Zübeyde Hanım Caddesi, Numara: 14 Bozüyük/Bilecik
trende

Devletten Muhtaç Ailelere Kira Yardımı Nasıl Alınır?

Devletimiz tarafından 2022 yılında muhtaç, yoksul ailelerimize bir çok yardım destekleri verilmektedir. Verilmiş olan bu yardımların arasında kira yardımı da bulunmaktadır. Kirasını ödemekte zorluk çeken, maddi gücü yetersiz olan vatandaşlarımızın, yüklerini birazda olsun hafifleterek kira yardımı yapmaktadır.

Devletten Muhtaç Ailelere Kira Yardımı Nasıl Alınır?

Yoksul, muhtaç ailelerimize yapılan kira yardımlarından kimler hangi şartlarda yararlanabilmektedir. Başvuru adresleri ile birlikte aşağıda tüm bilgiler mevcuttur.

Neler Var?

Kira Yadımı Kimlere Verilir?

Yaşamış olduğumuz hayat şartlarından dolayı etrafımızda bir çok yardıma muhtaç dar gelirli insanlar bulunmaktadır. Özellikle pandemi  dolayısıyla muhtaç ailelerin artışı daha da çoğalmış durumdadır. Bu sebeple bir çok kişi devlet yardım ve desteklerinden yararlanmaktadır.

blank

Kira-Yardımları-Hangi-Kurumlar-Tarafından-Sağlanıyor

Devlet tarafından sağlanan desteklerin arasında bulunan kira yardımı, verilen ailelerin bir nebzede olsun yüzleri gülmektedir. Ancak bu yardımlar tabi ki her başvuruda bulunan ailelere sağlanmamaktadır. Kira yardım desteği,

 • Dar gelirli, geçim zorluğu çeken
 • Barınma ihtiyacını karşılayacak maddi gücü olmayan
 • Düzenli geliri olmayan
 • Sabit bir işi olmayan
 • Üzerlerine kayıtlı hiç bir gayrimenkulü bulunmayan
 • Yoksul
 • Muhtaç
 • Fakir ailelere

verilmektedir.  Muhtaç olan ailelerimize devletimiz bir çok farklı imkanlarda da destekler vermektedir. Öksüz ve Yetimlere Devlet Yardımları Nelerdir? detaylı tüm bilgiler için vermiş olduğumuz adresi ziyaret edebilirsiniz. Başvuruda bulunan binlerce kişiye umut olan kira desteği, belirlenen şartlara sahip olan kişiler faydalanabilmektedir. Devlet tarafından sağlanmış olan kira yardımından yararlanamayan kişiler ise,

 • Sigortalı olarak bir iş yerinde çalışanlara
 • Düzenli maaş alımı yapanlara
 • Emekli aylığı bağlanmış olanlara
 • Eşi vefat eden dul aylığı alanlara
 • Ölüm ve yetim aylığı alanlara
 • Toplam hane gelirleri belirlenmiş miktarın üzerinde olan ailelere

verilmemektedir. Yukarıda belirtmiş olduğumuz kişilerin yapmış olduğu başvurular kabul edilmemektedir. Devlet tarafından verilen yardımların sınırı olmamakla birlikte Devletten Yakacak Kömür Yardımıları da bulunmaktadır. Peki kira yardımları için nasıl bir yol izlemeliyiz derseniz.

Kira Yardımları Hangi Kurumlar Tarafından Sağlanıyor?

Kira yardımı için birçok kamu ve kurumlar destek vermektedir. Yalnızca belirlemiş olduğu kriterlere uyum sağlamış olmanız gerekmektedir. Öncelik olarak kira yardımı yapacak ailelerin maddi durumları araştırılarak işlemler başlatılıyor. Kira yardımı talebinde bulunmak isteyen yoksul ve muhtaç ailelerimize,

vermiş olduğumuz kurum ve kuruluşlar kira yardımları yapmaktadır. Ayrıca gönüllü olarak yardımda bulunmak isteyen bir çok hayır sever Maddi Yardım Yapan Zengin İş Adamlarımız bulunmaktadır.

blank

Kira-Yadımı-Kimlere-Verilir

Vermiş olduğumuz kurumlara başvuruda bulunduğunuz taktirde bilgilerinize ulaşıp gerekli olan yardımları vermektedirler. Ayrıca ihtiyaç sahibi olan Boşanmış Dul Kadınlara Devlet Destekleri Ve Sosyal Yardımı Verilmektedir. Kira yardımında bulunmak için başvuru işleminizi gerçekleştireceğiniz yerler ve gerekli olan evraklar ise aşağıda verilmiştir.

Kira Yardımı Başvuruları Nereye Yapılır? Gerekli olan Evraklar Nelerdir?

Kamu kurum ve kuruluşlarından alınacak yardımlar, Kaymakamlık binasında yer alan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıf Müdürlüklerine yapılmaktadır. Belediyelere başvurularınız ise ikametgahınızın bulunduğu belediye binalarına şahsen giderek müracaatta bulunmanız gerekmektedir. Kentsel dönüşüm için evleri yıkılacak olan ailelerimiz ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığına başvuru yapmaları gerekmektedir. Başvuru sırasında sizlerden istenilen evraklar ise şu şekildedir,

 • Başvuru formu
 • Muhtarlık tarafından ıslak imza ile verilen fakirlik (muhtaçlık) belgesi
 • TC kimlik kartınız ve fotokopisi
 • Yine muhtarınızdan almanız gereken ikametgah belgeniz
 • Sosyal Güvenlik Kurumundan kişinin çalışmadığına dair belge
 • Kira kontratınız gibi,

istenilmiş olan belgeleri hazırladıktan sonra yukarıda verilen kurumlara başvuru yapmanız gerekmektedir. Başvuru sonrasında belirlenen görevliler tarafından incelemeye alınmış olacaksınız. Hakkınızda gerekli olan tüm araştırmalar yapıldıktan sonra gerçek ihtiyaç sahibi olduğunuza onay vermektedirler.

Kadınlarımıza yönelik olarak devlet tarafından verilen birçok imkanlar da bulunmaktadır. 65 Bin TL Kadın Girişimcilere KOSGEB Devlet Desteği 2022İş kurmayı ve kendi işinizin patronu olmayı düşünüyorsanız. Sizler için verilmiş olan bu destek çok büyük bir avantaj olacağını söyleyebilirim. Bilgilere göz atmanızı tavsiye ederim.

Kira yardım başvurunu onayını sizlere e-devlet üzerinden yada vermiş olduğunuz iletişim adreslerinden ulaşarak bilgilendirmektedirler. Sonrasında ise gerekli olan kurumlar tarafından yardım ve destekler verilmektedir.

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Nasıl Alınır? Ne Kadardır?

6306 sayılı kanun ile muhtaç ailelerin yanı sıra bir de yıkılmaya  yön tutmuş, depreme dayanıksız konutlar da oturanlara kira yardımı verilmektedir. Bu kira yardımları ise riskli yapıların yıkılmasına karar verildikten sonra verilmektedir. Ekonomik anlamda konutların ömrü gitmiş risk taşıyan evlerde ikamet eden vatandaşlarımıza kira yardımı yapılarak daha sağlıklı bir ortamda yaşamaları sağlanmaktadır.

blank

Kentsel-Dönüşüm-Kira-Yardımı-Nasıl-Alınır-Ne-Kadardır-1

Kentsel dönüşüm projesi kapsamında devletten geri ödemesiz kira yardımı yapılmaktadır. 2022 yılında en düşük kira yardımı 800 TL olmaktadır. Belirlenmiş olan bu miktar pilot şehirlerimizde 1000 TL olarak değişiklik göstermektedir.  Çevre ve Şehircilik Bakanlığından kira yardımı alabilmek için bazı evraklara ihtiyaç duymaktasınız.

 • TC kimlik kartınız aslı ve fotokopisi
 • Islak imzalı olan kira yardım başvuru formu
 • Riskli olan konutun risk tespit raporu
 • Taşınmaza ait güncel yapı belgesi ve tapu kaydı
 • Konut yada iş yerine ait olan tapu asli ve fotokopisi
 • Nüfus kayıt örneği
 • Kamu bakanlıklarına ait olan hesap cüzdanı fotokopisi
 • Kira yardımını alabilmek için ziraat bankasından hesap açtırdığınıza dair IBAN numaranız
 • İkametgah il müdürlüğü tarafından alınan riskli yapıda kaldığına dair ıslak imzalı belge
 • Elektrik su doğalgaz fatura bilgileriniz

Konut sahiplerinin devletten kira yardımı alabilmesi için başvuru dilekçesini doldurmaları gerekmektedir. Dilekçe ise burada yer almaktadır. Kentsel dönüşüm kira yardımı için Çevre ve Şehircilik bakanlığına kira destek yardımından yararlanmak için muhakkak yeni bir ev kiralamanız gerekmektedir. Eş, dost, akraba yanında kaldığınızda kira yardımı yapılmamaktadır. Ayrıca E-devlet üzerinden de başvuru yapmanız mümkündür.

Kentsel Dönüşüm E-Devlet Üzerinden Kira Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kurumlardan ve kuruluşlardan yardım ve destek almak için bizzat şahsi giderek talepte bulunmanız gerekmektedir. Sadece Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan kira yardımlarına e-devlet üzerinden başvuru sağlayabilirsiniz. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan kira yardımları Çevre ve Şehircilik Bakanlığına başvuru yapmak için bakanlığa gitmenize gerek kalmadan e-devlet üzerinden giriş yapmanız yeterlidir. Başvuru işlemleri ise şu şekildedir,

blank

Kira-yardımı-e-devlet-girişi

 • TC kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yapmalısınız. Eğer e-devlet şifreniz yoksa PTT şubelerine giderek şifrenizi alabilirsiniz.
 • Giriş sağladıktan sonra arama butonuna ”GELİR KAYBI DESTEĞİ BAŞVURUSU” yazarak ilerlemeye devam edin.
blank

Devletten-kira-yardımı-başvurusu

 • Yukarıda verilen metni okudum ve kabul ediyorum butonuna tıklayarak ”DEVAM ET” yazısının üzerine basınız.
blank

Muhtaç-ailelere-kira-yardım-başvurusu

 • Daha sonra ise karşınıza aşağıdaki gibi ekran çıkacaktır. Size yöneltilen tüm bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmalısınız.
blank

Muhtaç-ailelere-kira-yardım-başvurusu.sonucu

 • Doldurma işlemi bittiğinde ”DEVAM ET” butonuna tıkladığınızda işleminiz tamamlanmış olacaktır.

Başvurunuz İl Müdürlükleri tarafından çok kısa bir zaman içerisinde işleme alınmaktadır. Belirtmiş olduğunuz yıkım adresleri ve ikametgah adresleriniz üzerinde araştırmalar yapılmaktadır. Araştırmalar bittiğinde ise, sizlerden kira kontratınızı, tutmuş olduğunuz evin fatura bilgilerini, (elektrik, su, doğalgaz gibi) belgeleri istemektedir. Belgeleri teslim ettiğiniz halde kira yardımından yararlanmaktasınız.

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Kaç Ay Verilmektedir?

Resmi gazetede yapılan düzenlemeye göre devlet tarafından verilen kira yardımının süresi Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı tarafından belirlenmektedir. 2022 yılında yapılan kira yardımları ise, yapılan konutların durumuna göre değişiklik göstererek 48 ay gibi bir süre ile verilmektedir.

Genç girişimciler için devlet tarafından verilmiş olan destekleri öğrenmek isterseniz. Gerekli olan bilgilere Devlet Genç Girişimci Desteği Nelerdir? adresinden ulaşım sağlayabilirsiniz.

Vermiş olduğumuz bilgiler umarım ihtiyaç sahibi ailelerimize faydası olmuştur. Devlet tarafından kira yardımı alan vatandaşlarımız deneyimlerini ve bilgilerini bizimle yorumlar kısmından paylaşabilir. Daha fazla bilgi yada önerileriniz varsa yine yorumlar kısmına yazarak tüm ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza yardımcı olabilirsiniz.

LÜTFEN BİZİ DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 0 Ortalamamız: 0]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın