Zübeyde Hanım Caddesi, Numara: 14 Bozüyük/Bilecik
trende

Öksüz ve Yetimlere Devlet Yardımları Nelerdir? (Tüm Yardımlar)

Öksüz ve Yetimlere Devlet Yardımları Nelerdir? (Tüm Yardımlar)

Hayat şartları düşünüldüğünde maalesef herkes anne baba konusunda şanslı olmayabiliyor. Çocuk yaşta ebeveynlerini kaybeden evlatlarımız için koşullar diğer kişilere göre daha zor oluyor. Tüm bunlar göz önüne alındığında manevi zorlukların yanı sıra maddi yetersizlikler ve geçim sıkıntısı çeken çocuklarımız bir hayli fazla. İşte onlara destek için  Aile ve Sosyal Politikalar bakanlığımız boş durmuyor. Her geçen gün farklı projeler ile mağdur vatandaşlarımızın yanında olmaya çalışıyor. Bizlerde bugün yetim çocuğun hakları neler? Öksüz ve yetimlere devlet yardımları nelerdir ? etraflıca araştırdık. Her detayı bulabileceğiniz kapsamlı bir yazı hazırladık. Aile yakınlarınızda veya çevrenizde bu kriterleri taşıyan kimseler varsa bu bilgiler size oldukça faydalı olacaktır.

Öksüz ve yetimlere devlet yardımları nelerdir?

Öksüz ve yetimlere devlet yardımları nelerdir

Öksüz ve yetimlere devlet yardımları nelerdir

Ülkemiz benimsemiş olduğu misyonu ile Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına düzenli olarak talimatlar vermekte olup hatta her yıl farklı projeler ile gündeme gelmektedir. Bu olanakları sizlere kapsamlı olarak anlatmanın faydalı olacağını düşündük. Öksüz yetim yardımı adı altında verilen bu yardımların başı aylık olarak dağıtılan maaşlardır.  Bir diğer yardımlar ise kışlık yakacak, giyim, barınma, yiyecek yardımlarıdır. Ancak o yaşta ki yetimlerimiz için en kıymetli yardım eğitim harçlarının karşılanacağı burs destekleridir. Bu yardımlardan faydalanabilmek için de bir takım şartlar gereklidir. Ayrıca başvuru yapmak içinde bir takım kamu kuruluşlarına müracaat etmeniz gereklidir. Başvuru yapılması gereken çocuğun vasisi olan kimsenin kendi kimlik belgesi ve çocuğun kimlik belgesi ile bulunduğu ilçenin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfının müdürlüklerine aşağıda belirteceğimiz evraklarla başvurmanız gereklidir.

Öksüz ve yetim yardımlarından faydalanmak için aranılan koşullar neler?

Öksüz ve yetim yardımlarından faydalanmak için aranılan koşullar neler

Öksüz ve yetim yardımlarından faydalanmak için aranılan koşullar neler

Devletin sunduğu desteklerden faydalanmak için ilk evvela Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak gereklidir.

 • Başvuru yapılan çocuğun 18 yaşından küçük olması gereklidir.
 • Anne veya babasından bir tanesinin vefat etmiş olması şartı aranır.
 • Çocuğun devlet korumasında bulunmaması gerekir.
 • Özel de olsa farklı bir vakıftan burs benzeri bir yardım almamalıdır.
 • 18 yaş altında olsa bile kemik yaşı büyütülüp evlenmişse bu destekten yararlanamaz.
 • 3294 ve 2022 sayılı kanun kapsamına göre verilen (SED) yardımından faydalanmıyor olması gerekir.
 • Çocukların bakımını üstlenen vasinin; başvuru yapılan çocuklar ile aynı hanede yaşıyor olması gereklidir.
 • Aynı evde ikameti bulunan başka bir bireyin SGK kapsamında sosyal bir güvencesi bulunmamalıdır.
 • Vasinin maddi durumunun asgari ücretin 3 de 2 si kadar gelirinin olmaması gereklidir. Tüm bu şartları taşıyor iseniz bakanlıktan görevli kişilerce bir heyet onayı ile aylık maaşınızı almaya hak kazanabilirsiniz.

Öksüz, yetimlere barınma ve yakacak yardımı nasıl alınır?

Öksüz, yetimlere barınma ve yakacak yardımı nasıl alınır

Öksüz, yetimlere barınma ve yakacak yardımı nasıl alınır

Barınma ve ısınma en doğal ve pahalı olan gereksinimlerden bir tanesidir. Dar gelir aileleri en çokta bu giderler zora sokar. İşte bunlar düşünüldüğünde bu alanlarda da devletimiz öksüz ve yetimlerimize öncelik sağlamaktadır. İkamet ettiği kira ise kira sözleşmesinin bir fotokopisi ile Sosyal yardımlaşma ve dayanışma kurumunun herhangi bir birimine başvurarak aylık en az 200 lira destek alabilirsiniz. Yakıt yardımı da kömür kullananlar için senelik 42 torba kömür, doğal gazlı bir ısınma için ise aylık 100 liralık bir yakıt yardımı yine aynı kuruma başvurmanız halinde verilecektir. Muhtarlıktan bir ikametgah belgesi ve doğal gazla ısınıyor iseniz bir faturanız yeterli olacaktır.

 Devlet tarafından yetimlere verilen eğitim giderleri ne kadar?

Çocukların eğitim ve öğretim giderleri de büyüdükçe artmaktadır. Özellikle yetim çocuklarımızın aile bireylerinden birinin kaybı ile maddi ve manevi eksikler yaşadığı düşünülürse devletin en çok desteği sağlayacağı noktada bu olmalıdır. Her ay en az 100 lira olan bu yardımın burslar ile birlikte 3 aylık 600-700 lira arası bir miktar olarak değişiklik göstermektedir. İlkokula giden bir çocuk için  giyim yardımları da üstleniliyor. Anlaşmalı olan giyim mağazalarından ücretsiz ihtiyacı olan giysileri alması için giyim fişi verilmektedir. Eğer ailenin birden fazla bu durumda çocuğu var ise her birisinin masrafları ayrı olacağı için öğrenci olan her çocuğumuzun eğitim yardımı kendisine özel verilmektedir. Bu da demek oluyor ki 3 çocuk bile bu durumda olsa dahi devletimiz desteğiniz sağlamaya devam ediyor.

Öksüz yetim aylığı hangi durumlarda kesilir?

Devlet yardımlarının devam ettiği hallerde genellikler yetkili bir heyetin devamlı denetimlerde bulunması gereklidir. Tüm bunlar düşünüldüğünde bazen şartların sağlanamadığı durumlarda olabiliyor. İşte bu durumda yardımların kesilmesini gerektiren bazı durumlar ortaya çıkabiliyor. Bu durumlar şu şekilde;

 • Evde yaşayan diğer bireylerden herhangi birinin SGK kapsamına girmesi,
 • Yardımı alan çocuğun 18 yaşını doldurması halinde,
 • Öksüz yetim maaşından faydalanan çocuğun evlenmesi,
 •  Çocuğun sigortalı bir işte çalışmaya başlaması,
 • Herhangi bir farklı kurumdan maaşı bağlanması veyahut güvence altına alınması durumunda da verilen yardımlar kesilecektir. Sizlerde bu yardımdan yararlanmak istiyorsanız buradan sosyal yardım isteğinizi  E- devlet üzerinden belirttiğimiz adresten sorgulayabilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın