Zübeyde Hanım Caddesi, Numara: 14 Bozüyük/Bilecik
trende

Varlık Şirketlerine Devredilen Yasal Takip Borcumu Nasıl Öğrenebilirim? Sorgulama

İhtiyaç kaynaklı bankalardan çekmiş olduğunuz kredi yada kredi kartı borçlarınızı 90 gün süre boyunca hiç ödemezseniz eğer yasal takip başlamış olur. Halk arasında buna banka borçlarından dolayı avukatlık oldum da denilmektedir. 90 gün sonrasındaki ilerleyiş banka avukatlarıyla mevcutta bulunan kredi kart veya kredi borçlarınızı ödeyebilmeniz için yeniden bir ödeme planı çıkartır. Bunu sizlere sunar. Tabi bu süreç içinde çok büyük olasılıkla bankanın avukatı sizden hazırlamış olduğu sözleşmeyi imzalamanızı isteyecektir. Şayet sizler bu sözleşmeyi imzalarsanız taahhüt etmiş oluyorsunuz.  İşte taahhüt ettiğiniz zaman da eğer ödemelerinizi zamanında yapmazsanız çok büyük olasılıkla borçlar icra kanallarıyla alınmaya gidecektir. İşte bu yüzden halk arasında buna banka borçlarımdan dolayı icralık oldum diye söylenmektedir. Son olarak banka avukatıyla taahhütname imzalamadan yeni bir borç ödeme protokolü düzenlenmektedir. Düzenlenen bu protokolü yine ödemezsiniz şayet bu sefer banka borçları varlık şirketlerine devreder.

Varlık Şirketlerine Devredilen Yasal Takip Borcumu Nasıl Öğrenebilirim? Sorgulama

Varlık şirketlerine devredilen borçlarınız için başlatılmış olan yasal takip sürecini e-devlet üzerinden takip etmeniz mümkündür. Hatta bunu ilk ödeme yapmadığınız süre içerisindeki banka avukatlarınca başlatılan yasal takibi dahi e-Devlet üzerinden görebilirsiniz.  Kısacası en kolay yöntem varlık şirketlerine devredilen borçlarınızı ve yasal takip sürecinizin sorgulamasını e-devlet üzerinden yapabilirsiniz. Borç sorgulama işlemi e-devlet üzerinden yapıldığında sadece tek bir banka ile sınırlı kalmamaktadır. Eğer varsa diğer tüm bankalara ait olan varlık şirketine düşmüş ve yasal takibi olan borçlarınızın tümünü  tek bir ekranda görmeniz mümkündür. Adınıza herhangi bir takibe düşmüş olan borçlarınızı e-devlet sistemi üzerinden şifrem ile nasıl öğrenebilirim? Sorgulamasını nasıl yaparım diyorsanız şuan tam doğru yerde olduğunuzu söyleyebilirim. Neden mi? Çünkü içeriğimde mevcut yasal takip ve varlık şirketlerine borç sorgulamanın nasıl yapılacağını anlattım. Hatta anlatmak ile kalmayıp resimler ve video hazırlayarak daha detaylı paylaştım. Burada sizlere düşen tek şey sadece 2 dakikanızı ayırıp, verdiğimiz talimatları uygulayarak doğru adımları atmak olacaktır.

Neler Var?

Varlık Şirketlerine Yasal Takip Dahil Borcum Olduğunu Nasıl Öğrenebilirim?

Türkiye’de BDDK onaylı olarak tam 20 tane varlık yönetim şirketi bulunmaktadır. Peki ya hangi varlık yönetim şirketlerine borcum devredildi? Bunu nasıl öğrenebilirim diyorsanız bu konuda en zor yol 20 tane şirketi tek tek aramanız olacaktır. Yine bankalarca başlatılmış olan yasal takip borçlarınızı öğrenmenin aynı şekilde diğer zor yolu ise kredi ve kredi kartı borcunuzun olduğu bankaları aramaktan geçmektedir. Yapacağınız bu işlem içinde özellikle hangi bankaya kredi veya kredi kartı borcunuzun olduğunu bilmiyorsanız. BDDK tarafından yetkilendirilmiş olan tam 54 tane bankayı aramak işin en zor yanı olmaktadır. Bu sizler için hem zaman kaybı hem de yorucu bir süreç olacaktır. Bankaların başlatmış olduğu yasal takiplerin veya varlık şirketlerine devredilen borcunuz olup olmadığını en kolay nasıl öğrenebilirim diyorsanız. İşte cevabımız öğrenmenin en kolay yolu e-Devlet üzerinden olmaktadır.

 • Borcum Varlık Yönetim Şirketlerinde Ne Yapmalıyım? bağlantımızda faaliyet gösteren tam 20 tane varlık yönetim şirketlerinin iletişim adreslerini ve bilgilerini paylaştım. Birde bu sayfa içeriğin varlık şirketine borcunuz varsa eğer nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini göreceksiniz. Özellikle varlık yönetim şirketine borcunuz olmadan vermiş olduğumuz bağlantıya tıklayıp, kesinlikle bilgi almanızı tavsiye ederim.

Bu kadar uzun bir yolu tercih edeceğinizi hiç düşünmüyorum. dediğim gibi hem zaman kaybı hem de yorucu bir süreç olacak. O zaman arkadaşlar ne yapıyoruz. Varlık yönetim şirketlerine yada bankaların yasal takip listesinde olup olmadığınızı öğrenmek için e-Devlet üzerinden sorgulamasını nasıl yapacağımızı öğreniyoruz. Gelin şimdi hep birlikte öğrenmenin adımlarını atalım.

Varlık Yönetim Şirketlerine Yasal Takibe Düşmüş Borç Sorgulaması -Devlet Üzerinden Nasıl Yapılır?

Artık biliyoruz ki e-devlet sistemleri üzerinden çok fazla işlemimizi evimizden dahi çıkmadan rahatlıkla yapabiliyoruz. Hatta yapabileceğimiz işlemlerden bir kaç tane örnek verecek olursak Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi iş birliği ile kurulmuş olan varlık yönetim şirketlerine devredilmiş olan borçlarınız ile bankalar tarafından başlatılan yasal takip süreci olmaktadır. Bu her iki sorgulama işleminiz tek bir ekranda görebilmeniz için ise ihtiyacınız olan sadece size ait bir e-Devlet şifrenizin olmasıdır. Eğer sizin hala bir e-devlet şifreniz yoksa hiç bir ücret dahi ödemeden nasıl alacağınızı PTT Gitmeden İnternetten Bedava İlk Defa e-Devlet Şifresi Nasıl Alınır? bağlantımızda sizler için paylaştım. Şayet e-devlet şifreniz varsa varlık yönetim şirketleri ile bankaların yasal takibinde olup olmadığınızı görmek için yapmamız gerekenlere adım adım geçebiliriz.

 1. İlk olarak https://www.turkiye.gov.tr/turkiye-bankalar-birligi-risk-merkezi-raporu-basvurusu adresine girmemiz gerekecek. Eğer sisteme daha önce giriş yapmadıysanız ”Kimliği Şimdi Doğrula” demeniz yeterli olacaktır.blank
 2. Sayfa üzerinde sizlerden istenilen ”TC Kimlik Numaranız” ve size tanımlı olan ”e-devlet şifrenizi” istenilen alanlara girelim.

  blank

  Kimlik-bilgileri-ile-giriş-yap

 3. Açılan sayfa üzerinde bulunan sağ üst kısımdaki ”Yeni Başvuru” butonuna basalım.

  blank

  Yeni-başvuru

 4. Şimdi bu aşamada kimlik bilgilerimizin çıktığı ekranın en alt kısmında bulunan ”Başvur” sekmesine girelim.

  blank

  Başvur

 5. Başvur dedikten sonra cep telefonunuza bir SMS kodu gelmiş olacaktır. Bu gelen  SMS kodu ile giriş yapmak için önce ”Başvuru Bilgileriniz” butonuna basmanız gerekiyor.

  blank

  Başvuru-bilgileriniz

 6. Şimdi gelen şifreyi girmek için ”Raporu Görüntüle’‘ diyelim.

  blank

  Raporu-görüntüle

 7. Hemen arkasından rapor şifrenizi ve güvenlik kodunu sizlerden istenilen ilgili alanlara girmeniz gerekecektir. Sonrasında ise ”Raporu Görüntüle” demeniz gerekecektir.

  blank

  Rapor-şifresi

 8. Yeni açılacak raporu görüntülemek adına yine ”Tamam” diyelim.

  blank

  SMS-onayı

 9. Daha önce SMS ile gelen şifreyi ilgili alana girelim. Ardından ”Gönder” butonuna basalım.

  blank

  Şifreyi-gir-ve-gönder

 10. Aşağıda paylaşmış olduğum resimde de görmüş olduğunuz üzere evet şimdi artık kendi adınıza ”YASAL TAKİP” var mı veya ”VARLIK YÖNETİM ŞİRKETİNE BORCUNUZ” var mı? Ekranda görmüş olacaksınız.

  blank

  Kredi-limit-ve-borç-bilgileri

Görmüş olduğunuz gibi yukarıda vermiş olduğumuz adımları atmanız halinde ”Varlık Şirketlerine Devredilen Yasal Takip Borcumu Nasıl Öğrenebilirim?” yanıtını sizlere en basit yoldan kolaylıkla yapabileceğiniz e-devlet üzerinden anlatmış olduk. Peki ya şimdi eğer varsa yasal takip den nasıl çıkabilirsiniz? Şimdi birde bunu göremeye ne dersiniz?

Yasal Takip Kaldırma İşlemi Nasıl Yapılıyor? (Ziraat Bankası)

Yasal takip kaldırma işlemi nasıl yapılıyor? Bunu sizlere şuan sadece Ziraat bankası üzerinden anlatmak istiyorum. Nedeni ise Akbank, Vakıfbank, QNB Finansbank, Denizbank veya Garanti BBVA yada diğer herhangi bir X banka için yasal takip kaldırma işlemleri aynı olduğundan dolayıdır. Aslına bakıldığında yasal takip kaldırma nasıl oluyor sorunun da cevabı çok kolay olmaktadır. Zor olanı sadece beklenen süreçtir. Yukarıda da anlattığım üzere yasal takip borcunuz gözüküyorsa eğer ilgili bankaya borcunuzu ödemeniz halinde yasal takip kaldırma süreci başlamış olacaktır.

BDDK tarafından yasal takibinizin kaldığını görünmeniz biraz zaman alacaktır. Ne yazık ki üzülerek söylüyorum bu süre zarfında diğer tüm bankalar tarafından yasal takipte olarak gözükmüş olacaksınız. BDDK ekranları üzerinden yasal takibin tam olarak kaldırılma süreci ise 15 günü bulabilmektedir. Tabi her ne kadarda yasal takip BDDK ve diğer tüm bankaların ekranlarından kalkmış olsa Findeks KKB notunuzu etkiler. Buda yeni bir  kredi yada kredi kartı almak için Findeks KKB notunuzu da hemen yükseltmiş olmaz. Findeks KKB notunuzun yükseltme süreci yine tamamen sizin elinizde olmaktadır. Çünkü bu şimdi sizlere atacağınız adımlara bağlı olmaktadır. Nasıl mı? Diyelim ki yasal takip kaldırmanızı gerçekleştirdiniz. Herhangi bir bankadan kredi çekmeyi düşünüyorsunuz yada kredi kartı almak istiyorsunuz diyelim. Fakat kredi notunuz yeterli gelmiyor. Düşen Findeks KKB notunuzu da hemen hızlı bir şekilde yükseltmenin adımları 3 Ayda Kredi Notunu Hızlı Yükseltme Hilesi Nedir? bağlantımızda detayları ile sizlere anlattım. Mutlaka okumanızı öneririm.

LÜTFEN BİZİ DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 0 Ortalamamız: 0]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın