DEVLET Kredi

Turizm Teşvik Kredisi Nasıl Alınır? (TKDK,KOSGEB, Bakanlık)

Turizm Teşvik Kredisi Nasıl Alınır? (TKDK,KOSGEB, Bakanlık)

Dünyada sayılı ülkeler arasında parmak ile gösterin ülkemizin ekonomi de turizmin yeri ayrıdır. Bu neden ile devlet otel yapacak olan yatırımcılar dahil olmak üzere işletme sahiplerine hibe desteği sağlamaktadır. Başta Kültür ve Turizm Bakanlığı olmak üzere KOSGEB ve TKDK üzerinden bir çok teşvik kredisi verilmektedir. Büyük çaplı oteller dahil olmak üzere motel yada apart veya pansiyon gğbi işletme sahipleri bu desteklerden 2020 yılı itibarı ile yine yararlana bilmektedir. Yeni yapılacak olan kırsal alandaki konaklama tesislerine %70 varan hibe belirli illerimize sağlanırken, 60.000 TL kadar işletme desteği ülke genelin her yerinde verilir. Peki hangi illerimiz ne gibi bu desteklerden yararlan bilmektedir.

Sıfırdan Otel Yapmak İçin Devlet Teşviği Hangi Kurumlar Verir?

Sıfırdan bir otel yapacaksanız bunu devlet desteklerinden %70 varan hibe ile gerçekleştire bilirsiniz. Sadece otel değil apart, pansiyon yada motel veya herhangi bir konaklama tesisi inşası için yapılacak giderlerin bir çoğu devletten hibe olarak geri alına bilmektedir. Devlet teşvik kredileri ile inşa edeceğiniz konaklama tesisi için alacağınız hibe desteği TKDK kurumundan IPARD-2 programlarından geçmektedir. Hazırlayacağınız proje kapsamında TKDK desteklerinden yararlana bilmeniz için de aranan belkide en büyük şart, inşa edilecek olan konaklama tesisinin TKDK tarafından desteklenen iller içerisinde yer almasıdır. TKDK otel yapacak olan yatırımcıları ise şu tedbir kodu ile desteklemektedir.

 • 302- Çiftçilik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirmesi
  • Kırsal Turizm ve Reaksiyon Faaliyetleri

TKDK tarafından desteklenen iller içerisinde devletten otel yapmak için hibe almanız için önem göstermeniz gereken diğer bir şey ise IPARD-2 çağrı ilanlarının sektörünüz için bildirim yapılmasıdır. Çağrı ilan bildirimleri kuruma ait olan resmi İnternet sitesinin ”DUYURULAR” bölümünden takip edebilirsiniz. Ayrıca TKDK dan otel yapımı için hibe almak için ihtiyaç duyacağınız,

 1. Başvuru Yol Haritası
 2. Bilgilendirme Notları
 3. Başvuru Evraklarının Olduğu Paket
 4. İhtiyaç Duyacağınız Yardımcı Dokümanları

Hepsini buradaki https://bit.ly/39VAqp3 adresten temin edebilirsiniz. TKDK konaklama (Otel, Motel, Apart, Pansiyon) yapımı için hibe alımına giden kısa animasyon videomuz sizler için aşağıda yer almaktadır.

Kültür ve Turizm Bakanlılığı Otel Teşvikleri

Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı (KTB) yine turizm sektöründe yer alan yada alacaklara bazı teşvikler sağlamaktadır. Burada 3 başlık altında verilen desteklerle bir çok giderinizi devlet destekli olarak sağlaya bilirsiniz. 16/3/1982 tarihli ve 17635 sayılı resmi gazete yayımlanarak yürürlüğe giren destekler den yararlana bilmeniz için;

 1. Turizm Yatırım Belgesi yada
 2. Turizm İşletme Belgesi

sahibi olmanız gerekmektedir. Bu belgelerin herhangi birine sahip olan turizmciler 49 yıla kadar devletten ”Taşınmaz Malların Turizm Amaçlı Kullanımı Amacı İle Yapılan Tesisler” başlığı ile orman arazilerini turistlik tesisler için kiralaya bilirler. Ayırca,

 • Elektirik, Su
 • Haberleşme
 • Yabancı Personel ve Sanatkar Çalıştırılması

desteklerinden de istifade edebilirler. Turizm alanına sağlanan devlet destekleri bunlarla da sınırlı kalmamaktadır. Ayrıca, KOSGEB den Türkiye genelinde her nerede işletme kuracak olursanız olun aşağıdaki hibe desteğinden de yararlana bilirsiniz.

KOSGEB Otel, Motel, Pansiyon ve Apart Desteği

Sıfırdan var olan bir otelin yada inşası bitmiş bir herhangi konaklama tesisin işletmesi için KOSGEB’den 60.000 TL hibe alabilirsiniz. Geleneksel Girişimcilik Destek Programı kapsamında verilecek olan hibe teşvikleri kuruluş ve çalıştırdığınız SGK’lı personel prim gün sayısına göre sizlere verilmektedir. KOSGEB Otel sektörüne ait destek NACE kodları aşağıda yer alan tabloda olduğu gibidir.

NACE Kodları üzerinden KOSGEB’den hibe alacak olan yeni girişimciler için uygulanacak olan hibe destek tablosu ise aşağıdaki resimde yer aldığı gibidir.

Geleneksel Girişimcilik Destek Programı kapsamında açacağınız konaklama alanı için KOSGEB desteği başvurusu yapmanız durumunda 5.000 TL hibe kuruluş desteği kapsamında alırsınız. Şayet başvuru sahibi engelli, Gazi, 1. derece şehit yakını yada 30 yaş altı girişimci ise veya kadın girişimci ise bu miktar 10.000 TL çıkmaktadır. Bu desteğin yanı sıra;

 1. Otelinizin ilk 1. ile 12. ayları arasında geçen süre zarfında 1080 prim gün sayısına ulaşmanız durumunda KOSGEB’den 20.000 TL hibe alırsınız.
 2. Yine otelinizin 12. ile 24 ayları arasında çalışanlarınızın pirim ödemesi 1140 puan yada üzeri olur ise 20.000 TL hibe yine alırsınız.

2. Performans dönemi başında ise 5.000 TL daha hibe alacaksınız. Ama, yine aynı şekilde engelli, 1. derece şehit yakını yada 30 yaş altı genç girişimci veya Gazi, yada kadın girişimci iseniz bu kez bu miktar 10.000 TL çıkacaktır. Her iki performans döneminde toplamda 65.000 TL hibe KOSGEB’den aşağıdaki  adımları sağlamanız durumunda alabilirsiniz.

 1. İlk olarak Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi adı verilen eğitimlere katılmanız gerekir. Bu eğitimlerden ”Geleneksel Girişimcilik Eğitimi” almanız gerekir. Eğitimleri İnternet üzerinden e-Devlet şifreniz ile birlikte alabilirsiniz. Bunun nasıl yapılacağını sizlere videolu bir şekilde anlattım.
 2. Eğitim sonrasında otel açacak olan girişimci KOSGEB’e kayıt olması gerekir.
 3. Daha sonra ise KOBİ Beyannamesi doldurmalıdır.
 4. Bu adımlar sonrasında ise ”Geleneksel Girişimcilik Destek Programı” başvurusunu yine e-devlet üzerinden yapması gerekir. Bu işlemler için ise ilk olarak gireceği İnternet adresi https://edevlet.kosgeb.gov.tr/EHizmetler/TumHizmetler burasıdır. Bu adres altında yer alan ”Geleneksel Girişimcilik Destek Programı” na girerek gerekli formları doldurması gerekir.
 5. Başvuru işlemlerinde çıktısını almış oldukları evraklar ile oteline ait resmi belgeleri kendi bağlı olduğunuz KOSGEB İl Müdürlüğüne götürmeniz gerekir. Müdürlük haftada bir toplanarak başvuruları değerlendirir. Budeğerlendirme sonrası kabul görenleri iş planı sunumu yapmak için bir tarih tayin eder. O tarih geldiğinde hazırladığınız KOSGEB İş Planı projenizi sunarak onaylatır iseniz yukarıda yer alan ”Geleneksel Girişimcilik Destek Programın’dan istifade ederseniz.

Apart ve Otel KOSGEB Devlet Desteklemeleri Nelerdir? sorusuna videolu ve resimli bir şekilde sizlere yanıt vermeye çalıştık. Sorularınız olur ise lütfen bizlere yorumlarda sormaktan çekinmeyiniz.!

Turizm İşletmecisine Kredi Sağlayan Bankalar

Turizm sektöründe faaliyet gösteren işletme sahiplerine bankalar kredi imkanı sağlamaktadır. Sağlanan bu kredi imkanlarından en iyisini de meslek odaları üzerinden verilmektedir. Esnaf Sanatkarlar Odası Kredi Hesaplama Tablosu da sağlanan imkanlar bir çok bankaya nazaran çok daha avantajlıdır. Ticaret yada meslek odaları haricinde bankaların sunduğu işlem kredileri de yine sizlere rahat aldıracak olanaklar sağlar. 3 ay ödemesiz ve düşük faiz imkanlarıyla aşağıdaki bankalardan avantajlı kredi kullana bilirsiniz.

 • Türkiye Halk Bankası
 • Denizbank
 • QNB Finansbank
 • Vakıfbank
 • Ziraat Bankası
 • Albaraka

bu bankaların başlıcalarıdır. Bu bankaların içerisinde en düşük faiz olanağı sağlayanı ise QNB Finansbank bankasıdır. Bankanın ekim ayı için siz KOBİ’lere sağladığı kredinin faiz oranı ve geri ödeme tablosu ise şu şekilde oluşur.

Ekim 2020 Esnaf Kredisi Faiz Oranı
BANKA 12 AY 24 AY 36 AYA KADAR VADELİ 48 AY 60 AY
ING %1.26
Türkiye İş Bankası %1.23 %1.26 %1.26
AKBANK %1.16 %1.18 %1.20 %1.23 %1.23
DENİZBANK %1.20
Fibabank %1.09
Garanti Bankası %1.49
QNB Finansbank %1.18 %1.20 %1.20 %1.22
Şerkerbank %1.31 %1.39 %1.43 %1.59 %1.62

36 ay vade için aylık uyguladığı faiz oranı %1.20 ile AKBANK ile QNB Finansbank dan olmaktadır. Aylık ödemesi ise;

Miktar Vade Aylık Ödeme Toplam Maliyet
150.000 TL 12 Ay 13.700,65 TL 164.407,84 TL
24 Ay 7.436,54 TL 178.476,91 TL
36 Ay 5.368,84 TL 193.277,99 TL

Hesaplama geri ödemeleri aylık olarak yapılmıştır. 3 ayda bir ödeme için aylık ödeme miktarını 3 x yaparak elde edebilirsiniz.

Turizm Teşvik Kredisi Nasıl Alınır? (TKDK,KOSGEB, Bakanlık) HAKKINDA LÜTFEN SORUNUZU SORUNUZ

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. blank Kıvanç dedi ki:

  Kırsal turizm için teşvik kredisi nasıl alırım turizm belgem yok yeni yatırım için

  1. blank Emre ADIN dedi ki:

   İşletme kurulacak yer TKDK tarafından desteklenen bölgeler ise IPARD çağrı ilanları üzerinden destek başvurusunda buluna bilirsiniz.

DEVLETKredi.Com