Zübeyde Hanım Caddesi, Numara: 14 Bozüyük/Bilecik
trende

Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik BES İptali Nasıl Yapılır?

Farklı kurum ve kuruluşlarda çalışmakta olan vatandaşlarımızı oldukça ilgilendiren bir konuya açıklık getireceğiz. Konumuz Bireysel Emeklilik Sistemi. Emeklilik dönemimiz için birikim yapmanız amacıyla kurulmuş olan bir sistemdir. Bu sisteme katılım sağlayan kişiler, çalışmakta oldukları iş yerinde, almış olduğunuz maaşta bir miktar kesinti ile karşılaşacaksınız.

Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik BES İptali Nasıl Yapılır?

Çalışan kişiler için, zorunlu tutulmayan, yalnız iş verenler için zorunlu olan Bireysel Emeklilik Sistemi herkesi kapsamaktadır. Şayet sizler maaşınızdan BES kesintisin yapılmamasını isterseniz, iptal işlemini gerçekleştirmeniz mümkündür. Bu konuda sizlere yardımcı olmak adına, ziraat bankası üzerinden gerçekleşen, Bireysel Emeklilik yani BES iptalinin nasıl yapıldığını ayrıntıları ile yazımızda anlattık. Ayrıca sorgulama işlemleri ve iptal gerçekleştikten sonra paranızın ne zaman yatacağına dair bütün bilgiler aşağıda bulunmaktadır.

Neler Var?

Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik BES Nedir?

Genel olarak herkesin hayali ilerideki zamanlarında, rahat bir hayat yaşayabilmek için emekli olabilmektir. Bunun içinde yaşları gençken herkes canla başla çalışır. Normal şartlarda emeklilik parası yetmeyeceğini düşünen vatandaşlarımız, ileriki dönemlerde daha rahat hayat yaşayabilmeleri için bankaların sunmuş olduğu zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemine dahil olurlar. Peki ya bu Bireysel Emeklilik Sistemi nedir?

Bir kurum yada kuruluşta çalışmaya devam ettikleri süre içerisinde, yapmış oldukları tasarrufları uzun vadeli olarak yatırıma yönlendirmektir. Buda vatandaşlarımızın emeklilik dönemlerinde, daha kolay bir yaşam sunabilecek, bir gelir elde etmelerini sağlayan, isteğe bağlı özel bir emeklilik sistemidir.

Çalışma hayatında bu sisteme katılan gönüllü olarak katılan vatandaşlarımız, Sosyal Güvenlik Kurumun sunmuş olduğu emeklilik sisteminden gelen gelire, ek bir gelir olarak katkı sağlamaktadır. Böylece vatandaşlarımız emekli olduklarında ikinci bir emeklilik geliri sayesinde yaşam standartlarını bozmadan geçimlerini rahat bir şekilde yaşamış olacaklardır.

blank

Ziraat-Bankası-Bireysel-Emeklilik-BES-Nedir

Tüm bunlarla birlikte yine bu sisteme dahil olan kişiler, çalışma hayatları boyunca tasarruf yaparak, ileriki dönemlileri için, toplu bir miktarda yatırım yapmış olacaktır. Bu sisteme isteğe bağlı olduğu için, 18 yaşını doldurmuş olan, ister Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı olsun, ister olmasın kendileri istedikleri taktirde bu sisteme dahil olabilmektedirler.

Sizlere Sosyal  Güvenlik Kurumu tarafından bağlanmış olan, almış olduğunuz emekli maaşınızı başka bir bankaya e-devlet üzerinden kolaylıkla taşıyabileceğinizi biliyor muydunuz? Eğer bu konu hakkında bilginiz yoksa hızlı bir şekilde taşımanın nasıl yapıldığını sizlere Emekli Maaşını Başka Bir Bankaya Hızlı Taşıma Nasıl Yapılır? adresinde ayrıntıları ile anlattık.

Sizler çalışıyorsunuz ve bu Bireysel Emeklilik BES sistemine dahil oldunuz. Bir süre geçti ödemelerde sıkıştınız, yada herhangi bir sebepten dolayı çıkmak istiyorsunuz. Tabi ki iptal ettirmeniz ve o zaman içerisine kadar yatırmış olduğunuz belli bir miktar parayı da geri olmanız mümkündür. Bunu nasıl yapacağız diyeneler için cevaplar yazımızın devamında bulunmaktadır.😉

Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik BES İptali Nasıl Olur?

Evet arkadaşım Bireysel Emekliliğin ne olduğunu öğrendiğimize göre, şimdi sıra geldi dahil olduğunuzda iptali olur mu? sorusunun cevabına. Evet tabi ki de olur. İptal ettirebilirsiniz.

blank

Ziraat-Bankası-Bireysel-Emeklilik-BES-İptali-Nasıl-Olur

Bu konuda sizlere Ziraat bankası üzerinden yola çıkarak gerekli olan aşamaları sırası ile aşağıda anlatacağım. Ama yalnız bundan önce sizlere önemli bir bilgi vermek istiyorum.

Ziraat bankasının vatandaşlarımıza sunmuş olduğu bir çok imkanlar bulunmaktadır. Bunların bir tanesinden sizlere bahsetmek istiyorum. Kredi kartını aidat ödemeden verdiğini biliyor muydunuz? Bir çok banka kredi kartı verdiğinde muhakkak aidat almaktadır. Ziraat bankasında bu geçerli olmamaktadır. Nasıl mı? diye soracak olursanız. Ziraat Bankası Aidatsız Kredi Kartı Nasıl Alınır? adresinden sizlere gerekli olan bilgilere ulaşım sağlayabilirsiniz.

Ziraat bankasından yapmış olduğunuz bireysel emeklilik yani BES iptali 3 farklı yöntem ile gerçekleştirebilirsiniz. Bunlardan birincisi internet üzerinden, ikincisi çağrı merkezi aracılığı ile üçüncüsü ise mobil bankacılıktan gerçekleşmektedir. Nasıl ve ne şekilde yapacağınızı, hangi yolu izleyeceğinizi aşağıda ayrıntıları ile sırasıyla sizler için paylaştık.

Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik BES İptali İnternetten Nasıl Yapılır?

Maaşınızdan Ziraat bankası tarafından Bireysel Emeklilik için kesilmiş olan BES iptalini internet üzerinden iptal ettirebilirsiniz. Tek yapmanız gereken vermiş olduğumuz yolu izlemelisiniz.

 • İlk olarak internet üzerinden buradan adrese giriş sağlamanız gerekmektedir.
 • Giriş yaptığınızda karşınıza resminde de görmüş olduğunuz üzere Bireysel ve Kurumsal olarak iki seçenek çıkacaktır. Bireysel olanı seçerek yolumuza devam edelim.

  blank

  Ziraat-Emeklilik-İptali

 • Açılan pencereye Müşteri Numaranızı yada TC kimlik numaranızı ve altına şifrenizi girmelisiniz. Daha sonra giriş yap butonuna bastığınızda sayfa açılacaktır.
blank

Kimlik-Bilgileri

 • Vermiş olduğunuz bilgiler ile giriş yaptıktan sonra ”MENÜ” bölümüne gelin.
 • Ve bu bölümde ”Değişiklikler ve Talep Sekmesi” göreceksiniz. O seçeneğe giriş yapın.
 • Karşınıza çıkan ekran üzerinde bulunan ”Otomatik Katılım Sözleşmesi” butonu üzerine tıklama yapın.
 • Şimdi açılacak olan ekranda ”Cayma Talebine Devam Etmek İstiyorum” seçeneğini onaylayın.

Vermiş olduğumuz işlemleri sırası ile yaptıktan sonra, başvurunuz işleme alınmış olur. Ardından  Ziraat bankası tarafından sizlere bilgilendirme mesajı gelmektedir. Gelen bu mesaj sonrasında en geç 5 iş günü içerisinde iptaliniz gerçekleşmiş olur. O zamana kadar yatırmış olduğunuz parayı vermiş oldukları tarihte toplu olarak hesabınızdan çekebilirsiniz.

Ziraat bankası diğer bankalara göre emeklilere çok düşük faiz imkanları ile kredi sağlamaktadır. Sizlerin de krediye ihtiyacınız varsa eğer, hazır maaşınızı da Ziraat bankasından almışken, verilen bu imkanlardan yararlanabilirsiniz. Sizler için en güncel faiz hesaplama tablosu ile birlikte Ziraat Bankası Emekliye Kredi Müjdesi (Düşük Faiz Ayrıcalığı)hazırladık. Bilgi almanızı tavsiye ederiz.

Ziraat bankası bireysel emeklilik BES iptalini internet üzerinden nasıl yapılacağını, sırasıyla vermiş bulunmaktayız. Şimdi sıra geldi, ikinci yol olarak Çağrı merkezinden nasıl yapıldığını anlatmaya.

Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik BES İptali Çağrı Merkezinden Nasıl Yapılır?

Ben internetten anlamam. İnternet üzerinden uğraşamam. Bana telefon ile kolaylıkla ulaşım sağlayabilecek bir yol gösterin diyen arkadaşlarımız için kolay ulaşılabilir, yöntem çağrı merkezi olmaktadır. Ziraat bankasının Bireysel Emeklilik BES iptalini telefon aracılığı ile çağrı merkezinden yapmak isteyen arkadaşlarımız.

 • 0-850-222-97-00 & 0-850-202-20-20 Ziraat Emeklilik Çağrı Merkezi numarasını aramaları gerekmektedir.
 • Numara ile iletişim sağladığınızda sesli yanıt yöntemini kullanmanız gerekmektedir.
 • Sizlerden TC kimlik numaranızı tuşlamanızı isteyeceklerdir. Doğru bir şekilde TC kimlik numaranızı tuşladıktan sonra
 • Sesli yanıt sistemi üzerinden sizleri yönlendireceklerdir.
 • Bu aşamada yapmanız gereken dinleme esnasında 2-1-1 tuşlarına basmanız gerekmektedir.

Bu işlemin arkasından sizlerden kesilmiş olan Bireysel Emeklilik BES iptali gerçekleşmiş olur. Ve bilgiler sizlere bankaya vermiş olduğunuz iletişim numaraları ile sağlanmaktadır. Bundan hariç olarak ise Ziraat Bankası Müşteri Temsilcisine Direk Bağlanma (BEKLEMEK YOK) buradan da bilgi alarak kolaylıkla iletişim sağlayabilirsiniz.

Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik BES İptali Mobil Bankacılıktan Nasıl Yapılır?

Teknolojinin hızla gelişmesi ile birlikte artık yapılacak bütün işlemler çok kolay ve zaman harcamamıza hiç gerek olmadan yapılmaktadır. Şu anda genel olarak bir çoğumuzun elinde akıllı telefon bulunmaktadır. Yanılıyor olamam sanırım, dimi arkadaşlar. Bu telefonlar sayesinde bir çok yapacağımız işlemi zaman harcamadan kolaylıkla basit adımlarla yapabiliyoruz. Fatura ödemekten tutunda, bankayla alakalı bir sorun için bankaya gitmeden kullandığımız internet bankacılığı ile tüm işlemleri yapabiliyoruz. Bu konuya Ziraat bankası Bireysel Emeklilik BES iptalinin gerçekleşmesi de dahil olmaktadır. Ayrıca Ziraat Bankası Mobil İnternet Bankacılığı Açma (5 Dakika YETERLİ) Tek yapmanız gereken,

 • Android işletim sistemine sahip olan, kullanmış olduğunuz akıllı telefonlarınızdan
 • Google Play üzerinden yada IOS işletim sistemini kullanan arkadaşlarımız Apple Store üzerinden
 • ‘Ziraat Emeklilik Mobil Şube” uygulamasını cihazınıza indirmek olacaktır.
 • Bu indirmiş olduğunuz uygulama üzerinden bir çok işleminizi yapabileceğiniz gibi, Bireysel Emeklilik BES iptal işlemlerini de gerçekleştirebilirsiniz.
 • Uygulamayı indirdikten sonra aşağıda görmüş olduğunuz resimdeki gibi ‘‘TC kimlik Numaranız” yada ”Hesap Numaranız” ile ‘‘Şifrenizi” girerek başlayabilirsiniz.

  blank

  TC-kimlik-Numaranız-şifreniz

 • Giriş sağladıktan sonra ekranın sol alt köşesinde bulunan Menü” seçeneğinin üzerine tıklamalısınız.

  blank

  Menü

 • Ardından, açılan ekranda ”Sigorta ve Emeklilik” seçeneğini göreceksiniz.

  blank

  Sigorta-ve-Emeklilik

 • Sigorta ve Emeklilik seçeneğine giriş sağladıktan sonra karşınıza ”Bireysel Emeklilik BES” seçeneği çıkacaktır.

  blank

  Bireysel-Emeklilik-BES

 • Bireysel Emeklilik BES butonuna tıkladık. Ve karşımıza gördüğünüz gibi ”Bireysel Emeklilik Çıkış” seçeneği çıktı. O seçeneğe tıkladığımızda iptal işleminiz gerçekleşmiş olacaktır.

  blank

  Bireysel-Emeklilik-Çıkış

ilk başta da söylediğim gibi teknolojinin hızla gelişmesi ile birlikte, sizlerde görmüş oldunuz çok basit ve zaman almayacak işlemler artık iki avucumuzun arasında. Sizlere 3 yol ile  Bireysel Emeklilik BES iptal işlemlerini nasıl gerçekleştireceğinizi ayrıntıları ve resimler üzerinden anlaşılır bir biçimde anlattığımı düşünüyorum. Eğer bizlere sormak istediğiniz bir konu varsa, aşağıda bulunan yorumlar kısmında paylaşırsanız, sizlere en kısa süre içinde dönüş yapar. Merek ettiğiniz sorularınızı cevaplayabiliriz.

Krediye ihtiyacınız var ama başvuru yapmaya vaktiniz yok. Yada devamlı gündüz çalıştığınız için iş yerinden izin almak sizler için sorun mu oluyor? Bu sorunu ortadan kaldırmak için yukarıda da vermiş olduğumuz üzere kolaylıkla mobil internet bankacılığı üzerinden Ziraat Mobil Kredi Başvurusu Yapabilirsiniz. Böylelikle ne zamanınızdan harcama yapmış olur. Ne de iş veren ile sorun yaşamış olursunuz. Dediğim gibi her şey sadece 2 avucunuzun arasında.😉

Eğer bizlere sormak istediğiniz bir konu varsa, aşağıda bulunan yorumlar kısmında paylaşırsanız, sizlere en kısa süre içinde dönüş yapar. Merek ettiğiniz sorularınızı cevaplayabiliriz. Ziraat Bankası BES para iadesinin nasıl olduğuna gelecek olursak.

Ziraat Bankası BES Para İadesi Nasıl, Ne Zaman Olur?

Ziraat bankası üzerinden Bireysel emeklilik BES sistemine katılım sağladıysanız. Öncelik olarak bilmeniz gereken, devlet size bu sistem için biraz da olsun katkı sağlamaktadır. Devletin sizlere sağlamış olduğu katkı miktarı ise,2022 yılı içerisinde 1.000 TL olmaktadır.

blank

Ziraat-Bankası-BES-Para-İadesi-Nasıl,-Ne-Zaman-Olur

Ziraat bankasının sunmuş olduğu Bireysel Emeklilik sisteminden yaralanan arkadaşlarımız. 2 ay süre içerisinde iptal talebini gerçekleştirmediler ise, 1.000 TL devlet katkısının bir kısmından faydalanmış olacaklardır. BES iptalini gerçekleştirdiğinizde o ana kadar yatırmış olduğunuz parayı ve devlet katkısının bir miktarını hesabınız üzerinden çekebilirsiniz. Peki para iadesi nasıl gerçekleşir diye soran arkadaşlarımız için,

 • 2 aylık anlaşmalı deneme süresi zarfında Ziraat bankası Bireysel Emeklilik BES iptalini gerçekleştirdiğinizde yapmış olduğunuz para miktarı kullandığınız hesabınıza aktarılır.
 • Emekli olarak Bireysel Emeklilik BES sisteminde yer alan biriken tüm paranızı çekme hakkına sahipsiniz.
 • Diğer yöntem ile bu sistemden belirli bir süre yararlanarak, hem devlet katkısını almış olur. Hem de o esnada birazda olsun birikim yapmış olursunuz.
 • 3 yıldan daha fazla süre Ziraat bankası Bireysel Emeklilik BES sistemine dahil olan arkadaşlarımız devlet katkısından %15 ini almaya hak kazanırsınız.
 • 6 yıl ve üzeri için %35 ini alabilirsiniz.
 • 10 yıl ve üzeri için Ziraat bankası Bireysel Emeklilik BES siteminde bulunan arkadaşlarımız devlet katkısının %100 üne sahip olmaktadırlar.

Sizlerin de görmüş olduğu üzere aslında güzel imkanlar. Ama tabi ki ödeme güçlüğü çekmeyenler için kaçırılmayacak fırsat bence. Şuanda yaşamış olduğumuz hayat şartlarından dolayı bu imkandan fazla kişinin yararlanabileceğini düşünmüyorum. Çünkü hayat çok zorlaştı, her şey çok pahalı, her gün zam zam. Milletimi karnını doyurduğuna şükrediyorken, birde BES yatırabileceklerini zannetmiyorum. Tabi ki bu benim kendi şahsi düşüncem.

PTT, Ziraat bankası dul, yetim ölüm aylığı kredisi 40.000 TL! olduğunu biliyor muydunuz? Vermiş olduğumuz adres üzerinden bilgi almanızı tavsiye ederiz.

Neyse şimdi konumuza dönecek olursak, Ziraat bankası Bireysel Emeklilik BES para iadesi ne zaman yapılır sorununun cevabı. Yapmış olduğunuz, BES iptal işlemini gerçekleştirmiş olduğunuz, tarih itibari ile 10 iş günü içerisinde para iadesi yapılmaktadır. İşlemin takibini internet bankacılığı üzerinden yapabilirsiniz. Paranızın yatmış olduğunu gördüğünüzde sizlere en yakın olan Ziraat bankası şubesinden yada ATM üzerinden çekebilirsiniz. Son olarak şimdi Ziraat Bankası BES sorgulama işlemi nasıl yapılır? Hep birlikte bunu gösterelim.

Ziraat Bankası BES Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Sorgulama işlemlerini kısa ve basit adımlarla gerçekleştirebilirsiniz. Hem de hiç bir şekilde değerli zamanınızdan harcama yapmadan Ziraat Bankası TC İle Kredi Sorgulama (Sade 1 Dakika adresinden de sizlere gerekli olan bilgilere ulaşım sağlayabilirsiniz. Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik sorgulamasını yapmak için yine aşağıda vermiş olduğumuz çağrı merkezleri  üzerinden iletişi sağlayarak gerçekleştirebilirsiniz.

 • 444-00-00 
 • 0-850-220-00-00
 • 0-850-222-97-00
 • 0-850-202-20-20

numaralarını arayarak, sesli yanıt ile yukarıda vermiş olduğumuz gibi ilk olarak TC Kimlik numarasını vererek işleme başlayabilirsiniz. Sonrasında sesli olarak sizlere verilen bilgileri dinleyerek, yapmak istediğiniz işlemi söyleyerek görüşmeye devam edebilir ve sonucu sorgulayabilirsiniz.

blank

Ziraat-Bankası-BES-Sorgulama-İşlemi-Nasıl-Yapılır

Ayrıca görüşme esnasında direk müşteri temsilcilerine bağlanarak bire bir Bireysel Emeklilik BES sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bu sorgulamada sırasında,

 • BES için kesilen para miktarının toplam ne kadar olduğunu
 • Sizlere yansıyan devlet desteğini
 • Avantajlarınızı
 • Ne kadar kesilip devamlılık süresinin ne kadar olduğunun
 • İptal edildiğinde ne kadar net para alacağınızın

bilgisine kadar merak ettiğiniz tüm sorularınızı sorabilirsiniz. Sizlerin de görmüş olduğu üzere Ziraat bankasının bizlere sunmuş olduğu kolaylıkla gerçekleştirebileceğimiz bir çok imkanlar da bulunmaktadır.

Ziraat bankası gurbete çalışmaya giden Türk vatandaşlarımız için de bir çok imkan sağlamaktadır. Ziraat Bankası Gurbetçi Kredisi Nasıl Alınır? farklı ülkeler olmak üzere kredi verdiğini biliyor muydunuz?

Vermiş olduğumuz bilgiler umarım işinize yaramıştır. Faydalanabileceğiniz ziraat bankası ile alakalı bir çok bilgi verdik. Eğer aklınıza takılan sorularınız varsa bizimle paylaşabilirsiniz.😉

LÜTFEN BİZİ DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 0 Ortalamamız: 0]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın