Zübeyde Hanım Caddesi, Numara: 14 Bozüyük/Bilecik
trende

2022 Devletten Yakacak Kömür Yardımı Başvurusu (Ne Zaman Dağıtılacak)

Bir çok aile özellik ile korona virüs nedeni ile zor durumlar geçirmektedir. Bu ve benzeri sebeplerden dolayı muhtaç ailelere devlet 2022 senesinde de yakacak yardımı yapmaktadır. Kömür ve ısınma adı altına yapılacak olan yardımlardan ihtiyaç sahibi aileler başvuru yapmaları halinde yararlana bileceklerdir. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıflarınca verilecek olan devlet yakacak yardımına geliri asgari ücretten 3/1 den az olan aileler faydalanabilecektir.

2022 Devletten Yakacak Kömür Yardımı Başvurusu (Ne Zaman Dağıtılacak)

Yoksul aileler peki devlet tarafından verilecek olan yakacak yardımı başvurusunu nasıl yapacak? 2022 yılında ne zaman illere dağıtılacak? İşte sigortalılara dahi verilecek olan yakacak yardımının TC ile sorgulama yolu ve müracaat için güncel şartları.

Neler Var?

Kömür Yakacak Yardımı Başvurusu Ne Zaman Yapılıyor?

Türkiye Cumhuriyeti Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde yer alan SYD yani Sosyal Yardımlaşma ve Vakıfları ne kömür yakacak yardımı dağıtılacağını belirlenen kurumdur. Türkiye genelinde tam 1003 tane aktif olarak faaliyet gösteren SYD vakfı ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza başta kömür yakacak yardımı dahil olmak üzere bir çok devlet yardımlarını iletmektedir. Devlet Öğrencilere Para Veriyor SED Yardımı da bu yardımların içerisinde yer alan en önemlilerinden bir tanesidir. Devletimizin vermiş olduğu kömür yakacak yardımı başvuru ne zaman yapılıyor diye sorar iseniz bunun müracaatlarını istediğiniz zaman yapabilirsiniz. Şartlara uygun olmanız hallinde kömür yakacak yardımı başvurusu yapacağınız bir çok kanal mevcuttur. Bu kanallar ve başvuruların nasıl yapılacağı ise şu şekildedir.

Kömür Yakacak Yardımı Başvurusu 2022

Asgari ücretin 3 de 1 hane gelirine sahip olanlar için ocak 2022 yılında verilmesi resmi gazete ile bildirilen yakacak yardımı başvurusu tam 6 yol ile yapılabilmektedir. Bu yollardan en hızlı olanı ise e-Devlet üzerinden yapılan başvuru yöntemidir. Onun haricinde yazılı olarak yapılacak olan bütün başvurular kurumlara yapılacağı için bir dilekçe ile gerçekleştirilmektedir. Yazılı olarak muhtaç ailelere kömür yardımı başvurusunu kabul eden kurum ve kuruluşlar ise şunlardır.

 • Belediyeler
 • Valilikler
 • Kaymakamlıklar
 • Muhtarlıklar
 • Sivil Toplum Kurumları
 • e-Devlet üzerinden

SSK Doğum Yardım Parası Nasıl Alınır? da anlatmış olduğum gibi şimdi siz ihtiyaç sahibi ailelerin e-devlet üzerinden nasıl yakacak yardımı başvurusunda buluna bileceğinize bahsetmek istiyorum.

 • Şayet yok ise e-devlet şifrenizi PTT şubelerinden alınız
 • Daha sonra e-devlet girişi yapınız.
 • Arama çubuğuna benim de resimde göstermiş olduğum gibi ”SYD” yazınız. blank
 • Sarı ile sizler için işaretlemiş olduğum ”Sosyal Ekonomik Destek Hizmetleri Ön Başvurusu” bağlantısını tıklatalım.
 • Sağ üst taraftan ”YENİ BAŞVURU” diyelim.
 • Açılan formu dolduralım.

Böylece zor durumda olmanızdan ötürü çocuklarınızın eğitim masrafları dahil olmak üzere ilgili kurum tarafından tarafınıza yapılacak olan iletişim ile kömür yardımı desteği başvurusunda da bulunmuş olacaksınız.

Kömür Yakacak Yardımı Dilekçe Örneği

En başta bağlı olduğunuz muhtarlıklar üzerinden yakacak kömür yardımı başvurusunu yapabilirsiniz. Belediye binasına gitmeye gerek kalmadan muhtarlıklar üzerinden yapacağınız yakacak yardımı başvurusu bir dilekçe ile gerçekleştirilmektedir. Dilekçe örneğini sizler için paylaşmış olduğumuz kömür yardımı başvurusunu muhtarımız daha sonra ilgili merciye ivedi bir şekilde intikal ettirecektir. Sizin bu aşamada tek yapmanız gereken, aşağıdaki yer alan kömür yardımı dilekçe örneğini indirip, doğru bir şekilde doldurup bağlı olduğunuz muhtarınıza iletmeniz olacaktır.

Yakacak Kömür Yardımı Dilekçe Başvurusu Örneği

Sizler için word formatında hazırladığımız dilekçe başvurunuzun neticesini de aşağıda anlatmış olduğum gibi sorgulama yaptıra bilirsiniz.

TC İle Kömür Yardımı Sorgulama

Her ne şekilde kömür yada yakacak yardımı başvurusunda bulundu iseniz bulunun, bunun sorgulama işlemini TC ile kolaylık ile sorgulama yaparak neticesi hakkında bilgi alabilirsiniz. T.C. numaranız ile sorgulama işlemini yalnızca e-devlet üzerinden yapabilmektesiniz. Onun haricinde sorgulamanızı ise telefon ile bağlı olduğunuz şehre ait Sosyal Yardımlaşma Vakıflarını arayarak gerçekleştire bilirsiniz. 11 Haneli TC Kimlik No İle Kredi Notu Sorgulama e-Devlet üzerinden nasıl yapılıyor ise kömür yardımcı başvurusu sorgulamasının da nasıl yapılacağız ve kurumlara ait telefon numaralarının bulup, başvuru sonucunuzu nasıl öğreneceğinizi aşağıda yer verdim.

 • Sosyal Yardımlaşma Kurum Telefon Numaralarının Bulunması
  • Bakanlık her il için bir Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları Oluşturmuştur.
  • Oluşturulan bu vakıflara ise bir İnternet sitesi ile telefon numarası atamıştır.
  • Bu vakıflara ait bütün iletişim bilgilerini Google arama motoruna ”Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı” yazarak kolaylık ile öğrene bilirsiniz.
 • e-Devlet Üzerinden TC İle Yardım Başvurusu Sonucu Öğrenme

T.C. numaranız ile kömür ve sosyal yardım sorulama işlemlerinin nasıl yapılacağını da öğrendik. Şimdi sıra geldi kömür yakacak yardımının ne zaman dağıtılacak sorusunun yanıtını bulmaya.

Kömür Yardımı Ne Zaman Dağıtılacak?

Türkiye Taş Kömürü Kurumu tarafından ihtiyaç sahipleri için kömür yardımları tedarik edilmektedir. Dolayısı ile kömür yardımı ne zaman dağıtılacak sorusunun yanıtının da en iyi onlar bilmektedir. Lojistik sorumlukları da TTK ya aittir. Türkiye Millet Meclisi tarafından kurulan ve Zonguldak ilimizde merkezi olarak faaliyet gösteren Türkiye Taş Kömürü Kumu illere göre bu sevkıyatın tarihlerini belirlemektedir. Bu neden ile bağlı olduğunuz ile ait kömür yardımının hangi tarihte ne zaman dağıtılacağını aşağıda yer alan telefon numaraları ile irtibat kurarak öğrene bilirsiniz.

 • Telefon: 0-372-259-40-00

Detaylı adres ve iletişim bilgileri ise burada yer almaktadır. Devlete ait bankaların bu ay uygulamış olduğu kredi faiz oran bilgileri ise yine sizler için yer vermek istedim.

Bireysel İhtiyaç Kredisi:

 • Ziraat ile Vakıfbank aylık %1.05
 • Türkiye Halk Bankası %1.07

Konut Kredisi:

 • Ziraat ve Halk Bankası 180 aya %0.94
 • Vakıfbank 180 ay için %0.93

Araç Kredisi:

 • Ziraat Bankası 48 ay için %0.96
 • Vakıfbank 60 ay için %0.95
 • Türkiye Hal Bankası 60 aya %0.94

Faiz uygulamaktadır.

LÜTFEN BİZİ DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 2 Ortalamamız: 5]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın