DEVLET Kredi

Turizm Teşvik Kredisi Nasıl Alınır? (TKDK,KOSGEB, Bakanlık)

Turizm Teşvik Kredisi Nasıl Alınır? (TKDK,KOSGEB, Bakanlık)

Dünyada sayılı ülkeler arasında parmak ile gösterin ülkemizin ekonomi de turizm yeri ayrıdır. Bu neden ile devlet otel yapacak olan yatırımcılar dahil olmak üzere işletme sahiplerine hibe desteği sağlamaktadır. Başta Kültür ve Turizm Bakanlığı olmak üzere KOSGEB ve TKDK üzerinden bir çok teşvik kredisi verilmektedir. Büyük çaplı oteller dahil olmak üzere motel yada apart veya pansiyon işletme sahipleri bu desteklerden 2020 yılı itibarı ile yine desteklenmektedir. Yeni yapılacak olan konaklama tesislerine %70 varan hibe, yada yeni gösterilecek olan sektördeki girişimcilik faaliyetlerine 60.000 TL kadar destek bu kurumlar aracılığı alınabilmektedir. Nasıl ve hangi şartlar ile bu teşviklerin sizlere verileceği ise videolu ayrıca yardımcı resimler ile burada yer almaktadır.

Sıfırdan Otel Yapmak İçin Devlet Teşviki Hangi Kurum Verir?

Sıfırdan bir otel yapacaksanız bunu devlet desteklerinden %70 varan hibe ile gerçekleştire bilirsiniz. Sadece otel değil apart, pansiyon yada motel veya herhangi bir konaklama tesisi inşası için yapılacak giderlerin bir çoğu devletten hibe olarak geri alına bilmektedir. Devlet teşvik kredileri ile inşa edeceğiniz konaklama tesisi için alacağınız hibe desteği TKDK kurumundan IPARD-2 programlarından geçmektedir. Hazırlayacağınız proje kapsamında TKDK desteklerinden yararlana bilmeniz için aranan belkide en büyük şart, inşa edilecek olan konaklama tesisinin TKDK tarafından desteklenen iller içerisinde yer almasıdır. TKDK otel yapacak olan yatırımcıları ise şu tedbir kodu ile desteklemektedir.

 • 302- Çiftçilik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirmesi
  • Kırsal Turizm ve Reaksiyon Faaliyetleri

TKDK tarafından desteklenen iller içerisinde devletten otel yapmak için hibe almanız için önem göstermeniz gereken diğer bir şey ise IPARD-2 çağrı ilanlarının sektörünüz için bildirim yapılmasıdır. Çağrı ilan bildirimleri kuruma ait olan resmi İnternet sitesinin ”DUYURULAR” bölümünden takip edebilirsiniz. Ayrıca TKDK dan otel yapımı için hibe almak için ihtiyaç duyacağınız,

 1. Başvuru Yol Haritası
 2. Bilgilendirme Notları
 3. Başvuru Evraklarının Olduğu Paket
 4. İhtiyaç Duyacağınız Yardımcı Dokümanları

Hepsini buradaki https://bit.ly/39VAqp3 adresten temin edebilirsiniz. TKDK konaklama (Otel, Motel, Apart, Pansiyon) yapımı için hibe alımına giden kısa animasyon videomuz sizler için aşağıda yer almaktadır.

Kültür ve Turizm Bakanlılığı Otel Teşvikleri

Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı yine turizm sektöründe yer alan yada alacaklara bazı teşvikler sağlamaktadır. Burada 3 başlık altında verilen destekler ile yine bir çok giderinizi devlet destekli olarak sağlaya bilirsiniz. 16/3/1982 tarihli ve 17635 sayılı resmi gazete yayımlanarak yürürlüğe giren destekler den yararlana bilmeniz için;

 1. Turizm Yatırım Belgesi yada
 2. Turizm İşletme Belgesi

sahibi olmanız gerekmektedir. Bu belgelerin herhangi birine sahip olan turizmciler 49 yıla kadar devletten ”Taşınmaz Malların Turizm Amaçlı Kullanımı Amacı İle Yapılan Tesisler” başlığı ile orman arazilerini turistlik tesisler için kiralaya bilirler. Ayırca,

 • Elektirik, Su
 • Haberleşme
 • Yabancı Personel ve Sanatkar Çalıştırılması

desteklerinden de istifade edebilirler.

KOSGEB Otel, Motel, Pansiyon ve Apart Desteği

Sıfırdan var olan bir otelin yada inşası bitmiş bir herhangi konaklama tesisin işletmesi için KOSGEB’den 60.000 TL hibe alabilirsiniz. Geleneksel Girişimcilik Destek Programı kapsamında verilecek olan hibe teşvikleri kuruluş ve çalıştırdığınız SGK’lı personel prim gün sayısına göre sizlere verilmektedir. KOSGEB Otel sektörüne ait destek NACE kodları aşağıda yer alan tabloda olduğu gibidir.

NACE Kodları üzerinden KOSGEB’den hibe alacak olan yeni girişimciler için uygulanacak olan hibe destek tablosu ise aşağıdaki resimde yer aldığı gibidir.

Geleneksel Girişimcilik Destek Programı kapsamında açacağınız konaklama alanı için KOSGEB desteği başvurusu yapmanız durumunda 5.000 TL hibe kuruluş desteği kapsamında alırsınız. Şayet başvuru sahibi engelli, Gazi, 1. derece şehit yakını yada 30 yaş altı girişimci ise veya kadın girişimci ise bu miktar 10.000 TL çıkmaktadır. Bu desteğin yanı sıra;

 1. Otelinizin ilk 1. ile 12. ayları arasında geçen süre zarfında 1080 prim gün sayısına ulaşmanız durumunda KOSGEB den 20.000 TL hibe alırsınız.
 2. Yine otelinizin 12. ile 24 ayları arasında çalışanlarınızın pirim ödemesi 1140 puan yada üzeri olur ise 20.000 TL hibe yine alırsınız.

2. performans dönemi başında ise 5.000 TL daha hibe alacaksınız. Ama, yine aynı şekilde engelli, 1. derece şehit yakını yada 30 yaş altı genç girişimci veya Gazi, yada kadın girişimci iseniz bu kez bu miktar 10.000 TL çıkacaktır. Her iki performans döneminde toplamda 60.000 TL hibe KOSGEB’den aşağıdaki  adımları sağlamanız durumunda alabilirsiniz.

 1. İlk olarak Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi adı verilen eğitimlere katılmanız gerekir. Bu eğitimlerden ”Geleneksel Girişimcilik Eğitimi” almanız gerekir. Eğitimleri İnternet üzerinden e-Devlet şifreniz ile birlikte alabilirsiniz. Bunun nasıl yapılacağını sizlere videolu bir şekilde anlattım.
 2. Eğitim sonrasında otel açacak olan girişimci KOSGEB’e kayıt olması gerekir.
 3. Daha sonra ise KOBİ Beyannamesi doldurmalıdır.
 4. Bu adımlar sonrasında ise ”Geleneksel Girişimcilik Destek Programı” başvurusunu yine e-devlet üzerinden yapması gerekir. Bu işlemler için ise ilk olarak gireceği İnternet adresi https://edevlet.kosgeb.gov.tr/EHizmetler/TumHizmetler burasıdır. Bu adres altında yer alan ”Geleneksel Girişimcilik Destek Programı” na girerek gerekli formları doldurması gerekir.
 5. Başvuru işlemlerinde çıktısını almış oldukları evraklar ile oteline ait resmi belgeleri kendi bağlı olduğunuz KOSGEB İl Müdürlüğüne götürmeniz gerekir. Müdürlük haftada bir toplanarak başvurunuzu değerlendirir ve size iş planı sunumu yapmak için bir tarih tayin eder. O tarih geldiğinde hazırladığınız KOSGEB İş Planı projenizi sunarak onaylatır iseniz yukarıda yer alan ”Geleneksel Girişimcilik Destek Programın’ dan istifade ederseniz.

Apart ve Otel KOSGEB Devlet Desteklemeleri Nelerdir? sorusuna videolu ve resimli bir şekilde sizlere yanıt vermeye çalıştık. Sorularınız olur ise lütfen bizlere yorumlarda sormaktan çekinmeyiniz.!

Ziraat HALKBANK Vakıfabank Denizbank Turizm Kredisi Faiz Oranları

Ziraat bankası başta olmak üzere Vakıfbank ve Denizbank ile Halkbank turizm kredisi vermektedir. 2 yıl ödemesiz toplamda 7 yıl kadar vadeli olarak kredilerden sizlere de kolaylık ile yararlana bilirsiniz. Otel yada Motel veya Pansiyon veya apart Yeni Yatırım ve Yenileme kredilerin başvuru şartları da oldukça hafiftir. Kredi notu değerinizin sorunsuz olması durumunda 3 ayda bir ödemeli yada 12 aya kadar ödemesiz olarak turizm kredisi bu 4 bankamızdan kolaylık ile alabilirsiniz. Turizm belgeli yada belediye işletme belgeli turistlik restoranlar dahil olmak üzere seyehat acenteleri ve yat turizm ile uğraşanlar KOBİ için oluşturulan kredinin faiz oranları ve geri ödeme koşulları şu şekildedir.

 • Turizm kredisi için Vakıfbank dahil HALKBANK ve Ziraat bankası ile Denizbank KOBİ’lere ticari kredi imkanları ile kredi sağlamaktadır. Bu 3 bankamızın haricinde ticari krediyi bu ay 36 ay vadeye sadece %0.99 faiz oranı ile veren ALBARAKA’dır. 3 yada 6 ayda bir gibi ödeme seçenekleri de sunan bankamızın aylık ödemeli hesaplama tablosu ise bu ay için şu şekilde yer alır.
ALBARA KOBİ KREDİSİ FAİZ ORANI 36 AY HESAPLAMA TABLOSU
MİKTAR AYLIK ÖDEME TOPLAM ÖDEME
30.000 TL 1.029,06 TL 37.046,28 TL
40.000 TL 1.372,08 TL 49.395,17 TL
50.000 TL 1.715,10 TL 61.743,83 TL
70.000 TL 2.401,15 TL 86.441,32 TL
90.000 TL 3.087,19 TL 111.138,77 TL
110.000 TL 3.773,23 TL 135.836,30 TL
150.000 TL 5.145,31 TL 185.231,38 TL

ALBARAKA turizm için ticari kredi başvurularını size en yakın şubesine şahsen yapabilirsiniz.

Turizm Teşvik Kredisi Nasıl Alınır? (TKDK,KOSGEB, Bakanlık) HAKKINDA LÜTFEN SORUNUZU SORUNUZ

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. blank Kıvanç dedi ki:

  Kırsal turizm için teşvik kredisi nasıl alırım turizm belgem yok yeni yatırım için

  1. blank Emre ADIN dedi ki:

   İşletme kurulacak yer TKDK tarafından desteklenen bölgeler ise IPARD çağrı ilanları üzerinden destek başvurusunda buluna bilirsiniz.

DEVLETKredi.Com