Zübeyde Hanım Caddesi, Numara: 14 Bozüyük/Bilecik
trende

Ziraat Bankası Hayvan Kredisi (2 Yıl Ödemesiz 7 Yıl Vadeli)

Ziraat Bankası tam 2 sene ödemesiz 7 yıl vadeli olarak senelik %17 sübvansiyonlu hayvancılık kredisi vermektedir. Çiftçilerimize faizsiz dahi verilen canlı hayvan alımı için krediyi arzu ederseniz 1 sene hiç ödemesiz olarak harmanda ödemeye de başlaya bilmektedirler. Daha sonraki taksitlerini 3 yada 6 ayda bir ödemeli olarak da isterlerse planlama yapabilmektesiniz. Alacağınız hayvanın ve sizin içinde bulunduğunuz pozisyona göre değişiklik gösteren Ziraat bankası hayvan kredisinin faiz oranları dahilinde 2022 yılına ait olan hesaplamalarını sizler için yaptık. Böylece faiz oranlarına göre kaç TL taksit ödemeniz oluşacağını net bir şekilde öğrene bileceksiniz.

Ziraat Bankası Hayvan Kredisi (2 Yıl Ödemesiz 7 Yıl Vadeli)

Ziraat bankası tarafından istenilen özellikle ipotek ve kefil şartlarına sahip tüm hayvan işletme belgesine sahip çiftçilerimiz. En uygun faiz oranlarıyla büyükbaş olarak damızlık dana, düve yada anaç koyun, keçi hatta kanatlı sektöründe tavuk veya hindi almak isteyen çiftçilerimiz. Sizlere bir müjdemiz daha var. O da Hibe Almış Ahır Projeleri de bahsetmiş olduğumuz gibi artık KKYDP ile 81 ilin tamamına satın alacağınız canlı için yapacağınız modern çiftçiliğinize en az %50 hibe alabilmektesiniz.

Neler Var?

Ziraat Bankası Hayvan Kredilerinin Başvuru Şartları Nelerdir?

Devletten her ne tür olur ise olsun bir destek alacak iseniz eğer bazı ekstra aranan şartları şimdiden kabul etmeniz gerekir. Bu şartlar TKDK üzerinden Büyükbaş Hayvan Hibe Kredisi Desteği Şartları ile nerede ise aynıdır. Aslında Ziraat bankasından alınacak olan hayvan kredisi için aranan şartlar gerçekten olması gerektiği gibidir. Yani, şuana kadar yapmış olduğunuz bütün finansal sözleşmelerin ödemelerinde vermiş olduğunuz sözlere riayet etti iseniz şahsınız tarafından aranacak olan şartlar da sorun yaşamazsınız. Diğer taraftan aranan bir diğer şartlar ise Ziraat bankası tarafından satın alınacak olan hayvanlar ile alakalı olan şartlardır. Şimdi ben bu konuya girmeden hemen başvuru sahibinden aranan şartların neler olduğuna değinmek istiyorum.

 • Hayvan İşletme Belgesi sahibi olmanız gerekir. En basitinden bu belgeyi size yada herhangi birine ait kiralayacağınız ahır üzerinden çıkarta bilirsiniz. En fazla size belgenin masrafı 50 ile 70 TL arası bir harç ücretle olacaktır.
 • Kredi notu değerinin 1500 puan altında olmaması gerekir. Yani ‘İYİ’ seviyede olması gerekmektedir.
 • Kredi başvurusu tarihine kadar BAĞKUR gibi vergi ödeme borçlarınızın olmaması
 • Size yada herhangi birine ait ipotek edilecek bir taşınmaz göstere bilmeniz
 • 18 yaşında büyük Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanız
 • Çalışan ve eşlerinde rızası olan en az 2 tane kefil

olması yeterlidir. Bunlar Ziraat bankası üzerinden canlı hayvan alacak olan çiftçilerden aranan şartlardı. Bir de satın alınacak olan hayvanlarda aranan şartlar vardır. Bu şartlarda satın alınacak olan hayvana göre,

 • Kelle başı sayısı
 • Doğum sayısı
 • Irkı
 • Yaşı

olarak değişmektedir. Ama, her tür hayvan alır iseniz alın mutlak suret ile Ziraat bankası üzerinden satın alınacak olan hayvanların küpe numaraları mutlaka Tarım İl Müdürlüğü hayvan bilgi sisteminde yer alması gerekir. Şartların neler olduğunu öğrendiğimize göre artık Ziraat üzerinden sağlanan hayvan türüne göre kredilerin olanaklarını görebiliriz.

Ziraat Bankası Büyükbaş Hayvan Kredisi Faiz Oranı 2023

Resmi gazete büyükbaş hayvancılık konusu 2023 senesi için 3 başlık altında verilmektedir. Bankanın senelik olarak uygulayacağı sübvansiyonlu kredi %17 faiz oranı bu 3 başlığa göre değişiklik göstermektedir. Sütçü, Kombine Sığır Yetiştiriciliği, Damızlık Düve Yetiştiriciliği ve Büyükbaş Hayvan Besiciliği konu başlıklarında verilen kredilerinin faiz indirimi ve üst limitleri ise şu şekilde yer alır.

DAMIZLIK DÜVE YETİŞTİRİCİLİĞİ ÜST LİMİT 10 MİLYON TL
MEVCUT DURUM İNDİRİMİ YATIRIM İŞLETME
75% 75%
Öncelikli Bölge Yatırımı 10% 10%
Atıl İşletme Alımı 10%
Yurt İçi Doğan Hayvan Alımı 10%
Kendi Yemini Üreten/Mera Kullanan 10%
40 Yaş Altı Genç Çiftçi 10% 10%
Kadın Çiftçi 10% 10%
Uygulanacak En Fazla İndirim 100% 100%

Yukarıdaki yer alan tablomuza göre sadece hayvan işletme belgesi ile bankanın senelik damızlık düve alımları için faiz oranı böylece her iki dönem için %4.25 düşmektedir. Aylık için ise bu faiz oranı %0.35 olmaktadır. Tabloda yer alan ‘MEVCUT DURUM İNDİRİMİ’ ile damızlık düve yetiştiriciliği için verilecek olan krediler sizin de görmüş olduğunuz gibi 10 milyon TL kadar faizsiz olarak dahi verilmektedir.

BÜYÜKBAŞ HAYVAN BESİCİLİĞİ ÜST LİMİT 10 MİLYON TL
MEVCUT DURUM İNDİRİMİ YATIRIM İŞLETME
50% 50%
Öncelikli Bölge Yatırımı 10% 10%
Atıl İşletme Alımı 10%
Yurt İçi Doğan Hayvan Alımı 10%
Kendi Yemini Üreten/Mera Kullanan 10%
40 Yaş Altı Genç Çiftçi 10% 10%
Kadın Çiftçi 10% 10%
Uygulanacak En Fazla İndirim 90% 100%

Sadece Hayvan İşletme Beleniz ile Ziraat bankası resmi gazete yer alan %50 faiz indirim sonrasında senelik olarak %8.50 faiz oranı ile büyükbaş hayvan kredisi vermektedir. Aylık ise bu oran %0.70 oranına düşmektedir. İşletme dönemi için en fazla başvuru sahibinin ‘Mevcut Durumuna’ göre faizsiz verilen krediler, yatırım dönemi için %90 faiz indirimi ile en fazla senelik %1.70 olarak çiftçilerimize verilir.

SÜTÇÜ VE KOMBİNE SIĞIR YETİŞTİRİCİLİĞİ ÜST LİMİT 25 MİLYON TL
MEVCUT DURUM İNDİRİMİ YATIRIM İŞLETME
50% 50%
Öncelikli Bölge Yatırımı 10% 10%
Atıl İşletme Alımı 10%
Yurt İçi Doğan Hayvan Alımı 10% 10%
Kendi Yemini Üreten/Mera Kullanan 10%
Organik Tarım/İyi Tarım 10%
40 Yaş Altı Genç Çiftçi 10% 10%
Kadın Çiftçi 10% 10%
Uygulanacak En Fazla İndirim 100% 100%

Sütçü ve kombine sığır yetiştiriciliğinde Hayvan İşletme Belgesi olması durumunda %50 faiz indirimi ile yıllık %8.50 faiz oranlı kredi kullana bilmektesiniz. Aylık olarak %0.70 oranında verilen büyükbaş hayvan kredisine yine tabloda yer alan ‘Mevcut Durum İndirimi’ ile 25 milyon TL kadar faizsiz olarak 2023 yılı itibarı ile kredi kullana biliyorsunuz.

Ziraat Bankası Küçükbaş Hayvan Kredisi Faiz Oranı 2023

Ziraat bankası küçükbaş hayvancılık için 2023 yılında kredi üst limiti olarak 15.000.000 TL kadar destek vermektedir. İster işletme isterseniz de ilk defa küçükbaş olarak koyun, keçi gibi hayvan alımı yapacak olun bu kredi belirtilen bu üst limitlerinden yararlana bilirsiniz. Ziraat Bankası Koyun Kredisi için vermiş olduğu faiz oranını cari olarak %17 olarak bu sene için belirlemiştir. Ama, bu faiz oranına Hayvan İşletme belgeniz olması durumunda doğrudan %75 devlet desteği alarak yıllık %4.25 oranında yararlana bilirsiniz. Aylık ise %0.35 ye tekabül eden koyun veya keçi kredisine uygulanan faiz desteği tabi ki bunlar ile kalmamaktadır. Eğer ki, aşağıdaki özelliklere sahip bir çiftçimiz iseniz bu faiz oranı %0 kadar düşmektedir. Peki, faizsiz olarak Ziraat bankası küçükbaş hayvan kredisi işletme ile yatırım döneminde alabilmek için hangi özelliklere sahip olmalısınız. İşte, niteliklere göre 2023 de uygulanan faiz indirimleri tablosu.

EN FAZLA 15 MİLYON TL KADAR KÜÇÜKBAŞ HAYVAN KREDİSİ FAİZ DESTEKLERİ
Küçükbaş Hayvancılık YATIRIM İŞLETME
75% 75%
Öncelikli Bölge Yatırımı 10% 10%
Genç Çiftçi 10% 10%
Kadın Girişimci Çiftçi 10% 10%
Atıl İşletme Alımı 10%
Yurt İçi Doğan Hayvan Alımı 10% 10%
Kendi Yemini Üreten Yem/Mera Kullanan 10%
Uygulanacak En Yüksek Faiz İndirimi 100% 100%

Tabloda sizlerin de görmüş olduğu gibi küçükbaş hayvancılık kredisi 15.000.000 TL kadar 7 yıl vadeli faizsiz olarak alına bilmektedir. Hayvan İşletme Belgesi sahibi olmanız durumunda ilk etap da yıllık %4.25 düşen faiz oranı tabloda yer alan 3 özelliğe sahip olmanız durumunda tamamen faiz olarak yararlana bilmektesiniz.

Ziraat Bankası Tavuk Kredisi Faiz Oranı 2023

Ziraat bankası tarafından hayvancılık alanında kanatlı sektörü için tavukçuluk kredisi verilmektedir. 2023 yılında bu sektöre damızlık ile yumurta tavukçuluğu dahil edilmiştir. Yapılan son düzenleme ile daha önce aynı konu başlığı altında yer alan arıcılık ise farklı bir faiz oranı ile karşımıza çıkmaktadır. Ziraat Bankası Tavuk Kredisi için belirlenen kredi üst limiti her sene olduğu gibi bu yılda artış göstermiştir. Damızlık sektörü için 10.000.000 TL yumurtacılık için ise 5.000.000 TL kadar verilecek olan kredinin cari faiz oranı senelik %17 ile aynı olsa da uygulanacak olan faiz desteği farklılık göstermektedir. Hayvan İşletme belgesi sahibi olmanız durumunda hiç bir niteliğe sahip olmasanız dahi tavukçuluk için uygulanacak olan faiz indirim oranı şu şekilde yer alır.

Damızlık Yetiştiriciliği YATIRIM İŞLETME
75% 75%

Damızlık sektörüne uygulanan işletme ve yatırım dönemlerinden bu faiz indirimleri sonrasında yalın olarak faiz oranı senelik %4.25 olmaktadır. Aylık ise bu faiz oranı %0.35 oranındadır.

Kanatlı Sektörü YATIRIM İŞLETME
25% 50%

Kanatlı sektöründe yatırım dönemine uygulanan %25 yalın faiz indirim oranı sonrasında Ziraat bankasının tavuk kredisi yıllık 12.75 olmaktadır. Aylık ise bu oran %1.06 denk gelmektedir. İşletme dönemindeki tavukçuluk kredisinin faiz oranı senelik %50 faiz indirimi ile %8.50 olurken, aylık da ise %0.70 denk gelir.

İndirim Konuları YATIRIM İŞLETME
Atıl İşletme Alımı 10%
Sözleşmeli Üretim 10%
Genç Çiftçi 10% 10%
Kadın Girişimci Çiftçi 10% 10%

Yukarıda yer alan diğer indirim konuları ile bu faiz oranları Yatırım için en düşük %55 işletme için de %80 faiz desteğini alabilmeniz.

Ziraat Bankası Arıcılık Kredisi Faiz Oranları Ne Kadar?

2023 yılında resmi gazetede yayımlanan tebligatta arıcılık kredisine ayrıl bir yer verilmiştir. Daha önceleri kanatlı sektöründe yer alan arıcılık artık kendi başına bir konu başlığı olarak yer almaktadır. Dolayısı ile arıcılık kredisinin faiz oranları da tamamen farklıdır. 84 aya kadar verilen hayvansal kredilerde Ziraat bankasının arıcılık için uyguladığı kredi faiz oranı normalde senelik %17 olmaktadır. Ancak, aşağıdaki faiz indirimleri ile bu oran 2.500.000 TL kadar limitler için yıllık %8.50 aylık ise %0.70 kadar düşmektedir. Bu sene Cumhurbaşkanı kararı ile uygulanacak olan arıcılık sektörüne ait faiz destek tablosu şu şekilde yer alır.

EN FAZLA 25 MİLYON TL
ARICILIK YATIRIM İŞLETME
50% 50%
Organik Tarım 10%
Genç Çiftçi 10% 10%
Kadın Girişimci Çiftçi 10% 10%
Uygulanacak En Fazla Faiz İndirimi 70% 80%

Arıcılık kredisi faiz indirim tablosunda yer aldığı gibi;

 • Yatırım döneminde olmanız durumunda en fazla %70 faiz desteği ile senelik %5.10 aylık ise %0.42
 • İşletme döneminde iseniz de %80 faiz desteği ile yıllık %3.40 aylıkta ise %0.28 faiz oranları ile

Kredi kullana bilirsiniz. Faiz konularını anlatan güzel bir video sizlere sunduk

Ziraat Bankası Hayvan Kredisi Hesaplama 2023 Tablosu

Yukarıda Ziraat bankası tarafından hayvan cinslerine göre faiz destek oran tablosunu görüyorsunuz. Bu tabloda belli miktarlar, belli oranlar ile verilmektedir. Bunun yanı sıra bu oranları 2 şekilde banka müşterilerine vermektedir. İlk olarak bu 2 şekle açıklık getirelim.

 1. Yatırım Dönemi: Yani ilk defa hayvan alacaklar için verilecek olan kredi destek oranı
 2. İşletme Dönemi: Aktif olarak hayvancılık ile meşgul olup, hayvan kredisi alacakların pozisyonu.

  blank

  Ziraat-Bankası-Hayvan-Kredisi-Hesaplama

Sizin bu iki pozisyonun hangisinde olduğunuzu bilemem ama her iki pozisyon içinde Ziraat bankası hayvan kredisinin hesaplamasını 12 ile 84 ay vadeli olarak yapabilirim. Ziraat bankası hayvan kredisi hesaplamasını yapmadan evvel yine bilmeniz gereken bir diğer şey ise bankanın sabit hayvan kredisi faiz oranıdır. Bu oran ise senelik cari olarak %17 olmaktadır! Şimdi Ziraat bankasının sabit faiz oranın bildiğimize göre tablodaki faiz indirim oranlarına göre aylık faiz miktarlarını bulabilir ve bunların üzerinde bir hesaplama işlemi yapabiliriz değil mi?

Ziraat Bankası %17 Üzerinden Sübvansiyonlu Kredi Faiz İndirim Oranları
İndirim Yüzdesi Senlik Faiz Aylık Faiz
0% 17% %1.41
25% %12.75 %1.06
50% %8.50 %0.70
55% %7.65 %0.63
70% %5.10 %0.42
75% %4.25 %0.35
80% %3.4 %0.28
90% %1.7 %0.14

Artık Ziraat bankası hayvan kredisi faiz oranlarını indirimler sonrası kaç olduğunu net olarak biliyoruz! Şimdi sıra geldi bunun hesaplanmasına! Ben bu oranlar üzerinden farklı rakamlarda hesaplamaları sizler için yapacağım! Hesaplama vadesi için ise en üst vade olan 84 ayı ele alacağım. Ama siz yine de farklı tutarlarda hesaplama yaptırmak isterseniz şayet bana yorumlarda yazın lütfen!

100 Bin TL Faiz İndirimleri Sonrası Aylık Ödeme Planı
Vade %75 %50 %25
12 8.562 TL 8.795 TL 9.038 TL
24 4.388 TL 4.618 TL 4.861 TL
36 2.998 TL 3.230 TL 3.479 TL
48 2.304 TL 2.540 TL  2.796 TL
60 1.888 TL 2.128 TL 2.392 TL
72 1.612 TL 1.856 TL 2.128 TL
84 1.415 TL 1.664 TL 1.944 TL

Bilindiği gibi yukarıda belirtmiş olduğum hayvan kredisi imkanlarından istifade edebilmeniz için bir çok şartı yerine getirmeniz gerekir. Hayvan İşletme belgesi, hayvan ipoteği, çalışan kefil ve ayrıca alacağınız hayvanlardan aranan yaş ile sayı şartları bunların başında gelmektedir. Ben bu şartlar haricinde kredi alarak hayvan almak istiyorum diyorsanız size o zaman tavsiyem yine Ziraat bankasının bireysel ihtiyaç kredisidir. Yada alternatif olarak ise Denizbank’tır. Denizbank Çiftçi Kredisi Nasıl Alınır Şartları ve Faiz Oranları Nedir? detayına daha önce girdiğimiz için aşağıda sadece Ziraat bankası bireysel kredi faiz hesaplamalarını ele aldım.

 • ARALIK ayında Ziraat bankası bireysel kredi faiz oranı aylık %1.89 olmaktadır. Bu faiz oranları ile aşağıdaki rakamlarda krediyi 36 ay olarak çekebilirsiniz.
100.000 TL Geri Ödeme Planı
Vade Taksit Maliyet
8 13.738,19 TL 109.905,54 TL
12 9.542,12 TL 114.505,43 TL
14 8.346,48 TL 116.850,73 TL
18 6.757,32 TL  121.631,74 TL
20  6.203,37 TL 124.067,37 TL
22 5.751,49 TL 126.532,80 TL
24  5.376,17 TL 129.028,02 TL

T.C kimlik ve cep telefonunuz ile başvurunuzu hemen buradan arzu ederseniz yapabilirsiniz.

LÜTFEN BİZİ DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 0 Ortalamamız: 0]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın