Zübeyde Hanım Caddesi, Numara: 14 Bozüyük/Bilecik
trende

Kuyumcudan Kredi Kartı İle Altın Alma (2023 Taksit Sayısı)

Geçenlerde nakit param olmadığından kuyumcudan düğün hediyesi için 1 gramlık altın almak için gittiğimde kredi kartımı kullanmak istedim. Öncelik ile şunu belirtmek isterim ki bankamatikte şayet eksi bakiyeniz den para çekmektense kredi kartınız ile taksitli yada tek çekim olarak altın almak çok daha avantajlı. Kuyumcu kartla alacağım altın için herhangi bir bana fiyat farkı çıkarmadı ama! tek çekim alımlarda bankaların uygulamış olduğu bir komisyon oranının olduğu belirtti. Bu deneyim bana sürekli aklımda soru olarak kalan kuyumcudan kredi kartı ile altın alınır mı? Sorusu ile bankaların uygulamış olduğu taksitli komisyon oranını ve bankaların kaç taksit uyguladığını da  öğrenmeme vesile oldu.

Kuyumcudan Kredi Kartı İle Altın Alma (2023 Taksit Sayısı)

Kuyumculardan kredi kartı ile altın alındığını öğrendik. Peki ya kanun kapsamında altın alımlarında kaç taksit uygulanmaktadır. Kuyumculardan tek çekim haricinde kredi kartı ile taksitli olarak altın alacak kişilere bankalarca uygulanan komisyon oranı ne kadar olmaktadır. Kuyumculardan kredi kartı ile altın çeşitleri alacak olanlar için bunun cevabını aşağıda verdik. Ayrıca birde dini yönden altın almak helal mi? Yoksa haram mı? Bu sorunuzun cevabını da önde gelen hocalarımızdan öğrenerek sizlere paylaştık.

Neler Var?

2022’de Kuyumculardan Kredi Kartı İle Çeyrek, Tam, Cumhuriyet Altını Alınır Mı?

2022’de kuyumculardan kredi kartı ile çeyrek, tam yada Cumhuriyet gibi altın alınır mı? Bunun cevabını siz değerli okurlarımıza yazımızın en başında da EVET” olarak vermiştik. Şayet nakit paranız yoksa her kuyumcudan kredi kartınız ile rahatlık ile altın ve çeşitlerini alabilirsiniz. Ancak alacağınız altın her ne kadarda fiyatı sabit olarak size verilse de kullanmış olduğunuz kredi kartına ait banka sizden komisyon mutlaka alacaktır.

Kredi kartı altın alım komisyon oranları ne kadar

Kredi kartı altın alım komisyon oranları ne kadar

Belli bir bankanın uyguladığı komisyon karşılığında böylelikle kredi kartı ile taksitli olarak altın satın almanız mümkün. Kredi kartı ile altın almanın komisyon oranlarının kaç olduğunu ise aşağıdaki başlıklar altında yer verdik. Komisyonla altın almanın yanı sıra kredi kartına bir de komisyonsuz olarak da altın alabileceğinizi de sizlere söyleyebilirim. Bu konuların cevaplarına geçmeden önce öncelikle kredi kartına taksitli olarak çeyrek, tam ve Cumhuriyet altını nerelerden satın alabilirsiniz. Haydi gelin bu adresleri görelim.

 1. İlk olarak tabii ki kuyumcular
 2. Bir sonraki adresimiz internet siteleri üzerinden
 3. Son olarak ise fiziki olmayan bankalardan

Sizlerin de görmüş olduğunuz üzere kredi kartı ile altın fiziki alabileceğiniz 2 tane adres bulunmaktadır. Bunlardan ilk birincisi kuyumcular bir diğeri ise çeşitli internet siteleri üzerinden olmaktadır. Bunun haricinde fiziki olmayacak şekilde bankalardan da yine altın satın alabileceğinizi bilmenizi isterim. İllaki ben kredi kartı ile altın alacağım diyorsanız da o zaman internet siteleri ve kuyumcuların kredi kartı ile peşin yada taksitli alımlarda uygulanan komisyon oranı ile altın alabilirsiniz.

Kredi Kartına Taksitli Kuyumculardan Altın Alınır Mı?

Girişte de söylediğim gibi ben kredi kartı ile kuyumculardan altın aldım. Fakat ben kredi kartım ile almış olduğum 1 gramlık hediye altın için taksit talebinde bulunmadım. Ama kuyumcular yine bankanın uygulamış olduğu ufak bir komisyon karşılığında taksit imkanı sağladığını biliyorum. Şayet kuyumcu size almış olduğun altın için taksit imkanı sağlamasa dahil banka yaptığınız tek çekim alış veriş için belli bir komisyon karşılığında taksit uygulayacaktır. Sizde benim gibi Akbank kredi kartı yapılandırma yapmadan kullanmak istiyorsanız bu imkanlardan istifade edeceğinize eminim. Çünkü yapmış olduğum tek çekim altın alımı için banka bana saniyeler içinde şu mesajı gönderdi.

 • 5735 ile biten kartınız ile yaptığınız 20 Temmuz tarihli 933.36 liralık harcamanızı 5.41 lira karşılığında 3 taksite bölmek için mobil uygulamamızı hemen indirin.
 • 2023 yılı itibarı ile Resmi Gazete Yayımlanan tebligat ile kredi kartına altın en fazla 12 ay taksit ile satın alabilmekte siniz.!

Taksite bölmek için mobil uygulamayı indirmeden de direk banka müşteri hizmetlerinden destek alarak ta yararlana bilirsiniz. Kullanmış olduğunuz bankanın mobil uygulamasını indirmek sizin bir çok işinizi bir hayli kolaylaştıracağını bilmenizi isterim. İnternetten Fatura Nasıl Ödenir? (Ziraat Mobilden Doğalgaz, Elektrik Faturası Ödeme) sizler için bağlantımızda paylaştık bilgi alabilirsiniz.

Kredi Kartına Altın Kaç Taksit 2023 ŞUBAT Komisyon Oranı Ne Kadar?

Hepimizin bildiği gibi kredi kartı ile bazı alımlar için taksit kısıtlaması gelmiştir. Bundan en çok etkilenen ise altın alımları ile cep telefon alımları olmuştur. Daha önceleri sizlere 6 12 ay kredi kartı ile taksitli cep telefonu nasıl alınır? yine yaptığım araştırmalar ile bahsetmiştim. Şimdi ise altın alımları için taksit fırsatlarının dan ve faiz oranlarından bahsedeceğim. Kredi kartı ile kuyumcudan tek çekim olarak çeyrek, yarım, tam ve Cumhuriyet altını satın alabileceğinizi yukarıda söylemiştik. Bunda herhangi bir yasal engel olmadığını da belirttik. Yine aynı şekilde BDDK mevzuatı gereğince yasal olarak külçe altında kredi kartı ile tek çekim olarak alabileceğinizi bilmenizi isterim.

blank

Kredi-Kartına-Altın-Kaç-Taksit-2022-ŞUBAT-Komisyon-Oranı-Ne-Kadar

Tek çekim olarak alınan bu gurup altın alımlarına ise bankalar daha sonra taksit uygulamaktadır. Taksit sayısını merak ede arkadaşlarım için 3, 6, 12 aya kadar olduğunu söyleyebilirim. Bunun teyidini ben bugün bizzat kendim gidip sizler için 3 kuyumcu tarafından teyit ettirdim. Bankalar kuyumculardan tek çekim olarak satın alınan altınlara taksit uygularken de belli bir komisyon oranı uygulamaktadır. Bu komisyon oranı ise aylık 2023 ŞUBAT ayı için 3 taksite %6.79 oranındadır. Bu orana BSMV ve KKDF hariç olduğunu da bilmenizi isterim. Bu oranı buradan güncel uygulanan komisyon oranlarını görmeniz mümkündür. Aşağıda sizler için hazırlamış olduğum tablo da aylık olarak bu ay başında güncellediğimiz tüm Bonus kredi kartlarına ait komisyon oranların 12 aya kadar kaç olduğunu paylaştık.

Taksit Sayısı Komisyon Oranı
2 % 5.71
3 % 6.79
4 % 7.87
5 % 8.96
6 % 10.04
7 % 11.12
8 % 12.21
9 % 13.29
10 % 14.37
11 % 15.46
12 % 16.54

Kredi kartına komisyon oranlarının 12 aya kadar kaç olduğunu yukarıda hazırlamış olduğumuz tabloda görmüş olduk. Kredi kartı ile çeyrek, yarım, tam altın ve cumhuriyet altın alımı için 3 ay taksitli olarak almanız halinde ödemeniz gereken komisyon miktarının ne kadar olduğunu da yine sizler için aşağıda hesaplamasını yaptık.

ALTIN TÜRÜ ALTIN FİYATI 3 AY TAKSİT İLE KOMİSYON ORANI  AYLIK ÖDEME TUTARINIZ GERİ ÖDENECEK TUTAR
Çeyrek 1.638 TL %6.79 585,55 TL 1.756,65 TL
Yarım 3.263 TL 1.179,6 TL 3.538,97 TL
Tam 6.553 TL 2.353,49 TL 7.060,46 TL

Kredi kartı ile altının türüne ve taksit sayısına göre komisyon oranı bu başlık altında sizlere anlattık. Sadece bununla kalmayıp merak eden arkadaşlarımız için çeyrek, yarım ve tam altın için 3 ay taksitli olarak komisyon oranına göre aylık taksit ödemesinin hesaplamasını da yaptık.

 • Biliyorum bu devirde altın almak epey bir zorlaştı. Fiyatlar aldı başını gitti. Fakat üzülmeyin sizlere bir haberimiz var. Altından çok daha fazla kazandıran bir haber vermek istiyorum. En Güvenilir Gümüş Nereden Alınır Satılır? Fiziki, Külçe Alınacak 4 Yer! bağlantımızda bu madenin nasıl en hızlı ve komisyonsuz olarak alabileceğinize yer verdik. Muhakkak bilgi almanızı tavsiye ederim.

Soru: Küpe, kolye yada bileklik gibi altın takılar için kuyumcular kredi kartına taksit yaparlar mı?

Cevap: Elmas, pırlata dahil olmak üzere bu tür madenler için kuyumcular 8 taksit imkanı sağlamaktadır.

Soru: Peşin aldığım atını sonrasında taksitlendirme yaptırma imkanım var mı?

Cevap: Kullanmış olduğunuz bankanın mobil uygulamasını kullanıyorsanız eğer sonradan taksit yapmanız için izin verilmesi için sizlere bir SMS gelir. Gelen bu SMS de yer alan talimatları uygulayarak istediğiniz sayıda taksitlendirme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Fakat tarafınıza SMS gelmezse de Mobil bankacılığınıza giriş yaparak ilgili harcamanın üzerine gelip TAKSİT İSTE diyebilirsiniz. Mobil bankacılık kullanmıyorsanız da bankanızın müşteri hizmetleri numarasını arayarak taksitlendirme talebinde bulunmanız mümkündür.

Hani dedim ya kredi kartı ile kuyumcudan kendim altın aldım diye almış olduğum altının komisyon oranı Türkiye İş Bankasına ait kredi kartım için %2 olduğunu bana kuyumcu söyledi. Alacağım 14 ayar 1 gram altın 933.26 liraydı. Kuyumcu komisyon olarak 6.79 lira size yansıyacak diye söyledi. Yapmış olduğum  ufak bir hesaplamada bankanın uygulamış olduğu kredi kartı ile altın alma komisyon oranın %6.79 civarlarında olduğu hesapladım. Bu oran yapmış olduğum bir kaç araştırma da Akbank dahil olmak üzere Garanti bankası dahil bir çok bankada aynı oranda olduğunu gördüm. Netice olarak kuyumculardan kredi kartınız ile altın alabilirsiniz. Ancak ortalama 1.000 liralık bir alım için 679 lira bir komisyon ödersiniz.

 • Şayet ister çeyrek ister tam isterseniz de gramlık alın alın, kuyumcu size taksit uygulamasa bile kredi kartınıza ait banka sizlere 3 taksit imkanı sağlayacaktır.
 • Komisyon oranı aylık %6.79 olmaktadır.
 • 1.505 liralık kuyumcudan altın alırsanız komisyon ile bu fiyat 1.756,65 TL olacaktır. 3 aylık taksit ödemeniz 585,55 TL olur
 • 3.032 TL lira için yine komisyon ile miktar 3.538,97 TL olur. En fazla 3 aylık ödemeniz 1.179,6 TL olacaktır
 • 6.049 TL için ise %6.79 komisyon ile miktar 7.060,46 TL olur. 3 ay taksitli ödemeniz aylık 2.353,49 TL olur.

Ancak bu sadece bireysel kredi kartları için geçerlidir. Şayet bir ticari kredi kartınız varsa bu taksit imkanı 9 kadar çıkacaktır. Çünkü ticari kartlarında cep telefonları dahil olmak üzere altın alımları dahil herhangi bir taksit kısıtlaması getirilmemiştir. BDDK tarafından kredi kartlarına ilişkin tüm kanun düzenlemelerinde bunu sizlerde görebilirsiniz.

Not: Farklı tutarlardaki hesaplamalar için lütfen yorum yazını.!

Şimdi sıra geldi kredi kartı ile altın almak isteyen arkadaşlarımız için işin Dini boyutuna. Bakalım en çok merak edilen konu olan kredi kartı ile altın almak haram mı? Değil mi? gelin hep beraber görelim.

Kredi Kartı İle Tek Çekim Yada Taksitli Altın Almak Helal Mi? Haram Mı?

Kredi kartı ile tek çekim yada taksitli altın almak dinen helal mi? Yoksa haram mı? Aslında bunun yanıtını öğrenmek için hiçte bir din adamını gerek yok diye düşünüyorum. Nedeni ise faizin haram olduğunu sanırım bilmeyenimiz yok. Öyle değil mi? Yukarıda da detayları ile anlattığım üzere kredi kartı ile tek çekim dahi olsa bankalar belli bir komisyon uyguladığını söylemiştim. Buna göre bakıldığında sizlere faizli bir şekilde çeyrek, yarım yada tam altın almanıza imkan sağlamaktadır. Dolayısıyla bence kredi kartı ile işin içinde komisyon/faiz olduğu sürece haram diye düşünüyorum. Tıpkı Baraka Süresi 275. ayette belirttiği gibi.

Bakara Suresi, 275. ayetFaiz (riba) yiyenler, ancak şeytan çarpmış olanın kalkışı gibi, çarpılmış olmaktan başka (bir tarzda) kalkmazlar. Bu, onların: “Alım-satım da ancak faiz gibidir” demelerinden dolayı olmaktadır. Oysa Allah, alış-verişi helal, faizi haram kılmıştır.

Benim içim yine de bu konu da rahat etmedi sizler için kredi kartı ile tek çekim yada taksitli altın almak haram mı? Sorusunun yanıtına çok fazla araştırmalar yaptım. Gerek okuyarak gerekse de videolu olarak araştırdım. Karşıma şu şekilde videolar çıktı.👇

Videoları yine sizler için araştırdım ve izledim. Beni bu konuda haklı çıkardı diyebilirim. Komisyon yada faiz olmasa dahi her iki videodan çıkardığım sonuç  şu şekilde olmaktadır. Altın alımı kartta almak her şekilde daha sonra ödemeli olduğu için caiz olmamasıdır. Sizce fikirlerinizi ve düşüncelerinizi bizimle paylaşabilir misiniz.

LÜTFEN BİZİ DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 2 Ortalamamız: 5]
Ziyaretçi Yorumları - 5 Yorum
 1. Selma dedi ki:

  Selam izmir bornovada yaşıyorum.bugün kuyumcuyu telefonla aradım 22 ayar bilezik almak istediğimi fakat ödemeyi kredi kartıyla yapacağımı söyledim bana tek slip %6 taksit %12 far alırım dedi .nasıl oluyor bu siz %2 diyorsunuz.doğrumu yaptığı yada ben kendisini şikayetmi etmem gerekiyor. Teşekkürler

  1. Admin dedi ki:

   Bankalara göre komisyon oranları değişiklik göstere bilir.

 2. Ahmet dedi ki:

  Gecen gün kredi kartıyla tek cekim 1500 altın aldım.eko card taksit yapulmıyor dedi gerekli bilgi verirmisiniz

  1. Admin dedi ki:

   Bankanızı arar iseniz yada bireysel müşteriler departmanına giderseniz onlar taksitlendirme yapacaktır. Veya bankanıza ait İnternet bankacılığı uygulaması var ise kredi kartınızın menüsüne giriş yaparak kanun kapsamında kredi kartınıza altın taksitlendirme yapabilirsiniz.

 3. Sinan dedi ki:

  Mal alımında vade farkı konuyo onu gider satarsın helal, altında mal maden sonuçta onada vade farkı verip alıyon satıyon

Bir Yorum Yazın