Zübeyde Hanım Caddesi, Numara: 14 Bozüyük/Bilecik
trende

10 En İyi Dünyanın Güvenilir Kripto Para Borsası Sitesi Hangisi?

10 en iyi dünyanın güvenilir kripto para borsası sitesi hangisi? Bunun yanıtı gerçekten çok önemli arkadaşlar. Önemi sadece al sat yani trader yapacaklar için geçerli değil. Kısa vade futures yani kaldıraçlı işlem (Long ve Short) yapacaklar dan ziyade hold (Bekleyecekler) yatımcılar için de geçerlidir. Yatırımlarınızın dolandırıcılık şebekelerin oluşturduğu internet sitelerinin eline düşmemesi için bu konuyu hassasiyetle ele aldık.

10 En İyi Dünyanın Güvenilir Kripto Para Borsası Sitesi Hangisi?

Dünyanın en güvenilir sanal para borsalarının hangileri olduğunu listelerken bunun sebeplerini de ayrıca yer verdik. Bu nedenler de ise sadece güvenlik konusunu da göz önünde bulundurmakla kalmadık. Ayriyeten; 1- Düşük işlem komisyonunun hangisini sağladığını (Bunun için kayıt olacaklara Binance ve Gate.io referans koduna da yer verdik) 2- Siteye ait uygulamalarının en hızlı şekilde hangisi çalıştığı. 3- Son olarak ise, müşteri hizmetlerinin sağladığı hizmette kullanıcılar tarafında 5 yıldız alanların hangisi olduğunu da bulundurduk.

Neler Var?

Hangi Borsaya Ait İnternet Sitesinden Kripto Para Satın Almalıyım?

Günümüzde bir çok farklı isimlerde ve farklı projeye sahip kripto para varlıkları bulunmaktadır. Gün geçtikçe sayıları da artmaktadır. Kendim bizzat 4 yıldır bu sanal para sektöründe olmama rağmen bir çoğunun ismini emin olun ki ben bile duymadım. Nedenine gelecek olursak eğer yeni çıkan kripto paraların listelenmesi için, popülerliği düşük olan borsalar da yer alması olmaktadır. Popülerliği düşük olan borsalarda olmasının da tabi ki başka bir sebebi de var. Bu sebep ise; borsaların listelerinde yer alabilmek için gerekli olan güvenli sertifikalarına yer alacak kriptonun pekte ihtiyaç duyulmuyor olmasından kaynaklıdır. İşte özellikle tamda bu nedenden ötürü hangi borsadan (BTC) kripto para satın almalıyım sorunun cevabı çok önem taşımaktadır. Bizlerde bu önemin farkında olduğumuzdan dolayı sizlere hem yerli yani Türk, hem de Dünya genelinde faaliyet gösteren güvenilir borsaların hangileri olduğunu araştırdık ve sizler için yazımızda paylaştık.

Dünyanın en güvenilir bununla birlikte en iyi olan kripto para borsalarının hangileri olduğunu listelerken de sadece güvenlik derecesini baz almakla kalmadığımızı bilmenizi isterim. Tüm bunlara ilaveten siz işlem sağlayan yatırımcılarımıza sağlamış olduğu diğer faktörleri de göz önünde bulundurarak sizlerle paylaştık.  Peki ya bunlar nelerdir diye soracak olursanız. Hemen başlayalım.

 1. Alım satım işlemlerin de düşük komisyon kesintisi olması
 2. Hızlı mobil uygulama yöntemine dahil olması
 3. Yabancı borsalar için Türkçe dil desteğinin olması
 4. Hızlı ödeme yapma ve alma becerisinin yüksek olması
 5. 7/24 ulaşılabilecek müşteri temsilcilerinin sağladığı yardım hizmet kalitesinin olması
 6. Kullanıcı dostu ara yüzüne sahip internet sitesinin olması

gibi faktörlerde göz önünde bulundurulmaktadır. Şayet sizin de yerli ve yabancı kripto borsaları için güvenirliğine ilave olarak bu özelliklerde ilginizi çekiyorsa eğer içeriğimizi dikkatli bir şekilde okumalısınız derim. Şimdi geçelim en iyi yurt dışı yani yabancı güvenilir kripto para borsalarının hangileri olduğuna.

En İyi Yurt Dışı Yabancı Güvenilir Kripto Para Borsaları Hangileri?

Bir çok kriteri göz önünde bulundurarak sizler için dünyanın en iyi yurt dışı yabancı güvenilir kripto para borsa siteleri hangileri olduğunu yazımızda listeleyeceğiz. Şunu bilmenizi isterim bunların en önünde geleni ise GÜVENİRLİK” konusu olmaktadır. Bundan ötürü ilk göz önünde bulunduracağımız konu Dünya genelinde faaliyet gösteren en iyi kripto para sitelerini listelerken güvenilirlik olacak. Sonrasında ise bu listeyi oluştururken işlemler sırasında kesilen komisyon oranlarının ne kadar olduğunu da ele almış olacağız. Sırası ile de Dünyanın en iyi yurt dışı yabancı kripto para listesini oluştururken dikkat ettiğimiz göz önünde bulundurduğumuz diğer faktörler ise şunlar olmaktadır.

 1. Türkçe dil desteğinin olması.
 2. Müşteri hizmetlerinin sağlamış olduğu hızlı destek.
 3. Para transfer işlemlerindeki başarısı.
 4. Mobil uygulamasının ara yüzünün kolay ve sorunsuz çalışıyor olması.

Tüm bu faktörleri de göz önünde bulundurarak Dünyanın en iyi yurt dışı yabancı borsalarını sizler için tablo halinde listeledik.

1- Binance 6- Coinbase Ecx
2- FTX 7- Kraken
3- Kucoin 8- Gate.io
4- Huobi 9- Bitfinex
5- Gemini 10- Crypto.com

Evet arkadaşlar görmüş olduğunuz üzere dünyanın en iyi yurt dışı yabancı olan 10 tane kripto para borsası bunlar olmaktadır. Sizlere bu listeyi oluştururken de tüm kripto paraların analizini tutan Coinmarketcap verilerinde yer alan ”BOSA SKORU” da göz önünde bulundurduğumuzu bilmenizi isterim. Borsa skoru nelere göre belirleniyor diye merak ediyorsanız da hemen açıklayalım.

 • Ortalama likidite göre
 • Web trafiği faktörüne göre
 • Hacim ve borsa tarafından bildirilen hacmin meşruluğuna dair duyulan GÜVENE göre olmaktadır.

Belirlenen bu  kriterlere göz önünde bulundurarak oluşturmuş olduğumuz Dünyanın en iyi 10 kripto para borsasında en çok merak edilen bir kaç konuyu daha ele almak istiyorum. Bu konular nedir? diye sorarsanız listelediğimiz coin sayısı, haftalık kullanıcı sayısı bunların en başında geldiğini söyleyebilirim. Dolayısıyla bununda farkında olarak şimdide Dünyanın en iyi kripto para borsalarını daha yakından incelemeye ne dersiniz?

1- Dünyanın En İyi Kripto Para Borsası Binance!

Dünyanın kesinlikle en iyi kripto para borsası Binance olmaktadır. Eğer ki bunun aksini söyleyenler varsa şunu diyebilirim. Bence kripto para borsaları ile yakından veya uzaktan hiç bir alakası olmayan kişilerdir. Kullanıcılar tarafından ülkemizde Binance farklı isimlerde global ve TR yani Lite olarak da bilinmektedir. Bence mükemmel bir Türkçe dil desteği olan, harika ve sorunsuz mobil uygulaması ve aşırı güvenlik tedbirleri listenin başında olmasını fazlası ile hak etmektedir. Tabi tüm bunların haricinde birde Google 2FA Authenticator, SMS, Mail, Güvenlik Anahtar Doğrulama, Biyometrik Doğrulama ile bence  Binance borsasının bana kalırsa liste başında olmasını hak etmesinin tek nedeni de bunlar değildir arkadaşlar. Bana kalırsa, kendi fikrimce sebebi ise bir çoğumuzun dikkat etmediğimiz listelemiş olduğu kripto para varlıkların ”Delist” olmasıdır. Yani listelerden kaldırılma olasılığının nerede ise sebebi budur.

blank

Dünyanın-En-İyi-Kripto-Para-Borsası-Binance

Dolayısıyla da bir coin Binance de listelenecekse şayet, şirketin sadece milyar dolarlar kadar çok fazla bütçesinin olması asla yeterli değildir. Belki bir çoğumuz bilmiyor ama ben söyleyeyim. Zaten şirket listelemeden aldığı parayı Charity Foundation isimli bir hayır kurumuna bağışlamaktadır. Bunu da herkesin görmesi için blokchain ağı üzerinden gerçekleştirdiğini bilemenizi isterim.

 • Eğer sizin hala Binance de bir hesabınız yoksa hemen hesap açmak için buraya bırakacağım https://accounts.binance.me/tr/register?ref=59613888 adres üzerinden bana ait olan referans kodunu kullanırsanız şayet %40 varan komisyon işlem ücreti indirimlerinden yararlanmanız mümkün olacaktır.

Tüm bu nedenleri göz önünde bulundurarak her ne türlü işlem Futures gibi yani kaldıraçlı işlem olarak kripto para ile yaparsanız yapın, bence Binance sizin için ilk seçenek olması gerekmektedir. Merak eden arkadaşlarımız için Binance de bulunan coin sayısı ve haftalık ziyaretçi sayısını aşağıya bırakıyorum.

Önemli Bilgi: Diğer tüm kripto para borsalarıyla birlikte Binance dahil olmak üzere haftalık ziyaretçi ve listelenen kripto para sayısının verileri https://coinmarketcap.com/tr/rankings/exchanges/ adresinde yer almaktadır.

Listelediği Coin Sayısı Haftalık Ziyaretçi Sayısı
396 21,908,745

Son olarak Binancenin kime ait olduğunu yani sahibini merak edenler için hemen paylaşayım. Binancenin sahibi Changpeng Zhao yani çoğu kişinin de CZ olarak bildiği bir Çinli Kanada Vatandaşı olmaktadır. Bu bilgileri de sizlerle paylaştıktan sonra şimdi sıra geldi en güvenilir olan 2. sıradaki sanal para borsasına.

2- Coinbase Exchange En Güvenilir 2. Sanal Para Borsası

Bu konuda ilgisi olanlar bilir ki Coinmarketcap verilerini incelediğiniz de bir çok konuda Coinbase Exchange borsasının ey iyi güvenilir kripto para borsası sıralamasında 2. sırada yer aldığını görmüş olacaksınız. Bu borsa Fred Ehrsam ve Brian Armstrong isimli iki kişi tarafından 2012 senesinde bu borsa  kurulmuştur. Coinbase Exchange kripto borsası ABD merkezli San Francisco, Kalifornia eyaletinde hizmet sağlamaktadır. Sebebini de güvenirlik, işlem hacmi ve web trafiği olarak Dünya genelinde 2. sırada yer aldığını söylemiştik. Binanceden sonra en çok kitleye sahip olan ve kullanıcıların en çok tercih ettiği kripto para borsası olmaktadır. Her ne kadarda Dünya genelinde 2. en iyi kripto para borsası Coinbase Exchange olarak bilinse de Amerikan vatandaşları tarafından en çok tercih edilen ve kullanılan borsa olmaktadır.

blank

Coinbase-Exchange-En-Güvenilir-2.-Sanal-Para-Borsası

Coinbase Exchange tercih eden yatırımcıların güvenirliğine vermiş olduğu en önemli husus ise yatırılan kriptoları soğuk hava depolarından muhafaza ettiği ile göstermiş olmasıdır. Dolayısı ile bu güven NASDAQ’ın da gözünden de kaçmamıştır. Bundan ötürü de halka açık bir şekilde listelenmesine izin vermiştir. Haftalık ziyaretçi sayısını ve listelediği kripto para varlıklarının kaç olduğunu da merak eden arkadaşlarımız için yine aşağıda tablo üzerinde paylaşmış bulunmaktayız.

Listelediği Coin Sayısı Haftalık Ziyaretçi Sayısı
170 2,457,328

Coinbase Exchange listesini de paylaştığımıza gör eşimdi 3. sırada yer alan FXT kripto para borsasının nasıl olduğuna geçebiliriz.

3- FXT Kripto Para Borsası Nasıl? Listemizin 3 Sırasında

Yabancı kripto para borsalarından en güvenilir FXT coinmarketcap verilerine göre 3. sırada yer göstermektedir. Kurucusu Sam Bankman-Friend olmaktadır. Hayta 2019 yılında geçmiştir. Kurulduğu yer Antigua ve Barbuda olmaktadır. Merkezi olarak ise Bahamalar da bulunmaktadır. Fakat çalışanlarının geneli ve kurucusu ABD vatandaşı olmaktadır. FTX borsasının güvenilirinin yanı sıra en büyük özelliği nedir derseniz?

 • FTT Token alanlara komisyon indirimi yapmış olmasıdır.
 • 101 X kadar kaldıraçlı işlem yapmanıza olanak sağlamış olmasıdır.
 • Bir çok kripto para borsasına göre çok daha düşük işlem ücretlendirmesi yapmış olmasıdır.
blank

FXT-Kripto-Para-Borsası-Nasıl-Listemizin-3-Sırasında

FTX kripto para borsasının tüm bu özelliklerin yanı sıra Dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance ile iş birliği içinde olması da oldukça önemli olmaktadır. Diğer kripto para birimleri gibi FTX borsasının da listelenen mevcut kripto para sayısı ve haftalık olarak ziyaretçi sayısını tablo halinde sizler için aşağıda paylaştık.

Listelediği Coin Sayısı Haftalık Ziyaretçi Sayısı
324 4,204,428

Evet arkadaşlar yukarıda da ayrıntıları ile beraber gördüğünüz üzere Dünyanın en iyi olan ve güvenilir kripto para borsaları hangileri için ilk 10 tanesini sizler için listeledik. Listelenmiş olan bu 10 sanal para borsasının içinde de sıralamaya giren ilk 3 tanesinin kime ait olduğunu, haftalık ziyaretçi ve listeledikleri kripto para sayılarına kadar sizler için araştırıp içeriğimizde paylaştık.

Şayet yurt dışı kaynaklı olarak kripto para sektörüne girmeyi düşünüyorsanız bu 10 taneden bir tanesini seçebilirsiniz. Yok ben yurt içi güvenilir kripto para borsası seçiminde bulunmak istiyorum diyorsanız. İşte o zaman aşağıda paylaşmış olduğumuz bilgileri incelemenizi öneririm.

En Çok Güvenilir Türk Kripto Para Borsaları Hangileri?

Türkiye’de en çok güvenilir kripto para borsa denetimi sanırım yurt dışındakiler kadar ciddiye alınmadığını söyleyebilirim. Bu sebepten dolayı da gün geçmiyor ki bir kripto para borsasında skandallar yaşanmıyor olsun. Dolayısıyla ben bu konuda çokta fazla yurt içi kripto para borsalarından insanların işlem yapmasını önermiyorum. Yok ben illa ki Türk borsalarında işlem yamak istiyorum diyorsanız da size tavsiye edebileceğim sadece 2 tane borsa bulunmaktadır. Türkiye2 de en çok güvenilir ve bunun yanı sıra en çok işlem hacmine sahip bu 2 kripto para borsamızı sizler için aşağıda paylaştım.

 1. BTCTurk
 2. PARIBU

En çok güvenilir Türk Kripto Para Borsası olmaktadır. Bence bu iki en güvenilir yerli kripto para borsasına ilave olarak sizlerle bir tane daha borsa ismi paylaşacağım.  Bu da Adana Demirspor‘un sponsoru olan Bitexen olmaktadır.

Kripto para borsası kullanıcıların Türk borsasını seçme nedenlerinin en başında para transferlerinin anlaşmalı olan bankalarca daha kolay ve hızlı yapılıyor olması gelmektedir. Buna ilave olarak ise daha anlaşılır Türkçe menülere sahip olması da ilgi çekici olmaktadır. İşlemlerde uygulanmış olan komisyon oranlarına gelecek olursak yine yurt dışı kripto para borsalarına göre sınıfta kaldı diyebilirim. Size tavsiye ettiğimiz en iyi yurt dışı kripto para borsası olan Binance ile yurt içi kripto para borsalarını bunlara göre kıyaslayacak olursak eğer aşağıdaki verileri inceleyebilirsiniz.

En Az Komisyon Kesen Kripto Para Borsaları Hangileri?

Bildiğiniz üzere bütün kripto para borsaları yapılan işlemlerden belli bir miktar komisyon almaktadır. Bu konuda ister yabancı olsun isterse de yerli hiç fark etmeksizin bu komisyonlar borsalarca alınmaktadır. Üstelik uygulanan komisyon miktarları sadece sanal para alım ve satım işlemleriyle sınırlı kalmamaktadır. Farklı borsalara kripto gönderme işlemlerinde ve hatta kaldıraçlı işlemlerde dahi bu komisyon kesintileri sizler farkına varmadan alınmaktadır. Şayet düşük komisyon oranlarıyla işlem yapmak istiyorsanız. Bu konuda genel olarak yapılan borsa kendine yeni üye çekmek amacı ile sizden daha önce kayıt olan birinin referasn kodunu istemektedir. Bu sebepten dolayı da Bibance de yeni kayıt olmak isteyen kişiler bu kesintileri çok düşük miktarda ödemek istiyorsa eğer https://accounts.binance.me/tr/register?ref=59613888 bu bağlantı ile kayıt olmaları yeterli olacaktır.

Arkadaşlar yukarıda yurt dışı ve yurt içi olmak üzere toplamda en güvenilir 13 tane kripto para borsasını sizlere önerdik. Bunların içerisinde bulunan yurt dışı olarak birinci Binance gelirken yurt içi olarak ise PARIBI ile BTCTurk gelmektedir. Bu sebeple sizlere tavsiye etmiş olduğumuz kripto para borsaları tarafından uygulanan komisyon oranlarının kaç olduğunu yazımızın devamında aşağıda tablo halinde ele aldık.

İŞLEM HACMİ
KURUMLAR 0-100.000 100.000-1.000.000 1.000.000-5.000.000 5.000.000-10.000.000 10.000.000-50.000.000 50.000.000 +
PARİBU Piyasa alıcı

 

%0,35 %0,15 %0,15 %0,10 %0,10 %0,05
Piyasa yapıcı %0,25 %0,15 %0,10 %0,05 %0,02 %0,01
BtcTurk Piyasa alıcı

 

%0,18 %0,18 %0,16 %0,12 %0,10 %0,8
Piyasa yapıcı %0,1 %0,1 %0,08 %0,06 %0,04 %0,01
Binance Piyasa alıcı

 

%0,1 %0,1 %0,1 %0,1 %0,1 %0,1
Piyasa yapıcı %0,1 %0,1 %0,1 %0,1 %0,09 %0,09

Sizler için hazırlamış olduğumuz bu tablonun ver kaynağını Bloomberg  üzerinden yapmış bulunmaktayız.

Evet arkadaşlar sizlerin de görmüş olduğunuz üzere Binance ile Türk borsalarını komisyon oranı bakımında da karşılaştırmış olursak eğer Dünyanın en iyi kripto para borsası olarak 1 numara Binance olarak gözüküyor. Sizce de öyle değil mi? Konu hakkındaki düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorumlar kısmında paylaşırsanız eğer bizleri ve okurlarımızı bilinçlendirmiş olursunuz.😉

LÜTFEN BİZİ DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 0 Ortalamamız: 0]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın