Zübeyde Hanım Caddesi, Numara: 14 Bozüyük/Bilecik
trende

Silahlı Özel Güvenlik Görevlisi Nasıl Olunur? Sertifikası 2022’de Kaç Para?

Fabrikalar bile artık günümüzde güvenlik görevlilerini özelleştirmeye gitti. Bankaların ise tamamı 2022 itibarıyla özel güvenlik şirketleriyle anlaşmıştır. Bunun sebebi ise şudur. Kadroların da silahlı güvenliğin yükümlülüklerini almak istememeleridir. Bundan dolayı da fabrikalar, bankalar, hastaneler ve hatta eğlence mekanları silahlı güvenlik personeli ihtiyaçlarını taşeron firmalara vermektedir. Maaşları bir hayli dolgun olan, bu iş için ise bir çok bay ve bayan talip olmaktadır. Başvuru şartlarında ise özel güvenlik firmaları ilk olarak şunu ister. Silahlı güvenlik sertifikasının alınmasıdır.

Silahlı Özel Güvenlik Görevlisi Nasıl Olunur? Sertifikası 2022’de Kaç Para?

Bu sertifikayı almak için de önce kursların kaç para olduğunu öğrenseniz iyi olur. Çünkü, sertifikayı veren firmalara göre bu fiyat değişmektedir. Bütçenize uygun olmaya bilir! Sonrasında ise sertifikayı almak için nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini bilmelisiniz. Burada da en önemli faktör şartlara uygun olup olmadığınız. Bu kritere haiz olduğunuz da 2022 yılında Ankara, İstanbul, Bursa, gibi bir çok ilimizden güvenlik iş ilanlarına kolayca başvuru yapabilir, güzel bir meslek sahibi olabilirsiniz.

Neler Var?

Silahlı Güvenlik Sertifikası Fiyatları Kaç Para (İstanbul, Ankara, Bursa, İzmir, Antalya)

Günümüz şartlarında silahlı ve silahsız olmak üzere özel güvenlik mesleği, çok fazla alanda iş bulma imkanına sahip olmaktadır. Çünkü yukarı da giriş bölümünde de bahsettiğimiz üzere şuanda her bir alanda güvenlik olması gerekmektedir.

blank

Silahlı-Güvenlik-Sertifikası-Nasıl-Alınır-

Bankalardan tutunda metro istasyonlarına, resmi kurumlardan AVM lere kadar çok fazla alanda iş imkanına sahiptir. Bu yüzden özellikle 2022 yılında en gözde meslekler arasında yer almaktadır. Peki bu kadar gözde bir mesleğe sahip olabilmek için, yani sertifika alabilmek ne kadara mal olur. Gelin bakalım şimdi hep birlikte görelim fiyatlarını.

Sarı Zeybek Şirketler Grubu

ADRES: Gazi Bulvarı No:66 K:3 Çankaya/İZMİR

TELEFON: 0-850-644-64-49 & 0-232-849-43-34

İNTERNET ADRESİ: sarizeybek@sarizeybek.com.tr

Silahlı Eğitim Ücreti  Silahsız Eğitim Ücreti
Nakit: 1.300.00 TL Nakit: 1.000.00 TL
2 ay taksitle: 1.320.00 TL 2 ay taksitle: 1.020.00 TL
3 ay taksitle 1.350.00 TL 3 ay taksitle 1.050.00 TL
4 ay taksitle 1.400.00 TL 4 ay taksitle 1.100.00 TL

ÖGG Uzmanı

ADRES: Küçük Çamlıca Mahallesi Moda Sokak No: 5 ÜSKÜDAR/İSTANBUL

TELEFON: 0-535-424-85-18

İNTERNET ADRESİ: ogguzmani.com

Silahlı Eğitim Ücreti  Silahsız Eğitim Ücreti
TOPLAM MALİYETİ TOPLAM MALİYETİ
2.500.00 TL ile 3.000.00 TL arası 2.100.00 TL ile 2.500.00 TL arasa

Tabloda görmüş olduğunuz ÖGG uzmanının belirlemiş olduğu fiyatların içerisinde,

 • silahlı ve silahsız olmak üzere özel güvenlik kimlik kartı ücreti
 • ÖGG kimlik harcı
 • sınav ücreti
 • kurs
 • poligon

ve diğer ücretler hesaplanarak güncel toplam maliyet miktarı belirlenmiştir. Bu yüzden diğerlerine göre maliyet yüksek gözükmektedir. Sizler için tekrar tekrar araştırmasını yapıp en güncel fiyatlar ile içeriğimizi yenilemekteyiz. Şu anki bu rakamlar en güncel rakamlar olmaktadır.

Şuanda işsiz iseniz ve elinizde hiç yok denecek kadar paranız yoksa, yani bu dönem içerisinde bu mümkün. Ve artık normal karşılanıyor. Çünkü hayat fazlası ile zor, şartlar acımasız, her şey çok pahalı. Bu yüzden bu iş sizin için güzel bir ekmek kapısı olabilir. Eğer sertifikayı alacak kadar dahi param yok diyorsanız sizlere önerebileceğimiz ihtiyaç kredisi olabilir. Sertifikayı aldıktan sonra iş imkanınız fazlası ile olacak bu yüzden deme zorluğu çekmezsiniz diye düşünüyorum. Kesin Onaylı İhtiyaç Kredisi Nasıl Alınır? Hangi Bankalar Veriyor? bakıp bilgi almanızı tavsiye ederim.

Aslında o kadar sizleri zorlayacak bir maliyet hesaplaması yok. Ama yine de sizlerin de görmüş olduğu üzere belli bir miktar ayırmanız gerekmektedir. Evet arkadaşım maliyeti öğrendik. Peki sertifika alabilmek için bizlerden tabi ki bazı şatlar istiyorlar. İstenilen bu şatlar neler?

Silahlı Özel Güvenlik Sertifikası Alma Şartları Nedir?

Sizlerde mi özel güvenlik sertifikası almak istiyorsunuz? Hem de silahlı olarak. O zaman silahlı güvenlik sertifikası almanız gerekmektedir. Tabi ki bu sertifikayı alabilmek içinde bazı eğitimlere girmeniz şart. Bununla beraber sertifika alabilmek için yetkili kurumlara da başvuru yapmanız gerekmektedir.

blank

Silahlı-Özel-Güvenlik-Sertifikası-Alma-Şartları

Ancak bunlardan önce silahlı veya silahsız güvenlik sertifikası alabilmek için kanunlar bazı şartlar koymuşlar. Şimdi sizler için silahlı güvenlik sertifikası alma şartlarını paylaşalım.

 • İlk şartlarından bir tanesi Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmak
 • İkinci ise en az lise mezunu olmak, yani lise ve dengi olan okulların birinden mezun olmak
 • Sicil kaydında hiç bir soruna rastlanmaması ve sicil almaya uygun olması
 • Kamu haklarından mahrum bırakılmış olmaması
 • Mesleğini eline aldığında gerektiği gibi yapabilmesi için bir engeli olmaması
 • 21 yaşını tamamen doldurmuş ve 22 yaşından gün almış olması
 • Herhangi bir suçtan ötürü 1 yıl yada daha fazla süre hapis cezası almamış olması
 • Akıl sağlığı yerinde olması
 • Vücut sağlığının yerinde olması gerekmektedir.

Tüm bunlarla beraber silahlı güvenlik görevlisi olabilmek için 5188 sayılı kanun gereği, Sağlık Bakanlığının yayınlamış olduğu genelge ile devlet hastanelerinden alınacak olan silahlı özel güvenlik görevlisi olur ibaresinin bulunduğu sağlık raporunu alması gerekmektedir. Eğer bütün verilen şartlara uyum sağlıyorsunuz. Fakat sağlık raporunda geçemiyorsunuz. Sağlık yönünden yetkililer göreve uygun görmedilerse, işte o zaman silahlı özel güvenlik görevlisi olmanız, üzgünüm ki ancak hayal olur.

Özel silahlı güvenlik olmak kadar, etrafımızda uzman olmak isteyende bir çok arkadaşımız bulunmaktadır. Çünkü şu anki hayat şartlarına göre uzmanlığında bir çok dez avantajı bulunmaktadır. Eğer sizlerin de böyle bir düşüncesi varsa Uzman Er Çavuş Nasıl Olunur? 2022 Alımı Ne Zaman Başlıyor? adresinden tüm bilgilere ulaşım sağlayabilirsiniz.

Genellikle silahlı güvenlik görevlilerinin normal güvenliklere göre iş bulma oranı daha fazladır. Neden mi? İnsan sirkülasyonunun çok fazla olduğu yerlerde korunması gereken alanların muhakkak silahlı güvenliğe ihtiyaçları vardır. Her şartta bu önemlidir.

blank

Silahlı-Özel-Güvenlik-Sertifikası-Alma-Şartları-Nedir

Silahlı güvenlik sertifikası alma şartlarını hep birlikte gördük. Şimdi sıra geldi silahlı güvenlik sertifikasının nasıl alındığını öğrenmeye. Haydi gelin hep birlikte nasıl alındığını görelim.

Silahlı Güvenlik Sertifikası Nasıl Alınır?

Özel güvenlik iş sektörü son yıllarda fazlasıyla rağbet gören bir meslek haline geldiğini hepimiz bilmekteyiz. Şayet sizlerin de böyle bir düşüncesi varsa eğer, yani özel güvenlik olmak istiyorsanız öncelikle yukarıda belirlenen şartları taşımanız gerekmektedir. Bildiğiniz üzere özel güvenlik olabilmek için ilk yapmanız gereken silahlı veya silahsız olmak üzere özel güvenlik sertifikası almaktadır. Sertifikayı aldıktan sonra ise sizlere verilen o sertifikayı özel güvenlik kimlik kartına çevirmeniz gerekmektedir. Tabi bunlardan önce en baştan silahlı güvenlik sertifikası nasıl alınır adım adım gidelim.

 • Özel silahlı güvenlik sertifikası alabilmek için yaşamakta olduğumuz il veya ilçede bulunan, sertifika vermeye yetkili olan kurumlara başvuruda bulunup eğitim alınması gerekmektedir.
 • Akabinde her sene Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yapılan ÖGG sınavına katılıp, istenilen puanı alıp, başarılı olmanız gerekir.
 • Yapılan bu sınav her sene 6 kez yapılmaktadır.
 • Başarılılar gurubunda olabilmek için en az 60 puan almanız gerekmektedir.
 • Eğer ilk girdiğiniz sınavı kazanamadıysanız. Birbirini takip eden diğer 4 sınava, sınav harcı ödenerek katılabilirsiniz.
 • Bu sınavlarda kurum tarafından belirlenen başarı puanına ulaşmak şartı aranmaktadır. Başarı puanına ulaştığınızda diğer adımlara geçebilirsiniz.
 • Bir sonraki aşama alacağınız eğitimler olacak.
 • Silahlı temel eğitim süresi 120 saattir.
  • 15 gün temel dersler
  • 3 gün silah dersi
  • 2 gün teorik eğitim ve 1 gün poligonda
  • 25 mermi atış eğitimi olmak üzere toplam 18 iş günüdür.

Şartları karşıladınız. üstüne belirlenmiş olan bu eğitimleri de aldınız. Sınavda istenilen puana da sahipsiniz. İşte o zaman sertifikanızı alabilirsiniz. Peki sertifikayı nereden alacaksınız? İkametgâhınızın bulunduğu il veya ilçedeki Emniyet Müdürlüğü veya Özel Güvenlik Şube Müdürlüğüne gerekli olan belgelerle beraber müracaatta bulunmanız gerekmektedir. Yapmış olduğunuz müracaat sonrasında kurumlarda gerekli görülen işlemler yapılır. Sonrasında sizlerin vermiş olduğu iletişim adresleri üzerinden özel güvenlik kartınız valilik tarafıyla adresinize gönderilir. Sizlere gönderilen kazanmış olduğunuz kimlik kartınızın üzerinde

 • Adınız, soyadınız
 • Size ait son 6 ay içerisinde çektirmiş olduğunuz vesikalık fotoğrafınız
 • Ve silahlı
 • Resmi
 • Aşağıdaki resimde de görmüş olduğunuz üzere silahlı güvenlikçi olduğunuza dair bilgiler bulunmaktadır.

  blank

  Silahlı-Güvenlik-Sertifikası-Nasıl-Alınır

Tüm bunların yanında güvenlik sertifikasını aldığınız yer ise özel güvenlik eğitimi aldığınız kurumdur. Sizler için önemli olan diğer bir detay ise silahlı güvenlik sertifikası alan her kişi 5 senede bir defa toplam 60 saatten oluşan yenileme eğitimine katılarak yenileme sınavlarında başarılı olmaları gerekmektedir. Peki silahlı güvenlik sertifikası ne kadar süre içerisinde alınır? Şimdi bu sorunuza cevap verelim

Silahlı Güvenlik Sertifikası Ne Kadar Sürede Alınıyor? Kaç Günde Çıkar?

Silahlı güvenlik sertifikasının ne kadar süre içerisinde alabildiğinizin hesaplamasını yapmış olduğunuz başvuruya göre yapalım. İlk olarak şartları gördünüz uyum sağlıyorsunuz. Doktor raporunuzu da verdi. Eğitimleri ve sınavları da başarılı bir şekilde geçirdiniz. Her şey tam anlamıyla gerçekleşti. Sıra geldi sertifikanızı elinize ne zaman alabilirsiniz. Başvuru üzerinden hesapladığımız için,

 • Başvurunuzu yaptınız almanız gereken silahlı temel eğitimler 18 iş günü içerisinde verilmektedir.
 • Silahlı güvenlik sertifikanızı yenileme işlemleri 9 iş günü içerisinde verilmektedir.
 • Silahsızdan sertifikaya geçiş süresi ise 3 gün sürmektedir.

Belirtilen bu günler bir aksilik olmadığı taktirde verilmektedir. Eğer bir kaç gün uzamasına sebep olan bir durum varsa sizlere silahlı güvenlik için temel eğitim veren kursların yada eğitmenlerin durumlarına göre belirlenmektedir. Kurs verenler aslında ellerinden geldiği kadar çabuk vermeye çalışırlar. Sebebi ise yeni bir derslik daha açabilmek için zaman zarfını kısa tutmaktadırlar. Yani kısacası yukarıda belirlenmiş olan süreyi geçmemeye çalışırlar. Silahlı güvenlik sertifikasının kaç günde alındığını gördük arkadaşlar.

blank

Silahlı-Güvenlik-Sertifikası-Ne-Kadar-Sürede-Alınıyor-Kaç-Günde-Çıkar

Peki ya elinize silahlı güvenlik kimlik kartınızı kaç günde alırız sorusunun cevabı ise 5 iş günü içerisinde ulaşmaktadır. Kartınızı elinize aldınız ve işe başladınız şimdi en çok merak ettiğiniz silahlı güvenlik maaşlarınızın ne kadar olacağı. Öyle değil mi? Arkadaşlar haydi gelin, görelim bakalım ne kadar maaş alacaksınız.

Silahlı Güvenlik Maaşları Ne Kadar?

Evet arkadaşım geldik konunun en can alıcı noktasına. Bence yani öyle 🙂 Artık bir silahlı güvenliksiniz. Şimdiden hayırlı olsun diyelim. Alacağınız maaş miktarını merak ediyorsunuz değil mi? Sizleri çok fazla heyecanlandırmadan hemen cevap verelim. 2022 yılı içerisinde başvuruda bulunmuş olduğunuz kurumlara göre alacağınız maaş miktarında değişiklikler olabilmektedir. Bu değişiklik özel sektör ve kamuda çalışanlar içinde farklılık göstermektedir. Sizlere bunu tablo üzerinde daha detaylı göstermek istiyorum.

2022 YILI SİLAHLI GÜVENLİK MAAŞLARI
Görev Yerleri Alacakları Maaş Miktarları
Devlet Hastanesi Silahlı Güvenli 3.400.00 TL
Acıbadem Hastanesi Silahlı Güvenlik 3.700.00 TL
Amerikan Hastanesi Silahlı Güvenlik 3.700.00 TL
Hava Alanı Silahlı Güvenlik 3.200.00 TL
Banka Silahlı Güvenlik 3.500.00 TL
Kadrolu Silahlı Güvenlik 3.400.00.TL
Belediye Silahlı Güvenlik 3.550.00 TL
Kamu Kurumunda Silahlı Güvenlik 3.000.00 TL
AVM’ lerde Silahlı Güvenlik 2.900.00 TL ile 3.500.00 TL arası
Okul Silahlı Güvenlik 3.500.00 TL ile 4.000.00 TL arası
Özel Sektör Güvenlik 3.000.00  TL
Hava Alanı Devlet Kadrosunda Silahlı Güvenlik 4.000.00 TL

Tabloda da görmüş olduğunuz üzere en son güncellenen silahlı güvenlik maaş tutarları çalışılan kuruma göre farklılıklar göstermektedir. Kurumların yanı sırada kişilerin medeni halleri, çocuk sayısı gibi durumlarda aldıkları maaşları etkilemektedir.

blank

Silahlı-Güvenlik-Sertifikası-Fiyatları-Kaç-Para

Şu ayrıntıyı unutmamak gerekir. Silahlı güvenlik  görevi yapan kişiler ile özel güvenliklerle silahsız görev yapanlar bir olmamaktadır. 2022 yılında silahlı güvenlik maaşları ortalama olarak 2.825,90 TL ile 4.250.00 TL arasında değişim göstermektedir. Mesleğe yeni başlayan silahlı güvenlik görevlilerinin maaş hesaplamaları ise genelde asgari ücret üzerinden yapılmaktadır. İleriye doğru belirlenen zamlar ise belirli kriterler olmakla beraber ortalama tutarlardan zam tutarına göre hesaplanmaktadır.

LÜTFEN BİZİ DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 0 Ortalamamız: 0]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın