Zübeyde Hanım Caddesi, Numara: 14 Bozüyük/Bilecik
trende

Ziraat Mobil Uygulaması Üzerinden EFT FAST Havale Para Gönderme İptal Olur Mu?

Ziraat bankası Mobil uygulama veya ATM üzerinden yanlış hesaba gönderilmiş olan para iptal olur mu? Bunun cevabını öncelikle farklı bankalara göndermiş olduğunuz FAST ve EFT işlemleri için yanıtlayacağız. Hemen arkasından havale yolu ile hatalı göndermiş olduğunuz Ziraat bankası alıcısına yapılan para transferleri ile devam edeceğiz. Daha sonrasında ise Ziraat bankası mobil uygulaması üzerinden yanlış para gönderme iptali nasıl olduğunu sizlere resimli ve videolu olarak içeriğimize anlatmış olacağız.

Ziraat Mobil Uygulaması Üzerinden EFT FAST Havale Para Gönderme İptal Olur Mu?

Ziraat bankası üzerinden hatalı para gönderme işlemleri genellikle hesap numarasının yada IBAN numarasının yanlış veya hatalı tuşlanması sonucunda meydana gelir. Birde bu her iki para transfer işlemlerinde alıcı isminin de girilmesi gerekir. Kısacası iki adımlı doğrulama yöntemi kullanılarak para gönderimi yapılmaktadır. Bu iki adım ile de hesap veya alıcı ismi yanlış girildiğinde para transferi gerçekleştirilmemektedir. Farz edelim ki yanlışlıkla gerçekleştirildi bu durumda dahi göndericiye otomatik olarak para iade edilmektedir. Tüm bunların haricinde birde yapılan para transferinin iptalinin istenilme sebepleri 1- Uygulama üzerinde tanımlı olan hesaptaki hesaba yanlışlıkla para gönderilmesi olmaktadır. 2- Para gönderimi gerçekleştikten sonra dolandırıldığını anlamış olmasından kaynaklı olabilir. 3- Para gönderimi yapılan hesap yani alıcının vaat ettiği şeylerin yerine getirmemesi sonucunda iptal işlemleri gerçekleşebilir. Şimdi sizlere bu 3 hatalı yanlış işlem sonucunda gerçekleştirdiğiniz para göndermelerinde nasıl bir yol izlemeniz gerektiğinin bilgisini vereceğiz. Tabi ki bunları işin hukuki boyutuna göre bir açıklama ile ilerleyeceğiz.

Neler Var?

Ziraat Bankası Üzerinden Yapılan FAST Havale EFT Para Gönderme İşlemi İptal Edilebilir Mi?

Ziraat bankası üzerinden yapılan FAST, Havale, EFT para gönderme işlemi iptal edilir mi? Bu sonunuzu yanıtlamadan önce ilk olarak yapılan işlemlerin açılımını vermek istiyorum.

 • FAST => Fonların Anlık ve Sürekli Transferi anlamına gelmektedir. Genelde diğer farklı bankalara mesai saatleri dışında anında para gönderimi için tercih edilmektedir.
 • Havale => Aynı banka içinde para gönderme işlemleri yapılmak için kullanılır.
 • EFT=> Elektronik Fon Transferi açılımı olarak bilinmektedir. Farklı bankalara gönderimi yapılan para transferi olarak işlev sağlamak için kullanılmaktadır.

Açılımlarını öğrendiğimize göre şimdi gelelim Ziraat bankası üzerinden FAST, Havale, EFT para gönderim işlemi iptal olur mu? Sizlere bu sorunuzun cevabını şimdi verebilirim. Bunun beraberinde birde iptal edilirse de iade işlemini nasıl gerçekleştirmeniz gerektiğini de biraz değinmiş olacağım. Haydi geçelim o zaman yanlışlıkla Ziraat bankası FAST, Havale, EFT yolu ile para gönderim işlemi iptal edilebilir mi? Görelim.

 • EFT İşlemleri: EVET edilebilir. Fakat ileri tarihli veya mesai saati dışında işlem gerçekleştiyse eğer iptal olur.
 • FAST İşlemleri:  HAYIR iptal edilmez. Sadece yasal süreçle veya alıcının rızası ile yapılan ödeme geri alınabilir.
 • Havale İşlemleri: HAYIR iptal edilmez. Yine havale işlemleri de FAST işleminde olduğu gibi ancak yasal süreçle veya alıcının rızası ile yapılan ödeme geri alınabilir.

Sizlerin de görmüş olduğunuz üzere Ziraat bankası üzerinden FAST ve Havale yolu ile hatalı yanlışlıkla para göndermelerin iadesi normal şartlarda yapılmamaktadır. Ancak alıcının gönül rızası varsa eğer yada dolandırıldığınızı düşünüyorsanız şayet Cumhuriyet savcılığı ile veya mahkeme yolu ile geri iadesini talep etmeniz mümkündür.

Sizlere bu konuda nasıl bir yol izlemeniz açısında da yarımcı olacağım. Fakat bundan önce EFT ile yapılan yanlış veya hatalı para gönderim işlemlerinin nasıl iptal edileceğini görelim.

Ziraat Mobil Üzerinden Yapılan EFT Talimat İşlemleri İptal Etme Nasıl Olur?

Yukarıda da açıkladığımız üzere Ziraat mobil üzerinden gerçekleştirilen yanlış yada hatalı yapılan EFT talimatları iptal edilmektedir. Birde bu yapılan EFT işlemi şayet ki ileri tarihli olarak gerçekleştirilmiş ise kesin olarak iptal edebilirsiniz. Hatta paranızı anında iade alabilirsiniz. Peki ya aklınızda şu soru varsa. İleri tarihli EFT işlemi nedir? Nasıl olur? Yapılan işlem eğer hafta sonu gerçekleştirilmiş ise farklı bankaya para gönderimin, ilk iş günü alıcının hesabına geçmiş olmasıdır. Yapılan EFT işlemi ileri tarihli için ise size 2 yöntem ile başvurmanızı tavsiye edebilirim.

 1. Birinci yöntem Ziraat mobil uygulaması üzerinden iptal işlemini gerçekleştirmeniz olacaktır.
 2. İkinci yöntem ise Ziraat müşteri hizmetlerinin 0850 220 00 00 – 444 00 00 – 0850 258 00 00 vermiş olduğumuz bu 3 numaranda herhangi birini arayarak destek talebinde bulunabilirsiniz.

Benim sizlere EFT iptali için tavsiyem en hızlı yol olan Ziraat mobil üzerinden yapılanıdır. EFT iptal işlemini Ziraat mobil üzerinden nasıl yapacağınızı sizler için adım adı aşağıda paylaştım.

 1. İlk olarak bu yolda atmanız gereken adım Ziraat mobil uygulamasına giriş yapmanız olacaktır. Bunu TC kimlik numarası ve şifreniz ile gerçekleştirebilirsiniz.blank
 2. Giriş işlemini tamamladıktan sonra sağ alt taraftan ”MENÜ” tuşuna basalım.blank
 3. Açılan ekranda menü içerisinde bulunan ”PARA TRANSFELERİ” butonuna giriş yapalım.blank
 4. Şimdi burada ”TRANSFER TALİMATLARIM” sekmesine tıklayalım.blank
 5. Ekran üzerinde de görmüş olduğunuz gibi ”BEKLEMEDE” olan para transferinin seçimini yapalım.blank
 6. Seçimini yapmış olduğunuz bu sayfada iptal edilecek para transfer bilgileri karşımıza çıkmış olacaktır. En altta bekleyen para transferini eğer ki iptal etmek istiyorsanız, ”İPTAL ET” demeniz gerekecektir.blank

Yapmış olduğunuz bu işlem sonrasında bekleyen para transferiniz anında iptal edilmiş olacaktır. Tek yapmanız gereken vermiş olduğumuz adımları sırası ile atmanız olacaktır.

Evet değerli arkadaşlar Ziraat mobil üzerinden nasıl bekleyen para transferi iptalin nasıl olacağını adım adım yukarıda görmüş olduk. Sıra şimdi geldi FAST ve Havale işlemlerini geri nasıl alabileceğimize.

Ziraat Bankası Havale FAST İptali Nasıl Olur?

Ziraat bankası Havale ve FAST iptali nasıl olur? Hepimiz de biliyoruz ki para transfer imkanlarını bankalar bizlere Havale FAST yolu ile sağlamaktadır. Para gönderim imkanlarını ise Mobil dahil olmak üzere ATM’ler aracılığı çok fazla yöntemler ile kullandırabiliyor. Ziraat bankası üzerinden yanlış yada hatalı gönderim yaptık diyelim. Göndermiş olduğumuz para transferini Havale yada FAST yolu ile gönderdiysek eğer ne yazık ki normal durumlarda iptali olmamaktadır.

Bunun sebebine gelecek olursak alıcının hesabına göndermiş olduğunuz paranın anında geçmiş olmasından kaynaklıdır. EEE haliyle bu durumda gönderilen para artık alıcıya ait olmaktadır. Fakat yine de bu sizi karamsarlığa düşürmesin. Çünkü farklı yöntemlerle yanlışlıkla göndermiş olduğunuz Havale ve FAST yolu ile para gönderimlerinizin iadesi için bir kaç yöntemde bulunmaktadır. Bu yöntemler ise şu şekilde olmaktadır.

 1. İlk olarak yanlış yada hatalı gönderimlerde yapmanız gereken Ziraat bankasına ait olan müşteri hizmetlerini aramak olacaktır. Temsilciler ile irtibata girdiğinizde hatalı para gönderimin talebini oluşturabilirsiniz. Bu aşamada süre ise şu şekilde işlemektedir. Banka sizin yerinize yanlışlıkla para gönderilen hesap sahibi ile iletişime geçecektir. Şayet hesap sahibi yanlış ve hatalı gönderilen para iadesini kabul ederse eğer banka iade işlemlerinizi hemen anında gerçekleştirmiş olur.
 2. Eğer ki dolandırıldığınızı düşünüyorsanız direk Cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunmanız gerekecektir. Suç duyurusunda bulunmak için herhangi bir ücret ödemenize gerek yok. Yazılı yada sözlü bir dilekçe ile bu başvuru işlemini kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.
 3. FAST ve Havale ile göndermiş olduğunuz paranın özellikle açıklama kısmına gönderim nedenini yazdıysanız avukata da başvuruda bulunabilirsiniz. Avukat ”SEBEPSİZ ZENGİNLEŞME” hükmüne dayanarak davayı sizin yerinize açabilir.

Bunun haricinde ne yazık ki başla çözüm yolu olmamaktadır. Sadece Ziraat bankası değil diğer tüm bankalar aracılığı ile yapılan Havale ve FAST yolu ile para gönderimleri maalesef ki geri alınamamaktadır. Yanlış para transfer işleri için Ziraat bankası üzerinden vermiş olduğumuz bilgilerin sizlere umarım faydası olmuştur.

LÜTFEN BİZİ DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 0 Ortalamamız: 0]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın