DEVLET Kredi

Ziraat bankası 300 koyun kredisi 5 milyon TL şartları

25.10.2018
253
Ziraat bankası 300 koyun kredisi 5 milyon TL şartları

Ziraat bankası çiftçilere Tarım Kredi Kooperatifleri ile el ele verecek 300 koyuna kadar alacakları 5.000.000 TL kadar faizsiz kredi imkanı sağlamaya başlamıştır. Ayrıca halen faal olarak koyunculuk ile ama damızlık ama yetiştiricilik olarak uğraşan çiftçilerimize ise 100.000 liraya kadar faizsiz 5 milyon liraya kadar ise %75 faiz desteklemesi sunmaktadır. Yıllık sadece %2 faiz imkanları dahilinde aylıksa 0,16 gibi sembolik oranlarda 60 aya kadar Ziraat koyun kredisi almak isteyenler şu şartları taşımaları yeterli olacaktır.

Tarım Kredi Kooperatifi koyun kredisi 300 baş proje aslı!

Çiftçilerimize 2018 başlarında Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı müjdeli bir haber paylaşmıştı. Paylaşmış olduğu bu müjdeli haber doğrultusunda istenilen şartları sağlayan çiftçilerimize 300 koyun + sigorta yapılacağı belirtilmişti. Ancak bu haberi bir çok kesim yanlış anladı. Yanlış anlaşılanların başında,

 1. Başvuru yapılan herkesin alacağı kanısı
 2. İkinci ve en önemlisi Çiftçiye 300 Koyun Hibe Desteği şeklinde bu imkanları sağlanacağıydı.

Başvuru yapan herkes ne yazık ki bu imkanlardan istifade edemeyecekti. Bazı şartları sağlaması gerekmekteydi. Şu şartların bazıları şöyleydi.

 1. Mutlaka hayvancılık yapılacak bir meraya sahip olunması
 2. Başvuru sahibinin 300 koyun kapasiteli bir ahıra sahip olması
 3. Bu işi yapan bir çiftçi olmasıydı.

Tabi bunların altında yatan gerçek ise aslında çiftçimize 300 koyunun Tarım Kredi Kooperatifleri ve Ziraat bankası aracılığı ile uygun faiz imkanları ile kredi ile verilecek olmasıydı. Yani işin özü şayet bankanın şartlarına uygun olmanız durumunda zaten istediğiniz vakit bu kredi imkanlarından istifade edebiliyor olmanızdır.!

Ziraat bankası 300 koyun kredisi şartları nedir ?

Sadece 300 koyuna kadar sınırlı olmayıp şartları karşılamaz halinde 5.000.000 Liraya kadar istediğiniz kadar kredi ile koyun alımını Ziraat bankası ile gerçekleştire bilirsiniz. Devletin faiz desteği ile üstelin bu imkanı faizsiz olarak rahatlık ile yılın istediğiniz herhangi bir ayında gerçekleştire bilirsiniz. Devlet faiz destekli olarak da şayet işletme sahibi iseniz de %75 faiz desteği ile yine istediğiniz vakit şartları sağlamanız durumunda düşük faizli kredi kullanarak 300 yada 500 başa kadar rahatlık ile kredi kullanabilirsiniz.

300 koyun yada daha fazla veya eksik alımlar için iki kurumun şartına uygun olmanız gerekir. Bu şartların birincisi Gıda, Tarım ve Hayvancılık bakanlığı tarafından resmi gazete yer alan şartlar. Bir diğeri de Ziraat bankası tarafından istenilen şartlardır.

Resmi gazetede 300 koyun kredisi alacaklardan istenilen şartlar nedir ?

16 MART 2018 tarihinde yayımlanan resmi gazeteye göre, düşük faizli yada faizsiz olarak koyun kredisi kullanacak olan çiftçilerimizin alacakları hayvanlarda bazı kriterleri göz önünde bulundurması gerekmektedir. Bu kriterleri listeler isek,

 1. En az 50 baş koyun alınması, yada var olan koyun sayısının 50 baş üzerine çıkarılması
 2. Alınacak olan anaç koyunların küpe numaraları TÜRKVET bilgi sisteminde gözükmesi
 3. Besicilik için alınacak olan koyunların en az 3 yetiştiricilik için ise en az 6 aylık en fazla ise 2 yaşında olması gerekmektedir.

Ziraat bankası koyun kredisi şartları nedir ?

Resmi gazetedeki şartlar doğrultusunda koyun almak isteyenlerin Ziraat bankası şartlarında uygun olması mutlaka gerekir. Kredinin finansmanını Ziraat bankası karşıladığı için geri ödenmesindeki tüm sorumluluk da bankaya ait olduğu için talep ettiği şartları bu doğrultu üzerinde banka oluşturmuştur. Buna göre bankanın 300 baş yada 50 sayısına kadar alınacak olan koyun kredilerindeki şartları şöyledir.

 1. Başvuruda bulunan çiftçinin kredi notu değerinin istihbarat neticesi olumlu olması↵ gerekir.
 2. Başvuru sahinin ÇKS belgeli olması şarttır.
 3. Kullanacağı kredi miktarına göre rehin göstermesi istenilir.
 4. Duruma göre en az 2 tane eşlerinin onayı ile kefil talep edilir.
 5. Devlete her hangi bir vergi ve sigorta borcunun olmaması şarttır.

Bu şartlara haiz olanlara şu imkanlar ile koyun kredisi kullandırılmaktadır.

Ziraat bankası koyun kredisi faiz oranları hesaplama programı

İŞLETME ve YATIRIM dönemleri için de koyun kredisinde üst miktar 5.000.000 liradır. Ancak devlet YATIRIM dönemlerindeki kredi başvurularında çiftçimize tamamen faizsiz kredi uygularken, İŞLETME dönemleri için de %75 faiz desteği uygulamaktadır. Ziraat bankası koyun kredisi faiz oranları ise;

 • 1 yıl vadeler de %8
 • 1 ile 4 yıl vade de senelik %10
 • 4 ile 5 yıl vadeler ise yıllık %12

olmaktadır. Tabi bu faiz oranları yalın olaraktır. Devletin %75 faiz desteği sonrasında ise bu oranlar,

 • 1 yıl vade için yıllık %2 aylık ise 0.16
 • 2 ile 4 yıl vadelerde senelik %2.5 aylık ise %0.20
 • 4 ile 5 yıl vadeler için yıllık %3 aylıkta ise %0.25

faiz oranlarına tekabül etmektedir. Bu oranlar doğrultusunda 50.000 lirayı 12 aylık vadelerde hesaplarsak. Aylık taksit tutarınız 4.218,85 TL yıllık vade sonunda ise geri ödeyeceğiniz toplam miktar 50.626,18 TL olacaktır.

Ziraat bankası 300 koyun kredisi 50 bin tl ödeme tablosu

Ziraat bankası 300 koyun kredisi 50 bin tl ödeme tablosu

Geri ödeme tablosu aylık olarak bu şekilde olmaktadır.

 

Ziraat bankası 300 koyun kredisi 5 milyon TL şartları HAKKINDA LÜTFEN SORUNUZU SORUNUZ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

DEVLETKredi.Com