Zübeyde Hanım Caddesi, Numara: 14 Bozüyük/Bilecik
trende

MTV Kredi Kartı Ödemeleri Kaç Taksit? (2022 KAMPANYALAR)

Motorlu taşıt ödemeleri kredi kartlarına taksitli olarak sağlanmaktadır. Banka kampanyalarına göre taksit sayısı 2 ile 6 arasında değişmektedir. MTV ödemelerinizi böylece kredi kartına taksitli bir şekilde komisyonsuz ödeye bilirsiniz. 2022 yılı içerisinde ödeme işlemleri için de sizlere 3 tane yol gösterebilirim.

MTV Kredi Kartı Ödemeleri Kaç Taksit? (2022 KAMPANYALAR)

Bunlardan bir tanesi GİB resmi İnternet sayfasıdır. Bir diğeri ise bankaların mobil bankacılık uygulaması ile MTV ödeme sayfalarıdır. Bu sayfalar üzerinden nasıl ödeye bileceğinizi de aşağıda resimli bir şekilde bulabilirsiniz.

Neler Var?

Plakadan MTV Borcu Sorgulama Nasıl Yapılır?

MTV ödemeleri her yıl ocak ve temmuz aylarında yapılmaktadır. Sene içinde 1. ve 6. ayda iki defa olarak yapılır. MTV borcu sorgulama işlemi de GİB üzerinden yapılabilmektedir. Borç sorgulamaları ayrıca e-Devlet üzerinden de yapılabilmektedir. Bankaların bazıları da MTV borç sorgulama olanağı sağlamaktadır. Hangi yöntemle MTV borç sorgulama yapacak olursanız olun. Mutlaka sorgulama işlemi için araca ait plaka numarasına ihtiyacınız vardır. Motorlu taşıtlar vergisi sorgulamak için araca ait plaka haricinde araç sahibinin kimlik numarası gerekir. Kimlik numarasına alternatif olarak vergi numarası da geçerlidir. Bu bilgilere sahip olanlar borç sorgulama işlemlerini aşağıda bahsetmiş olduğum şekilde yapabilirler.

 1. Garanti BBVA üzerinden MTV sorgulama
  1. https://bit.ly/38CB6RF adresine giriş yapınız
  2. Kimlik ve araca ait plaka numarasını forma giriniz
  3. Sorgulamak istediğiniz borç yılını seçiniz
  4. Forum güvenlik kodunu boş alana giriniz
  5. Görüntüle deyiniz
 2. Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) üzerinden sorgulama
  1. https://ivd.gib.gov.tr/ adresine giriş yapınız
  2. Ana ekranda yer alan MTV ve Trafik Para Cezası Ödeme bağlantısına tıklayınız
  3. Karşınıza açılan forma kimlik ve aracın plaka numarasını giriniz
  4. Sorgula diyerek araca ait MTV borcunu öğrene bilirsiniz.
 3. e-Devlet üzerinden sorgulama
  1. https://www.turkiye.gov.tr/gib-intvrg-motorlu-tasitlar-vergisi-sorgulama-ve-kredi-karti-ile-odeme adresine giriniz
  2. Açılan sayfada Uygulamaya Git deyiniz
  3. Hiç bir şey yapmadan adınıza ait varsa tüm MTV borçlarını görebilirsiniz.

Sizin de görmüş olduğunuz gibi plakadan sadece 3 adımla MTV sorgulama yapılmaktadır. Ücretsiz olarak böylece istediğini şekilde motorlu taşıt vergisi sorgulaması yapabilirsiniz. Kredi kartıyla taksitli olarak borç ödemelerinizi de aşağıda bahsetmiş olduğum şekilde gerçekleştire bilirsiniz.

MTV Kredi Kartıyla Taksit Ödeme Nasıl Yapılır?

MTV ödemeleri önceleri sadece vergi dairelerine elden yapılırdı. Her sene ocak ve temmuz aylarından ödenmesi gereken MTV taksitleri bu nedenle aşırı yoğunluğa neden olurdu. Daha sonra bankalarla yapılan anlaşmayla ödeme kanalları genişletildi. Ama bu uygulama bir nevi sıra bekleme sorunu çözse de istenilen refahı getirmemiştir. Daha sonra ise MTV ödemeleri için İnternet bankacılıkları devreye girdi. İnternet mobil bankacılıkların devreye girmesi MTV ödemelerinde yaşanan yoğunluğa ciddi bir çözüm oldu. Fakat bu sistem de bazı eksikler zamanla göze çarptı. Bunlardan ilki tüketicinin İnternet bankacılığı olmamasıydı. Diğer eksik olarak göze çarpan faktör ise taksit imkanı sağlanamamasıydı. Bundan ötürü MTV ödemelerine bankalar kredi kartıyla ödeme imkanını getirdi. Böylece motorlu taşıtlar vergi ödemesi kredi kartıyla taksitli bir şekilde yapılabilecektir. Nasıl yapılacağını soracak olursanız bu sorunun cevabı da oldukça basittir. Tüm bankalar için kredi kartıyla MTV ödeme mantığı aşağıda anlatmış olduğum gibi aynıdır.

Ödemeler bankanın kredi kartına ait resmi İnternet sitesi üzerinden yapılmaktadır. Bunun için hangi bankaya ait kredi kartına sahipseniz o bankanın MTV ödeme İnternet sayfasına girmeniz gerekir.

Bankalara göre motorlu taşıt ödeme adresleri ise şu şekilde yer almaktadır.

 1. Garanti BBVA => https://bit.ly/3oFQjqx
 2. AKBANK => https://bit.ly/3oFSISl
 3. Türkiye İş Bankası => https://bit.ly/39unsix
 4. TEB => https://bit.ly/2K9U4pe
 5. QNB Finansbank => https://bit.ly/3oMP6y0
 6. Denizbank => https://bit.ly/35BviWI

Kredi kartına ait bu sayfalara giriş yaparak MTV ödemelerinizi kredi kartınızla yapabilirsiniz. Nasıl yapılacağına bir örnek vermem gerekir ise aşağıdaki görselde bunu bulabilirsiniz.

 1. Garanti BBVA MTV ödeme sayfasına giriş yaptım
 2. Karşıma aşağıdaki gibi bir forum çıkacaktır blank
 3. Forma taşıta ait plaka ve araç sahibine ait kimlik bilgisini giriniz
 4. Güvenlik kodunu da boş alana giriniz
 5. Görüntüle deyin
 6. MTV borcunuz varsa karşınıza çıkacaktır
 7. Ödeme sayfasından kredi kartı bilgilerinizi girin
 8. Öde demeniz ile belirtmiş olduğun taksit sayısı üzerinden MTV ödemeniz yapılacaktır.

Bankaların İnternet forum siteleri üzerinden MTV ödeme işlemleri bu şekilde yapılmaktadır. Bu ödeme şekli özellikle devlete ait bankalarda ne yazık ki farklıdır. Bu farkın ne olduğu ve nasıl ödeme yapılacağını da Ziraat bankası için aşağıda anlattım.

MTV Taksit Ödemeleri Ziraat Bankası (Kaç Taksit?)

MTV ödemeleri için bankaların hepsi kredi kartı için doğrudan ödeme sayfası oluşturmamıştır. Kredi kartına taksit imkanı her ne kadar sağlamış olsalar da ödeme yapmak için farklı bir yol belirlemiştir. Bu yol ise Ziraat bankası ve diğer kamu bankaları için mobil bankacılıktan geçmektedir. Dolayısıyla MTV ödemesini HALKBANK, Vakıfbank yada Ziraat üzerinde yapacaksanız bankanın mobil bankacılığına sahip olmanız gerekir. Ziraat Bankası Mobil İnternet Bankacılığı Açma da bu hesabın nasıl açılacağını görebilirsiniz. Bahsetmiş olduğum şekilde Ziraat bankacılık hesabı açtıysanız da bankanın kredi kartıyla aşağıdaki şekilde ödemenizi yapabilirsiniz.

 1. Ziraat Bankası Mobil Uygulamasını indiriniz.
 2. Yada bilgisayarınız üzerinden bu sayfaya giriş yapınız.
 3. Resimde görmüş olduğunuz ÖDEMELER/TRAFİK ÖDEMELERİ bölümüne giriş yapınız. blank
 4. Açılan menüden MTV seçiminde bulununuz
 5. Araca ait plakayı giriniz
 6. Veri senesini seçiniz
 7. Vergi seçiminde bulununuz
 8. Ödeme aracı seçiminden kredi kartınızı belirtiniz

Böylece sadece 7 adım sonrasında Ziraat bankası kredi kartınızla en az 3 taksitli MTV ödemenizi gerçekleştirmiş olursunuz. MTV ödemeleri peki diğer banka kartların da kaç taksit? Hadi bir de ona bakalım! Belki, farklı banka kartına sahip olduğumuz kredi kartıyla bu ödememizi gerçekleştire biliriz.

MTV Kredi Kartı Kampanyaları (2022 Yılı İçin)

MTV ödeme taksit sayıları bankalara göre değişiklik göstermektedir. Taksit sayıları 2022 yılında ocak ve temmuz aylarındaki ödemelere göre değişiklik göstere bilmektedir. Bununla birlikte taksit ödeme sayıları ödeme yapılan birime göre de değişebilir. Bankaların bir çoğu motorlu taşıtlar vergisi ödemesi için en az 2 taksit uygulamaktadır. En fazla olarak uyguladığı taksit sayısı ise 6 aya kadar çıka bilmektedir. Bankaların faizsiz olarak vadelere göre uygulamış oldukları MTV taksit sayıları ise şu şekildedir.

 • AKBANK: 2
 • Garanti BBVA: 3
 • HALKBANK: 3
 • Türkiye İş Bankası: 2
 • Kuveyt Türk: 3
 • QNB Finansbank: 2
 • TEB: 3
 • Vakıfbank: 3
 • YapıKredi: 3
 • Ziraat Bankası: 3

Ziraat Bankası Aidatsız Kredi Kartı Nasıl Alınır? başvurusu yaparak en az 3 taksit imkanlarından görmüş olduğun gibi yararlana bilmektesiniz. Kartınızı aldığınız taktirde ayrıca nasıl MTV ödemesi yapabileceğinizi de bir yukarıda yer alan başlıkta bulabilirsiniz.

LÜTFEN BİZİ DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 0 Ortalamamız: 0]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın