Zübeyde Hanım Caddesi, Numara: 14 Bozüyük/Bilecik
trende

Sanal Kart Nedir? Nasıl Kullanılır? 3 Adımda Nasıl Oluşturulur?

Bir ürün almaya karar verdik. Sorduk soruşturduk, araştırdık. Baktık gördük ki alacağımız ürün internette daha uygun. Üstelik taksitli, fakat kredi kartı ile alış veriş imkanı sağlıyorlar. İnternet üzerinden taksitli alışveriş yapmak istiyorsunuz ama kredi kartınız yok. Veya kart bilgilerim çalınacak içinde endişesi olmadan yine internet üzerinden güvenli olarak alış veriş yapmak mı istiyorsunuz. İşte tam bu noktada sanal kart inanın tam sizin göre olduğunu söyleyebilirim. Sanal kart teknolojisi hiç bir fiziki yapıya bürünmeyen 12 aya kadar taksitli alış veriş imkanı sağlamaktadır. Üstelik sadece güvenli bir şekilde alış veriş imkanı sağlamakla da kalmamaktadır. Beraberinde birde bol bol hediye puanlar da kazandırmaktadır. Yapmanız gereken sadece 3 adım atmak olacaktır. 3 adımda nasıl sanal kart oluşturulur? Sanal Kartın sağlamış olduğu bu harika 3 özelliğinden dolayı bunu sizlerle paylaşmak istiyorum. Fakat bundan önce sanal kart nedir? Bunu hepimizin net olarak anlayacağı bir şekilde açıklık getireli. Sonrasında ise sanal kart nasıl kullanılır? Bunu da örnek bir alış veriş işlemi üzerinden sizlere göstermek istiyorum.

Sanal Kart Nedir? Nasıl Kullanılır? 3 Adımda Nasıl Oluşturulur?

Sanal kart nedir? Nasıl kullanılır? 3 Adımda nasıl oluşturulur? En çok merak edilen bu 3 soruyu sizler için açık bir şekilde cevaplayacağım. Fakat diğer içeriklerde olduğu gibi sadece cevaplamakla da kalmayacağım tabi ki. Tün bu merak edilen sorulardan sonra yine sıkça konu ile ilişkili olan, sanal kart yıllık aidatı yani ücreti var mı? Kredi kartı olmadan sanal kart oluşturulur mu? Bu iki sorununda cevabını da içeriğimizde sizler için paylaşacağım. Önemli Bilgi: Tüm bankalar için her ne kadarda sanal kart oluşturma adımları aynı olsa da, bu işlemlerin örneklerini paylaşacağım. Hatta bir kaç farklı banka için yapacağım. İşlem yapacağım bankalar ise Ziraat bankası, Akbank,  Türkiye İş Bankası ve ENPARA olacaktır.

Neler Var?

Sanal Kredi Kartı Nedir? Ne İşe Yarar? Özellikleri Var mı?

Sanal kart veya kredi kartı ne demek? Ne işe yarar? Özellikleri var mı? Öncelikle bunu sizlere tüm özellikleri ile birlikte anlatmak istiyorum. Şimdi ilk olarak sanal kart nedir? Bunu yanıtlayalım. Sanal kart yani diğer bir adı kredi kartı olarak da bilinen kartlar hiç bir şekilde fiziki yapıya sahip olmayan banka alış veriş kartları olmaktadır. Elimize alacağımız bir cismi yok. Yani elle tutulmayan bu kredi kartlarının çıkarılış amacı ise genel olarak 2 şekilde olmaktadır. Bunun içeriğinde aynı zamanda özelliklerini de içinde barındırmaktadır. Bu 2 özellik ise şu şekildedir.

 1. İnternet üzerinden yapmak istediğiniz alışverişlerin en güvenilir şekilde sağlanabilir olması.
 2. Yine internet üzerinden taksitli olarak alış veriş yapabilme imkanı da sağlamaktadır.

Genel olarak yapısı gereği sanal kartların sizlere sağladığı avantajlar bu 2 şekilde olmaktadır. Bu 2 özelliğine ilave olarak birde banka sanal kartları yapılan alış verişlere taksit + hediye puan da kazandırma imkanı da sağlamaktadır. Aslında şöyle bir bakıldığında da sanal kartlar için şu şekilde bir tanımlamada yapmamız mümkündür.

Günümüzde kullanılan fiziki kredi kartların tüm özeliklerini taşıyan, fakat fiziki kartlara göre internet üzerinden yapmak istediğiniz alış verişleri daha güvenli bir şekilde gerçekleştiren banka kartları olmaktadır.

Evet arkadaşlar, sanal (kredi) kart ne demek olduğunu, ne işi yaradığını ve özellikleriyle birlikte sizler için açıklamak yaptık. Şimdi sıra geldi, bu sanal kartların nasıl çıkartılıp alındığına.

Sanal ( Kredi) Kart Nasıl Çıkartılıp Alınır?

Sanal (kredi) kart nasıl çıkartılıp, alınır? Hatta diğer bir soru ile sanal kart nasıl oluşturulur? Bunu sizlere şahsen kullanmış olduğum tam 4 banka üzerinden görselleri ile birlikte anlatmak istiyorum. Fakat bu anlatıma geçmeden önce ama sanal kart almak isteyenlerin çok önemli muhakkak bilmesi gereken bir kaç noktadan bahsedeceğim. Bunların en başında geleni, sadece müşterisi olduğunuz banka üzerinden sanal kart çıkartabilirsiniz. Kısaca TEB bankası müşterisi değilseniz eğer biraz sonra aşağıda sanal kart nasıl alınır da anlatacağım adımları atamazsınız. Yine tüm bunların beraberinde sanal kart çıkartmak isteyenlerin bilmesi gerekilen diğer önemli noktalar ise şu şekilde olmaktadır.

 1. Sanal kartın limit ve limit artışını kendiniz belirlemeniz mümkündür.
 2. Her bir bankaya göre sanal kart oluşturma sayıları değişiklik gösterebilmektedir. Çoğu banka bu sayıyı yıl için de en fazla 10 tane ile sınırlı tutmaktadır.
 3. Kendinize ait bir sanal kart oluşturdunuz .Bu oluşturduğunuz sanal kartı alışveriş yaptıktan hemen sonra anında iptal etmeniz mümkündür.
 4. Bazı banklar çıkartılan sanal kart için sabit bir numara vermektedir. Fakat kimi bankalar da her kullanım için sizlere farklı numara oluşturabilmektedir.
 5. Sanal kartı ister vadesiz mevduat hesabınıza bağlı olarak çıkarttırabilirsiniz. Veyahut ta isterseniz varsa eğer fiziki kredi kartı hesabınıza ilişkilendirilmiş olarak ta çıkarttırabilirsiniz.
 6. Bir çok banka için sanal kart başvurusu sadece ”İnternet Bankacılığı” üzerinden yapılabilmektedir.
 7. Şahsınıza ait oluşturmuş olduğunuz sanal kart ile sadece yurt içi değil, yurt dışı internet sitelerinden de kolayca alış veriş yapabileceğinizi unutmayın!

Toplamda 7 madde olmak üzere sanal kart için bilmeniz gerekilen en önemli hususlar bu şekilde olmaktadır. Bu önemli bilgileri sizlerle paylaştıktan sonra sıra geldi bu sanal karta nasıl sahip olunacağına.

Yukarıda sizlere bahsetmiş olduğum üzere bunu kendimin şahsen kullanmış olduğum ve aynı zamanda Türkiye’de en çok tercih edilen 4 banka üzerinden anlatmak istiyorum. Hayda o zaman sırasıyla başlayalım.

1- Ziraat Bankası Üzerinden Sanal Kart Nasıl Oluşturulur? Çıkarttırılır?

Sanal kart Ziraat Bankası üzerinden nasıl oluşturulur. Öncelikle bunun için Ziraat Bankası müşterisi olmanız gerekmektedir. Eğer ki siz hala Ziraat Bankası müşterisi değilseniz şubeye dahi gitmeden anında müşterisi olabilirsiniz. Tabi isterseniz. Nasıl mı? Banka Şubesine Hiç Gitmeden Vadesiz Hesap Açılır Mı? İnternetten Nasıl? bu bağlantıya tıklamanız halinde atmanız gereken tüm adımları sırasıyla bulabilirsiniz. Sonrasında ise Ziraat bankası sanal kart oluşturabilmek adına banka sizlere 2 ayrı seçenek sunmuş olacaktır. Fakat bu seçeneklerin her ikisi de internet bankacılığı üzerinden geçmektedir.  Bu durumda karar size kaldı. İster Ziraat mobil üzerinden isterseniz de Ziraat resmi internet sayfası üzerinden sanal kart oluşturma işlemi için adımları atmaya başlayabilirsiniz? Nasıl mı? Gelin şimdi hep birlikte görelim.

 1. Öncelikle Ziraat bankası mobil uygulamamıza giriş yapmamız gerekiyor. Sizin aktif olarak halen bir ziraat mobil uygulamanız yoksa eğer Ziraat Bankası Mobil İnternet Bankacılığı Açma (5 Dakika YETERLİ) olacaktır. Giriş işlemini tamamladıktan sonra aşağıdaki ”MENÜ” tuşunu basalım.

  blank

  Ziraat-Mobil-Menü

 2. Şimdi açılan ekran üzerinde bulunan ”KARTLARIM” sekmesine tıklayalım.

  blank

  Kartlarım-Sekmesi

 3. Sıra geldi ”SANAL KARTLARIM” seçeneğine dokunmaya.Sanal-Kartlarım

  blank

  Sanal-Kartlarım

 4. Şimdi bu aşamada banka sizlere 2 tane ayrı sanal kart oluşturma seçeneği sunmuş olacaktır. Bunlar;
  1. Sanal Banka Kartı
  2. Sanal Kredi Kartı olmaktadır. Burada tercih tamamen size kalmış. Hangisini oluşturmak istiyorsanız bu menü üzerinden onun seçimini yapmalısınız.

   blank

   Sanal-Banka-Kartlarım-Seçeneği

 5. Seçini yapmış olduğunuz sayfada bulunan ”SANAL BANKA KARTI EKLE” diyelim. Bu adımda kredi kartı seçenleri için ”SANAL KREDİ KARTI EKLE” çıkmış olacaktır.

  blank

  Sanal-Banka-Kartı-Ekle

 6. Burada tanımlamak istediğiniz banka kartınızı seçmeniz gerekecektir. Zaten aktif olarak bulunan bir tane banka kartınız varsa eğer tek seçenek karşınıza çıkmış olacaktır.

  blank

  Sanal-Kart-Tanımlama

 7. ”SANAL KART LİMİT BELİRLEME” ekranından kullanmak istediğiniz internet alış veriş miktarını belirlemeniz gerekecektir.

  blank

  Sanal-Kart-Limiti

 8. Yeni açılan pencereden ”LİMİT İADE ŞEKLİNİ” kendi arzumuza göre belirleyelim.

  blank

  Limit-İade-Şekli

 9. Son adım olarak yapmış olduğunuz Ziraat Bankası sanal kart ayarlarına ”ONAY” vermeniz gerekecektir.

  blank

  Onayla

Evet arkadaşlar atacağınız sadece bu 8 adım ile artık sizin de bir Ziraat bankası sanal kartınız oluşmuş olacaktır. Bu oluşturduğunuz sanal kartı nasıl kullanacağınızı ise içeriğin devamın da sizler için anlattım. Şimdi diğer banka hesapları bulunan arkadaşlarımız için mevduat hesapları bulunan bankalardan nasıl sanal kart oluşturabileceklerini anlatmaya devam edelim.

2- Akbank Sanal Kart Oluşturma (Numara Öğrenme) Açtırma Nasıl Olur?

Ticari ve bireysel müşterilerine Akbank sanal kart oluşturma imkanını sağlamaktadır. Güvenli bir şekilde internet üzerinden alış veriş yapmak isteyenler için sağladığı bu imkanı Akbank resmi internet sitesi ve Akbank Mobil uygulaması üzerinden 2 şekilde sağlamaktadır. Yine yukarıda da yer vermiş olduğumuz gibi diğer tüm bankalarda olduğu üzere Akbank sanal kart oluşturabilmeniz için Akbank müşterisi olmanız gerekmektedir. Sonrasında ise

 • Eğer ki banka müşterisi değilseniz. Şubeye dahi gitmeden Akbank Mobil Cep de tüm detayları paylaştım.

Ayrıca, yine aynı sayfada Akbank internet bankacılığı şifresini de nasıl oluşturabileceğinizi de anlattım. Bağlantıya tıklamanız halinde hepsine ulaşım sağlayabilirsiniz. Akbank müşterisi olduktan sonrada nasıl sanal kart oluşturabileceğinizi de yine aşağıda sizler için görselleri ile beraber paylaştım.

 1. İlk adım olarak tabi ki https://www.akbank.com/tr-tr/sayfalar/default.aspx adresine giriş yapmak olacaktır. Bu sayfa üzerinden müşteri tipimizi seçmemiz gerekecek. Yani ”BİREYSEL” veya ”KURUMSAL” olarak.

  blank

  Bireysel-Kurumsal

 2. Ardından ”Müşteri ve TC Kimlik Numaramızı” ve ”Akbank Şifremizi” girelim. ”GİRİŞ” diyelim.

  blank

  Müşteri-ve-TC-Kimlik-Numaramız-Akbank-Şifremiz

 3. Açılan sayfa üzerinde bulunan ”Kartlarım / Kart Başvuru” butonuna basalım.

  blank

  Kartlarım-Kart-Başvuruları

 4. Menünün içerisinde yer alan ”Sanal Kart” altındaki ”BAŞVUR” sekmesine tıklayalım.

  blank

  Başvur

 5. Bu adımda sanal kartın bağlanacağı kredi kartı hesabınızı seçmeniz gerekecektir.

  blank

  Kart-Seçimi

 6. Şimdi isteğe bağlı olarak sanal kart ayarlarını yeni açılan pencerede girelim.

  blank

  Limit-Opsiyon-Seçimi

 7. Son olarak ise gerekli olan ”ONAYI” verelim.

  blank

  Onayla

Tüm bu işlemleri verdiğim gibi adım adım yapmanız halinde Akbank sanal kartınızda çıkmış olacaktır.

Şimdi geldi sıra geldi son olarak vereceğimiz Türkiye İş Bankası üzerinden sanal kart oluşturma işlemine.

3- Türkiye İş Bankası Üzerinden Sanal Kart Nasıl Açılır?

Geçmişten geleceğe bilinen Türkiye İş Bankası da müşterilerine sanal kart açma imkanı sağlamaktadır. Açmak istediğiniz sanal karttı da ister mevcut olan fiziki kredi kartınız ile açın. Tercihen isterseniz de Türkiye İş Bankası vadesiz mevduat hesabınız üzerinden açmanıza imkan sağlamaktadır. Türkiye İş Bankası üzerinden sanal kart nasıl açılır? Bu sorunun cevabına gelecek olursak bir çok bankaya göre en hızlı oluşturma imkanını bizlere sağlamış olduğunu en başta sizleri bilgilendirmek isterim. Türkiye İş Bankası sanal kart oluşturmak için diğer tüm bankalarda aranan şart olduğu gibi sadece banka müşterisi olmanız yeterli olacaktır. Şayet sizde Türkiye İş Bankası müşterisi iseniz sanal kart oluşturma işlemlerinizi ister İŞCEP uygulaması üzerinden isterseniz de resmi internet sayfası aracılığı kolayca açabilirsiniz. Haydi o zaman gelin şimdi hep birlikte nasıl yapacağımızı görelim.

 1. Şimdi sizlerden https://www.isbank.com.tr/ bu bağlantı üzerinden vermiş olduğum adrese giriş yapmanızı isteyeceğim. (Türkiye İş Bankası mobil uygulaması olanlar uygulama üzerinden işlemlerini aynı şekilde giriş yaparak ilerleyebilirler.) Giriş yaptıktan sonra müşteri türünüze göre sol üst köşeden ”TİCARİ ŞUBE” veya ”BİREYSEL ŞUBE” seçeneğine tıklayalım.

  blank

  Ticari-Şube-Bireysel-Şube

 2. Bu adımda İnternet bankacılığı giriş için TC kimlik numaranız ve şifremizi ilgili alana girmemiz gerekecek.

  blank

  Müşteri-Numarası-Şifre

 3. Sıra geldi ”KARTLARIM/SANAL KART/BAŞVURU” sekmesine tıklamaya.

  blank

  Kartlarım-Sanal-Kart-Başvuru

 4. Bağlamak istediğiniz hesabı seçiniz ve ”DEVAM” tuşuna basarak ilerlemeye devam edelim.

  blank

  Sanal-Kart-Başvurusu

 5. Şimdi bağlı olduğunuz hesaba ”ONAY” vermeniz gerekecek.

  blank

  Onayla

 6. Türkiye İş Bankası sanal kartınız bu işlem sonrasında aşağıda görsel üzerinde sizin de görmüş olduğunuz gibi oluşmuş olacaktır. Tebrikler! Fakat ama bu aşamada son bir işlem daha yapılmanız gerektiğini söylemeliyim. O ise resimde de göstermiş olduğum gibi sanal kartınız için ”LİMİT BELİRLEME” işlemi olmaktadır. Bunun içinde ”LİMİT BELİRLE” sekmesine giriş yapalım.

  blank

  Limit-Belirle

 7. Limiti ve en önemlisi ne kadar süre sanal kartınızda belirlediğiniz limitin geçerli olacağınızı seçip, ”DEVAM” diyelim.

  blank

  Devam

 8. Belirlediğimiz limiti ve kartın geçerlilik süresini kontrol edip ”ONAYLA” diyelim.

  blank

  Sanal-Kart-Limit-Belirleme-Onayla

 9. Atacağınız bu son adım sonrasında artık Türkiye İş Bankası sanal kart oluşturma işlemimiz tamamlanmış oluyor. Hadi hayırlı olsun😊.

  blank

  Sanal-Kart-Limit-Belirleme

Evet arkadaşlar görmüş olduğunuz üzere Türkiye İş Bankası üzerinden sanal kart çıkartma işlemi de tıpkı TC Ziraat bankası ve AKBANK mantığı ile aynı şekilde ilerlemektedir. Şimdi sıra geldi sanal kart hakkında en çok merak edilen bir kaç soruyu sizler için cevaplamaya.

Sanal Kart Yıllık Kullanım Ücreti Aidatı Var Mı?

Günümüzde kredi kartı kullanmayanların bir çoğunun nedeni yıllık aidat ödemesinden kaynaklı olmaktadır. Bu sebepten dolayı da sanal kart çıkarttıranların veya oluşturmak isteyenlerin en çok merak ettiği soru yıllık kart ücretinin olup olmadığıdır. Bundan dolayı da Sanal Kart Nedir? Nasıl Kullanılır? 3 Adımda Nasıl Oluşturulur? sayfamızın içeriğinde sizlere bu ücretlerin olup olmadığından bahsetmek istiyorum. Evet değerli arkadaşlar, sevindirici bir haber vereyim. Sanal kart yıllık kullanım ücreti aidatı YOKTUR. Sadece tek ödemeniz gereken eğer ki ödüyorsanız mevcut kredi kartınızın senelik kullanım ücretini hiç bir ilave olmadan ödemek olur. Bunun içinde sizlere güzel bir haber vermek istiyorum şuana kadar ödemiş olduğunuz kredi kartı aidat ödemelerini geri alabileceğinizi biliyor muydunuz? Üstelik sadece 5 Dakikada Kredi Kartı Aidatını E-Devlet Üzerinden Geri Alma işlemini yapabilirsiniz. Nasıl mı? Tüm bilgiler bağlantımızın içeriğinde bulunmaktadır.

Kesinlikle hiç bir banka bunun haricinde sizlerden sanal kart yıllık aidat ödemesi almaz. Sanal kart yıllık (senelik) ücreti olup olmadığını cevapladık. Birde bunun yanı sıra en çok merak edilen ikinci bir soru ise bu kartların nasıl kullanılacağı olmaktadır. Haydi şimdi hep beraber bir de bu merak edilen sorumuzun cevabına bakalım.

Kredi Kartsız Sanal Kart Çıkarttırılır mı? Oluşturulur Mu?

Kredi kartsız  olarak sanal kart çıkarttırılır mı? Oluşturulur mu? Bunun cevabı da EVET arkadaşlar oluşturulur. Fakat kredi kartsız sanal kart oluşturabilmeniz için de aynı bankada mevduat hesabınız olması gerekir. Birde bunun yanı sıra banka kartınızın da bulunması gerekmektedir.

Tabi bu her banka için de geçerli olmamaktadır. Bazı bankalar bunu şart koşmamaktadır. Bu uygulamayı banka kartınızın yanı sıra var olan mevduat hesabınızla ilişkilendirme yaparak ta oluşturabilmektedir.

Sanal Kart Kullanımı Nasıl Olur?

Sanal kart nasıl kullanımı nasıl olur? Şöyle bir baktığımızda aslında bu sorunun cevabı çok basit arkadaşlar. Ben şimdi sanal kart nasıl kullanımı nasıl olur? sorusunun cevabına geçmeden önce önemli bir hatırlatma yapmak  istiyorum. Önemli olan bu hatırlatma ise sanal kartlarla kesinlikle real bir alış veriş yapamazsınız. Mesela bir örnek verecek olursak; Herhangi bir alış veriş mağazasına gittiğinizde oluşturmuş olduğunuz sanal kart numarasıyla ödeme yapmanız mümkün değildir. Nedeni ise var olması ve yapısı gereği sanal kartlar sadece internet sitesi alış verişlerinde geçerli olmaktadır. EE peki ya sanal kart kullanımı nasıl olur diye merak ediyorsanız sizlere şu şekilde bir açıklama yapabilirim.

 • İlk olarak internet üzerinden satın almak istediğiniz ürünü belirlemeniz gerekecektir. Ürüne karar verip belirledikten sonra ”SEPETE” ekle diyelim.

  blank

  Ürün-Belirle-Sepete-Ekle

 • Karar verip satın alacağımız siteye üye girişini yapmamız gerekecek. Sonra ki aşama kargo adres bilgilerini girmek olacak. En sonunda da ödeme kısmında kredi kartını seçip, oluşturduğumuz sanal kart bilgilerini girmemiz gerekecek.

  blank

  Banka-Kredi-Kartı

Sanal kart bilgilerinizi kart oluşturma esnasında anında hemen görebilirsiniz. Beraberinde birde internet bankacılığınıza giriş yaptıktan sonra KARTLARIM/SANAL KARTLARIM menüsünden sanal kart alış veriş bilgilerinize yine erişim sağlaya bilirsiniz. Sanal kart bilgilerine erişim yolu tüm bankalar için aynıdır arkadaşlar. Konu hakkında kafanıza takılan sorularınız varsa eğer muhakkak bizimle paylaşmanızı isterim.

LÜTFEN BİZİ DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 0 Ortalamamız: 0]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın