Zübeyde Hanım Caddesi, Numara: 14 Bozüyük/Bilecik
trende

Devletten 1300 TL Kırtasiye Yardım Başvuruları Nereye Nasıl Yapılır?

Önceki yıllarda 1250 TL olarak yapılan kırtasiye yardımı bu yıl yani 2022- 2023 yeni öğretim yılı için 1300 TL olarak belirlenmiştir. Muhtaç ailelere yönelik okuyan çocuklarımıza yapılan kırtasiye yardımının ödemesi PTT aracılığı veya IBAN yolu ile sağlanmaktadır. Okul ihtiyaçlarına yönelik 1.300 TL' ye kadar verilen kırtasiye yardım başvurularının nereye ve nasıl yapıldığını sizler için 3 yöntem bulunmaktadır. İlk olarak birincisi kaymakamlık dairelerinde yer alan Sosyal Hizmetler Merkezi Müdürlüğü. İkincisi e-devlet üzerinden Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı olan Sosyal Yardım sayfası üzerinden başvuru yaparak. Son olarak üçüncüsü ise yerel belediyelerden başvurular yapılmaktadır.

Devletten 1300 TL Kırtasiye Yardım Başvuruları Nereye Nasıl Yapılır?

Devlet tarafından verilen kırtasiye yardımı muhtaç ailelerimizin çocuklarına yönelik olarak çanta, forma, defter, kalem, silgi gibi ihtiyaçlarını karşılamak adına yapılmaktadır. Kırtasiye yardım başvurusunu nereye yapacağımızı öğrenmiş olduk. Peki ya şimdi ihtiyaç sahibi ailelerimizin okuyan çocuklarına yönelik olarak yılda bir  defaya mahsus olarak verilen kırtasiye desteği başvurusu nasıl yapılır? Bunun yanında birde kırtasiye başvurusunda bulunacak olan kişilerden hangi şartlar istenmektedir? Merak edilen sorularınız haricinde birde bu 2 sorunun cevabını da destek formu ile birlikte sizler için yazımızın devamında paylaşmış bulunmaktayız.

Neler Var?

Kırtasiye Yardımı Şartları Nedir? Kimlere Veriliyor

İhtiyaç sahibi mağdur ailelerimiz devletimiz tarafından bir çok yardım ve destekler yapılmaktadır. Tabi birde devletimizin yanı sıra birde yerel belediyeler de mağdur olan, ihtiyaç sahibi ailelerimize el uzatmaktadır. İhtiyaç sahibi ailelere yönelik yapılan yardımlar arasında kırtasiye yardım desteği de bulunmaktadır. Yapılan bu yardım sadece yılda bir defa verilmektedir. Durumları olmayan, maddi sıkıntı içerisinde yaşayan ailelerimizin okuyan çocuklarına yönelik yapılan kırtasiye yardımını almanın da tabi ki şartları bulunmaktadır. Şimdi gelin hep beraber bu şartlar arasında neler var görelim. Sonrasına ise kimlere kırtasiye yardımı verilir? görelim.

 1. Kırtasiye yardımı için ilk olarak aranan şart aylık gelirinin kişi başı asgari ücretin 1/3 olması gerekmektedir. Bunu da 2022 yılındaki asgari ücreti baz alarak hesaplamasını yaparsak eğer,
  1. 5.500/3= 1.833 TL olarak görebiliriz. Bu hesap üzerinde düşmemesi gerekmektedir. Bunu hemen bir örnek ile açıklayacak olursak;
  2. Bir aile düşünelim. Bu ailede sadece asgari ücretli olarak tek bir çalışan var. Aile içerisinde anne ve baba haricinde okuyan bir çocuk var diyelim. Bu aile içerisinde kişi başına düşen gelir 1.833 TL olacağı için bu aile devlet tarafından yapılan kırtasiye yardımı başvurusunda bulunabilir. Fakat aynı ailede anne ve baba asgari ücret ile çalışıyorsa yada tek kişinin geliri asgari ücretin üstündeyse bu aile yardımdan yararlanamaz.
 2. Deprem, sel gibi doğal afete maruz kalmış ailelerimizin çocukları kırtasiye yardım başvurunda bulunabilirler.
 3. Kirada oturan, SGK kaydı bulunmayan ve hiç bir geliri olmayan, ailelerimizin çocukları başvuru yapabilirler.

Görmüş olduğunuz üzere siz değerli okurlarımızdan gelen yoğun talep üzerine kırtasiye yardımı için aranan şartları ve kimlere verildiğini paylaştık. Başvuru esnasında istenilen belge ve evraklara geçmeden önce sizlerle önemli bir bilgi paylaşmak istiyorum. Yukarıda da söylediğim gibi devletimiz muhtaç ailelerimiz için bir çok yardım ve destekte bulunmaktadır.

 • Bunlar arasında Sosyal Ekonomik Destek vardır. Şayet sizlerde bu yardımı araştırmak isterseniz SED Yardımı EYLÜL 2022’de Ne Kadar? Yatan İller (YORUMLAR) buraya bırakmış olduğum bağlantı üzerinden tüm bilgilere ulaşım sağlayabilirsiniz. Gerçekten muhtaç ailelerimiz için harika! Sizlerin de bu sayfada olmanızı isteriz. SED yardım parası hakkında bilgi sahibi değilseniz de yine ilgili bağlantıda sizlerin yüzünüzü güldürecek harika haberler verdiğimi bilmenizi isterim.😉

Şimdi gelelim kırtasiye yardımı başvurusu nasıl ve nereye yapılacağına geçmeden önce başvuru yapacak olan ailelerimizde hangi belgeler isteniliyor bunları görelim.

Kırtasiye Yardımı Başvurusunda İstenilen Belgeler Nelerdir?

Devletin vermiş olduğu yardımlara başvurmak için sizlerden bazı belgeler talep edeceklerdir. Haliyle bu durumda kırtasiye yardımı başvurusunda da bulunmak için bu belgeler geçerli olacaktır. Tercihinizi şahsen yapmak isterseniz eğer bu belgeler şarttır. İnternet oramın da yapmayı tercih ederseniz de bazı bilgiler istenilecektir. İnternet ortamında yapılan başvurular için istenilen bilgileri yazımızın devamında sizler için  paylaştık. Şimdi öncelikle şahsen kurumlara yapılacak olan kırtasiye yardım başvuru için istenilen belgeleri görelim.

 1. Okula giden çocuğumuz için okumuş olduğu okuldan alınacak olan öğrenci belgeniz.
 2. Çalışmayan ailelerimiz için muhtarlıktan alınacak fakirlik belgeniz.
 3. Başvuruda bulunacak kişiye ait olan SGK hizmet bilgisi dökümünüz. (Bu belge E-Devlet üzerinden alınabilmektedir. Buraya sizler için bağlantısını bırakıyorum. https://www.turkiye.gov.tr/4a-hizmet-dokumu)
 4. İŞKUR kayıt belgeniz.
 5. Çalışan ailelerimiz yapacağı başvuruda istenilen gelir belgesi. Bunu da çalışmakta olduğunuz iş yerinizde ki  personel departmanından alabilirsiniz.
 6. Nüfus cüzdanınız aslı ve fotokopisi.
 7. Kirada iseniz kira kontratınız.

Kırtasiye yardım parası başvurusunda bulunacak olan ailelerimizden istenilen belgeler bu şekilde olmaktadır. Bir kez daha söylemek istiyorum. Kurumlara özellikle bizzat kendiniz başvuru da bulunmak isteyenler için bu belgeler gerekmektedir. Şimdi gelelim kırtasiye yardım parası desteği için başvuruları nereye yapacağımıza.

Kırtasiye Yardım Parası Başvuruları Nereye Yapılır?

Kırtasiye yardım parası başvuruları nereye yapılır? Başvurular için sizlere tam 3 yol vereceğim. Kırtasiye desteği başvurusunda bulunacak olan ailelerimiz için vereceğimiz bu adreslerin 2 tanesi aynı kurum üzerinden yapılmaktadır. Tabi bir de bunun haricin de kırtasiye desteği veren farklı bir yer daha bulunmaktadır. Şimdi sizlere vereceğim adresler üzerinden başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca kırtasiye yardım parası almak için her iki kuruma da başvuru yapmanızı tavsiye ederim.

 1. Bizzat kendiniz kaymakamlık binalarında bulunana ”Sosyal Hizmetler Müdürlük” binasına giderek yapabilirsiniz.
 2. İkincisi e-Devlet üzerinden ”Sosyal Yardım Başvurusu Formu” doldurarak başvuruda bulunabilirsiniz.
 3. Son olarak ise yerel belediyelere başvurunuzu yapabilirsiniz.

Kırtasiye yardım parası desteği için başvuruda bulunacak olan ailelerimiz birinci ve ikinci başvurular aynı olmaktadır. Her ikisi de Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından geçmektedir. Yapacağınız bu iki başvuru için ise yukarıda vermiş olduğum 2 seçenek arasından istediğinizi tercih edebilirsiniz.

Bir de kırtasiye yardım desteğini bazı yerel belediyeler de vermektedir. Yerel belediyelere ve Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına olan Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne kırtasiye yardım başvurusunda nasıl bulunacağınızı da yazımızın devamında detayları ile görebilirsiniz.

Kaymakamlıklara Kırtasiye Yardım Parası Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kaymakamlıklara kırtasiye yardım parası desteği nasıl yapılır? Bunu sizlere anlatamadan önce bilmeniz gereken bir kaç önemli konu hakkında bilgi vermek istiyorum. Aslında kaymakamlık kırtasiye yardımı diye bir şey bulunmamaktadır. Sadece bu kaymakamlık binasında yer alan Sosyal Hizmetler Müdürlüğü odasına başvuru yapıldığından dolayı çoğu kişi Kaymakamlık kırtasiye yardımı olarak bilmektedir.

blank

Kaymakamlıklara-Kırtasiye-Yardım-Parası-Desteği-Başvurusu-Nasıl-Yapılır

 

Kaymakamlık binasında bulunan Sosyal Hizmetler Müdürlüklerine başvurularınızı e-devlet üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz. Yani buda şu demek oluyor ki e-devlet üzerinden yapacağınız kırtasiye yardımı başvurusu ile Kaymakamlık binasındaki Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne yapacağınız kırtasiye yardımı aynı Bakanlığa gitmektedir. Kaymakamlık kırtasiye yardım başvurusu hakkında bu önemli olan bilgileri sizlerle paylaştıktan sonra şimdi sıra geldi nasıl başvuru yapabileceğinize.

 1. İkametgahınızın bulunduğu bağlı olduğununuz Kaymakamlık binasına gitmelisiniz.
 2. Binaya girdiğiniz de görevli olan memurdan yardım alarak ”Sosyal Hizmetler Müdürlüğü” odasını sorunuz.
 3. Sonrasında orada bulunan görevli memura kırtasiye yardım desteği almak istediğinizi beyan ediniz.
 4. Son olarak ise Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne yukarıda bahsetmiş olduğumuz kırtasiye yardım başvurusu için gerekli belgeleri bırakmanız gerekecektir.

Kaymakamlık binasında bulunan Sosyal Hizmetler Müdürlüğünde görevli olan memurlar sizlere bazı gerekli görülen sorular sorarak kırtasiye yardımı başvurunuzu gerçekleştirmiş olacaklardır.

Şahsen kendiniz kaymakamlıklara giderek kırtasiye yardım parası desteği başvurusunu bu şekilde yapabilirsiniz. Şimdi de sıra geldi e-devlet üzerinden Sosyal Hizmetler Müdürlüklerine kırtasiye yardım başvurusunda nasıl bulunabileceğinize.

e-Devlet Üzerinden Kırtasiye Yardım Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bildiğiniz üzere yukarıda da zaman zaman paylaşmış olduğum gibi devletimiz bir çok kişiye el uzatarak farklı farklı yardım ve desteklerde bulunmaktadır. Yapılan bu yardımlar arasında 2022-2023 eğitim öğretim yılı içinde Türkiye Cumhuriyeti Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı 1300 TL kırtasiye yardım parası hak sahiplerine vereceğinin bildirimini vermiş olduğumuz bağlantıda yapmıştır. Eğitim öğretim dönemi başlamadan önce muhakkak başvuruların yapılması gerekmektedir. Kırtasiye yardım parası desteği başvurusunun yapılması için ise bakanlık 2 yöntem sunmaktadır. Bunlardan birincisi Kaymakamlık binalarında yer alan Sosyal Hizmetler Müdürlüklerine yukarıda da bahsettiğim gibi şahsen yapılacak olan başvurular olmaktadır. Diğer ikinci yöntem ise şimdi bahsedeceğimiz e-Devlet üzerinden olmaktadır. En hızlı olarak kırtasiye yardım parası desteği başvurusu yapmanız için benim sizlere tavsiyem ise e-Devlet kapısını tercih etmenizdir. Teknoloji ile aranız iyiyse ve e-Devlet şifreniz varsa eğer en kolay yöntem diyebilirim. Şayet e-devlet şifreniz henüz yoksa da PTT Gitmeden İnternet’ten Bedava İlk Defa e-Devlet Şifresi Nasıl Alınır? adresinden yardım alabilirsiniz. Haydi o zaman evet diyorsanız e-devlet üzerinden kırtasiye yardım parası desteğinin başvurusunu hep birlikte görseller ve bağlantılar ile yapalım.

 1. İlk olarak vereceğim https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti bu adres üzerinden sisteme doğrudan giriş yapalım. Şayet daha önce e-devlet şifreniz girilmedi ise öncelikle e-devlet şifrenizi girmeniz gerekecektir. Sisteme giriş yamanız halinde aşağıda görsel üzerinde göstermiş olduğum + YENİ BAŞVURU butonuna tıklamanız gerekecektir.blank
 2. Şimdi açılan ekran üzerinde ”ONAY VE BİLGİLENDİRME FORMU” göreceksiniz. Bu formu dikkatlice okumanız gerekecektir. Sonrasında ise önce ”Kişisel Verilerin Temini, İşlenmesi ve Korunmasına İlişkin Aydınlatma ve İzin Metni”blank
 3. Daha sonrasında sayfanın en altına doğru inelim oradan ”KABUL VE BEDAN EDİYORUM” kutucuğunu işaretleme yaptıktan sonra ”BAŞVUR” dememiz gerekecektir.blank
 4. Şimdi bu sayfada karşımıza ”KİMLİK BİLGİLERİNİZ” bulunan bir form çıkacaktır. Buradaki bilgilerin tamamını kontrol edelim. Yanlış bilgiler varsa eğer düzeltmeleri yapalım Sonra ”DEVAM” diyerek ilerleyelim.blank
 5. Evet arkadaşlar şimdi sıra geldi ”BAŞVURU FORMU” bölümünü sırası ile doğru bilgilerle doldurmaya.
  1. Burada daha önce eğer ”Aile Destek Programına Başvurusu” yapmadıysanız şayet işaretleme yapabilirsiniz.
  2. Herhangi bir geliriniz varsa eğer belirtmeniz gerekecektir.
  3. Kırtasiye desteği ödemesi alacağınız kendinize ait olan IBAN numaranızı girmelisiniz.
  4. Herhangi bir sosyal yardım alıp almadığınızı girmelisiniz.
  5. kendi eviniz yada kirada mı oturuyorsunuz bunu belirtmeniz gerekecektir.
  6. Kendiniz hariç ailenizde kaç kişi ile yaşadığınızın sayısını belirtiniz.
  7. Bu kişilerin T.C. kimlik numarasını ,adını, soyadını, ve iletişim telefon numaralarını ilgili alanlara girmeniz gerekecektir.
  8. Beraber yaşadığınız kişilerin gelirlerinin olup olmadığını doldurmalısınız.
  9. Toplam olarak yaşadığınız kişilerin aile bireylerin gelirlerini belirtmeniz gerekecektir.
  10. Şayet bir birikiminiz varsa eğer bunu belirtmeniz gerekmektedir.
  11. Aile bireyleri arasında beraber yaşadığınız engelli bir birey varsa eğer bunu belirtin.
  12. Asgari görevini yapan olup olmadığını işaretleyin.
  13. Yaşadığınız bireylerden 65 yaş üstü olup olmadığını girmelisiniz.
  14. Çocuğunuzun okuduğunu ”EVET” diyerek belirtmeniz gerekecektir.
  15. Var ise 0-72 aylık çocuk işaretleyin.
  16. 0-24 aylık ekiz üçüz var ise onu işaretleyin.
  17. Kronik hastalığı olan var ise belirtmelisiniz.
  18. Destek cihazına bağlı birey var ise belirtmelisiniz.
  19. Aile bireyleri arasında sağlık güvencesi olan yada olamayan var ise belirtmelisiniz.
  20. Gebe olan var ise belirtmelisiniz.
  21. Nikahlı olup eşi vefat eden varsa belirtmelisiniz.
  22. ”İHTİYAÇ TALEPLERİNİZİ AÇIKLAYIN” bölümüne ”Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından 2022-2023 eğitim öğretim dönemi için okuyan çocuğumun kırtasiye ihtiyaçlarını ekonomik nedenlerden dolayı karşılayamayacağımdan dolayı destek almak istiyorum.” diyelim. Sonrasında ”DEVAM ET” butonuna basarak ilerleyelim.blank
 6. Bu işlemleri tamamladıktan sonra ÖN İZLEME formunda doldurduğunuz bilgileri kontrol etmeniz gerekecektir.
 7. İŞEM SONUCU bölümünden işleminizin sonucunu görmüş olacaksınız.

Evet arkadaşlar, görmüş olduğunuz üzere e-Devlet üzerinden kırtasiye yardım parası desteği kolaylıkla yapılmaktadır. Tavsiye ettiğim kadar vardır umarım. Evinizden hiç çıkmadan başvurunuzu bu şekilde yapmış olacaksınız.

Kaymakamlık, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı bulunan Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne e-Devlet üzerinden nasıl yapıldığını görmüş olduk. Şimdi de sıra geldi Kaymakamlık ver Sosyal Hizmetler Müdürlükleri harici kırtasiye yardımı veren diğer bir kurum. Buda tabi ki yerel belediyeler olmaktadır. Yerel belediyelere kırtasiye yardım desteği için nasıl başvuru yapabileceğimizi gelin hep beraber görelim.

Belediyelere Kırtasiye Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bildiğiniz üzere belediyeler muhtaç ailelere bir çok sosyal yardımda bulunmaktadır. Yapılan bu yardımların çoğunluğu gıda, kömür, giyim, maddi ve okuyan çocuklara yönelik yardımlar olmaktadır. Belediyelerden okuyan çocuklara verilen yardım desteğinin adı ise ”Kırtasiye Desteği” olarak bilinmektedir. Her belediyeye göre bu destek miktarı değişebilmektedir. Bazı belediyeler 350, 400 TL gibi bir miktarlar verirken, bazı belediyeler ise 1.250 TL kadar kırtasiye yardım parası ödendiğini biliyoruz. Fakat kimi belediyeler ise kırtasiye desteğini nakit yerine kendileri tarafından oluşturdukları paketler dahilinde muhtaç ailelerimize destek olmaktadır. Açıkçası hangi belediye kaç TL kırtasiye yardımı veriyor. Hangisi nakit yada koli paketi halinde veriyor bunu bizler bilemeyiz arkadaşlar. Fakat belediyelere kırtasiye yardım başvurusu nasıl yapılır? Bakın işte bunu çok iyi biliyorum. Nasıl mı? Gelin hep beraber ayrıntıları ile görelim.

 1. İlk yöntem olarak doğrudan bulunmuş olduğunuz il veya ilçedeki  belediyenin yardım masalarına giderek öğrenebilirsiniz.
 2. İkinci bir yöntem ise tüm belediyeler için oluşturulmuş olan ”yyweb” uygulama sitesi üzerinden öğrenmemiz mümkündür.

Belediye kırtasiye yardım başvurusu için ilk yöntem olan yerel belediye giderek nasıl başvuru yapacağınızı anlatmama gerek yok diye düşünüyorum. İkinci yönteme geçecek olursak yyweb üzerinden bir çoğunuz bilmediğinden dolayı anlatma gereği duyuyorum. İnternet üzerinden gerçekleştirecek olan belediye kırtasiye yardım başvurusu yapacaklar için izlemesi gereken yol şu şekildedir.

 1. İlk etapta https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 adresine girmeniz gerekecektir.
 2. Şayet daha önce e-Devlet şifrenizi girdiyseniz sizi ”e-Belediye Bilgi Sistemi Sosyal Yardım Talebi ve Sorgulama” isimli sayfa karşınıza çıkmış olacaktır. Burada yer alan ”UYGULAMAYA GİT” butonuna tıklayın. blank
 3. Açılan sayfada karşınıza Belediye Yardım Başvurusu Formu çıkmış olacaktır. Bu forumda yer alan;
  1. Yardım Başvurusu Yapılacak Belediye seçimini yapmalısınız.
  2. Kimlik bilgilerinizi kontrol etmelisiniz.
  3. Adres bilgilerinizi kontrol etmelisiniz.
  4. Ailenizin kimlik bilgilerini kontrol etmelisiniz.
  5. İletişim bilgilerinizi eksiksiz doldurmalısınız.
  6. Sosyal Yardım Bölümüne ”Kırtasiye Yardımı” seçeneğini işaretlemelisiniz.blank
 4. Aydınlatma metini okuyarak işaretleme yapmanız gerekecektir. Ardından açılan metni okuyup okudum demelisiniz. Daha sonra ”ONAY VERİYORUM” deyip ”KAYDET” butonuna basalım.blank

Form üzerinde görmüş olduğunuz tüm bu işlemleri sağladıktan sonra belediye kırtasiye yardım başvuru talebiniz alınmış olacaktır arkadaşlar. Peki ya belediye ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü tarafından verilen kırtasiye yardım paraları ne zaman hesaplara geçer merak ediyor musunuz? Cevabınız evet ise yazımızın devamına göz atmalısınız.

Kırtasiye Yardım Paraları PTT IBAN İle Ne Zaman Ödenir?

Yapılan açıklamaya göre Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı faaliyet gösteren Sosyal Hizmetler Müdürlüğü kırtasiye yardım başvuruları iki adrese yatmaktadır arkadaşlar. Bunlardan birincisi e-Devlet üzerinden yada şahsen kaymakamlık binasından yaptığınız başvurularda vermiş olduğunuz ve kendinize ait olan IBAN numaranıza. Bir diğeri ise PTT ye adınıza yatar. Belediye yardım paraları ise genel olarak belediye yardım kartı ile verilmektedir. Sosyal Hizmetler Müdürlüğü ve belediyeler tarafından verilen kırtasiye yardım paraları ne zaman ödenir diye sorduğunuzda genel olarak eylül ayının ilk haftasında gerçekleştiğini biliyorum arkadaşlar.

Birde şunu söyleyebilirim. İl ve ilçelere göre de kırtasiye yardım parası ödemeleri değişebilmektedir. Bu nedenden dolayı da siz değerli okurlarımdan ricam, eğer kırtasiye yardım parası hesaplarınızda göründü ise diğer yardım parası bekleyen arkadaşlarımız için bunu bizlerle paylaşmanız olacaktır. Yapmanız gereken tek şey aşağıda bulunan yorumlar bölümde bizleri bilgilendirmek olacaktır arkadaşlar. Bunu sizlerden rica ediyorum. Şimdiden hassasiyetiniz için sizlere çok teşekkür ediyorum.

LÜTFEN BİZİ DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 0 Ortalamamız: 0]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın