Zübeyde Hanım Caddesi, Numara: 14 Bozüyük/Bilecik
trende

PTT Hastaneler TCDD Kamu Personeli İşçi Alımı İlanları! (Başvuru Sayfası)

PTT, Devlet hastaneleri yada TCDD (Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir Yolları) gibi kamu işçi alım ilanlarını nerden takip edebilirim? Yayınlanan sürekli (kadrolu yani daimi) iş ilanlarına nasıl başvuru yapabilirim? Bu soruların cevaplarını yerel belediyeler dahil olmak üzere sizlere burada açıklık getirdik. Kamu işçi alımları ilanları böylelikle takip edebileceksiniz. 5 gün içinde başvuru yapılması gerekilen tüm Devlet dairelerine ait işlere anında müracaatlarınızı gerçekleştirebileceksiniz.

PTT Hastaneler TCDD Kamu Personeli İşçi Alımı İlanları! (Başvuru Sayfası)

Postane, hastaneler yada TCDD veya tüm yerel belediyeler sürekli personel alımlarını İŞKUR üzerinden yapmaktadır. Çalışan alımlarını yapmadan öncede alınacak vasıflı yada vasıfsız işçi ilanlarını yine İŞKUR aracılığı ile yayımlamaktadır. KPSS’siz olarak alınacak olan işçi alımları için ise sadece başvuru yapmanız için size 5 gün süre tanılamaktadır. Bu nedenle, kamu çalışanı olmak istiyorsanız lütfen sitemizdeki yönlendirmeleri dikkatlice okuyarak gerekli adımları atınız.

Neler Var?

2022 Kamu İşçi Alımı Var Mı? Personel Alımlarını Nereden Takip Edebilirim?

2022 yılında kadrolu olacak şekilde kamuya işçi alımları var mı? Personel alımlarını nerden ve nasıl takip edebilirim. Merak etmiş olduğunuz bu 2 sorunuzun cevabını sizlere hastaneler, TCDD, PTT ve hatta yerel belediyeler dahi personel olarak çalışmak isteyen vatandaşlarımız için gerekli olan tüm bilgileri ele aldık. Başvuru yapabilmeniz için ilk adımı İŞKUR üzerinden atacağınızı bilmenizi isterim. Dolayısıyla da yerel belediyelerde dahil olmak üzere tüm kamu kadrolu, daimi veya geçici olarak personel alımlarını sürekli olarak takip etmenin en doğru adresi İŞKUR olmaktadır. Kamu işçi alımı duyurularını İŞKUR üzerinden yapabileceğiniz ilgili adresleri sizler için aşağıya bırakıyorum.

 1. Belediyeler için personel alımları => https://www.iskur.gov.tr/baglantilar/kurum-disi-kamu-isci-alimi-ilani/ olmaktadır.
 2. Hastaneler için personel alımları => https://esube.iskur.gov.tr/SaglikBakanligi.html bu adreste bulunmaktadır.
 3. Açık olan diğer tüm personel alımları ise => https://esube.iskur.gov.tr/Istihdam/AcikIsIlanAra.aspx adresinden takip edebilirsiniz.

Belediyeler dahil olmak üzere İŞKUR aracılığı ile tüm kamu ve diğer iş ilanlarını yukarıda vermiş olduğumuz adresler üzerinden takip edebilirsiniz. Bunların haricinde kamu personel alımlarını ilgili kuruma ait olan

 • İnternet sayfasından
 • Gazetelerden
 • Televizyon

sayesinde de personel alım haberlerini vermiş olduğumuz iletişim adresleri üzerinden de takip edebilirsiniz. Fakat şöyle bir durum var ki bunların hiç birinden kamu işçi alımı yapıldığının bildirimini almanız mümkün değildir. Bu konuda sizlere önemli bir bilgi vermem gerekir ise kamu işçi alımı olduğu zaman bildirim almanız şahsen bana kalırsa çok önemli bir unsur olmaktadır. Neden diye soracak olursanız. Kamu işçi alım başvurusunda bulunmak için çoğunlukla 5 iş günü süreniz bulunmaktadır. Bu sebepten dolayı da sizlere tavsiyem kamu iş alımlarından anında bildirim almak için bu sitemize ve https://www.youtube.com/kredim sayfamıza abone olup bildirimleri açmanız gerekecektir. Bu sayede en kısa süre içerisin de tüm kamu personel alımlarından bildirim alarak haberdar olmanız mümkündür.

Diyelim ki İŞKUR aracılığı yada bizim kendi internet sayfamız üzerimizden kamu personel işçi alımı başvuru ilanları yayımlandı. Sizler bu bildirimlerden anında haberdar oldunuz. Peki ya sonraki adımı nasıl atacaksınız. Yayımlanan kamu personeli iş ilanlarına nasıl başvuru da bulunabileceksiniz. Haydi gelin şimdi bu sorumuza cevap bulabilmek için hep birlikte ilerlemeye devam edelim.

Hastaneler, PTT, Demiryolu Sürekli İşçi Alımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

PTT, hastaneler, demiryolu, sürekli işçi alım başvuruları nasıl yapılmaktadır. Bu aşamada İŞKUR sizlere 3 farklı seçenek sunmaktadır. İlk birincisi bulunmuş olduğunuz il veya ilçedeki kendiniz bizzat İŞKUR binasına giderek müracaatta bulunmanızdır. İkincisini görecek olursak, iletişim yolu ile ALO 170 hattı üzerinden başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Fakat şunu söylemeliyim ki bu 2 yolda sizler için epey bir zaman kaybı demektir. Neden mi ALO 170 aradığımızda saatlerce müşteri temsilcilerine bağlanmak için beklemek zorunda kalabiliyoruz. Sizlere bunun örneğini de bizzat kendim yapmış olduğum görüşmede kanıtlayabilirim. Evet görüşme sadece 3 dk sürdü ama görüşmek için beklemem kaç saatimi aldı aşağıdaki görselde de sizlerle bunu paylaştım.

blank

Alo-170

Görmüş olduğunuz üzere bence sizler hiç bu sıkıntıya girmeyin. Direk 3 yöntem ile devam edin derim. Diğer bu yöntem ise kamu personeli başvuru için bu adres üzerinden https://esube.iskur.gov.tr/ yolunuza devam edebilirsiniz. Kadrolu daimi veya geçici olarak İŞKUR kamu personeli başvuru için bu 3 seçenekten çoğunda ise kurum internet üzerinden yapılan başvuruları kabul etmektedir. İnternet üzerinden bu başvurular nasıl yapılır diye merak eden arkadaşlarımız için bunu sizlere adım adım hem resimler ile hem de videolu olarak aşağıda paylaştım.

Önemli Bilgi: Bilmeniz gereken önemli bilgi İŞKUR üzerinden süreli olarak kamu personeli başvurusu yapacak olan arkadaşlarımızın İŞKUR kaydı, yoksa eğer e-devlet üzerinden kolaylıkla bu kaydı gerçekleştirebilirler. Bunun için şifreye ihtiyacınız olacak. Biliyorsunuz ki önceden PTT ye gidip belli bir ücret karşılığında e-devlet şifresi alıyorduk. Fakat şimdi bedavaya e-devlet şifremizi kolaylıkla alabiliyoruz. Nasıl mı? PTT Gitmeden İnternetten Bedava İlk Defa e-Devlet Şifresi Nasıl Alınır? bu adres üzerinden tüm detayları ele aldık. Linke tıklayıp anında e-devlet şifresi sahibi olabilirsiniz. Şimdi gelelim benim İŞKUR yada e-devlet şifreniz var. Kamu işçi başvurularını nereden ve nasıl yapacağım diyorsanız. Aşağıdaki yolu izlemeniz yeterli olacaktır.

 1. İlk adım olarak https://esube.iskur.gov.tr/ adresine giriş yapalım.
 2. Sonrasında bu aşamada görselde de göstermiş olduğum gibi İŞ ARAYAN bölümünden GİRİŞ diyelim.

  blank

  İş-Arayan

 3. Açılan sayfa üzerinde eğer ”İş Arayan Giriş’‘ penceresine var ise İŞKUR şifreniz ile yoksa da e-devlet şifremizi kullanarak giriş yapalım.

  blank

  İş-arayan-giriş

 4. Giriş yaptıktan sonra menü açılacak. Burada bulunan bireysel kullanıcı bölümünden ”ÖZ GEÇMİŞ” sekmesine basalım.

  blank

  özgeçmiş-sekmesi

 5. Burada Kişisel Bilgiler sayfamızın altında ”İŞ ARAMA STATÜSÜ” yer alacak. Bunu PASİF ise ”AKTİF”  hale getirerek ”KAYDET” diyelim

  blank

  İŞ-arama-statüsü

 6. İlerlemeye devam edelim. Sol menüde yer alan ‘‘MESLEK BİLGİLERİ” bölümünden başvuru yapacağınız bölüme kendi meslek bilgilerinizi girelim. Buna örnek olarak;
  • Öğrenim durumunuz
  • İletişim gibi
  • Diğer kişisel durum bilgilerimizi de sırası ile bizlerden istediklerini girelim.

   blank

   Kişisel-Bilgiler

 7. Açılan menüde ”İŞKUR” logosunu tıklayarak ”İŞ İLANLARI” butonuna giriş yapalım.

  blank

  İşkur-iş-ilanları

 8. Açılan bu sayfada iş başvurusunda bulunacağınız
  • İl veya İlçeyi
  • Meslek bilgilerinizi
  • İşletme türünü seçelim. Sağlık Bakanlığı, TCDD gibi kurumlar için kamu seçilmesi gereklidir. Sonrasında ”ARA” diyerek devam edelim. Eğer sayfada gözüktüğü gibi özel olarak belli bir kamu için iş ilanları için tıklayın.. görürseniz direk tıklayabilirsiniz

   blank

   kamu-için-iş-ilanları

 9. Burada açılan ekranda karşınıza işçi alınacak tüm meslek türleri çıkmış olacaktır. Size ve mesleğimize uygun olan işin seçimini yapmak için ilgili iş kolunun üzerine tıklamalısınız. Tabi ilan numarası aktif ise o da olabilmektedir.

  blank

  işçi-alınacak-tüm-meslek-türleri

 10. Eğer sizlerden istenilen başvuru şartlarını sağlıyorsanız, görseldeki gibi birinci kutucuğu tıklamalısınız. İşe ait tüm şartlar dahil olmak üzere öğrenim, son başvuru tarihleri bu sayfa üzerinde gözükmektedir. Sonra yine varsa eğer işinize ait öz geçmişinizi ilgili alana yazalım ve son olarak ”BAŞVUR” diyelim.

  blank

  başvurunu-şartlarını-oku-doldur-ve-başvur

Yapacağınız işlemler sadece bu kadar olmaktadır. Yapmış olduğunuz başvurunuz bu şekilde alınmış olacaktır. Ama buradaki başvuru işlemleri sistemdeki yoğunluktan dolayı biraz ilerleyebilir. Böyle bir durum ile karşılaşmamanız adına kamu/belediye yada özel sektör iş başvurularınızı müsaittik durumunuza göre mümkünse eğer akşam 22:00’den sonra gerçekleştirmenizi öneririm.

Hastaneler, belediyeler, TCDD kamu ve özel sektör iş başvuruları İŞKUR üzerinden nasıl yapıldığını sizler için detayları ile birlikte görsellerle beraber ile aldık. Şimdi sıra geldi bu kurumlara başvuru yapacak olan kişilerden ne gibi şartlar talep etmektedirler? Bunları yazımızın devamında görebilirsiniz.

Kamu Personeli Başvuru Şartları Nelerdir?

İŞKUR üzerinden yapacağınız başvurular TCDD dahil olmak üzere Sağlık Bakanlığı ve bir çok özel sektöre işçi alımı sağlandığını artık biliyoruz. Bu alanlar için iş başvurularını nasıl gerçekleştirebileceğinizi sizler için yukarıda tüm detayları ile görsellerle birlikte ele aldık. Peki ya yapacağınız iş başvurularınızın kabul edilmesi adına işe ait başvuru şartlarına muhakkak uygun olması gerektiğini de sizlere söylemiştik.

Yapacağınız her iş kolu için başvuru şartları değişiklik gösterdiğini bilmenizi isterim. Aranan bu başvuru şartlarının neler olduğu yapacağınız iş başvurusunda en son adımda net bir şekilde görmeniz mümkündür. Genel olarak bahsedecek olursak. Özellikle kamu personeli işçi başvuru şartları nelerdir diyorsanız da bunu sizler için kısaca maddeler halinde sunabiliriz.

 1. Tabi ilk olarak 18yaşını doldurmuş olmanız gerekmektedir.
 2. En büyük sınır ise 40 yaş olmaktadır. 40 yaşını doldurmamanız gerekmektedir.
 3. 2527 sayılı Kanun hükümleri saklı kalmak kaydı ile 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 48 inci maddesinin birinci fıkrasının (A) bendinin (1), (4), (6) ve (7) numaralı alt bentlerinde belirtilen şartlarını taşımanız gerekmektedir.
 4. Affa uğramış olsanız dahi, devletin güvenliğine karşı suçları olan arkadaşlarımız. Yani
  • Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar,
  • Millî savunmaya karşı suçlar,
  • Devlet sırlarına karşı suçlar
  • Casusluk
  • Zimmet
  • İrtikâp
  • Rüşvet
  • Hırsızlık
  • Dolandırıcılık
  • Sahtecilik
  • Güveni kötüye kullanma
  • Hileli iflas
  • İhaleye fesat karıştırma
  • Edimin ifasına fesat karıştırma
  • Suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından mahkûm olmamak gibi.
 5. Kamu sektörüne göre aranan diğer özel şartları taşımanız gerekmektedir.
  • Bu yukarıda da belirttiğim üzere her kamu personeli alınacak kuruma göre değişiklik göstermesidir.
 6. Başvuruda bulunacağınız meslek koluna ait diplomanızın olması gerekmektedir.
 7. Görevinizi icra edecek herhangi bir engellinizin olmaması gerekmektedir.
 8. Güvenlik soruşturmasında şahsınıza ait atamaya engel teşkil olacak bir durum olmaması gerekmektedir.

İŞKUR kamu personeli alım için genel şartlar bunlardan ibarettir. Bunların dışında işsizlik yada sosyal yardım alanların başvuru yaparken bilmesi gereken çok önemli hususlarda bulunmaktadır. Bunlar nedir? derseniz. İşte cevabımız.

İŞSİZLİK ÖDENEĞİ ALANLAR:

 • Haklı bir nedene dayanmaksızın belirtilen tarihe kadar yapılan çağrıya cevap vermeyenler.
 • Görüşmeye çağrılıp ta gitmeyenlerin işsizlik ödeneğinin kesileceğini bilmenizi isterim.
 • Yine işsizlik ödeneği alanlar için önerilen işi haklı bir nedene olmadan reddedenlerin ödeneği kesilecektir. Bunla kalmayıp tekrar başlatılmamaktadır.

SOSYAL YARDIM ALANLAR:

 • Haklı bir nedeni olmadan belirtilen tarihe kadar önerilecek işe veya programa yönlendirilmek üzere yapılan çağrıya cevap vermeyen yada çağrı sonrasında görüşmeye gitmeyenlerin, bu durumun üçüncü kez tekrarı halinde nakdî düzenli sosyal yardımları bir yıl süreyle kesilmektedir.
 • Önerilen işi veya programı yine haklı bir nedeni olmadan üçüncü kez reddedenlerin nakdî düzenli sosyal yardımları bir yıl süreyle kesileceğini bilmenizi isterim.

ÖNEMLİ UYARI! Kamu işçi alımlarında  iş ilanının yayımlandığı tarihi itibarı ile beş iş günü içinde başvurunuzun yapılması gerektiğini unutmamanızı rica ederim. Böylelikle konumuzun sonuna gelmiş bulunmaktayız. Aklınıza takılan sorularınız varsa eğer lütfen aşağıda bulunan yorumlar kısmında bizimle paylaşın. Sizlere en kısa süre içerisinde dönüş yapılmış olacaktır. Şimdiden hayırlı olsun dileklerimizi iletiyoruz. Umarım başvurularınız sizler için olumlu olur.😉

LÜTFEN BİZİ DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 0 Ortalamamız: 0]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın