Mantar Yetiştiriciliği Hibe Teşvik Kredileri

Mantar Yetiştiriciliği Hibe Teşvik Kredileri
4 Mart 2017 tarihinde eklendi, 1.906 kez okundu.
Ülkemizde ekonomik sıkıntılar, işsizlikler vatandaşlarımızı yeni iş sektörlerinde yer almaya itmiştir. Girişimci olarak bu sektörlerde yer almak isteyenler için istiridye ve kültür mantar üreticiliği gayet karlı bir sektördür. Birçok vatandaş kendi işini kuruyor, Kendi işletmesi adına güzel gelirli bir iş arayanlar için mantar yetiştiriciliği İdeal bir meslek olmaya adaydır. Özelikle son zamanlarda sağlıklı beslenme uzmanları tarafından çok tavsiye edilen mantar türleri mantar üreticiliğine büyük katkı sağlamıştır. Kültür mantarı ve istiridye mantarı yetiştiriciliği en çok revaçta olan yetiştirilmesi kolay, karlı bir sektördür. Sizlerde karlı yatırımlarda bulunmak, Kurduğunuz işletmenin tıkır tıkır çalışmasını istiyorsanız, mantar üreticiliğini meslek edinebilirsiniz. Peki mantar nasıl yetiştirilir? Mantar üreticiliği için hibe teşvik kredisi alabilir miyim? Mantar üretimi için gerekli belgeler neler? Mantar nerelerde yetişir? Ben mantar yetiştirmek istiyorum diyorsanız tüm sorularınızın yanıtları yazımızda mevcut.

Mantar yetiştiriciliği  hibe teşvik kredileri

Mantar üretimi yapmak isteyen yeni girişimciler bu işletmenin plan projesi ve işletme belgesi,  vergi levhası ile kırsal kalkınma yatırımları programı kapsamında teşvik kredisine başvurabilirler. Bu müracaatlar için ikamet ettikleri tarım ve hayvancılık gıda müdürlüklerine başvuru yapmaları gereklidir. Bir diğer kredi imkanı ise Ziraat bankasının hibe bedelinin 3 katı kadar verilen tarımsal kredi fırsatıdır. Yeni işletme kuranlar için ve kadın girişimciler de planladığı iş kolunun projesiyle mikro kredi için valilik il özel idaresine başvurabilir. Mikro kredi desteğiyle mantar üreticiliğine başlayabilirsiniz. Yukarıda bahsetmiş olduğumuz teşvik ve hibe kredilerini kaçırmamanızı tavsiye ederiz.

Mantar nasıl yetiştirilir?

Mantar üretimine başlamak için ilk önce mantar hangi koşullarda daha iyi yetişir bunu incelemek lazım. Yeryüzünde doğal olarak üreyen bu bitki çeşidi günümüzde suni şartlar oluşturularak da elde edilebilmektedir. B vitamini açısından çok zengin olan istiridye ve kültür mantarı her geçen gün daha geniş bir sektör kolu olmaktadır. Bu mantarlar bitkilerle aynı özelliği gösterseler de fotosentez yapamazlar bu nedenle nemli karanlık ortama ihtiyaç duyarlar bu mantar türleri mağara, çadır, sera, bodrum, kümesler ve ahır gibi yerlerde yetiştirilmeye müsaittir.  Sıcaklık, nem, ışık gibi doğal faktörler verimi ve kaliteyi önemli derecede artırmaktadır. Öncelikle nem oranı yüksek(%90 ile %100 arası) karanlık, fazla ışık almayan bölgeler olmalıdır. Sıcaklık değeri ilk önce 22 dereceyle başlamış olsa da 10-15 derece aralığı mantar üremesi için idealdir. Üretim için en çok tüketilen mantar çeşidi (kültür-istiridye-şitake) tercih edilmelidir. Güvenilir satıcılardan mantar sporlarını, yumurtalarını edinin. Mantar çeşidine göre gerekli malzemeleri alın. Isıtma yastığı aracılığıyla ısıtılan kütük yada seramik kaplara sporları yerleştirin. İdeal sıcaklık olan 10-15 derece aralığında ki sıcağı termometre yardımıyla ayarlayın ve sporları karanlık bir ortamda 3 haftayla 5 hafta arasında büyümelerini bekleyin. Mantarlar oluşmaya başladığında üst şemsiye kısmı belirenler toplayın ve pazarlayın. Mantar üretimi ve pazarlaması için gerekli malzemeler:

 • Mantar Yetiştiriciliği Hibe Teşvik Kredileri

  Mantar Yetiştiriciliği Hibe Teşvik Kredileri

  Kütük ve seramik kaplar

 • ısıtma yastığı
 • termometre
 • yetiştirme saksısı
 • gübre
 • sprey şişeleri
 • nem oranını izlemek için ne ölçme aracı
 • paketleme işi için ambalaj
 • etiket makinesi ve yazıcı gereklidir.

Ticari anlamda mantar yetiştiriciliği için gerekli evraklar

 • Vergi levhası: Maliyeye kayıtlı olduğunuzu gösteren belgedir. İkamet ettiğiniz il ve ilçenin vergi dairesine başvurmanız gereklidir. Noter masrafları maliye ile giderler dahil 400-500 lira gibi bir bedel karşılığı vergi levhasına sahip olabilirsiniz.
 • Belediye ruhsatı: Belediyeden üretim  için ruhsat almak şarttır. Size verilecek olan ”kültür mantarı yetiştiriciliği” ruhsatıdır. Almak istediğiniz bu ruhsat için bir mekan bildirmeniz gereklidir. (müstakil ev bodrumu, çatı katı, depo, sera , çadır, ahır gibi) mekanlar için bu belge verilmektedir. Ruhsat bedeli metre kare başına 2.5 lira gibi bir miktardır.
 • Gıda ve üretim belgesi: Tarım, hayvancılık ve gıda bakanlığı tarafından verilen gıda üretimi için verilen bir belgedir. Ruhsat alındıktan sonra en geç bir ay içinde bu belge alınmalıdır. 150-200 arasında bir bedelle il müdürlüklerinden temin edilir.
 • ISO 9001- ISO 22000-2008 kalite güvenliği belgeleri: Büyük marketler ve restoranlar yurt dışı ihracat için gerekli olan bir belgedir. 1 yıllık bir süreçte denetlenen üretim yerine maksimum 4 bin lira karşılığında verilir.
 • İTÜ belgesi: Büyük marketlerin (migros) mal kimliği için gereksinim duydukları belgedir. İtü belgesi olan belgeler daha çok ihraç edilmekte olan ürünlerde bulunur. Bu belgeyle yatırım karınızı 2 katına çıkarabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan 2 Yıl Ödemesiz 7 Sene Vadeli Ziraat Bankası Çiftçi Kredisi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Mantar Yetiştiriciliği Hibe Teşvik Kredileri Konusuna 1 Yorum Yapıldı
 1. Ramazan Avci dedi ki:

  SELAMÜN ALEYKUM KÜLTÜR MANTARI USTASIYIM DANISMANLIK İSEYENLERE DANIŞMANLIK YAPILIR 0554 643 73 14 KÜLTÜR MANTARI KOMPOSTU TEMİİN EDİLİR

Sayfa başına git