Zübeyde Hanım Caddesi, Numara: 14 Bozüyük/Bilecik
trende

2021 SSK Doğum Yardım Parası Nasıl Alınır? (Annelere 5 Bin TL)

2021 SSK Doğum Yardım Parası Nasıl Alınır? (Annelere 5 Bin TL)

Çalışan annelerimizi çok yakından ilgilendiren konulardan bir tanesi 2021 ‘de ödenecek olan SGK destekli doğum parası almaktır. Doğal yaşamın akışında fedakarlık göstererek sigortalı olarak çalışan hanımlarımıza devlet teşvik olarak maddi yasal bir süreç sunuyor. Öyle ki çalıştığı süre içerisinde gebelik geçiren ve hala çalışır durumda olduğunu beyan ederek izinli olduğu süreçte dahi maaşlarını devletten alabilirler. SGK’ ya kayıtlı olan her kadının başvuru yapabileceği bu olanak çoğu hanım için alternatif bir gelir kaynağı. Bizlerde bugün çok sorulan doğum parası ne kadar? 2021 SSK doğum parası nasıl alınır? doğum parası sorgulama konularını araştırdık. Siz kıymetli okurlarımız için detaylarıyla kaleme aldık. Gelin hep birlikte bu konu hakkında tüm merak edilenlere bakalım.

Doğum Parası Nasıl Alınır?

 

Öncelikle devletimizin sunmuş olduğu bu imkan hakkında biraz bilgi verelim. Doğum parası sigortalı olarak çalışan anne adaylarımıza sağlanan bir olanaktır. Bu konuyu doğum yardımı ile karıştıran kimseler maalesef çoğunlukta. Bu sebeple ilk önce sizi bu hususta aydınlatmak isteriz. Doğum yardımı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımızca her canlı bebek dünyaya getiren anneye tek seferliğe mahsus ve çocuk sayısına göre verilen bir yardımdır. Ancak bugün bahsedeceğimiz doğum parası, doğum öncesinde çalışan annenin 4A kapsamında SGK’ ya kayıtlı, sigortalı olarak çalışan annelere raporlu olduğu süreçte SGK tarafından maaş olarak her ay verilir. Bu yardımı alabilmek için aşağıda belirteceğimiz şartları sağlamanız gereklidir. Şayet koşullar uygun ise doğum yaptığınıza dair hastaneden verilen doğum raporu, kimlik belgenizin fotokopisi, İş yerinizden 90 günlük prim ödemenizin yapıldığı ve izne ayrıldığınızı onaylayan belge ile Sosyal Güvenlik Kurumuna başvurmanız gereklidir. Müracaatınız onaylanması halinde bir ay içerisinde maaşınızı PTT şubelerinden kimliğinizle çekebilirsiniz.

Doğum Parası Almak İçin Şartlar Neler?

SGK’ dan doğum parası alabilmek için başvuran hanımlardan bir kısmı gereken koşulları sağlayamadığı için bu haktan muaf oluyorlar. Çalışan bir anne adayı iseniz size bahsedeceğimiz şartları önceden hazırlayıp sunmanız halinde sorunsuz olarak maaşınızı alabilirsiniz. Peki doğum parası alabilmek için nedir bu şartlar?

 • Doğum parası başvurusu için en az 90 gündür aynı işletmede çalışıyor olmak ve 90 günlük priminizin aynı işletme tarafından yatırılması.
 • Doğum yapmış olmak. (Canlı bir bebek dünyaya getirmiş olmak.)
 • Raporun başlangıcından itibaren çalışmıyor olmak.
 • Sigortanızın izne ayrılmadan önce duraklamaya uğratılmaması gereklidir.
 • İzinli olduğunuz süreçte de kesinlikle başka bir yerde çalışmamalısınız. Bu durum sizin maaşınızın kesintiye uğramasına neden olacaktır.

100 Avro Çalışan Anneye Devlet Kreş Desteği verildiğini biliyor muydunuz?

Doğum Parası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Çalışma hayatınızda ki tüm resmi işlemleri SGK yürütmektedir. Doğum parası ödeneğini siz çalışan bayanlara veren kurumda SGK’ dır. Bu sebeple doğum parasıyla alakalı sorgulama ve sorularınızı bizzat müdürlüklere giderek yapabilirsiniz. Bunun dışında işlemleri kolay yoldan halletmek içinde bir seçeneğiniz mümkün. Her resmi işlemin İnternet üzerinden yürütülebildiği E- devlet kapısı yine bize birkaç dakika da sorgulama imkanı sunuyor. E- devlet sayfasına buradan giriş yapınız. Kimlik doğrulama bilgilerini, (TC kimlik numarası ve E- devlet şifreniz) girerek adım adım işlemleri sıralayınız. Sonrasında açılacak sayfalarda doğum paranızın yatıp yatmadığını ayrıntılı bir şekilde sayfanızda göreceksiniz.

Doğum Parası Hesaplama

Doğum parası sigortalı çalışan veya kamuda çalışan bayanların her birinin farklı miktardadır. Ancak bu miktarlar arasında uçurum bir fark bulunmamaktır. Normal bir kimsenin brüt maaşının 3/2 ‘ si doğum parasının günlük bedeline denk gelir. Gelelim kim ne kadar doğum parası alıyor.

 • En düşük asgari ücreti göz önüne aldığımızda, doğum yapmış olan bir bayanın alacağı  brüt maaş 2 bin 588. 40 kuruştur. Raporlu olduğu süreç içerisinde toplamda alacağı para miktarı ise 6.367.57 liradır.
 • Kamuya bağlı bir kişinin doğum parası alması durumunda aylık brüt maaşının 4 bin 100 lira olduğunu farz edersek toplamda 11 bin 550 lira raporlu olduğunuz sürede alacağınız doğum parasıdır.

Doğum Parası Ne Zaman Alınır?

Çalışan bir hanım doğum yapmasına 8 hafta kala kendi isteğiyle izne ayrılabilir. Öyle ki kendini iyi hissediyor, sağlıklı bir gebelik geçiriyor iseniz doğum haftasına dek izninizi kullanmaz. Doğum sonrasında ki izninize bu 8 haftalık süreci ekleyebilirsiniz. İzinli olarak görüneceğiniz süreç toplam 4 aydır. Ancak ikiz gebelik gibi bir durum söz konusu ise bu süre 5 aya uzar. Mazeret izinlerinizi de bu raporlu günlere dahil etmeniz halinde maksimum 6 aya kadar uzatabilirsiniz. Doğum parası dışında il çocuk için doğum yardımı 300 lira, ikinci çocuk için 400, üçüncü çocuk için ise 600 lira bir seferliğe mahsus yardım alacaktır. Ayrıca emzirme desteği olarak da bir kerelik 149 lira devletimiz yardım sağlamaktadır.

Ziyaretçi Yorumları - 4 Yorum
 1. Mavi dedi ki:

  Merhaba,işkur işbası eğitim programı kapsamında işe giren kadın doğum parası alabilir mi

  1. Admin dedi ki:

   Her ikisi farklı şeyler, şartlara uygun iseniz yararlana bilirsiniz.

 2. Saadet dedi ki:

  Son 1 yıl içinde 4 aydır sigortalı çalışıyorum aynı iş yerindeyim yeni doğum yaptım doğum yardım parası alabilir miyim.

 3. Naz dedi ki:

  Merhaba,1 sene 1 ay bi yerde calistiktan sonra sirketin kapanmasiyla baska bir yerde ise basladim su anda yeni basladigim yerde 43 gunluk sigorta prim odemem var bu yeni basladigim yerde mi 90 gunu doldurmam gerekli yoksa ondan once çalıştığım sigortam etkili olur mu

Bir Yorum Yazın