Zübeyde Hanım Caddesi, Numara: 14 Bozüyük/Bilecik
trende

Öksüz ve Yetimlere Devlet Yardımları Nelerdir? (Tüm Yardımlar)

Öksüz ve Yetimlere Devlet Yardımları Nelerdir? (Tüm Yardımlar)

2022 yılında Öksüz ve yetimlere devlet yardımları nelerdir ? etraflıca araştırdık. Her detayı bulabileceğiniz kapsamlı bir yazı hazırladık. Aile yakınlarınızda veya çevrenizde bu kriterleri taşıyan kimseler varsa bu bilgiler size oldukça faydalı olacaktır. Ayrıca devletin sağlamış olduğu diğer yardımları ele alarak onlarında paylaşımını sizler için yaptık. Dikkatlice okumanızı öneririm.

Neler Var?

Öksüz ve Yetimlere Devlet Yardımları Nelerdir?

Ülkemiz benimsemiş olduğu misyonu ile Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına düzenli olarak talimatlar vermekte olup hatta her yıl farklı projeler ile gündeme gelmektedir. Bu olanakları sizlere kapsamlı olarak anlatmanın faydalı olacağını düşündük. Öksüz yetim yardımı adı altında verilen bu yardımların başı aylık olarak dağıtılan maaşlardır.  Bir diğer yardımlar ise kışlık yakacak, giyim, barınma, yiyecek yardımlarıdır. Ancak o yaşta ki yetimlerimiz için en kıymetli yardım eğitim harçlarının karşılanacağı burs destekleridir. Bu yardımlardan faydalanabilmek için de bir takım şartlar gereklidir. Ayrıca başvuru yapmak içinde bir takım kamu kuruluşlarına müracaat etmeniz gereklidir.

Devlet yardımlarının haddi hesabı olmamaktadır. Mağdur durumda olan tüm vatandaşlarımıza yardım elini uzatmaktadır. Özellikle kadınlarımızın yanında olup onlara bir çok yardım ve desteklerde bulunmaktadır. Şayet sizlerin de bu şekilde bir yardıma ihtiyacınız varsa Boşanmış Dul Kadınlara Devlet Destekleri Ve Sosyal Yardımı Verilmektedir bu adres üzerinden gerekli olan tüm bilgilere ulaşım sağlayabilirsiniz.

Başvuru yapılması gereken çocuğun vasisi olan kimsenin kendi kimlik belgesi ve çocuğun kimlik belgesi ile bulunduğu ilçenin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfının müdürlüklerine aşağıda belirteceğimiz evraklarla başvurmanız gereklidir.

Öksüz ve Yetim Yardımlarından Faydalanmak İçin Aranılan Koşullar Neler?

Yukarıda da söylediğim gibi devletimiz her konuda mağdur kalmış ailelerimizi el uzatmaktadır. Uzatmış olduğu bu el ile vatandaşlarımız bir nebze de olsun rahat bir nefes almaktadır. En çokta yapmış olduğu Devletten Muhtaç Ailelere Kira Yardımı vatandaşlarımızı oldukça rahatlatmaktadır. Ama tabi ki bu yardımları alabilmek için şartlara uyum sağlamış olmak gerekir. Devletin sunduğu desteklerden faydalanmak için ilk evvela Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak gerekmektedir.

 • Başvuru yapılan çocuğun 18 yaşından küçük olması gereklidir.
 • Anne veya babasından bir tanesinin vefat etmiş olması şartı aranır.
 • Çocuğun devlet korumasında bulunmaması gerekir.
 • Özel de olsa farklı bir vakıftan burs benzeri bir yardım almamalıdır.
 • 18 yaş altında olsa bile kemik yaşı büyütülüp evlenmişse bu destekten yararlanamaz.
 • 3294 ve 2022 sayılı kanun kapsamına göre verilen (SED) yardımından faydalanmıyor olması gerekir. SED yardımının da ne olduğunu SED Yardımı OCAK 2022’de Ne Kadar? Yatan İller (YORUMLAR) buraya bırakmış olduğumuz adres üzerinden öğrenebilirsiniz. Şayet sizlerde bu yardımdan faydalanmak isterseniz de gerekli olan tüm bilgiler vermiş olduğumuz adresin içeriğinde mevcuttur.

  blank

  Öksüz-ve-yetimlere-devlet-yardımları-nelerdir

 • Çocukların bakımını üstlenen vasinin; başvuru yapılan çocuklar ile aynı hanede yaşıyor olması gereklidir.
 • Aynı evde ikameti bulunan başka bir bireyin SGK kapsamında sosyal bir güvencesi bulunmamalıdır.
 • Vasinin maddi durumunun asgari ücretin 3 de 2 si kadar gelirinin olmaması gereklidir. Tüm bu şartları taşıyor iseniz bakanlıktan görevli kişilerce bir heyet onayı ile aylık maaşınızı almaya hak kazanabilirsiniz.

Bu şartları taşımanız halinde devletimizin öksüz ve yetim kardeşlerimiz için yapmış olduğu yardımlardan yararlanabilirler. Ayrıca İstanbul gibi büyük şehirlerde ikametgah eden vatandaşlarımız İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Yardım Kartı Başvurusunda da bulunabilirler. Bu önemli bilgileri sizlerle paylaştıktan sonra şimdi gelelim öksüz ve yetimlere barınma ve yakacak yardımlarının nasıl alındığına.

Öksüz Yetimlere Barınma ve Yakacak Yardımı Nasıl Alınır?

Barınma ve ısınma en doğal ve pahalı olan gereksinimlerden bir tanesidir. Dar gelir aileleri en çokta bu giderler zora sokar. İşte bunlar düşünüldüğünde bu alanlarda da devletimiz öksüz ve yetimlerimize öncelik sağlamaktadır. İkamet ettiği kira ise kira sözleşmesinin bir fotokopisi ile Sosyal yardımlaşma ve dayanışma kurumunun herhangi bir birimine başvurarak aylık 2022 yılında  en az 200.00 TL destek alabilirsiniz.

blank

Öksüz,-yetimlere-barınma-ve-yakacak-yardımı-nasıl-alınır

Yakıt yardımı da kömür kullananlar için senelik 42 torba kömür, doğal gazlı bir ısınma için ise aylık 200.00 TL’lik bir yakıt yardımı yine aynı kuruma başvurmanız halinde verilecektir. Muhtarlıktan bir ikametgah belgesi ve doğal gazla ısınıyor iseniz bir faturanız yeterli olacaktır. Ayrıca yine 2022 Devletten Yakacak Kömür Yardımı Başvurusunu bu adres üzerinden de bilgi alarak gerçekleştirmeniz mümkün olmaktadır. Sıra geldi yine devletimiz tarafından verilen, özellikle yetim kardeşlerimiz için eğitim giderlerinin ne kadar olduğuna.

Devlet Tarafından Yetimlere Verilen Eğitim Giderleri Ne Kadar?

Özellikle yaşamış olduğumuz bu devirde normal şartlarda çocuk okutmak çok ama çok zor. Eğitim masrafları bir hayli yüksek durumda. Aileler evlatları yeter ki okusun bir meslek sahibi olsun diye canla başla çalışmaya ve mücadele etmeye devam etmektedir. E haliyle çocukların eğitim ve öğretim giderleri de büyüdükçe artmaktadır. Özellikle yetim çocuklarımızın aile bireylerinden birinin kaybı ile maddi ve manevi eksikler yaşadığı düşünülürse devletin en çok desteği sağlayacağı noktada bu olmalıdır. Her ay en az 300.00 TL olan bu yardımın burslar ile birlikte 3 aylık 900-1.000.00 TL arası bir miktar olarak değişiklik göstermektedir.

blank

Öksüz-ve-yetim-yardımlarından-faydalanmak-için-aranılan-koşullar-neler

İlkokula giden bir çocuk için  giyim yardımları da üstleniliyor. Anlaşmalı olan giyim mağazalarından ücretsiz ihtiyacı olan giysileri alması için giyim fişi verilmektedir. Eğer ailenin birden fazla bu durumda çocuğu var ise her birisinin masrafları ayrı olacağı için öğrenci olan her çocuğumuzun eğitim yardımı kendisine özel verilmektedir. Bu da demek oluyor ki 3 çocuk bile bu durumda olsa dahi devletimiz desteğiniz sağlamaya devam ediyor. Tüm bunlar haricinde tabi ki yetim ve öksüz olan kardeşlerimiz kaymakamlıklarımızın yapmış olduğu yardımlardan da faydalanması mümkün olmaktadır. Peki bu yardımlar nelerdir diye soracak olursanız? Kaymakamlık Yardımları Nelerdir? 2022 Sosyal Yardımlar bu adres üzerinden gerekli olan tüm bilgilere ulaşım sağlayabilirsiniz.

Öksüz Yetim Aylığı Hangi Durumlarda Kesilir?

Devlet yardımlarının devam ettiği hallerde genellikler yetkili bir heyetin devamlı denetimlerde bulunması gereklidir. Tüm bunlar düşünüldüğünde bazen şartların sağlanamadığı durumlarda olabiliyor. İşte bu durumda yardımların kesilmesini gerektiren bazı durumlar ortaya çıkabiliyor. Bu durumlar şu şekilde;

 • Evde yaşayan diğer bireylerden herhangi birinin SGK kapsamına girmesi,
 • Yardımı alan çocuğun 18 yaşını doldurması halinde,
 • Öksüz yetim maaşından faydalanan çocuğun evlenmesi,
 •  Çocuğun sigortalı bir işte çalışmaya başlaması,
 • Herhangi bir farklı kurumdan maaşı bağlanması veyahut güvence altına alınması durumunda da verilen yardımlar kesilecektir. Sizlerde bu yardımdan yararlanmak istiyorsanız buradan sosyal yardım isteğinizi  E- devlet üzerinden belirttiğimiz adresten sorgulayabilirsiniz.

Yukarıda verilen durumlar söz konusu olması halinde devletimiz tarafından yapılan yardımlar kesilmektedir. Fakat bu durum sizleri endişelendirmesin. Çünkü Türkiye genelinde o kadar çok yardım sever ve muhtaç ailelere el uzan zengin iş adamları bulunmaktadır. Özellikle okumak isteyip te durumu olmayan vatandaşlarımız için bir çok yardımlarda bulanmaktadır. Şayet sizlerin de gerçekten ihtiyacınız varsa Maddi Yardım Yapan Zengin İş Adamları hakkında vermiş olduğumuz linge tıklayarak sizler için gerekli olan bilgilere ulaşım sağlayabilirsiniz.

Bu konu hakkında düşüncesi olan arkadaşlarımız, aşağıda bulunan yorumlar kısmında sorularını bizimle paylaşırsanız. Sizlere en kısa süre içerisinde dönüş sağlamış oluruz.

LÜTFEN BİZİ DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 0 Ortalamamız: 0]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın