulunmaktadır. Gerekli tüm bilgiler için Devletten Muhtaç Ailelere Kira Yardımı Nasıl Alınır? adresini ziyaret etmeniz gerekmektedir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım İçin Online Başvuru Nasıl Yapılır?

2022 yılında yaşamış olduğumuz pandemi den dolayı Ankara Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı, sosyal yardım yönetmenliğinde yapılan değişiklikler sonrasında online başvuru dönemine başlanıldı. İhtiyaç sahibi, yoksul ailelerimiz pandemi süresince sosyal yardım talebinde bulunmak için başvuru merkezleri haricinde  https://sosyalhizmetler.ankara.bel.tr/ adresi üzerinde başvuruda bulunabilirler. Online başvurusunda sizden istenilenler

 • TC kimlik numaranız
 • Adınız
 • Soyadınız
 • Cep Telefon Numaranızı

yazarak ön başvuruda bulunabilirsiniz. Yapmış olduğunu online ön başvuru süresi cep telefonunuza gelecek onay kodunu sistem üzerinden onaylamanız gerekmektedir.

blank

Ankara-Büyükşehir-Belediyesi-Sosyal-Yardım-İçin-Online-Başvuru-Nasıl-Yapılır

Sonrasında talepte bulunduğunuz yardım hangisi ise 1 hafta içerisinde sizlere olumlu yada olumsuz vermiş olduğunuz cep telefonuna bilgilendirme mesajı gelmiş olacaktır. Online başvurusunda başvuruda bulunan kişi tarafından KVKK (Kişisel Verilerin Korunması Kanunu) izni alınarak herhangi bir belge talep edilmemektedir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardım Sorgulama Nasıl Yapılır?

Ankara’da ikametgah eden dar gelirli vatandaşlarımız, yakacak, yiyecek, giyecek yardım başvurularının onaylanıp onaylanmadığını öğrenmek için yapmanız gereken çok basit. Artık internetten bu sorgulamayı kolaylıkla öğrenmeniz mümkün olmaktadır. Sorgulama işlemi için Online başvurusunda bulunduğunuz adres üzerinden sorgulamanızı yapabilirsiniz. Eğer yardım talebini başvuru merkezlerinden yaptıysanız bizzat yardım merkezlerine kendiniz girmeniz gerekmektedir. Böylelikle yetkili kişiler tarafından daha da dikkate alınmış olursunuz. Gıda ve yardım başvurularınızı sorgulamak için Ankara Büyükşehir Belediyesi Gıda ve Yardım Dağıtım Merkezini 0-312-322-11-33 telefon hattını arayabilirsiniz. Diğer bir yöntem olarak ise e-devlet üzerinden TC kimlik numaranız ile giriş yaparak öğrenmenizde mümkündür. Yardım başvurusu sorgulama butonuna tıkladığınızda gerekli olan tüm bilgileri görmüş olacaksınız.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Yapılacak Adresler

Ankara il sınırları içinde yaşayan dar gelirli, ekonomik sıkıntı çeken ailelerimiz için temel ihtiyaçlarını karşılamaya çalışmaktadır. Bu ihtiyaçlar ekmek, yakacak, eğitim, çanta, kırtasiye, kaban, bot gibi temel olan ihtiyaçlarını belirli bir süre karşılamaktadır.

Merkez İletişim Bilgileri

Adres Osmanlı İş Merkezi Yeni Etlik Caddesi No:103 Etlik-Keçiören/ANKARA
Telefon  0-312-322-11-33 & 0-312-322-45-47
Sincan Şubesi İletişim Bilgileri
Adres Atatürk Mah Peçenek Caddesi No:116
Telefon  0-312-276-22-31
Çubuk Şube İletişim Bilgileri
Adres  Yavuz Selim Mahallesi  PTT Caddesi No:7/A Çubuk/ANKARA
Telefon 0-312-837-99-29
Altındağ Şube İletişim Bilgileri
Adres Önder Mah.Altunay Cad. No:70 Siteler İtfaiye İçi Altındağ/ANKARA
Telefon 0-312-348-44-84

Başkent Ankara Büyükşehir’ de Hizmet Veren Diğer Başvuru Merkezleri

 • Altındağ AYM
 • Araplar AYM
 • Akyurt AYM
 • Ayaş AYM
 • Bala Gençlik Merkezi
 • Elmadağ Gençlik Merkezi
 • Kızılcahamam Gençlik Merkezi
 • Kahraman kazan AYM
 • Kuşcağız AYM
 • Mamak Gençlik Merkezi
 • Orta Pınar Yeni Kent Gençlik Merkezi
 • Yahyalar AYM
 • Kalecik AYM

Ankara Büyükşehir Belediyesinin vermiş olduğu sosyal yardımlardan yararlanmak isteyen, dar gelirli ailelerimize, kolaylık olsun diye, yukarıda da görüldüğü gibi başvuru merkezlerinin sayısını arttırmış bulunmaktadır. ABB yoksul, fakir, dar gelirli, geçim zorluğu çeken bütün ailelerimize azda olsa yardım elini uzatmaktadır. Çeşitli yardımlar ile birazda olsun rahatlamaları için destekler vermektedir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Para Yardımı Nasıl Alınır? Talep Formu

Dünya genelinde yaşamakta olduğumuz covid-19 hastalığı süresince Ankara Büyükşehir Belediyesi zor günler yaşayan kişilere destek olmak adına para yardımı yapmaktadır. ABB başkanı Mansur Yavaş 100 milyon TL’lik yeni destek kampanyası başlattığını çeşitli sosyal medya hesaplarından duyurdu. Pandemi döneminde işlerini kaybeden esnaf vatandaşlarının yer almış olduğu toplam 232 bin 351 aileye 100.00 TL’lik destek paketleri hazırlayarak erişimlerini sağlamış bulunmaktadır.

blank

Ankara-Büyükşehir-Belediyesi-Para-Yardımı-Nasıl-Alınır-Talep-Formu

Korona virüs yüzünden olumsuz yönde etkilenen tüm vatandaşlar yapılan nakdi yardımdan yararlanmaktadır. Bununla birlikte hala sosyal yardımlaşma derneklerine ve belediyelere yardım talebinde bulunan  ailelerimize para yardımı yapılmaya devam etmektedir. Yapmanız gereken size en yakın belediyeye yada online üzerinden başvuruda bulunmanız. Ve aşağıdaki şartları taşımış olmanız gerekmektedir.

 • Ankara Büyükşehir Belediyesi alan sınırları dahilinde oturuyor olmak ve belli bir süre ikametgahınızın orada olması gerekmektedir.
 • Hane başına yapılacak olan maddi yardımlar sadece 1 kişiye verilmektedir. Hane içinden birden fazla başvuru talebi tespit edilse dahi sadece tek kişi üzerinden değerlendirmeye alınacaktır.
 • Korona virüs hastalığı yüzünden hizmet vermekte olan kafeler, kuaförler, kıraathaneler ve restoran gibi yerlerde çalışan ama pandemi yüzünden kapatılan iş yerlerindeki işçilerimize maddi yardım verilmektedir.
 • Ailenin gelirinin TÜİK yoksulluk sınırları altında olması. Yani asgari tutarın 3/2 ni geçmeyecek şekilde olması
 • Görevliler tarafından yapılan sosyal inceleme sonucunda yardım komisyonun belirlediği puanlama sisteminden 100 ve üzeri puan almış olmak
 • Başvuruda bulunan ailenin hane içinde memur, kamu çalışanı, emekli, sigortalı veya BAĞ-KUR kapsamında bulunan bir kişi ailede mevcut ise verilmiş olan tüm yardımlardan yararlanmamaktadır.

belirlenen şartları taşıdığınız taktirde Ankara Büyükşehir Belediyesi 2022 yılı için dar gelirli ailelere ayırmış olduğu bütçeden yararlanabileceksiniz. Başvurular belediyelerde bulunan mavi masa tarafından yapılmaktadır. Başvuruda bulunacağınız talep formu burada yer almaktadır.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardım Kartı Ne Zaman Dağıtılacak

Sosyal yardım alan vatandaşlarımız için hazırlanmış olan Başkent yardım kartları başvuruda bulunan kişilere halen verilmeye devam etmektedir. Sosyal yardım alan ailelerimiz için kart dağıtımları 112 bin 785 kişiden oluşan ailelerimizin Başkent kartlarına 500 TL olmak üzere 45 milyon 114 bin TL tutarındaki miktarı tamamlayarak ihtiyaç sahibi insanlarımıza ulaştırmak için hazırlamış bulunmaktadır.

blank

Ankara-Büyükşehir-Belediyesi-Yardım-Kartı-Ne-Zaman-Dağıtılacak-

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanının yapmış olduğu bir açıklamada ”Yaralarımızı beraber sarıp, beraber iyileşeceğiz” diyerek başvuruda bulunan ihtiyaç sahibi insanlarımıza destek olacağını belirtmiş bulunmaktadır. Belediyeler tarafından görevlendirilen personel tarafından gerçek anlamda ihtiyaç sahibi olup olmadığını tespiti yapılmaktadır. Başvuruda bulunan kişilerin %100 ihtiyaç sahibi olduğuna karar verildiği andan itibaren talep ettiği yardımlardan her şekilde yararlanmaktadır.

Muhtaç ailelerimiz için Devletten Yakacak Kömür Yardımı bulunmaktadır. Sizlerde başvuruda bulunmak isterseniz eğer, gerekli bilgileri adres üzerinden sağlayabilirsiniz.

Ankara belediyesi tarafından 500 TL’lik yardım kartı verilmeye devam etmektedir. Pandemi yüzünden işlerine geçici olarak ara veren esnaf vatandaşlarımıza ve çalışanlarına marketlerden temel ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla alış veriş yapmaları için Kart vermektedir.

blank

Ankara-Büyükşehir-Belediyesi-Yardım-Kartı-Ne-Zaman-Dağıtılacak-

İhtiyaç sahibi insanlara verilen 500 TL limiti olan bu kartlar 2022 yılında17 bin 500 kişiye ulaştırılmıştır. Ayrıca bu kartlar su faturalarının ödenmesine de yardımcı olmaktadır. Sadece alkol ve tütün haricindeki bütün ihtiyaçlarınızı karşılayabilmektesiniz.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardımı Ne Zaman Dağıtılacak

Başkent Ankara’ da ikametgah eden dar gelirli muhtaç ailelerin yardım başvuruları her geçen gün hızla artmaya devam etmektedir. Bu yüzden belediyeler tarafından görevlendirilmiş kişiler başvuru sahiplerini tek tek incelemeye almaktadır. Gerçekten ihtiyaç sahibi olan muhtaç ailelerin tespitini yapıp yardımlardan en kısa sürede yararlanmalarını sağlamaktadırlar.

blank

Ankara-Büyükşehir-Belediyesi-Gıda-Yardımı-Ne-Zaman-Dağıtılacak

Pandemi nedeni ile bazı aksaklıklar yaşanmış olsa da gelirleri düşen ve işlerini kaybeden ailelere düzenli olarak gıda yardımları yapılmaya devam edilmektedir. Başvurularınız onaylandığı andan itibaren yardım ve desteklerden yararlanmaktasınız. Ayrıca buraya bırakmış olduğumuz adres üzerinde bağış yapmak isteyen ve bağışlardan yararlanmak isteyen vatandaşlarımız için bilgiler bulunmaktadır. Öksüz ve Yetimlere Devlet Yardımlarından faydalanmak için gerekli olan tüm bilgilere adres üzerinden ulaşabilirsiniz.

LÜTFEN BİZİ DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 0 Ortalamamız: 0]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın