Zübeyde Hanım Caddesi, Numara: 14 Bozüyük/Bilecik
trende

Salma Tavukçuluk Nasıl Yapılır? Maliyeti ve Ne Kadar Kazandırır?

Salma tavukçuluk nasıl yapılır? konusuyla birlikte burada maliyeti ne kadar olduğunu farklı sayılarda besicilik yapacaklar için yer verdik. Hesaplamada tavukçuluk için kurulacak olan çiftliğin maliyeti göz önüne alınarak aylık olarak size kaç TL kazandıracağı da yer almaktadır.

Salma Tavukçuluk Nasıl Yapılır? Maliyeti ve Ne Kadar Kazandırır?

Böylece en az 50 tane gezen tavuk alarak aylık size ne kadar kazandır görebileceksiniz. İşi daha sonra profesyonel olarak en az 200 300 adetle yapmak isteyenlere hibe imkanlarından da neler olduğundan bahsettiğimi belirtmek isterim. Haydi şimdi gelelim 2023yılında Selma tavukçuluğunun karlı olup olmadığını hep birlikte görelim.

Neler Var?

Salma Tavukçuluk Karlı Mı? Mantıklı Mı?

blank

Salma-Tavukçuluk-Karlı mı?

Hem et hem de yumurtasından gelir etmek isteyenlerin tek adresi tavukçuluk sektörüdür. Yönetmelik kapsamında damızlık yada yumurtaya dayalı bir tavuk çiftliği için üretim hane kurup da şuna kadar ben zarar edeni hiç görmedim, duymadım. Tabi bu biraz da sizin elinde olan bir imkandır. İşletmenizi şayet doğru bir şekilde kurup, kurduktan sonrada doğru bir hedef politikası içeresinde işletir iseniz kesinlik ile tavukçuluk sektöründe para kazana bilirsiniz. Tabi tavukçuluk sektörüne günün şartlarına uygun olarak rakiplerinizden bir kaç adım daha önce başlamanız çok daha iyi alınmış bir karar olacaktır. Bu adım için ise bizim siz değerli girişimcilere tavsiyemiz kesinlik ile sektöre salma tavukçuluk olarak bilinen yöntem ile dahil olmanızdır. Böylece,

 1. Ürettiğiniz yumurtaları daha iyi fiyata pazarlama yapabilir siniz.
 2. Üretimi çok daha düşük maliyetlere getire bilirsiniz.
 3. Ürettiğiniz ürünler için geniş pazar imkanlarından istifade edebilmekte siniz.

Bu ve buna benzer bir çok nedenden ötürü kesinlik ile salma tavukçuluk karlı mı diyor sanız, evet.. normal besi üzerinde kurulan salma tavukçuluk çok daha karlı bir sektör.

Salma Tavukçuluk Ne Kadar Kazandırıyor?

Salma tavukçuluk normal bir tavukçuluğa göre çok daha fazla getirisinin olduğu kesindir. Hele bir de tavuk seçimi yaparken 1 günde iki tane en çok yumurta veren tavuk cinsleri içinden bu işe dahil olur iseniz kazancınız 2 katına çıkacaktır. Salma tavukçuluk ne kadar kazandırıyor sorusunun yanıtı aslında bakılır ise sizin riske alıp kuracağınız tavuk çiftliğine göre değişir. Yani 100 tavuk içinde yer alan bir salma tavuk çiftliği ile 1.000 tavuklu bir çiftliğin kazancı bir olmaz dimi? Ama şunu sizler de net olarak biliyorsunuz ki, marketlerde, bakkallar da bir çok alış veriş merkezinde gezen tavuk yumurtası nerede ise normal yumurtaya göre 2 kat daha pahalı. Az önce salma tavukçuluk karlı mı sorusuna vermiş olduğumuz yanıtta olduğu gibi üretim maliyetiniz de doğal olduğu için normal bir tavukçuluğa göre daha az olacaktır. Bu tabi sizin elinizde bulunan imkanlara da göre de değişmektedir. Ama yine de illa salma tavukçuluk ne kadar kazandırıyor aşağı yukarı bir hesaplama benden istiyor iseniz size şöyle bir matematiksel hesap ortaya çıkara bilirim.

blank

 • 18 Haftalıktan büyük lohman brown yarka senelik olarak en az 300 sayısına yakın yumurta vermektedir. Daha doğrusu verimliği %50 en az olmaktadır. Buda 2 günde bir yumurta garanti alırsınız anlamına gelmektedir. Biz verilere göre hareket eder ve en az verimlilik rakamını ele alırsak. 1000 kapasiteli bir tavuk çiftliğinden günde 500 adet yumurta alırız. Organik yumurtanın tanesi en az 70 kuruş en fazla ise 1 TL olarak satılmaktadır. Biz yine bunu en az olarak yani 70 kuruş olarak ele alırsak. 70 * 500 = 350 TL yapar. Aylık ise 350 * 30 = 10.500 TL yapmaktadır.

Tabi bu hesaplama işlemine giderleri katmadık. Sizler kendi maliyetinizi daha iyi bileceksiniz. Yem, elektrik, su ve çalışacak eleman sayısını bizler bilemeyiz. Ama, eleman hariç bir tavuk günde 100 gr yem yediğiniz var sayarsak 100 KG en az 150 TL olacaktır. 1000 tavuk günde 150 TL ortalamalı tem tüketecektir. Buda 30 * 150 =  4.500 TL olacaktır. Buna 1500 TL de veteriner, elektrik ve su gibi giderleri eklersek aylık 6.000 TL en fazla bir gideriniz olur.

 • 10.500 TL aylık gelir – 6.000 TL aylık en fazla gider = 4.500 TL size net bir gelir kalır.

Tabi gezen tavuk çiftliğiniz de 2.000 tavuk olursa bu gelir net aylık 9.000 TL ile 10.000 TL arasında olacaktır. Daha öncede belirttiğimiz gibi salma tavukçuluk kazanç planı biraz da sizin elinizde olmaktadır. Yemi maliyetini düşürüp daha organik bir şekilde geniş arazide tavukları salarsanız, yumurta satış pazarınızı daha üst seviyede bulursanız bu gelir %30 daha artacaktır.

Salma Tavukçuluk Maliyet Ne Kadar? 500 1000 Daha Fazla!

blank

Tamam bu işi ben yaparım diyorsanız işi kurmak için belli bir maliyeti gözden çıkarmanız gerekecek. Eminim bunun ile ilgili bir çok video sizlerde benim gibi izlediniz. Salma diğer adı ile gezen tavuk çiftliği kurma maliyetinde en büyük ana husus ”ARAZİ” olmaktadır. Şayet arazi sizin be içi bomboş bir topraktan ibaret ise biraz sonra sizler ile paylaşacağımız güncel fiyatlar da salma tavuk çiftliğinizi profesyonel ekiplerce kurum yaptıra bilirsiniz. Salma tavukçuluk iki şekilde tesis yapılır. Bunlardan biri çadır bir diğeri de çok daha uzun ömürlü prefabrike denilen sistemdir. Fiyatları her iki şekilde de aşağıdaki gibi göre bilirsiniz.

Prafabrike Sisteminde

 • 500 kapasiteye sahip anahtar teslim 12 metre boyunda 6 metre ene sahip içinde yemlik, suluk, aydınlatma ve havalandırma sistemi var olan bir tesisi içinde 500 yarka ile KDV dahil 47.000 TL satın alabilirsiniz.
 • 1000 adet içinde yarkası ile birlikte tam teşekkürlü bir tavuk çiftliğine 94.000 TL sahip olabilmekte siniz. (20 metre boy 7 metre en)
 • 2000 adetlik 35 metre boy 8 metre en bir gezen tavuk çiftliği için 187.000 lirayı gözden çıkarmanız gerebilir.
 • 3000 adet gezen tavuk çiftliği için toplam her şey dahil olmak üzere 284.000 TL size maliyet çıkar.
 • 5000 adetlik 58 metre boyunda 12 metre ene sahip bir salma tavuk çiftliği için 471.000 TL parayı gözden çıkarmanız gerekir.

Çadır Sistem

 • 500 Kapasiteli çadır tavuk çiftliği maliyeti size 21.500 TL olacaktır. İçinde 15 adet yemlik, 12 metre nipel otomatik suluk ve 1 adet 40 lık fan ile tavuklar dahildir.
 • 1000 adetlik çadır tavuk çiftliği maliyeti yaklaşık olarak 38.000 TL olacaktır.

Çadır sistemler de zemin ve iç aydınlatmalar alıcılara genelde ait olduğunu lütfen unutmayınız. Şayet sektöre banka kredisi ile girmeyi düşünüyorsanız 60 Ay Vadeli Ziraat Bankası Tavuk Çiftliği Kredisi tam size göre.! Ayrıca, hibe alarak çiftlik kuracaksanız da Hibe Almış Ahır Projeleri sayfamıza ziyaret etmenizi öneririm.

Salma Tavukçuluk Yapanların Yorumları

Salma tavukçuluk yapan o kadar çok kişinin yorumu dinledim ki. Nerede ise bütün yorumlar büyük şehirler den kaçmak ve yüksek gelir elde etmek isteyen girişimcilerden oluşmaktadır. Salma tavukçuluğa dahil olanların yorumlarında dikkatimi çeken bir diğer husus ise gerçekten sektöre girmeden önce ciddi araştırmalar yapmalarıdır. Sizlere tavsiyem, salma tavukçuluğa her ne kadar da sermayeniz iyi olsa da yumurtalarınızı pazarlama yapa bileceğiniz iyi bir yer bulmadan çok fazla sayıda yarka ile girmeyin. Ayrıca, tavuk çiftliğinin kurulacağı arazi mutlaka size ait olmasına önem verin. Kiralama ile herhangi bir yere geçici olarak kurma ile bu iş olmaz arkadaşlar. Sizlerin de salma tavukçuluk ile yorumlarınız var ise lütfen bizler ile buradan paylaşınız.

Tavuk Çiftliği Açmak İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

 • Başvuru için proje ve beyan formu
 • En az 500 tavuk için hazırlanan işletme projesi
 • İmza sirküleri
 • Çiftlik açacak kişinin kimlik fotokopisi
 • SGK kaydı
 • Tavukçuluk  yapılacak arazinin tapusu veya kira kontratı
 • Belediyeye ait işletme izin belgesi
 • Çevre ve şehircilik bakanlığından çevre izin belgesi
 • İşletme için ruhsat ücreti gereklidir. Bu destekten faydalanmak için hazırlamış olduğunuz proje ile Gıda tarım ve hayvancılıktan sorumlu müdürlüklere başvurmalısınız.

Ziraat Bankası Genç Çiftçi Kredisi (7 Yıl Vadeli Faiz Hesaplama) işlemlerini sizler için yaptığımızı özellik ile belirtmek isterim. Bence mutlaka bir göz atmalısınız. Yada, düşük miktarlar ile 500 başlık bir çiftlik kuracak iseniz de aşağıdaki bireysel krediyi değerlendirmenizi öneririm.

 • Yapı Kredi bankası ŞUBAT ayı için 12 vade için %3.04 oranında 24 ay vade olduğunda %2.99 36 ay vadeye  kadar ise aylık %2,84 faiz oranı uygulamaktadır. En düşük bir tavuk çiftliği kurmak için ihtiyacınız olacak olan 25.000 TL  36 ayda geri ödemesi ise aylık sabit olarak  1.215,86 TL olacaktır.

İnternet üzerinden doğrudan ön başvuru işleminizi https://bit.ly/2YyBIDn adresi üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

LÜTFEN BİZİ DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 1 Ortalamamız: 5]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın