Solucan Gübresi Nasıl Üretilir ve Satılır?

Solucan Gübresi Nasıl Üretilir ve Satılır?
27 Eylül 2017 tarihinde eklendi, 827 kez okundu.
Son yıllar da standart  işlerin aksine vatandaşlarımız daha farklı, çok kazandıran işlere yöneldiler. Hem kolay hem de fazla maliyet gerektirmeyen ve güzel gelir elde ettiren organik işler herkese ilham kaynağı olmuştur. İşte solucan gübresi yetiştiriciliği de bunlardan bir tanesidir. Artık memur, işçi olarak çalışıp rutin işlerden sıkılan, emir altında olmaktan bıkan, iş stresinden bunalan kişiler kendini doğaya atarak kendi işlerini kurmuşlardır. Organik tarıma yönelen kimselerin yaptığı bu iş oldukça iyi kazanç getirdiğinden dolayı Türkiye de son yıllarda yaygınlaşan, tutulan bir iş olmuştur. Peki solucan gübresi nasıl olur? Sizler için tüm detaylarıyla araştırdık. Eğer sizde yeni bir iş arayışı içindeyseniz ve doğayla iç içe olayım hem de para kazanayım diye düşünüyorsanız. Bu iş sizlere göre bulunmaz bir fırsat. Size sunacağımız bilgilerle bu işe başlangıç yapabilir. Hatırı sayılır miktarlar da para kazanabilirsiniz.

Konu videomuz

Solucan Gübresi İçin Gerekli Malzemeler

Bildiğiniz gibi kazanç getiren her işin bir takım zahmetleri oluyor. Bu iş de biraz zahmetli olsa da sonucu yüzünüzü güldürecek cinsten. O halde gelelim solucan gübresi üretmek için hangi malzemeler gerekli; Gübrenin oluşması için koşullar neler? Yapım aşamaları adım adım ele alalım. İlk önce gerekli malzemeleri temin etmekle başlayalım bu malzemeler:

  1. Solucanın cinsine göre şuan ( kırmızı california solucanı en kaliteli ve en çok üretilen cins) 10 bin kırmızı california solucanı
  2. Minimum 250 metre karelik bir işletme yani ahır tarzı nem ve ışık kontrolü yapılabilecek yer gereklidir Eğer işletme kuracak imkana sahip değil iseniz içine solucanları koyabileceğiniz 1 tonluk su tankı temin etmelisiniz.
  3. Tabi ki bu yetiştirme süreci içinde de beslenmeleri için solucan maması almanız gerekmektedir. Bu işi yapma konusunda tereddütlü iseniz ilk etap da 10 bin yerine 2-3 bin civarı solucan alarak bu işe başlangıç yapabilirsiniz.
Solucan Gübresi Nasıl Üretilir


Solucan Gübresi Nasıl Üretilir

Solucan Gübresi Nasıl Üretilir?

İlk önce yukarı da bahsettiğimiz malzemeleri temin edin . Sonrasında adım adım şu şekilde başlayın (işe küçük başlayanlar için ) tankın ağzı hava alacak şekilde kesin aynı zamanda yanlardan da hava dönüşümünü devam ettirmek için küçük delikler açın tankın kış soğuklarından etkilenmemesi için ahşap şeylerle kalak olabilir briket olabilir. Yerden yükseltin. Tankın en alt kısmına yani içerisine, mermer parçaları yada çakıllarla zemin hazırlıyoruz. Üzerine sıvıyı geçirgen özelliğe sahip kalın bir bez, pamuklu çuval koyuyoruz. Bu bezin üzerine almış olduğunuz solucan mamalarını her yere yaydıracak şekilde dökün. Elinizle yaydırın. Sonra dışarıdan almış olduğunuz solucanları hazırladığımız tankın içerisine dikkatli bir biçimde içine bırakın. Solucanları da bastırmadan her yere dağılacak şekilde dökün. Sonrasın da üzerine bir tırnak boyunu geçmeyecek şekilde solucanların üzerine mama dökün. Dökülen bu mama da ince bir tabaka halinde yayılmalıdır. Solucanlara zarar verilmemelidir. Şuna değinmeden de edemeyeceğiz. Nasıl ki hayvanları ahırda besleme kapasitesi sayıya bağlı oluyor ise , solucanların da yetişmesi için her 1 metre için 7 bin 500 ile 8 bin solucan koyulması yetiştiricilerin tavsiyesidir. Tabi ki bu işe yeni atılan ve sermayesi az olan kimseler için de zamanla solucan maması almak zor olabilir. Bu konu için de size bir takım önerilerimiz var. Artık malzemelerden evde hazırlayacağınız mamalarla da kaliteli solucanlar üretebilir. Tasarruf da bulunabilirsiniz. Peki solucanlar için besin yani kompost nasıl hazırlanır?

Solucanlar İçin Besin Yani Kompost Nasıl Hazırlanır


Solucanlar İçin Besin Yani Kompost Nasıl Hazırlanır

Solucanlar İçin Besin Yani Kompost Nasıl Hazırlanır?

Solucanlar nemli ortamda ayrıştırıcı görevi görmelerinden dolayı günlük yaşamda ki yiyecek ve içecek atıklarının her birini kompost da kullanabilirsiniz. Genel anlamda bu materyalleri sıralayacak olursak;

  1. Çoğumuz bilir çay püresi toprak için iyi bir gübredir. Solucan yapar bu nedenle ilk malzememiz çay püresidir.
  2. Yeşillik, ot, yaprak, mısır koçanları
  3. Kağıt, ahşap,artıkları ,talaş, pamuk kalıntıları
  4. Bitkisel artıklar (sebze, meyve, kavun, karpuz kabukları, yumurta kabuğu yani çöp sayılabilecek çoğu şey bizim materyalimiz. Lakin bir şeye dikkat çekmek gerekirse bu malzemelerin içerisine hiçbir şekilde plastik, kimyasal maddeler karıştırılmamalıdır. Değinmemiz gereken başka bir husus ise bu materyallerin kolay ayrışması için küçük parçalara bölünmesi gereklidir. Materyaller ne kadar ufaklı parçalara bölünürse o kadar çabuk ayrıştırılmaya müsait olacaktır. Böylelikle daha hızlı bir süreç işleyecektir.
Solucan Gübresi Nasıl Satılır.


Solucan Gübresi Nasıl Satılır.

Solucan Gübresi Nasıl Satılır?

İlk önce solucan gübresi ne işe yarar hangi alanlarda kullanılır? Ele almak gerekirse solucan gübresi bitkileri kökten güçlendirerek, bitki hastalıklarına karşı koruyucu özelliği taşır. Bundandır ki sera yapan, sebze meyve yetiştiriciliği, fide ağaç yetiştiriciliği, peyzaj şirketleri, büyük tarım işletmeleri tarafından rağbet gören bu solucan gübreleri üretime başladığı andan itibaren satılabilir. Siz bu işten sonuç almaya yaklaştığınız zaman bu işleri yapan firmalara başvurarak numune götürün mutlaka size geri dönüş yapacak bir işletme olacaktır. Gübre üretiminin azlığı ve bitkilere sağladığı faydalar çoğu çiftçinin umudu olmuş ve kullanım alanı yaygınlaşmıştı. Sizlerde yeni bir işe kalkışmak istiyorsanız solucan yetiştiriciliği sizler için de iyi bir kazanç kapısı olacaktır.

 

Bir önceki yazımız olan Hibe Almış Ahır Projeleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Kredi Kartı Aidatı Geri Alma Dilekçe Örneği
Kredi Kartı Aidatı Geri Alma Dilekçe Örneği İle Başvuru

Bankadan 2018 başlarında işletmenizin aracılığı ile sözleşmeli olarak aldığınız kredi kartı, maaş müşteri olmayıp işinizi bıraktığınız da yada banka ile...

Kapat