Zübeyde Hanım Caddesi, Numara: 14 Bozüyük/Bilecik
trende

Romanlara Yönelik 6 Farklı Alanda Yardımlar Sosyal Projeler

Ülke genelinde çingene olarak da adlandırılan roman ırkında vatandaşlarımızın en az 5 milyon olduğu bilinmektedir. Sergilemiş olduğu danslarından ve eğlenceli yüzlerinden dolayı halkımız arasında çokta sevilen bu topluluk mensuplarına devletimizde sosyal yardım desteklerinde bulunarak romanlarımıza el uzatmaktadır. Bu kapsamda Türkiye Cumhuriyeti Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı 6 farklı alanlarda sosyal yardım ve hizmet paketini devreye almaya başlayacaktır. Devletimizin kucak açmış olduğu romanlarımıza 2022 yılında başlayıp 2030 senesine kadar devam edecek olan bu sosyal yardım ve hizmetler nelerdir? Merak edenler için ana başlıklar halinde şu şekilde sizlere sıralamasını yapabiliriz.

Romanlara Yönelik 6 Farklı Alanda Yardımlar Sosyal Projeler

Devletimiz tarafından roman vatandaşlarımıza tam 6 farklı alanda 2022 yılından 2030 yılına kadar devam edecek olan sosyal yardım ve hizmet verilecektir. Roman vatandaşlarımıza yönelik olarak düzenlenmiş olan bu projelerin ilk sırasında sosyal konut desteği gelmektedir. Daha sonrasında 1- Eğitimleri için destekler sağlanacaktır. 2- İş sahibi olabilmeleri adına iş bulma olanakları arttırılacaktır. 3- Sağlık yönünden bir çok yardımlar verilecektir. 4- Evi olamayan mağdur romanlarımız için barınma destekleri sağlanacaktır. 5- Sosyal hizmetlerden yararlanabileceklerdir. Yaşam kalitelerini yükseltmek amacıyla roman vatandaşlarımıza verilecek olan bu desteklerin tüm detaylarını sizler için aşağıda yer verdik. Konu hakkında gelişmeler oldukça içeriğimiz güncelleneceğini bilmenizi isterim. En son gelişmelerden haberdar olmak için de sitemizin bildirimlerini kabul etmeniz gerekmektedir.

Neler Var?

Devletten Roman Vatandaşlarımıza 6 Farklı Yardım Destek Sağlanacak

Bildiğiniz üzere devletimiz bir çok kitlede ver olan vatandaşlarımıza sosyal destekler sağlayarak kucak açmaktadır. Dul kadınlarımıza, okula giden öğrencilerimize, engellilere yetimlere, mültecilere, kronik hastalığı olan hastalarımıza ve bunlar gibi daha bir çok kitleler için yardım ve desteklerde bulunmaktadır. Günümüzde bunun örneklerini de etrafımızda görmekteyiz. 2022 yılı itibari ile yaşam zorluğu çeken, topluma adapte olunması amacıyla sağlanan bu sosyal yardım ve hizmetlerinden Roman vatandaşlarımıza da yaralanabileceklerdir. Genel olarak toplumumuzda Çingene olarak bilinen, Roman kökenli vatandaşlarımıza devlet tarafından verilecek olan şuan planlaması yapılan destek miktarı ise tam 6 alandan oluşturulmuştur. Şimdi gelin hep birlikte bu alanları görelim.

 1. Konut edinme desteği
 2. Çocuklarımıza eğitim desteği
 3. İşsiz olan roman vatandaşlarımıza iş olanakları
 4. Kronik haslığı olan hastalarımıza sağlık desteği
 5. Barınma desteği
 6. Sosyal hizmetler desteği

2022 yılı itibari ile toplamda 6 farklı sosyal yardım Roman kökenli vatandaşlarımıza verilerek, 2030 yılına kadar tamamlanması bekleniyor.

1 Eylül 2022 tarihinde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Sayın Zehra Zümrüt SELÇUK hanım efendi tarafından duyurulan bu projelerin gerek röportajda gerek sosyal medya ile paylaşılan gelişmeleri ise şu şekilde olmaktadır.

Devletten Roman Vatandaşlarımıza Konut Desteği Verilecek!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı sayın Zehra Zümrüt SELÇUK hanım efendi 1 Eylül 2022 tarihinde Roman vatandaşlarımızı yakından ilgilendirecek bir çok müjdeli haberi medya ile paylaşarak muttu etti. Ülkemizde 5 milyonda fazla Roman vatandaşı bulunduğundan dolayı projeler oluşturuldu. Çingene yani Roman vatandaşlarımızı yakından ilgilendiren bu sosyal yardımların en başında geleni ise en önemli olan konut desteği bulunmaktadır. Bakanlık tarafından sosyal medya ile paylaşılan bilgilere göre yeni sosyal konut projesinin şimdilik gelişmeleri ise şu şekilde olmaktadır.

 1. Türkiye genelinde Çingene yani Roman vatandaşlarının yoğun olduğu bölgeler öncelikle belirlenecektir.
 2. Sonrasında ise oturulmayacak yada kentsel dönüşüme uygun konutlar belirlenecektir.
 3. yapılan tüm bu araştırmalar sonrasında ise belirlenen maliklerin yerine ”Müstakil Konut Projeleri” hayata geçirileceğinin bilgisi verilmiştir.

Devlet tarafından Roman vatandaşlarımıza sağlanacak olan konut projesi için Sosyal Dayanışma Merkezi devreye ayrı bir şekilde alınacaktır. Böylece SODAM sayesinde Roman vatandaşlarımız bu desteğe çok daha rahat erişim sağlamış olacaklardır.

Planlanan projede Roman vatandaşlarımız için sağlanacak olan konut desteğinin detayları şimdilik bu kadar arkadaşlar. Şimdi sıra geldi diğer sağlanacak olan sosyal desteklemelerin neler olduğunu açıklamaya.

Eğitim Alanında Roman Vatandaşlara Destekler Sağlanacak

Sayın Zehra Zümrüt SELÇUK Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı tarafından yapılan açıklamaya göre Roman uyruklu vatandaşlara sağlanacak diğer önemli destek ise eğitim alanında olduğunu söylemiştir. Roman mahallelerinde eğitim alanı içerisinde verilecek olan desteklemeler ile birlikte ”GENÇ OFİSLER” de kurulacağını duyurdu. Gençlere yönelik olarak kurulacak olan ofislerin amacını öğrenecek olursak; Roman gençlerin boş zamanlarında kaliteli vakit geçirmeleri ve kendilerine özgü hobi edinmeleri için olacaktır. Eğitim alanındaki desteklemelerde ise Roman uyruklu vatandaşlara atılacak olan adımlar şu şekilde olmaktadır.

 1. Okul öncesi verilen eğitimlerin erişimi kolaylaşması adına fiziksel imkanlar sağlanacaktır.
 2. Çocuklarımız ve gençlerimiz için yetiştirme ve destekleme kursları açılacaktır.
 3. Eğitim görmüş oldukları okullarda varsa eğer eksikler okullarda yapılacak olan fiziki iyileştirmeler sağlanacaktır.
 4. Genç ve çocuklarımız için spor aktiviteleri ve sanatsal alanda faaliyetler düzenlenecektir.
 5. İlave olarak eğitim yönünde bir çok faaliyetler olacaktır.

Eğitim alanından Roman vatandaşlarımıza sağlanacak olan desteklerin başında bunlar gelmektedir. Tabi ilerleyen zamanlarda farklı konularda değişiklik olursa eğer bunu sizlerle paylaşacağız.

Eğitim alanını da gördüğümüze göre sıra geldi şimdi Roman vatandaşlara sağlanacak olan iş imkanlarına.

Roman Vatandaşlara Yönelik İş İstihdamı Arttırılacak

Roman vatandaşların iş bulması Sosyal hizmet kapsamında daha kolay hale getirileceğini bilmenizi isterim. Bunun için ise (İŞKUR) yani Türkiye İş Bulma Kurumu çalışmalarını ayrıca arttıracaktır. İşi olmayan, işsiz yada iş bulamayan Roman vatandaşların daha kolay iş bulması için İŞKUR mahalle bazlı çalışmalara düzenleyecektir. Bu sayede de Roman vatandaşların sıklıkla ikametgah etmiş olduğu mevkilerde kurum, işsiz gençlerimizin iş bulması için çalışmalar sağlayacaktır. Tabi İŞKUR sadece işsiz Roman gençlerimizin iş bulması için mahalle bazlı ofisler kurmakla kalmayacak. Aynı zamanda bunların yanında birde Roman gençlere mesleki eğitimler düzenlemiş olacaktır.

Böylece Roman gençlerimiz hem meslek sahibi olmuş olacaklar, hem de mesleki eğitim alırken günlük olarak harçlık namında para kazanmış olacaklardır. Roman vatandaşlarımıza yönelik iş istihdamını da açıkladığımıza göre son olarak özel kültür sanat etkinliklerine de bir açıklık getirmeye ne dersiniz.

Romanlara Özel Kültür Sanat Gezi Etkinliklere Düzenlenecek

Roman vatandaşlarımıza sosyal destek kapsamında özel kültür, sanat ve gezi alında destekler verilecektir. Nasıl mı? Roman çocuklarımız ve gençlerimizin milli bilinçle yetişmesi ve yetiştirilmesi amacı ile öncelikli olarak Çanakkale Savaşları, Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığa düzenli olarak ziyaretler düzenlenecektir. Bu etkinliğin yanı sıra birde romanların yoğun olduğu yerlere Kamyon Tiyatro ile temsilci verilerek kültür ve sanat etkinliğine katılımları sağlanacaktır. Yine Romanların yoğun olduğu bölgelere gezici olarak kütüphaneler kurulacaktır. Son olarak ise Roman Ezgileri temalı düzenli konserler düzenlenecektir. Devletimizin yapmış olduğu bu son destek ile bu son etkinliğiyle sizlerin ne kadar eğlenceye düşkün olduğunu da böylece bizlerde bir kez daha görmüş olduk.

2022 yılında Romanlara yönelik olarak planlanan tüm bu sosyal yardım projeleri ve verilecek olan hizmetler yıl sonuna kadar başlaması planlanmaktadır. Çingene yani Roman vatandaşlarımıza sağlanacak olan tüm bu destekler hakkında gelişmelerden anında haberdar olmak için sitemizi takip etmeniz yeterli olacaktır. Sizler için yeni gelişmeler oldukça bu içerik güncellenmiş olacaktır. Bu sayede sizlere anında bildirim gönderilmiş olunacaktır. Lütfen takip edin!

Konumuzun sonuna gelmişken önemli bir bilgi daha vermek istiyorum. Türkiye Cumhuriyeti Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yardım duyurularından haberdar olmak için sizlere vereceğim https://www.aile.gov.tr/duyurular bu bağlantıyı takip ederseniz haberlere ulaşım sağlayabilirsiniz.

LÜTFEN BİZİ DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 0 Ortalamamız: 0]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın