Zübeyde Hanım Caddesi, Numara: 14 Bozüyük/Bilecik
trende

PTT Sosyal Yardım Parasını Bankadan Nasıl Çekilir? (e-Devlet)

İhtiyaç sahibi olan kişilere çok fazla sayıda yardım ödemeleri TC Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilmektedir. Verilen yardımların en önde geleni ise Türkiye Aile Desteği Programı, SED, Engelli Evde Bakım Maşı ve ŞEY gelmektedir. Çoğunlukla ihtiyaç sahiplerine sağlanan bu devlet yardım ödemeleri için de kanal da Ziraat Bankası ila PTT olarak bilinmektedir. Yapılan bu yardım ödeneklerinde özellikle de  PTT aracılığı ile çekecek olan ihtiyaç sahipleri ise adına yatan yardım parasını çekmekte ciddi derecede sıkıntılar ile karşılaşmaktadır. Bundan dolayı da haliyle tarafımıza sürekli şikayetler gelmektedir. İşte tamda bu sebepten ötürü PTT hesaplarınıza yapılan tüm sosyal yardım ödemelerini kullanmakta olduğunuz bankaya IBAN numaranıza transfer edebileceksiniz. Sürekli sıkıntılar ile karşı karşıya gelmemeniz için bu işlemi nasıl gerçekleştirebileceğinizden bahsetmek istiyorum.

PTT Sosyal Yardım Parasını Bankadan Nasıl Çekilir? (e-Devlet)

Her ay almakta olduğunuz PTT hesaplarınıza yatan sosyal yardım ödemelerini istediğiniz banka IBAN hesabınıza aktarabileceksiniz. Bunun için de sadece ihtiyacınız olacak tek şey e-Devlet şifreniz olacaktır. Şayet e-Devlet şifreniz yoksa da bunu yine değerli zamanınızdan harcamadan, PTT kuyruklarına takılmadan nasıl alacağınızı da sizlere farklı bir içeriğimde anlattım. Hatta bu içerikte e-Devlet şifresi almak için bırakın kuyruk beklemeyi, 5 TL varan işlem ücretini dahi vermiş olmayacaksınız. Size vermiş olduğum bu ip uçlarının devamı yazımızın içeriğinde bulabilirsiniz.

Neler Var?

Sosyal Yardım Ödeneğini Nereden Nasıl Alabilirim?

Muhtaç ailelere TC Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından çok fazla denecek kadar maddi yardımlar sağlanmaktadır. Sağlanmış olan bu yardım ödeneklerinin bazıları direk nakit olarak verilmektedir. Diğer yardımlar yani  elektrik, doğalgaz gibi adınıza yüklenen bakiyeler kapsamında her ay ödemeniz gereken faturalardan otomatik olarak düşülmektedir. Adınıza gelen fatura ödemelerinizden düşecek olan yardım ödenekleri için mecburen PTT den ödeme yapmanız gerekmektedir. Ne yazık ki bunun için şu anda yapacak bir şey yok.

 • SED Yardımı hakkında bilgi almak isteyenler vermiş olduğumuz bağlantıyı muhakkak ziyaret etsinler.

Fakat Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından maddi olarak nakit yapılan sosyal yardım paraları için PTT kuyruklarını çekmek zorunda değilsiniz. Neden mi? Sizlere bunun için devletimiz tarafından harika bir imkan sağlanmıştır. Sağlanmış olan bu imkan ise adınıza yatan sosyal yardım paranızı e-Devlet aracılığı ile herhangi istediğiniz bir bankada IBAN hesabınızın bulunduğu hesaba ücretsiz olarak aktarıp sonrasında rahatlıkla kolayca çekebilirsiniz. Ayrıca bu yöntem sayesinde Sosyal Yardım Parasını nereden nasıl alabilirim? diye merak edenler için de harika bir çözüm yolu olmaktadır. e-Devlet üzerinden adınıza yatan Sosyal Yardım Paranızı istediğiniz bir bankaya nasıl aktarabileceğinizi de bilmeyenler için yardımda bulunacağım. Üstelik resimler ve videoyla birlikte. Tek yapmanız gereken alt başlığımızı okumaya devam etmek olacaktır.

Sosyal Yardım Parasını Banka Hesabına Aktarmanın En Kolay Yolu e-Devlet Üzerinden Geçer

TC Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından PTT de adınıza yapılan yardım ödemelerini istediğiniz bankaya kolayca aktarabileceğinizi söylemiştim. Adınıza yatan sosyal yardım paralarını istediğiniz bankaya aktara bilmeniz için de sadece 3 şeye ihtiyacınız olacaktır. Bunlar neler derseniz.

 1. Birincisi aktarım yapacağınız bankada bir mevduat hesabınız olması gerekir.
 2. İkincisi bu hesaba ait olan IBAN numaranız.
 3. Son olarak üçüncüsü ise sosyal yardım paranızın aktarım işlemini gerçekleştirebilmeniz için de sadece e-Devlet şifrenizin olması gerekmektedir. Fakat benim e- devlet şifrem yok diyorsanız. Bunun içinde sizlere yardım edeceğim. PTT Gitmeden İnternet’ten Bedava İlk Defa e-Devlet Şifresi Nasıl Alınır? da yazımızın devamında anlatacağım Sosyal Yardım Parasını istediğiniz bankaya transfer edebilmeniz için ihtiyacınız olan e-Devlet şifresinin nasıl ücretsiz alabileceğinize yer verdim.

Şahsınıza yatan sosyal yardım paranızı kullanmakta olduğunuz banka hesabına aktarabilmeniz için sadece bu 3 şeye ihtiyacınız vardır. Ben bu 3 şeye sahibim diyorsanız, bunu gerçekleştirebilmek için de aşağıda vermiş olduğum adımları sırası ile yapmanız yeterli gelecektir. Haydi o zaman şimdi başlayalım.

 1. İlk atacağınız adım öncelikle https://www.turkiye.gov.tr/ptt-ptt-uzerinden-yapilan-kurum-odemeleri-sorgulama adresine giriş yapma olacaktır. (Önemli Bilgi: PTT’ye sosyal yardım param yattı mı? Nereden öğrenebilirim diyenler için duyuru! Bağlantısını bırakmış olduğum bu adres üzerinden PTT’ye yatan sosyal yardım paralarınızı da anında görebilirsiniz.) Bağlantıya tıklamanız halinde açılan ekranın sağ üst tarafında bulunan ”HESABIMA AKTAR” sekmesine giriş yapalım.

  blank

  Hesabıma-Aktar

 2. Açılan ekranda IBAN numarasına aktarılmasını istediğiniz destek ödemesini seçmeniz gerekecek. Seçimi yaptıktan sonra ‘‘DEVAM ET” butonuna basalım.

  blank

  Devam-Et

 3. Şimdi bu adımda ”BAŞKA BİR BANKA HESABINA AKTAR” seçimi tıklayarak devam edelim. Hemen ardından hangi bankaya aktarılmasını istiyorsanız eğer o bankaya ait olan ”IBAN” numaranızı girelim.

  blank

  Başka-Bir-Banka-Hesabına-Aktar

 4. Burada yapmanız gereken ”BU SAYFADA BİLGİLERİ GÖRÜNTÜLEN AKTARIM İŞLEMLERİNİ ONAYLIYORUM” kutucuğunu işaretlemek olacak.

  blank

  BU-SAYFADA-BİLGİLERİ-GÖRÜNTÜLEN-AKTARIM-İŞLEMLERİNİ-ONAYLIYORUM

 5. Sizi tebrik ediyorum. Aşağıdaki resimde bulunan uyarıyı gördüyseniz eğer artık PTT hesabınıza yatan ödemeleriniz, girmiş olduğunuz IBAN numarasına aktarılmış olacaktır.

  blank

  Tebrikler

Vermiş olduğum bu adımları sırası ile atmanız halinde artık PTT hesabınıza yatan sosyal yardım ödemeleriniz girmiş olduğunuz banka IBAN numarasına yatmış olacaktır. Bu konu hakkında sizlere bir kaç bilgilendirmede yapmak istiyorum.

 1. Ancak Sosyal Yardım Ödemesi PTT hesabınıza aktarıldıktan sonra bu işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.
 2. Şayet PTT ödemesi bankamatik hesabınıza düşmüş ise bu işlemi yaparsanız bile bir sonraki ay için kayıt yapmış olduğunuz banka IBAN numaranıza  paranız yatmış olacaktır.

TC Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından adınıza yatan yardım paraları farklı banka aracılığı ile nasıl çekilir? Sizlere bunu adım adım resimli olarak anlattım. Haydi gelin şimdi bir de videolu olarak bu işlemin nasıl yapılacağını hep birlikte görmeye ne dersiniz?😊

LÜTFEN BİZİ DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 0 Ortalamamız: 0]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın