Zübeyde Hanım Caddesi, Numara: 14 Bozüyük/Bilecik
trende

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Yardım Kartı Başvurusu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanlığı tarafından yardıma muhtaç, dar gelirli tüm ailelere çeşitli yardımlar yapılmaktadır. Yapılan bu yardımlar nelerdir? diyorsanız? Bunların başvuru yaptığınız il ve ilçe belediyelerine göre değişiklik gösterdiğini ilk olarak belirtmek isteriz. Genel olarak verilen tüm yardımların neler olduğunu ise sayfamızda bulabilirsiniz.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Yardım Kartı Başvurusu

Listemizde yer verdiğimiz, yakacak (ısınma) yiyecek yani gıda dahil olmak üzere okuyan çocuklara kadar verilen tüm yardımlara sizler de şayet belirtmiş olduğumuz şartlara sahipseniz müracaatta buluna bilirsiniz. Tabi İBB yardım kartı dahil tüm desteklere başvuru yaparken de yanınızda bazı evrakları (belgeleri) getirmeniz gerekmektedir. 2022 yılında bu belgelerin neler olduğunu da yine sizler için sayfamızda yer verdik.

Neler Var?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Yardımları Nelerdir?

Türkiye genelindeki bütün il ve ilçe belediyelerimiz İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) olmak üzere ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza can suyu olmaktadır. Yardıma muhtaç, yoksul, dar gelirli ailelerimize el uzatarak. Maddi manevi, ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla destek çıkarak yanlarında olmaya çalışıyorlar.

blank

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Yardımları Nelerdir?

Vermiş oldukları bu yardımlar maddi olarak değil, eğitim, sağlık, gıda, barınma gibi ihtiyacı olan ailelerimize desteklerde bulunmaktadır. Yapılmış olan bu yardımların bilgisini sizlere şu şekilde verebiliriz.

İstanbul Büyükşehir İBB Nakdi Para Yardımı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, diğer il ve ilçe belediyeleri olmak üzere nakdi yardımlarda bulunmaktadır. Bu nakdi yardım miktarları yerel belediyelere göre farklılık göstermektedir. Belediye para yardımında bulunmak için başvuru yapmanız gerekmektedir. Bu Başvuruyu yaparken bazı belgelere ihtiyacınız olacaktır. Bu belgeler ise,

 • Fakirlik (muhtaçlık) belgesi,
 • Genel Sağlık Sigortası gelir testi yapılarak alınmış olan belge,

Fakirlik belgesi, bir çok işlemde kullanılan, vatandaşların maddi durumlarının olmadığını, kişinin ihtiyaçlarını karşılayamayacak kadar kötü olduğunu gösteren bir belgedir.

blank

Fakirlik-(muhtaçlık)-belgesi,

Bu belge ikametgah ettiğiniz  mahalle muhtarı tarafından verilmektedir. Muhtar bu belgeyi başvuruda bulunan kişinin gelir durumunun incelemesi sonucunda vermektedir. Fakirlik belgesini alabilmek için,

 • 18 yaşını doldurmuş olmak gerekiyor,
 • Sosyal bir güvenceniz, SSK yada BAĞ-KUR unuz olmaması gerekiyor,
 • Başvuruda bulunan kişinin üzerine kayıtlı mal varlığının bulunmaması gerekiyor,
 • Gelir düzeyinin ailesini geçindiremediğini belirtmesi gerekiyor,

Muhtar bütün bunların araştırmasını yaparak, fakirlik belgesini doldurarak ve altına imza ve kaşesini basarak size teslim ediyor. Fakirlik belgesi resmi kurumlara yapılacak işlemlerinizin daha çabuk ve kolaylaşmasına yardımcı olarak, resmi belge niteliğini taşır. Fakirlik belgesi aracılığı ile  kurumlar tarafından verilmiş olan bütün yardımlardan yararlanma imkanınız olacaktır.

Ayrıca şu bilgiyi de sizler ile paylaşmak isterim. Sağlık problemleri yaşayan vatandaşlarımıza, ve geçim zorluğu çeken, ihtiyaçlarını karşılayamayan ailelerimize yardımsever insanlar tarafından Maddi Yardım Yapan Zengin İş Adamları (Nakit Para) nakdi yardımlar yapılıyor. Vermiş olduğumuz adreste gerekli olan bütün bilgiler bulunmaktadır. Adresimizi ziyaret etmenizi tavsiye ederim😉

İkinci istenen  belge ise genel sağlık sigortası, gelir testi yaptırmanızdır. Gelir testi herhangi bir sosyal güvenceye sahip olmayan vatandaşlarımızın gelirlerinin tespit edilmesi sonucunda yapılmaktadır. Buradaki amaç ise aylık  gelir tutarına bakılarak, zor durumda olan, dar gelirli, gelir durumu düşük olan ve muhtaç kategorisine dahil edilebilen  vatandaşlarımızın tespiti için verilir.

Aylık gelirlerinin asgari ücretin 3/1 den daha az olması gerekir. Gelir testi vatandaşların belirtilen kurumlara Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne bizzat kendileri başvurması ile yapılır. Başvuru yapıldıktan sonra kişinin ve ailedeki diğer bireyler için, gelirlerinin taşınır ve taşınmaz mallarının, yapmış olduğu harcama ve giderlerinin tespiti yapılarak verilir. Bu iki belgeyi tamamladıktan sonra, başvurunuzu yapabilir ve kurum tarafından ihtiyacınız olup olmadığı tespit edildikten sonra başvurunuzun reddi veya onay cevabının size bilgisi verilir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Ayni Yardımı

Temel ihtiyaçlarımız olan gıda, barınma, ısınma, giyim gibi yardımlara ayni yardımlar denir. Belediyelerimiz ihtiyaç sahibi olan ailelerimize erzak yardımı, giyim yardımı, kömür odun yakacak yardımları yaparak ihtiyaç sahibi olan ailelerimize geçinmeleri için destek vermektedir.

blank

İstanbul-Büyükşehir-Belediyesi-(İBB)-Sosyal-Hizmetler-Kurulundaki-Görevler-ve-Yardımlar

Belediyeler dışında devletimizde bu yardımlara el uzatmaktadır Devletten Yakacak Kömür Yardımı Başvurusu (Ne Zaman Dağıtılacak) gerekli olan tüm bilgiler burada mevcuttur. Belediyelerimizin vermiş oldukları gıda kolilerinin içinde ise;

 • Ayçiçek yağı,
 • Un,
 • Makarna,
 • Tuz,
 • Şeker,
 • Salça,
 • Çay,
 • Zeytin,
 • Bulgur,
 • Nohut,
 • Fasulye,
 • Mercimek
blank

İstanbul-Büyükşehir-Belediyesi-(İBB)-Ayni-Yardımı

gibi temel ihtiyacımız olan bütün erzaklar düşünülerek hazırlanan kolilerdir. Bunun yanında ailenin genel durumuna bakılarak giyim, kıyafet yardımı da yapılmaktadır. Ayrıca soğuk kış aylarında ısınmalarını sağlamak için yakacak yardımı 30 torba yani yaklaşık 750 kilo kömür ve odun vermektedir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Sağlık Yardımı

Sağlık güvencesi ve gelirleri olmayan, sağlık problemleri olan vatandaşlarımız için İstanbul Büyükşehir Belediyesi, diğer il ve ilçe belediyelerimiz olmak üzere tıbbı yardımlarda bulunmaktadır. Belediyelerimiz sağlık problemleri çeken vatandaşlarımıza  büyük önem vermektedir.

blank

İstanbul-Büyükşehir-Belediyesi-(İBB)-Sağlık-Yardımı

Bu yüzden sağlık için başvuruda bulunan hiç bir ailemizi geri çevirmemektedir. Bütün bu belediye yardımlardan hariç devletimizin belli kriterdeki vatandaşlarımıza vermiş oldukları yardımlarda vardır. Bu yardımları öğrenmek isterseniz  Öksüz ve Yetimlere Devlet Yardımları Nelerdir? (Tüm Yardımlar)tıklayarak gerekli olan tüm bilgileri alabilirsiniz.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Eğitim Yardımı

İstanbul’da bulunan ilkokul, ortaokul, lise  denginde olan dar  gelirli öğrencilerimiz. Rehabilitasyon merkezlerinde eğitim ve öğrenim gören, yetim, öksüz, engelli, şehit çocuğu olan öğrencilerimiz. İhtiyaç sahibi olduklarını yani fakir (muhtaç) olduklarını belgelemek şartı ile yılda bir kereye mahsus olarak nakdi eğitim yardımı verilmektedir. Bunun haricinde ise, eğitim için  gerekli olan kırtasiye malzemelerini de belediyelerimiz karşılamaktadır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Yardımlarından Faydalanma Şartları Nelerdir?

Maalesef ki Türkiye genelinde maddi sıkıntı çeken bir çok ailemiz var. Sağlık yönünden çalışma imkanı olmayan yada bir çok sebepten dolayı iş bulamayan bir çok vatandaşımız bulunmaktadır. Bunlardan dolayı İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) diğer il ve ilçe belediyelerine yardım başvurusunda bulunan bir çok ailelerimiz var. Bu yüzden belediyelerimiz gerçek ihtiyaç sahibi, vatandaşlarımızın yaralarına merhem olabilmek için bazı şartlar belirlemişti. Bu belirlemiş olduğu şartlar şu şekildedir.

 • Başvuruda bulunmuş olduğunuz belediyenin il ve ilçede ikametgah etmiş olmanız gerekmektedir.
 • Muhtarlık tarafından verilen Fakirlik (Muhtaçlık) belgesine sahip olmanız gerekmektedir.
 • Başvuru yapmış olan ailenin ek gelirinin olmaması ve üzerine kayıtlı gayrimenkul (ev, arsa, araba gibi) olmaması gerekmektedir.
blank

İstanbul-Büyükşehir-Belediyesi-(İBB)-Kimlere-Yardımda-Bulunur

 • Sosyal Yardımlaşma Vakfından veya diğer başka vakıflardan düzenli olarak nakdi yardım alan aileler, aynı anda İstanbul Büyükşehir Belediyesinden de nakdi yardım alamaz.
 • Başvurular aynı anda il ve ilçe belediyelerine yapılmamış olması gerekmektedir.
 • Tıbbi yardım almak isteyen ailelerin sağlık raporlarını almış olmaları gerekmektedir.
 • Başvuruda bulunan kişi yada ailesinden birisi eğer engelli ise, en az %40 oranında engelli olması ve engel raporlarının güncel olması gerekmektedir.
 • Şehit yakınları ve asker eşlerinin gerekli belgelere sahip olması gerekmektedir.
 •  Gazilerin gazilik belgesinin olması gerekmektedir.

Bu şartlara sahip olan tüm vatandaşlarımız istedikleri yardım talebi doğrultusunda başvuruda bulunabilir. Yapmış olduğunuz başvuru sonrasında en geç 3 iş gününde size geri dönüş sağlayacaklardır.

blank

İstanbul-Büyükşehir-Belediyesi-(İBB)-Yardımlarından-Faydalanma-Şartları-Nelerdir-Kırtasiye-Malzemeleri

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) diğer il ve ilçe belediyeleri tarafından, başvuru sırasında istenilen bazı evraklar da vardır. O evrakları da şu şekilde sizlere gösterebiliriz.

 • Muhtarlık tarafından verilen muhtaçlık belgesi,
 • Ailenin net gelirini belirleyen, güncel gelir testi bu testlerin (nereden ve nasıl alınacağını yazımızın başında açıklamıştık)
 • Engelli vatandaşlarımıza ait güncel 2022 sağlık raporu,
 • Tıbbı yardım için hasta kişiler adına hazırlanmış doktor sağlık raporları,
 • Aile içinde eğitim gören çocuklara ait öğrenci belgesi,
 • Ailede yaşayan kişilere ait mülkiyet belgeleri,
 • Başvuruda bulunan kişilerin yada aile içindeki kişilerin emekli olduğunu gösteren doküman  e-devlet ten çıktısını alabilirsiniz.
 • SGK kayıtlarını gösteren hizmet dokümanı, bu belgelerinde e_ devlet üzerinden çıktılarını alabilirsiniz.
 • Araç tescil belgesi,
 • Kira kontratı veya ödendiğini gösteren evrak,
 • Vukuatlı Nüfus Kayıt örneği,
 • Ailede diğer bakmakla yükümlü olduğu kişiler varsa onların talep formları.

gerekmektedir. Tüm bu şartlar ve belgeler doğrultusunda başvuruda bulunacağınız, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) veya diğer il ve ilçe belediyelerine giderek, Sosyal Hizmetler Müdürlüğü veya Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü ne başvuruda bulunabilirsiniz. Yalnız  pandemi nedeni ile şuan için başvurular telefon yada internet üzerinden yapılmaktadır. İnternet üzerinden https://birliktebasaracagiz.ibb.gov.tr/adresine girerek başvuru formunu doldurup istediğiniz talepte bulunabilirsiniz. Birde telefon ile 0212 444 00 93 numarasını arayarak. Yada  ALO 153 ü beyaz masayı arayarak da yapabilirsiniz. Ve 0552 153 00 34 numaralı whatsapp iletişim hattından da başvurularda bulunabilirsiniz.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Yardım Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ihtiyaç sahibi olan ailelerimize yardım kartları vererek can suyu olmaktadırlar. Bu yardımların amacı gıda yardımı yaparak bir nebzede olsun yoksul vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılayıp onları rahatlatmaktır. Bu yapılmış olan yardımlar daha önceden yardım kolisi şeklinde ramazan ayında yada dini bayramlardan önce verilmekteydi. Şimdi ise belediyelerimiz  bu yardımları kart olarak vatandaşlarımıza sunmaktadır.

Buradaki amaç ise ailenin ihtiyacı olan gıdaları belirlenmiş olan marketler aracılığı ile karşılamaktır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından verilen bu kartın içerisindeki para miktarını belli bir tutar ile söylememiz mümkün değil. Çünkü bu tutar ailenin yaşam koşullarına ve gelirine göre belirlenmektedir. Bu kartın içindeki tutar 100TL ila 400TL arasında değişiklik göstermektedir. Eğer İBB sosyal yardım kartına sizlerde başvurmak istiyorsanız öncelik ile,

 • İstanbul’da ikametgah etmiş olmanız gerekmektedir.
 • Sosyal güvencenizin olmaması gerekmektedir.
 • Sağlık yada herhangi bir rahatsızlığı yüzünden çalışamıyor ve ailesinin geçimini sağlayamıyor olması,
 • Tabi yine Muhtaçlık belgesine sahip olmanız gerekmektedir.

Bu belirtmiş olduğumuz durumlar haricinde eşi ölmüş veya eşinden boşanmış olan bayanlarımız, belediye tarafından verilen her türlü yardımdan yararlanma imkanları vardır. Bu konu hakkında daha fazla ayrıntılı bilgi için Boşanmış Dul Kadınlara Devlet Destekleri Ve Sosyal Yardımı Verilmektedir  adresimizi ziyaret edebilirsiniz. Peki bu başvuru nereye yapılır diye soracak olursanız eğer, gerekli olan şartları sağladığınız taktirde İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Müdürlüğü  veya Kadın ve Aile Hizmetler Müdürlüğüne başvuruda bulunabilirsiniz. Adres olarak verecek olursak eğer,

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Sosyal Hizmetler Müdürlüğü,  Topçular Mahallesi Beylerbeyi Caddesi Bostan aralığı Sokak  Edirnekapı İETT Garajı yanı Eyüp/İSTANBUL

TEL: 0212 449 74 00 FAX: 0212 449 74 20

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü, Yeşilköy Mahallesi Mimar Basri Mete Sokağı  Airport AVM Arkası Bakırköy/İSTANBUL

TEL: 444 00 93 FAX: 0212 588 36 00

Şu bilgiyi sizlerle paylaşmak isteriz ki, pandemi nedeni ile şuan için başvurular telefon yada internet üzerinden yapılmaktadır. İnternet üzerinden https://birliktebasaracagiz.ibb.gov.tr/adresine girerek başvuru formunu doldurup istediğiniz talepte bulunabilirsiniz. Birde telefon ile 0212 444 00 93 numarasını arayarak. Yada  ALO 153 ü beyaz masayı arayarak da yapabilirsiniz. Ve 0552 153 00 34 numaralı whatsapp iletişim hattından da başvurularda bulunabilirsiniz.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Sosyal Hizmetler Kurulundaki Görevler ve Yardımlar

İstanbul büyükşehir belediyesi kendi bünyesi altında oluşturduğu Sosyal Hizmetler Bölümüne almış olduğu personellere verdiği bir takım görevler vardır. Bu görevler başvuruda bulunan kişileri araştırmak ve gerekli olan yardımları yapmaktır. Bunları sırası ile belirtecek olursak şu şekildedir.

 • Muhtaçlık belgesi temin edilemediği durumlarda kimlik ve adres tespiti yaparak vatandaşlarımıza yardımda bulunmak,
 • Başvuruda bulunmuş olan ihtiyaç sahiplerine uygun olan sosyal yardım hizmetlerinden yaralanmasını sağlamak,
 • Belediye ye başvuruda bulunan ailelerin ihtiyaç sahibi olup olmadıkları ikametgâh ettikleri yerde gerekli olan tespiti yapmak,

Devletimiz bir çok yardımlara el atıp can suyu olduğu gibi çalışan annelerimizi de düşündü ve onlar için yardım desteği açmış oldu. Sizlerde bu yardımdan yararlanmak isterseniz eğer,  Çalışan Anneye Devlet Yardımı 2022 (5 Kurumdan)vermiş olduğumuz adresten bütün gerekli olan bilgileri alabilirsiniz.

 • Darda olan ihtiyaç sahibi ailelere nakdi ve ayni yardımlarda el uzatarak destek vermek,
 • Sağlık problemleri yaşayan muhtaç aile ve bireylerin tedavi giderlerini karşılamak ve gerekli olan tıbbı ilaç ve sağlık malzemelerini karşılamak,
blank

İstanbul-Büyükşehir-Belediyesi-(İBB)-Yardımlarından-Faydalanma-Şartları-Nelerdir

 • Tersine göç hizmetleri, kapsamında müracaatları almak, incelemelerini yaparak gerekiyor ise ihtiyaç sahibi vatandaşlara ulaşarak, gerekli görülen hizmetleri vermek,
 • Sel, yangın, deprem ve heyelan gibi acil  müdahale gerektiren olağanüstü hallerde kalmış olan vatandaşlarımıza yer temin etmek, ev kiralamak yada kira yardımında bulunmak gibi,
 • Herhangi bir sebeple sokakta kalan ailelere geçici olarak yer belirlemek ve bu süre zarfında gerekli olan tüm ihtiyaçları karşılamak,
 • Başvuruda bulunmuş kişiler hakkında, takip ve kontrol için gezici personel ayarlamak ve gerekli olan araştırmaları yapmalarını istemek,
 • İlgili mevzuat çerçevesinde, ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmak üzere, belediye personelleri tarafından yapılacak olan ayni ve nakdi yardımları ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak,
 • Sosyal yardımlar hakkında araştırmalar yapmak, yapmış olduğu yardımları duyurmak ve tanıtmak amaçlı broşür, kitap, ajanda, dergi gibi her türlü yayını yapmak,
 • Başvuru olması dahi medyaya yansıyan, muhtarlıklar tarafından veya herhangi bir şekilde büyükşehir belediyesine bildirilen, yoksul, fakir, muhtaç, engelli, kimsesiz ve düşkün kişilere yapılacak olan araştırma ve inceleme sonrasında, sosyal yardımlardan faydalanmasını sağlamak,
 • Başvuruda bulunmuş kişilerin ihtiyaçlarını karşılaması, sosyal sorunların önlenmesi ve çözümlenmesine yardımcı olmak,
 • Düşkün insanlarımızın ihtiyaçları doğrultusunda hayat standartlarını iyileştirilmesi ve yükseltilmesi için yapılan faaliyetlerin programlı bir şekilde yürütülmesini sağlamak,
blank

İstanbul-Büyükşehir-Belediyesi-(İBB)-Yardımlarından-Faydalanma-Şartları-Nelerdir

 • Sosyal yardım hizmetlerinin kişi ve ailelerinin kendi bünyesi ve çevre şartlarından doğan veya kontrolleri dışında oluşan maddi, manevi ve sosyal yoksunluklarının giderilmesini sağlamak,
 • Eğitim yardım yönetmenliği yükümlerine göre, başvuru yapmış öğrencilere ayni ve nakdi yardımları sağlamak,
 • İhtiyaç sahibi öğrencilere yönelik kıyafet, kırtasiye, nakdi ve diğer eğitim yardımları için gerekli olan tüm imkanları sağlamak,
 • Kent sakinlerine gerekli olan hizmetleri vermek amacıyla ihtiyaç duyulan bölgelere gerekli olan birimleri açmak,
 •  Kamu kurum ve kuruluşları, yerel yönetimler, sivil toplum kuruluşları, üniversiteler ve bünyelerinde bulunan proje birimleri ile daire başkanlığı arasında iletişimi sağlamak ve birlikte kararlar almak,
 • Gerek görülmesi halinde yardımların harici kullanıldığını önlemek ve verilen yardımların daha yararlı olabilmesi için Sivil Toplum Kuruluşları, Özel resmi kurumlar ile bilgiler sağlayarak, iş birliği içinde çalışmak,
 • Eğitim yardımları kapsamında bağış kabul etmek, organizasyon veya seminerler düzenleyip, eğitici ve öğretici her türlü etkinlikler oluşturularak, eğitim gören öğrencilerimize destekte bulunmak,
 • Belediyelerin belirlediği, yürütülen faaliyetlerin sürekli iyileştirilmesine yönelik çalışmalarda bulunmak,
 • İhtiyaçların karşılanmasına ilişkin, yapılan nakdi ve ayni yardımlar tanıtılırken veya geliştirilirken ihtiyaç duyduğu her türlü mal alımlarını ve danışmanlık işlerini ilgili mevzuat çerçevesinde ihale usullerine göre eksiklerin giderilmesini sağlamak.

İstanbul büyükşehir belediyesi (İBB) olmak üzere diğer yerel belediyelerde vermiş oldukları bütün bu yardımları başvuruda bulunan ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak için ellerinden gelen bütün hizmetleri yapmaktadır. Ve bu hizmetler için ortam ve görevli kişiler oluşturmaktadır.

LÜTFEN BİZİ DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 0 Ortalamamız: 0]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın