Zübeyde Hanım Caddesi, Numara: 14 Bozüyük/Bilecik
trende

Merkez Bankası Kredi Notu Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Merkez Bankası Kredi Notu Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Ülkemizde vatandaşın finansal sıkıntısını kolaylıkla gideren birçok kamu ve özel destekli banka bulunmaktadır. Bankalar bu hizmeti müşterilerine sağlarken prosedür icabı birkaç önemli hususa ihtiyaç duyarlar. Bazı koşullar ve evrakların sağlanmasıyla ihtiyacı olan kimseler kredi desteği alarak borcunu giderir. Ve işleyen bu süreçte ki en önemli koşul kredi notu dur. Peki kredi notu nedir?, bu önemli detayı etkileyen durumlar neler bir bakalım. Sizde yakın zaman da banka desteği almayı düşünüyorsanız Merkez bankası kredi notu sorgulaması nasıl yapılır adı altında derlemiş olduğumuz yazımızda merak ettiğiniz sorularınıza cevap bularak işlerinizi hızlandırabilirsiniz.

Neler Var?

Kredi Notu Nedir, Nerelerde Kullanılır?

Kredi notu bankalar ile yapmış olduğunuz tüm kredi kartı borçları, kredi alımları ve resmi anlamda alış verişlerinizi referans olarak toplar. Sonrasında ki başvurular da müşterinin düzenli ödeme yapıp yapmadığını bildirir. Böylece banka temkinli davranmış olup borcuna sadık olmayan kimselere şans tanımaz. Ya da ödeme bilgilerinizi göz önünde bulundurarak daha az kredi imkanı verir. İşte böyle durumlar da rahatlıkla bankalardan destek talep etmeniz için kredi puanınızın yeterli olması gereklidir. Yeterliliği sağlamak için kredi kartı borçlarınızı aksatmadan günü gününe ödenmesi gereklidir. Aynı şekilde vade ile bankadan çekilmiş kredi ödemenizde sistemli olmalıdır. Hele ki kırmızı kalem yemiş olmak, icra işlemine dahil olmak kredi notunuzda büyük düşüşlere sebebiyet verir. Kısacası tüm vadeli kayıtlı alış veriş işlemlerinden kredi notları devreye girer.!

Merkez Bankası Kredi Notu Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Müşterilerin bankacılık geçmişini kayıt altında tutmak için merkez bankası bir büro açmıştır. Bu büro işi gereğince tüm işlemleri kayıt altında tutar. Ve her bankanın başvuruda bulunan müşterisi bir miktar ödeme karşılığın da Kredi Kayıt Bürosundan kredi puanını öğrenebilir. İnternet sayfaların da en üst listelerde bulunan Findeks yardımıyla site üzerinden kolaylıkla bilgi sahibi olacaktır. Ancak çoğu vatandaşımız kredi notunu bankaya  girmeden öğrenemeyeceğini düşünür. Halbuki size bahsedeceğimiz birkaç adımla cep telefonlarınızdan basit bir yolla puan bilginizi öğreneceksiniz. Yukarı da belirttiğimiz Findeks sayfası bu tür sorgulamalar için açılmış bir sayfadır. Ve kayıt bürosu ile anlaşmalıdır. Telefonunuzun mesaj kısmından istenen bilgiler girilerek ya da bilgisayar aracılığıyla site üzerinden bu işlerinizi halledebilirsiniz. İşte adımlarıyla kredi notu sorgulama.

Findeks ile Adım Adım Kredi Notu Sorgulama

İlk etap da telefondan da yapılabilecek bir işlem olmasına rağmen bilgisayardan daha kolay yapabileceğinizi düşünüp, tavsiye ediyoruz. Şimdi adımları ele alırsak;

  • İnternet’in arama motoruna Findeks yazarak ana sayfanın açılmasını beklemelisiniz.
  • Sonrasın da açılan sayfa da Kredi notunu şimdi öğren butonuna tıklayınız.
  • Açılan sayfa da kendinize ait T.C kimlik numaranız ve cep telefonunuzu boşluklara doldurunuz. Bu bahsettiğimiz işlem üye olmadan yapabileceğiniz bir işlemdi. Fakat daha kolay ve az ücretle sorgulama yapmak için üye olmalısınız. Yine aynı şekilde  Findeks in ana sayfasına girilerek yeni üyelik girişi istenir. Üyelik almanızda ki amaç esasında şudur. Üye olmadan her kredi puanı sorgulamanızda bir miktar telefon faturanıza yansıtılır. Fakat üyeliğiniz olduğunda şifrenizi girmeniz halinde diğer bedelin 5 de 1 i kadar bir ücret ödeyerek sürekli notunuz dan haberdar olabilirsiniz. Gelelim nasıl üye olunur.Yeni üyelik butonuna tıklayıp. TC kimlik numaranızla bir parola düzenlemeniz gereklidir. Sonra giriş yap diyerek, ekran da çıkan forma tek tek kimlik bilgileriniz il, ilçe olmak üzere adres ve telefon bilgilerinizi doldurmalısınız. Sonrasında şifrenizi girip tekrar onay vererek Merkez bankası ile anlaşmalı olan Findeks kredi notunuzu sorgulayabilirsiniz.
Merkez Bankası Dışında Kredi Notumu Nasıl Öğrenebilirim

Merkez Bankası Dışında Kredi Notumu Nasıl Öğrenebilirim

Merkez Bankası Dışında Kredi Notumu Nasıl Öğrenebilirim?

Az önce size merkez bankasının anlaşmalı olduğu Findeks sitesinden nasıl sorgulama yaptığımızı anlattık. Aslında tüm bunlarla uğraşmak yerine telefonlarınızın operatörlerinin sunduğu hizmetten de yararlanabilirsiniz. Tabi ki bu uygulamada da belirli bir ücret ödeyeceğinizi belirtmeliyiz. Operatörlere göre Turkcell hatta sahip olanlar telefonlarınızın mesaj kısmına TC kimlik nosu nu boşluk doğduğu seneyi yazıp 1122 ye göndererek anında kredi notunu öğrenebilir.

Örnek: 12345678910 1985 Vodafone hattını kullananlar için ise aynı şekilde 11 haneli TC kimlik nosu mesaj kısmına yazılır. Bir boşluk bırakılıp doğum senesi yazılıp 1122 ye kısa mesaj gönderilir.

Kısacası Turkcell, Vodafone, Türk Telekom fark etmiyor hepsinde aynı mesaj metni ile işlem yapılabiliyor.” Ücret önemli değil. Üçün beşin hesabına bakmam.” Diyorsanız, en basit sorgulama yöntemimiz bu şekildedir. Bu tür işlemlerden anlamam düşüncesi taşıyorsanız. Size önerimiz en yakın banka şubesine başvurarak bir yetkiliden bu konuda yardım istemek olacaktır. Zaten acil kredi ihtiyacınız için bankaya başvurmanız durumunda ilk önce kredi notunuza bakan yetkililerden kolaylıkla öğrenmeniz de mümkün. Kredi notunuzun hiç düşmemesi hep yüksek kalması dileğiyle.

LÜTFEN BİZİ DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 0 Ortalamamız: 0]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın