DEVLET Kredi

Tarım Kredi Kooperatifi Çiftçi Borç Yapılandırma (2020 Fırsatı)

Tarım Kredi Kooperatifi Çiftçi Borç Yapılandırma (2020 Fırsatı)

Hayvancılık ve tarım ile uğraşan çiftçilerimizin nerede ise tamamına yakınız Ziraat bankası ile Tarım Kredi Kooperatifleri üzerinden borçludurlar. Çoğunluk ile doğal afetler yada istenilen verimliliği alamadıklarından ötürü bu borçlarını ödeme konusunda ciddi sıkıntılar çektiğini herkes tarafından bilenen bir gerçektir. Devletimiz bu tür durumlarda çiftçinin faaliyetlerini sürdüre bilmesi için bir çok destekler sağlar. Sağlanan bu desteklerin bir tanesi de mevcut borçlarının ödeme kolaylığının sağlanmasıdır.

Çiftçinin borç batağına girmemesi ve üretimine devam etmesi amacı ile sağlanan en büyük destek hiç şüphesiz ki mevcut ödemelerinin yeniden yapılandırılmasıdır. Bu imkanlarda çoğunlukla borç ödeme erteleme de çiftçimize sağlanmaktadır. Mevcut borçların yeniden yapılandırılması ise her hangi bir komisyon tedarik edilmeden vadenin uzatılması ile sağlanır. Yapılandırma işleminde uygulanan faiz oranı ise eğer ki! devlet herhangi bir faiz desteği sağlamaz ise güncel Ziraat bankası cari faiz oranı ile gerçekleşir. Peki, uygulanan güncel cari faiz oranı ne kadar? yeniden taksitlendirme için başvuruları ne zaman ve nasıl yapmalısınız?

Koronavirüs Çiftçilere Borç Yapılandırma İle Erteleme Getirdi!

Ülkemizde 2020 senesinde yaşanan koronavirüs salgını nedeni ile bir çok esnafımız ile çiftçimiz ne yazık ki olumsuz bir şekilde etkilendi. Esnafımızın ve çiftçimizin sürekli zor günlerinde yanında olan devletimiz bu kapsamda mevcut borç ödemelerin ertelenmesi ile yeniden yapılandırılması kararını aldılar. Alınan bu karar neticesinde çiftçilerimizin Ziraat bankası ile Tarım Kredi Kooperatifleri üzerinden çekmiş oldukları kredilerin ödemeleri faizsiz bir şekilde 6 ay olarak ertelendi! Çiftçi borçlarının ertelenmesi kararı ile toplam da 6 milyarlık 2020 mayıs ve haziran aylarına ait borç alınmadı. Tabi, T.C. Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Berat ALBAYRAK tarafından çiftçilerimize verilen müjdeli haber sadece bunla kalamamıştı. Yapılan diğer bir müjdeli haber ise çiftçimizin Ziraat bankası ve Tarım İl Kooperatiflerine olan borçlarının yeniden yapılandırılmasıydı. Pekala bu borçların yapılandırması nasıl ve en önemlisi faiz oranları ne kadar olacaktı? Gelin şimdi ilk olarak konu ile ilgili videomuzu izleyelim, sonra şartlara ve faiz oran hesaplamalarına müdahil olalım.

Çiftçi Borçları Ertelenme Hakkında Videomuz:

Ziraat Bankası Tarım İl Müdürlüğü Çiftçi Borç Yapılandırma 2020

Tarım ve hayvancılık ile uğraşan çiftçilerimize 2020 yılında da borç yapılandırma geldi. Bu sene borç taksitlendirme gelmesinin nedeni hepimizin de bildiği gibi koronavirüs salgının yaşatmış olduğu olumuz etkilerden ötürüydü. Ülke genelinde başlatılan büyük bir seferberlik ile çiftçilerin sadece Ziraat bankasına olan borçları yeniden yapılandırma yapılma imkanı sağlanmak ile kalınmadı. Özel bankalarda bu seferberliğe davet olup çiftçilerin bankalara olan bireysel kredilerin yeniden taksitlendirilmesine olanak sağladı. Borç Kapatma Kredisi Veren Bankalar özel bankaların hangilerini olduğunu sizler için sitemiz de detaylı bir şekilde yer vermiştik. Peki, Ziraat bankası çiftçinin borçlarını yeniden yapılandırmak için ne gibi şartlar arıyor biliyor musunuz?

Ziraat bankası tarafından çiftçi borçlarının yeniden yapılandırılması için aranan şartlar.

 1. Kullanılan kredinin Ziraat Bankası yada Tarım İl Kooperatifleri üzerinden çekilmiş olması
 2. Yapılandırma yapılacak olan kredinin tarımsal alımlar için kullanılmış olması! (Hali ile nakdi krediler bu kapsama dahil değildir)
 3. 31 aralık itibarı ile borçlarını ödeyememiş olunmasıdır.

Aranan bu 3 şartta uygun kullanmış olduğunuz kredileriniz var ise kredi borçlarınızı tam 60 aya kadar yeniden yapılandırma yapabilirsiniz.

Çiftçi Borç Yapılandırma Faiz Oranları Ödeme Takvimi

Ziraat Bankası Çiftçi Kredisi Faiz Oranları kapsamında çiftçilerimize 7 seneye kadar kredi imkanları halen faal olarak sağlanmaktadır. Tarım İl Kredi Kooperatifleri üzerinden ise çiftçilerimize tohum, motorinin yada yem alımları için 12 ay, büyükbaş alımlarına 18 ay ve yatırım kredilerine 4 seneye kadar kredi imkanları sağlanmaktadır. Her iki kurum üzerinden kullanılan kredilerin ödemelerini bir çoğu çiftçimiz senelik olarak sağlamaktadır. 2020 Yılında yapılan yeniden yapılandırma ile bu geri ödeme takvim günleri de değişmiştir. Buna göre 5 yıl vade ile geri ödeme ayları şu şekilde yeniden düzenlenmiştir.

 • İlk taksit ödemesi: 2020 Ekim ayında başlayacaktır.
 • İkinci taksit ödemeniz: 2021 yılı ekim ayı
 • Üçüncü taksit ödemesi: 2022 senesine ait ekim ayı
 • Dördüncü taksit ödemeleri ise 2023 ekim ayında
 • Beşinci ve son taksit ödemesi ise 2024 ekim ayında tahsis edilecektir.

Ziraat bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından kullanılan kredinin yapılandırma yapılaması durumunda geri ödenecek tarihleri bu şekildedir. Faiz oranları ise mevcut Ziraat bankası cari faiz oranı üzerinden uygulanacaktır. Buda şuan için senelik %10 aylık ise 10/12= %0.41 oranındadır.

Ziraat Bankası Çiftçi Borç Hesaplama

Ziraat bankası ve Tarım İl Kredi Kooperatifleri üzerinden çekilen tarımsal ve hayvansal kredi borçların yapılandırılması hesaplaması cari faiz oranı üzerinden yapılır. Şuan için Ziraat bankasının cari faiz oranı senelik %13 olmaktadır. Pandemi nede ile başlatılan Ziraat bankası çiftçi borç yapılandırmalarına ödeme vadesi için yapılacak olan hesaplama en fazla 60 ay olmaktadır. Aylık olarak %1.08 geri ödeme vadesi olarak da en fazla 60 ay vadeli olan Ziraat çiftçi borç geri ödeme hesaplama tablosu farklı miktarlara göre tablomuzda olduğu gibi oluşmaktadır.

Tarım Kredi Kooperatifi %0.41 Borç Yapılandırma Örnek Ödeme
Miktar VADE Aylık Ödeme Toplam Maliyet
165.000 TL 12 Ay 14.935,63 TL 179.227,61 TL
24 Ay 8.043,64 TL 193.047,29 TL
36 Ay 5.764,48 TL 207.521,36 TL
48 Ay 4.638,37 TL 222.642,06 TL
60 Ay 3.973,31 TL 238.398,59 TL

165.000 TL için 12 aydan başlayıp en üst vade olan 60 ay için uygulanmış olan yapılandırma için geri ödeme planı bu şekildedir değerli çiftçilerimiz.

Tarım Kredi Kooperatifi Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

Tarım Kredi Kooperatiflerine olan çiftçi kredilerin geri ödemeleri bilindiği gibi Ziraat bankasına yapılmaktadır. Hali ile borçlarınızın sorgulama işlemlerini T.C. Ziraat bankası aracılığı yapmanız gerekir. TC Kimlik No İle Kredi Başvurusu Sorgulama da resimli bir şekilde bahsetmiş olduğumuz gibi mevcut borçlarınızı sorgulama kolaylık ile yapabilirsiniz. Güncel olarak var olan çiftçi kredilerinin borç sorgulama işlemleri için ayrıca 444-00-00 yada 0-850-220-00-00 numaraları arayarak da öğrene bilmektesiniz. Bu iki yöntem haricinde mevcut borç bilgilerinizi dokümanlı olarak görmek için de e-Devlet uygulamasını kullana bilirsiniz. Ben yeriniz de olsam sadece Ziraat bankasına ait değil bütün bankalara olan borçlarımı sorgulamak için bu yöntemi denerdim. Peki bu sorgulama işlemini nasıl yapabilirsiniz? Hadi, cep telefonunuz da yanınızda ise hemen başlayalım.

 1. İlk olarak https://bit.ly/2ZMbdLc adresine giriş yapalım
 2. Sağ üst köşede ”Yeni Başvuru” diyelim.
 3. Karşımıza aşağıda yer alan ekran çıkacak. Oradan ”Kredi Limit ve Borç Bilgileri” bölümüne işaretleyelim ve ardından ”DEVAM” diyelim.
 4. Karşımıza kişisel bilgilerimiz çıkacak. Şimdi bu bölümdeki bilgilerimiz doğru ise ‘BAŞVUR” diyelim.
 5. Anında başvuru talebimiz Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezine iletilecektir. Bize ise bunun teyit amacı ve raporlarımızı görmek için bir şifre cep telefonumuza gelecektir.
 6. Cep telefonumuza gelen şifre ile Ziraat bankasına olan borcumu göre bilmek için ”Başvuru Bilgileriniz” bölümünü tıklayın.
 7. Size gelen şifre ile sisteme giriş yapınız. Eğer daha önce sorgulama yapı iseniz de doğrudan ekranda gözüken ”RAPORU GÖRÜNTÜLE” diye bilirsiniz.
 8. Rapor şifrenizi ve güvenlik karakterini giriniz ve ardından yine raporu görüntüle diyelim
 9. Dökümün şifre korumalı diyecektir. Bu alana da yine size gelen şifreyi girelim.

Karşınız da Ziraat bankası dahil olmak üzere bütün borç bilgileriniz çıkacaktır. Değerli çiftçilerimiz mevcut Ziraat bankası borçlarınızı bireysel kredi kullanarak da yeniden yapılandırma yapabileceğinizi lütfen unutmayın. Şayet Tarım Kredi Kooperatifi ve Ziraat bankası çiftçi kredisi yapılandırma şartlarına uygun değil iseniz bu borçları Ziraat haricinde hatta farklı bankalar ile krediler ile de taksitlendirme yapabilirsiniz. Sizlere bu amaç ile tavsiye edeceğim banka ve imkanları şu şekildedir.

Her il ve ilçede şubesi olan Türkiye İş Bankası çiftçi borçlarınızı tüketici kredisi ile yeniden yapılandırmak için harika bir çözüm ortağı size olacaktır. Ekim ayı için siz çiftçilerimize sağlamış olduğu olanaklar ise şu şekildedir.

Bu ay ki faiz tablosu:

İş Bankası 12 Ay 24 Ay 36 Ay 48 Ay 60 Ay
%1.30

Örnek Ödeme Tablosu:

Miktar Vade Aylık Ödeme Toplam Maliyet
100.000 TL 12 9.202,30 TL 110.427,60 TL
24 5.027,27 TL 120.654,46 TL
36  3.651,46 TL 131.452,55 TL
48 2.975,26 TL 142.812,32 TL
60 2.578,67 TL 154.720,51 TL

Farklı tutarlardaki hesaplama ve başvuru işlemlerinizi https://bit.ly/2XhsvOt adresinden de kolaylık ile gerçekleştire bilirsiniz.

Tarım Kredi Kooperatifi Çiftçi Borç Yapılandırma (2020 Fırsatı) HAKKINDA LÜTFEN SORUNUZU SORUNUZ

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 25 YORUM
 1. blank Sebahattin Uğurlu dedi ki:

  Yapilandirlama ne zaman olacak

 2. blank Oner dogan dedi ki:

  Tarım kredi ye borcum var ve odeyemedim icralık oldum 1 sefer yapılandırma yaptım odeyemedim şimdi aylık ödeme gücüm var nasi bir yol cizerim

 3. blank BURAK ÇAKIR dedi ki:

  Iyi günler babamin tarım kredi kooperatifine ana para 14 bintl borcu var bugünü tarihinden 4 ay once 4bin tl ödeme yaptım bugün için borç 18 bin tl oldu ve icraya gitti dosya bu durumda ödemenin tamamini istediler bu ödemeyi yapamadık sonuç ne olur

  1. blank Admin dedi ki:

   Şuan için borç öteleme çıktı Burak bey, bu imkanları araştırmanızı tavsiye ederim.

1 3 4 5
DEVLETKredi.Com