Zübeyde Hanım Caddesi, Numara: 14 Bozüyük/Bilecik
trende

TOKİ Engelli Kontenjanı Avantajı Hakları Nelerdir? (Çekiliş İndirimi?)

Toplu Konut İdaresi TOKİ her yıl en az 100.000 sosyal konuta imza atmaktadır. 2022 yılında da bu hedef kapsamında İstanbul, Ankara, İzmir dahil Türkiye genelinden yeni projeler hayata geçirilecektir. Ucuza 1+1 2+1 yada 3+1 daire sahibi olmak isteyenler ise bu kontenjanlardan yararlanmak istemektedir.

TOKİ Engelli Kontenjanı Avantajı Hakları Nelerdir? (Çekiliş İndirimi?)

Başvuru şartlarına uygun olunduğu zaman herkese avantajlı ev sahibi  yapan TOKİ, en az %40 engellilere ise ayrıcalıklı haklar da tanımaktadır. Bu avantajın en başında ise kura çekiliş hakları sağlanır. Bu öncelikler hakları haricinde engellilere sağlanan diğer haklar nelerdir? Diye merak ediyorsanız, güncel indirimli ev fiyatlarına kadar sayfamızda bulabilirsiniz.

TOKİ Engelli Avantajları Nelerdir?

Hayata bir adım geride başlayan engelli vatandaşlarımız için bir çok avantajlar bulunmaktadır. Sunulan bu avantajların en başında da yaşam kalitelerini yükseltmek adına TOKİ ev projesi gelmektedir. Bu proje sayesinde bir çok engelli vatandaşımız ev sahibi olmaktadır. Geride kalan avantajlarını da merak eden arkadaşlarımız Engellilere Verilen 12 Tane Sosyal ve Para Yardımları Nelerdir? adresinden yararlanabilirler. Diğer vatandaşlarımızdan istenilen şartların bir çoğu engelli vatandaşlarımız için muaf olmaktadır. Bu dururumda engelli vatandaşlarımız ev sahibi olabilmeleri için kolaylık sağlanmaktadır. Herkesin bildiği üzere her sene alt gelir gurubu konut projelerine adım atan Toplu Konut İdaresi 4 kategoride bulunan vatandaşlarımıza avantajlar sunmaktadır. Bunların ne olduğuna gelecek olursak,

 • Birinci kategoride bulunan şehit aileleridir. Dul, yetim, harp ve vazife malulleri olan vatandaşlarımız.
 • İkinci kategoride yer alan ise %40 engelli vatandaşlarımız bulunmaktadır.
 • Üçüncü sıradakine geldiğimizde emekli vatandaşlarımız olduğunu görebiliyoruz.
 • Son olarak dördüncü sırada ise diğer alıcı adaylar bulunmaktadır.

Yapılacak olan başvurular yukarıda belirlenmiş olan 4 ayrı kategori üzerinden yapılması gerekmektedir. Toplu Konut İdaresinin yapmış olduğu konutlarda engellilere özel olarak kontenjan açmaktadır.

TOKİ-Engelli-Avantajları-Nelerdir

Tabi bu kontenjandan yararlanmak için de bazı şartlara uyum sağlamak gerekmektedir. Belirlenmiş olan şartlara uyum sağlayan engelli vatandaşlarımız TOKİ’nin sunmuş olduğu bu avantajlardan rahatlıkla yararlanabilmektedirler.

Engelli vatandaşlarımıza iş imkanları sunduklarını da biliyor muydunuz? Üstelik KPSS ve sınav şartı dahi aramadan PTT’ler dahil olmak üzere bir çok kurum memur alımı yapmaktadır. Sizlerde engelli kontenjanı ile bu fırsatlardan sizlere sunulan bu fırsatlardan yararlanabilirsiniz. KPSS’siz Sınavsız Engelli Memur Alımı adresinden gerekli olan tüm bilgilere ulaşım sağlayabilirsiniz.

Siz değerli arkadaşlarım ile bu önemli olan bilgiyi de paylaştıktan sonra yolumuza devam edebiliriz. Peki bu yolda öncelik ile TOKİ engelli başvuru şartlarının neler olduğundan bahsedelim. Ne dersiniz?

TOKİ Engelli Başvuru Şartları Nelerdir?

Engelli vatandaşlarımızda ev sahibi olabilmeleri adına bir çok kolaylıklar sağlanmaktadır. Bu sadece ev için geçerli olmamaktadır. Hayata normal insanlardan bir adım geride başladıkları için onlara her dalda avantajlar sunulmaktadır. Zaten sunulması da gerekmektedir. Bunun için farklı bir yönde kimse aksini iddia edemez. Yukarıda da kısaca bahsettiğimiz gibi engelli vatandaşlarımız ev sahibi olabilmeleri adına, diğer vatandaşlarımıza kıyasla istenilen şartlar daha az olmaktadır.

 • Toplu Konut İdaresinin hazırlamış olduğu engelli kontenjanından yararlanmak isteyen engelli vatandaşlarımızın sahip oldukları engelli raporunun yüzdesi en az %40 olması gerekmektedir.
 • Hak sahibi olduğu raporu, tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alınmış sağlık heyet raporu ile onaylanmış bir şekilde beyan etmesi gerekmektedir.
 • Başvuruda bulunan engelli vatandaşımızın muhakkak Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olması gerekmektedir.
 • Başvurusunu gerçekleştirmeyi düşündüğü ilde en az 1 yıl ikametgah etmiş olması gerekmektedir.
 • Başvuruda bulunacak olan vatandaşımız daha önce kesinlikle TOKİ’den hiçbir şekilde yararlanmamış olması gerekmektedir.
 • Yine başvuruda bulunacak olan engelli vatandaşımız daha önce TOKİ tarafından kredi kullanmış olmaması gerekmektedir.
 • Başvuruda bulunacak olan kişinin üzerine hiçbir şekilde tapu kaydının olmaması gerekmektedir. Hatta başvuruda bulunan kişi evli olsa dahi eşinin üzerine ait gayrimenkul tapusunun bulunmaması gerekmektedir.
 • Başvuruda bulunacağı tarih itibari ile 25 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir.
 • 2022 yılına göre başvuruda bulunacak olan kişinin en fazla aylık geliri 6.500 TL olması gerekmektedir. İstanbul gibi büyük şehirlerimizde bu projeye dahil olabilmek için aylık gelir en fazla 7.000 TL‘ye çıkmaktadır.
 • Hanede bulunan kişinin kendisi veya eşi sadece tek bir tane başvuru yapması gerekmektedir.

Belirlenen bu şartları sağlayan tüm engelli olan vatandaşlarımız devletimiz tarafından sunulan engellilere ait olan TOKİ projesinden faydalanabilmektedirler. Belirlenmiş olan bu şartların en önemlisi engelli olduğunuza ait olan sağlık raporunuzun tam teşekküllü devlet hastanelerinden yada sağlık bakanlığı onaylı olan sağlık kuruluşlarından alınması gerekmektedir.

TOKİ sayesinde inşallah bir eviniz oldu. Peki ya bundan sonraki hedefinizde bir araba olabilir mi? Eviniz var. Kendinize ait bir aracınız olsun istemez misiniz? Üstelik ÖTV indirimli olarak. Nasıl mı? Bu amacı belirledi iseniz yapmanız gereken Yüzde 40 90 Özürlü Engelli Raporu İle ÖTV İndirimli Araba Alabilir miyim? araştırmalısınız. Sizler için gerekli olan tüm bilgiler buraya bırakmış olduğumuz adresin içeriğinde detayları ile mevcut bulunmaktadır. E hadi o zaman hemen araştırmaya başlayın.😉

TOKİ’nin engelliler için sunmuş olduğu avantajları ve şartları hep beraber görmüş olduk. Peki ya bundan sonraki adım ne olmalı sizce? Tabi ki engelli vatandaşlarımız için kontenjan hakları ne kadar bunu öğrenmeliyiz.

TOKİ Engelli Kontenjanı Hakları Ne Kadar?

Yukarıda da görmüş olduğunuz üzere TOKİ engelli vatandaşlarımız için sadece özel bir kontenjan ayırmak ile kalmıyor. Belirlemiş olduğu şartlarda da ciddi anlamda kolaylıklar sunmaktadır. TOKİ tarafından engelli arkadaşlarımız için belirlenen kontenjan  oranına geçecek olursak eğer. %5 oranında olduğunu söyleyebiliriz. Bu %5 ne anlama geliyor. Kısaca bundan bahsedecek olursak. TOKİ yapmış olduğu her konutta 100 daire içinden 5 tanesini engelli arkadaşlarımıza özel olarak tasarlayarak inşa etmektedir. Tabi ki konut sayısı katlandığında engelli oranı da katlanmış oluyor. Yani sizlere daha açık bir şekilde tablo üzerinden bunu gösterebiliriz.

TOKİ Konut Sayısı Engelli Kontenjan Hakkı Engellilere Özel Hazırlanmış Daireler
100 Daire  % 5 5 Daire
200 Daire % 5 10 Daire
300 Daire % 5 15 Daire

Tabloda da görmüş olduğunuz üzere konut sayısı arttıkça, engellilere özel olarak inşa edilen dairelerde artmaktadır. Tabi bu demek olmuyor her başvuruda bulunan engelli arkadaşımız direk TOKİ konutlarından yararlanıyor. Böyle bir durum yok maalesef ki. %5 oranında engelli vatandaşlarımız için kontenjan ayrımı yapılmakta. Fakat belirlenen bu oranın üzerinde çok fazla sayıda engelli başvurusu talebi bulunmakta. Bu durumda yapılan ise kura çekimi olmaktadır. Bunu da burada sizler için belirtebilirim.

Hepimiz hayali ileride emekli olmak. Öyle değil mi? Arkadaşalar şuan ne için bu kadar çok çalışıyoruz. Yaş ilerledikçe çalışmak zor olduğundan dolayı, ilerleyen zamanlarda kimseye muhtaç olmadan, daha rahat bir hayat yaşayabilmek için değil mi? Bu durum engelli vatandaşlarımız içinde çok önemli olmaktadır. Ne zaman emekli olacağını bilmek isteyen engelli vatandaşlarımız Engelli Emeklilik Hesaplama Robotu 2022 ile çok kolay bir şekilde emeklilik tarihini öğrenebilir. Yapmanı gereken tek şey vermiş olduğumuz linke tıklamanız olacaktır.

TOKİ engelli kontenjanını da böylelikle öğrenmiş olduk. Şimdi sıra geldi TOKİ engellilere faizsiz olarak kredi imkanı sağlıyor mu? Bunlardan öncelik ile kimler yararlanabiliyor?

TOKİ Engellilere Faizsiz Kredi Veriyor Mu? Kimler Alabiliyor?

Engelli arkadaşlarımız yukarıda belirlenmiş olan TOKİ için başvuru şartlarını karşılamaları halinde TOKİ tarafından faizsiz olarak kredi almak imkanına sahip olabiliyorlar. Tabi bu durum engelli vatandaşlarımız için oldukça cazip olduğundan dolayı e haliyle talepte fazla olmaktadır. Faizsiz TOKİ konut kredisine başvuru yapıldıktan sonra sonra yine başvuruda bulunan kişiler arasında kura çekim işlemi yapılmaktadır.

TOKİ-Engellilere-Faizsiz-Kredi-Veriyor-Mu-Kimler-Alabiliyor

TOKİ konutları belirlenmiş oranlar ile sınırlı kontenjan olduğundan dolayı her başvuruda bulunan engelli vatandaşımıza bu kredi maalesef ki çıkmayabiliyor. Kimler nasıl ve ne şekilde faizsiz TOKİ konut kredisi alabilecek diyorsanız? İşte cevabımız.

 • Başvuruda bulunan adayımızın 25 yaşını doldurmuş olması gerekir.
 • Alacağı evde en az 3 yıl oturması şartı aranmaktadır.
 • Zaten yapılan sözleşmede de bu madde yer almaktadır. Yani engelli vatandaşımız sözleşmeyi imzaladığında en az 3 yıl TOKİ evinde yaşamak zorunda olmaktadır. Satın almış olduğu evi hiçbir şekilde kiraya veremez yada başkasına satıp devredemez.
 • Aylık sahip olmuş olduğunuz geliri belgeli bir şekilde sunmanız gerekmektedir.
 • Son olarak ise Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenip yetkisi verilmiş olan tam teşekküllü devlet hastanelerinden en az %40 engelli raporuna sahip olmanız gerekmektedir.

Bu şartları taşıyan engelli vatandaşlarımız faizsiz kredi için başvurularını yapabiliyor. Fakat dediğim gibi çıkması kesin olarak bakılamayabilir. Talep ne kadar çok olursa şansınız o kadar azalmış oluyor. Çünkü o zaman kura sistemine dahil olmak zorunda kalıyorsunuz.

Kredi miktarı her yıl Devlet İstatistik Enstitüsü’nce Türkiye geneli için ilan edilen yıllık fiyat artış oranı kadar artırılır. 2022 yılı için kredi miktarı ise 177.000 TL olmaktadır.

Ama siz yine de iyi düşünün ki, her şey iyi olsun. Bakarsınız şans size döner o talihli kişiler arasında sizler olabilirsiniz. Diyelim ki, çıkmadı bu durumda hemen karamsarlığa kapılmayın çünkü sizlere düşük faizler ile kredi imkanı sağlayan bankalarda bulunmaktadır. Bu bankalardan yararlanmak isterseniz Engellilere Düşük Faizli Kredi Veren 5 Banka Hangisi tüm bilgiler burada! Sizlerde faydalanabilirsiniz.

TOKİ Engellilere Özel Ev Fiyatları 2022 Yılında Kaç TL

Evet arkadaşlar. Geldik şimdi en can alıcı noktaya. TOKİ’nin engelli vatandaşlarımıza özel olarak tasarlamış olduğu ev fiyatlarının 2022 yılında kaç olduğuna. Öncelik olarak sizlerle üzülerek bir bilgiyi paylaşmak istiyorum. Kura çekimlerinde hak sahibi olan engelli vatandaşlarımıza yönelik olarak, maalesef ki konutta sizler için bir indirim durumu söz konusu olmamaktadır. Ama tabii ki ilerleyen zamanlarda dönemsel olarak bir indirim yapılır ise, işte o zaman engelli vatandaşlarımız bu indirimlerden yararlanabilmektedir. Ayrıca şu bilgiyi de sizlerle paylaşmak isterim. TOKİ belli dönemlerde erken ödemeye %18 ila %20 varan indirim uygulamaktadır. Normal şartlar ‘da TOKİ konut projelerinde %10 peşin 240 ay vadeli olarak olanaklar sağlanmaktadır. Gelen kalan tutar ise sabit %0.49 faiz oranı ile 240 ay olarak ödenmektedir. Yani sizler için şu şekilde bir örnek hazırlayacak olursak daha anlaşılır bir duruma getirmiş oluruz.

 • Diyelim ki hak sahibi olduğunuz konutun değeri 250.000 TL.
 • Bu durumda sizlerden teminat bedeli olarak 25.000 TL ön peşinat alınmaktadır.
 • Diğer geriye katan tutar ise yani 225.000 TL %0.49 faiz oranı ile hesaplanarak. 240 aya bölünerek hesaplanır.
 • Bununda aylık ödemesi sizlere 1.751,99 TL olarak yansır.

Bunu sizlere tablo üzerinde daha da ayrıntılı bir şekilde gösterecek olursak eğer.

TOKİ Konutunun Değeri  Ödemeniz Gereken Ön Peşinat Miktarı 240 Aya Böldüğümüzde Aylık Ödemeniz Gereken Tutar
300.000 TL 30.000 TL  2.102,39 TL
400.000 TL 40.000 TL 3.000 TL

Tabi ki başvuruda bulunduğunuz zaman içinde sizlerden belli bir miktar para alınmaktadır. Buda 2022 yılında yapmış olduğunuz başvuru esnasından 2+1 konutlar için 1.000 TL, 3+1 konutlar için ise 2.000 TL başvuru bedeli nakit olarak alınmaktadır. Bunu da unutmayın derim. Şimdi geldik son olarak TOKİ engelli başvurularının nasıl hangi evraklar ile yapılacağına.

TOKİ Engelli Başvurusu Nasıl Yapılır? Gerekli Evraklar Neler?

TOKİ için gerekli olan tüm işlemleri sırası ile sizlere anlattığımı umut ediyorum. umarım vermiş olduğumuz bilgilerden siz değerli arkadaşlarımız fayda görmüşlerdir. Şimdi son olarak sizlere vereceğimiz bilgi ise TOKİ engelli başvurusunun nasıl yapıldığına ve bu başvuru için gerekli olan evrakların neler olduğunun bilgisini vermek istiyorum. Öncelik ile başvuruyu 2 yöntem ile yapabilirsiniz.

 • Birincisi e-devlet üzerinden yani buradan başvuru işlemenizi gerçekleştirebilirsiniz. Vermiş olduğumuz adresten giriş sağlamanız halinde yapmanız gereken işlemler sırası ile ekrana düşmüş olacaktır.
 • İkinci ise devlete ait olan 2 banka üzerinden başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz. Bu bankalar ise
  • Türkiye Halk Bankası
  • Ziraat Bankası

olmaktadır. Bu bankalar arasında tercihinizi yaparak TOKİ engelli başvuru işlemlerinizi yapabilirsiniz. Şunu da unutmayın ki başvuru sırasında sizlerden evin m2 ve seçmiş olduğunuz ile göre değişiklik gösteren bir miktar isteyeceklerdir. Bugünün şartlarına göre bu miktar Ankara, İstanbul gibi büyük şehirlerimizde 10.000 TL olmaktadır. Diğer şehirlerimizde ise 5.000 TL olarak belirlenmiştir. Gerekli olan evraklara gelecek olursak,

 • Başvuruda bulunacak olan kişinin kimlik fotokopisi
 • Tam teşekküllü devlet hastanesinden alınmış olan sağlık heyet raporu en az %40 olması gerekmektedir.

Engelli vatandaşlarımız sadece bu iki belge ile başvurularını gerçekleştirebilir. Son olarak engelli vatandaşlarımızı ilgilendirecek bir konuyu da paylaşmak istiyorum. Kendinize ait bir iş yeriniz olsun isterseniz eğer, devletin bu konuda sunmuş olduğu bir çok imkanlar bulunmaktadır. En başta da vermiş olduğu destekler vardır. Engelli İş Yeri Açma Devlet Desteği (KOSGEB İŞKUR 2022) gibi.. Sizlerde bu desteklerden faydalanabilirsiniz. Bu bilgiyi de sizlerle paylaştıktan sonra konumuzun sonuna gelmiş bulunmaktayız. Konu hakkında bizlere sormak istediğiniz soruları aşağıda  bulunan yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz. Aşağıda paylaşmış olduğumuz videodan da gerekli olan bilgilere ulaşım sağlayabilirsiniz.😉

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın