Ölüm Aylığı Miktarı Ne Kadar ? Hesaplama Tablosu

Ölüm Aylığı Miktarı Ne Kadar ? Hesaplama Tablosu
17 Ağustos 2019 tarihinde eklendi, 42 kez okundu.
Sigortalı çalışıp belirli bir sayıyı dolduran veya emekli olan bir kişinin ölümü halinde eşi ve çocuklarına bağlanan maaşa ölüm aylığı denmektedir. Söz konusu geride kalan aile fertlerinin mağduriyetini gidermek ve ihtiyaçlarını karşılamaktır. Bugün bu konuyu ele alarak ölüm aylığı miktarı ne kadar ? kimler alabilir?  Dul ve yetim maaşı almak için aranılan şartlar neler ? tek tek araştırdık. Sizlere kapsamlı bir yazı hazırladık. Yakın zamanda sizlerinde başına yakın bir ölüm gelmiş ve bu konu hakkında hiçbir bilgimiz yok diyorsanız başvuru belgeleri ve hesaplama tablosunu bulacağınız yazımızı inceleyiniz.

Ölüm aylığı miktarı kimlere ne kadar ?

Ölüm aylığı miktarı kimlere ne kadar

Ölüm aylığı miktarı kimlere ne kadar

Ölüm maalesef genç ve yaşlı ayırt etmeden her ailenin başına gelen bir durumdur. Hele ki ölen kişi evin geçimini sağlayan anne, baba ise geride kalanlar için hayatla mücadele etmek epey güç. İşte bunlar düşünülerek devletimiz tarafından yetim ve dul kalmışlara hatta ölen kişinin ihtiyaç sahibi anne ve babasına ölüm maaşı bağlanmaktadır.

 • Kişinin eşine eğer çocuğu yoksa % 75 çocuk var ise % 50,
 • eğer bir çocuk varsa anneye % 60 çocuğuna ise %30 ,
 • iki çocuk var ise eşe %50 çocuklara kişi başı %25 ,
 • bekar veya dul olan 2 kız çocuğu var ise %25 yalnız çocuk tek kız ise % 50,
 • 65  yaş üzerinde yardıma muhtaç maaşı bulunmayan yaşlı anne ve babası var ise ölen kişinin maaşından % 25 i kadar aylık bağlanacaktır.

Ölüm aylığı bağlanması için aranılan şartlar neler?

Ölüm aylığı bağlanması için aranılan şartlar neler

Ölüm aylığı bağlanması için aranılan şartlar neler

Vefat eden kişinin ailesine maaş bağlanması için devletinde aramış olduğu bir takım şartlar vardır. Bunlara tek tek bakacak olursak;

 • Kişinin SGK veya bağ-kur emeklisi olması hiç önemli değildir. Ölümün gerçekleştiği süreçte kendisinin emekli olması geride kalan yakınlarına maaş bağlanması için yeterlidir.
 • Gelelim sigortalı olup vefatı gerçekleşen kişi de hangi şartların gerektiğine, minimum 1800 gün kişinin sigorta priminin yatması gerekmektedir.
 •  4/1-(a) sigortalı olarak çalışmış olan kimselerin her türlü borçlanma süreleri hariç minimum 5 sene sigortalı bulunup, toplam 900 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları bulunmalıdır. Aynı zamanda malulen emekli olan ve devlet tarafından yaşlı aylığı alan kimselerin maaşları da yakınlarına vefatları halinde verilebilir.
Ölen kişinin eşine hangi şartla maaş bağlanır?

Ölen kişinin eşine hangi şartla maaş bağlanır

Ölen kişinin eşine hangi şartla maaş bağlanır

Öncelikle eşi vefat etmiş hayatta bir başına mücadele etmek zorunda kalan kadınlarımız için ek bir gelir olmadan yaşamak imkansız. Hele çocukları da var ise, her türlü giderle çalışmadan baş etmek çok güç. İşte bu noktada geride kalan eşlerin mağduriyetinin en aza indirilmesi adına eşlere kocasının aylığının bir kısmı tahsis edilmektedir. Ancak bu haktan faydalanabilmek için hanımların tek bir şartı sağlaması gereklidir. Bu koşul da evli olduğu kişi ile resmi nikahının mutlaka bulunması gerekir. Eğer eşinin vefatında resmi nikahı bulunuyorsa maaş hakkına sahip olur. Çocuk sahibi değil ise % 75 ini alır.

Ölen kimsenin maaşını almak için çocukları hangi koşulları taşımalıdır?

Ölen kimsenin maaşını almak için çocukları hangi koşulları taşımalıdır

Ölen kimsenin maaşını almak için çocukları hangi koşulları taşımalıdır

Ölen kişinin çocuklarının da maddi giderlerini desteklemek maksadıyla maaşın bir kısmı da ölüm aylığı adı altında evlatlarına pay edilir. Lakin bu paylaşımı yapmak için çocuklarında bir takım kriterleri uyması zorunludur. Kız ve erkek çocuklar için şartlar farklıdır.

 • Erkek çocuklar için; ilkokula giderse 18 lise ve dengi okula giderse 20, üniversite okuması halinde 25 yaşına kadar, bu destekten faydalanacaktır. Sigortalı bir işe başladığı an maaşı kesilecektir.
 • Kız çocuklar için ise yaşam koşulları daha zor olduğundan koşullar daha uygundur. Bu şartlar arasında yaş sınırı yok çünkü kız çocuklar büyüyüp eşinden ayrılsa dahi dul haliyle anne ve babasının maaşına talip olabiliyor. Ölüm maaşını alabilmesi için sigortalı bir işte çalışmıyor olması, ve evlenmemesi gerekmektedir. Eğer ki evlenip ayrılma durumu gerçekleşse dahi dul olarak bu maaştan yine faydalanabilir. Başvurularınızı nereye yapacağınızı bilmiyor iseniz müracaat edeceğiniz yer SGK‘ dır. İkinci olarak da Emekli Hizmetleri Genel Müdürlüğü Bağımsız ve Hizmet Akdiyle Çalışanlar Emeklilik Daire Başkanlığına (Mithatpaşa Caddesi  No:7 Sıhhiye/ANKARA) başvurunuzu yapmalısınız. Başvuru sırasında
 • TC kimlik fotokopisi,
 • öğrenci belgesi,
 • vefat eden anne, babanın veraset ilanı,
 • ölüm belgesini,
 • tahsis talep ve beyan taahhüt belgesi teslim etmeniz gerekmektedir. Aynı zamanda müracaat işlemlerini kısa yoldan yapmak isterseniz buradan ulaşabilirsiniz. e-devlet sistemi üzerinden başvuru formunu doldurarak işlemlerinizi başlatabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan 3 Şartla Toplu Para Yatırarak Emekli Nasıl Olunur? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git