Zübeyde Hanım Caddesi, Numara: 14 Bozüyük/Bilecik
trende

Hanede Kişi Başına Düşen Aylık Gelir Nasıl Hesaplanır? (Sosyal Hizmetler)

Sosyal hizmetler tarafından yapılan Türkiye Aile Birliği Desteği, SED, Evde Bakım Maaşı gibi yardımlarından yararlanmak için bazı şartlar vardır. Bunların en basında geleni ise hane de kişi başına düşen aylık gelir ilk şart olarak aranmaktadır. Kişi başına düşen gelirin hesaplanması içinde çoğunlukla asgari ücreti baz alarak hesaplama yapılmaktadır. Hanede kişi başına düşen aylık gelirin hesaplamasını bir çoğumuz nasıl yapılacağını bilmiyoruz. Bu sebepten dolayı da sizlere bu konu hakkında yardımcı olmak amacıyla ''Hanede Kişi Başına Düşen Aylık Gelir Nasıl Hesaplanır?'' örnekleri ile birlikte açıklayarak paylaşmak istiyorum.

Hanede Kişi Başına Düşen Aylık Gelir Nasıl Hesaplanır? (Sosyal Hizmetler)

Hanede kişi başına düşen aylık gelir nasıl hesaplanır diye merak edenler için vermiş olduğum örneklerde de 2, 3, 4, 5 ve 6 kişilik bir aileyi baz alarak hesaplamasını yaptım. Örnek vererek yapmış olduğum bu hesaplamada daha fazla bir haneye sahipseniz eğer bunu bizlere bildirin. Nasıl mı? Aşağıda bulunan yorumlar kısmında paylaşmanız halinde gün içerisinde hesaplamasını sizler için yaptığımı bilmenizi isterim.

Neler Var?

 Ailede Kişi Başına Düşen Aylık Gelir Ne Demek?

Ailede kişi başına düşen aylık gelirin hesaplamasının nasıl yapıldığına geçmeden önce önemli bir bilgiden kısaca bahsetmek istiyorum. Bahsetmek istediğim konu ailede kişi başına düşen gelirin ne anlama geldiğidir. Bunu sizlere şu şekilde açıklayabilirim arkadaşlar. Bir evin içerisinde yani bir hanede ebeveynlerin himayesi altında yaşayanların tümü dahil olmak üzere, herkesin bordrolu olarak çalışmasıdır. Bu elde edilen gelirin tamamı toplanarak hanedeki tüm yaşayan kişilerin sayısına bölünmesi sonucunda çıkan gelir olmaktadır.

Ayrıca bu gelire sadece alınan bordrodaki miktarlarda dahil olmamaktadır. Varsa eğer sözleşmeli olarak elde edilen kira getirisi bile dahil edilmektedir. Evet arkadaşlar ailede kişi başına düşen aylık gelirin ne demek olduğunu kısaca hatta net ve anlaşılır bir şekilde açıkladığımı düşünüyorum. Sizler için umarım yeterince açıklayıcı olmuştur diye ümit ediyorum.

Kaymakamlık ve Diğer Sosyal Yardımlar Hanedeki Kişi Başına Düşen Aylık Gelir Hesaplamasına Dahil Ediliyor Mu?
Hiç bir sosyal yardım ailede kişi başına düşen gelir hesaplamasına dahil edilmemektedir

Sıra şimdi geldi ailede kişi başına düşen aylık gelirin hesaplamasının nasıl yapıldığının formülünü görmeye.

Ailede Kişi Başına Düşen Aylık Gelir Hesaplama Formülü Nasıl?

Aslına bakılırsa ailede kişi başına düşen aylık gelir hesaplaması çok basit bir şekilde hesaplanmaktadır. Yani bir hayli kolay olmaktadır. Nasıl mı? Yukarıda da bahsetmiş olduğum üzere bu hesaplamayı yapabilmek için ilk ihtiyacımız olan ailedeki toplam net gelirin tamamının bilinmesi gerekli olmaktadır. Sizlerin ailedeki toplam gelirinizin net bir şekilde ne kadar olduğunu tabi ki de ben bilemem. Fakat bu hesaplamanın nasıl yapılacağının formülünü sizlerle paylaşabilirim.

Ailede Kişi Başına Düşen Aylık Gelir  Hesaplama Formülü:

  • Ailede Yaşayan ve Çalışan Herkesin Toplam Net Geliri / Ailede Yaşayan Kişi = Sonuç

Evet arkadaşlar gördüğünüz üzere ailede kişi başına düşen aylık gelir hesaplama formülü bu şekilde olmaktadır. Bu konu hakkında merak edilen soruları da cevapları ile birlikte sizlerle paylaşmak istiyorum.

Kazanılan Bürüt Ücreti Baz Alarak mı Hanedeki Kişi Başına Düşen Gelir Hesaplaması Yapılır?
Hayır sadece net olarak ele alınan sıcak para baz alınarak hesaplama yapılmaktadır.

Formülün nasıl olduğunu paylaştığımıza göre şimdi bu formül üzerinden gelin hep birlikte bir kaç hesaplama yapalım.

Hanede Kişi Başına Düşen Aylık Gelir Hesaplama Tablosu

Yukarı da sizler için hanede kişi başına düşen aylık gelir hesaplamasının nasıl yapılacağın formülünü paylaştım. Burada şimdi hanede kişi başına düşen aylık gelir hesaplamasının nasıl olduğunu farklı miktarlar ve kişi sayısına göre yapmak istiyorum. Hesaplama yaparken öncelikle ele alacağım miktar 2023 yılına ait olan asgari ücret miktarı olacaktır. Sonrasında biraz arttırarak ilerlemeye devam edeceğim.

TOPLAM AYLIK HANE GELİRİ HANEDE YAŞAYAN KİŞİ SAYISI KİŞİ BAŞINA DÜŞEN AYLIK GELİR
8.506 2 4.253
3 2.835
4 2.126
5 1.701
6 1.417
10.000 2 5.000
3 3.333
4 2.500
5 2.000
6 1.666
12.000 2 6.000
3 4.000
4 3.000
5 2.400
6 2.000
14.000 2 7.000
3 4.666
4 3.500
5 2.800
6 2.333
16.000 2 8.000
3 5.333
4 4.000
5 2.200
6 2.666
17.012 (2 Asgari Ücret) 2 8.506
3 5.670
4 4.253
5 3.402
6 2.835

Tablo üzerinde de gördüğünüz üzere sizler için 2023 yılına ait olan asgari ücretten başlayarak 17.012  TL kadar hane geliri olanlar için kişi başına düşen aylık gelirin hesaplamasını yapmış bulunmaktayım. Ayrıca hesaplama yaparken hazırlamış olduğumuz tabloda sadece farklı hane gelirlerini baz alarak hesaplama yapmadım. Beraberinde birde hanede 6 kişi yaşayanları ele alarak hesapladım.

  • Ayrıca desteğe ihtiyacı olan arkadaşlarımız için tüm devlet yardımlarına ait olan bir kategori oluşturmuş bulunmaktayım. https://www.devletkredi.com/devlet-destekleri/buraya bırakmış olduğum bağlantı üzerinden devlet yardım ve desteklerine ulaşım saplayabilirsiniz. Başvuruyu nasıl yapacağınıza kadar tüm bilgiler mevcuttur.

Sizler için hanede aylık kişi başına düşen hesaplamasının nasıl yapıldığını formülü ile birlikte paylaştım. Birde yukarda görmüş olduğunuz üzere farklı hane gelir ve yaşayan kişi sayısına göre hesaplama tablosu oluşturmuş bulunmaktayım. Son olarak şimdi çok daha önemli bir konuyu daha yazımızın devamında paylaşmak istiyorum.

Asgari Ücretin 3/1 (Üçte Biri) Ne Kadar? Nasıl Hesaplanır?

Geldik konumuzun sonuna. Burada son olarak sizlerle önemli bir mevzuyu daha paylaşmak istiyorum. Bu ne derseniz de arkadaşlar şimdi asgari ücretin 3/1 yani üçte biri ne kadar? Nasıl hesaplanır? İlk olarak bu konuyu neden sizinle paylaşmak istiyorum bunu açıklayacağım. Herkesin bildiği üzere devlet tarafından yapılan tüm sosyal yardım ve desteklerde hanede yaşayan aylık kişi başına düşen tuta için asgari ücretin 3/1 den daha az olması gerektiğinin şartı aramaktadır. Öyle değil mi arkadaşlar. İşte tamda bu sebepten dolayı da asgari ücretin 3/1 üçte birinin kaç olduğunun da hesaplaması nasıl yapılır? Ayrıca 2023 tarihinde kaç olduğunun da hesaplayarak paylaşmak istedim.

Hesaplama Formülü: 2023 Yılı Net Asgari Ücret / 3 = Sonuç

Hesaplama formülü görmüş olduğunuz gibi asgari ücretin 3/1 kaç olduğun bulmak için çok basit ve kolay olmaktadır. Formülü bir de daha anlaşılır olacağını düşünerek yazılı olarak açmam gerekirse eğer mevcut net alınan asgari ücreti yani ele geçen sıcak parayı 3’e bölmemiz gerekecek. Böldükten sonra çıkan sonuca göre yardım alma hakkı kazanmış olacaksınız. Bunu da şu şekilde yapabiliriz. 2023 yılı için şuan asgari ücrete göre hesaplarsak eğer;

Hesaplama İşlemi: 8.506 TL / 3 = 2.835 TL

(SYD) Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından yardıma muhtaç olan kişilere destek verebilmek için asgari ücretin 3/1 üçte birinin kaç olduğunun da hesaplamasını sizler için yaptım. Şayet aklınıza takılan konuyla alakalı sorularınız varsa eğer bizimle paylaşabilirsiniz. Farklı tutarlarda hesaplama yaptırmak isterseniz tek yapmanız gereken aşağıda bulunan yorumlar kısmında bizimle paylaşmanız olacaktır. Emin olun sizlere gün içerisinde cevaplarımız ile dönüş sağlamış olacağız. Heyecanla yorumlarınızı bekliyor olacağım. Sağlıcakla kalın arkadaşlar.

LÜTFEN BİZİ DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 1 Ortalamamız: 5]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın