Kreş yardımı 2019 başvurusu nereye yapılacak şartlar nedir?

Kreş yardımı 2019 başvurusu nereye yapılacak şartlar nedir?
8 Mayıs 2018 tarihinde eklendi, 4.709 kez okundu.
Bu yıl aile ve sosyal politikalar bakanlığımız kreş yardımı adı altında  güzel bir düzenlemeyle gündeme geldi. 2019 Yılında bayan her bir bireyi iş hayatına kazandırmak ve aile bütçesini desteklemek adına yapılan bu destek bir çok ev hanımımızı da iş konusun da umutlandırdı. Memur olan annelerimizi kapsayan bu yasa, SGK ‘da çalışan hanımlarımızı da kapsayacak mı merak konusu oldu. Kreş hizmeti ile ilgili iş veren ne düşünüyor bugün detaylarıyla kaleme aldık. Maddi açıdan desteğe ihtiyacı olan ebeveynler için tahsis edilen bu miktar 304 liradan tam tamına 1.015 liraya çıkartılan  bu tutar hangi şartlar dahilinde verilecek? Tüm çalışan annelerimiz için araştırdık. Başvurular ne zaman nereye yapılacak sitemiz de yer verdik. Sizler de çalışmayı düşünüyor ancak çocuğum var diye kara kara düşünüyorsanız sayfamızı mutlaka inceleyin.

Kreş Yardımı Nedir?

Bildiğiniz gibi günümüzde eşlerden tek kişinin çalışması maalesef yeterli gelmiyor. Hal böyle olunca kadınlar da iş hayatının bir kısmını oluşturuyor. Lakin çocuklar için bir de kreşe, bakıcıya ücret ödeyen annelerimize devletten güzel bir haber geldi. Çalışan annelerimiz kazandığı parayı kreşe verip kendileri mağdur olmasın diye kreş parası annelere verilecek. Aile ve sosyal politikalar bakanlığı yetkililerince yapılan bu proje çalışan annenin çocuğunun kreş masraflarının karşılanması için verilen paraya kreş yardımı denmektedir. Özellikle ihtiyaç sahibi, çalışmaya ihtiyacı olan ebeveynleri baz alan bu yardım, bir çok ailemizin kalkınmasını sağlayacak. Çalışmak isteyen ancak çocuğuna bakacak kimsesi olmayan ebeveynler için gerçekten umut verici bir seçenek olmuştur. En azından çalışan anneler kazandığı paranın tamamını kreşe vermek zorunda kalmayacaklar. Kazançları haliyle artış gösterecek. Peki çalışan milyonlarca annemizin başvuracağı  bu destek için aranılan koşullar neler bir bakalım.

Kreş Yardımı Başvurusu İçin Şartlar Neler?

  • Başvuracak olan ebeveynlerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gereklidir.
  • Çalışan annenin aldığı maaşın miktarı az ise (asgari ücret ve altı),babanın aldığı maaşta annenin maaşı gibi azsa başvuru yapabilir.
  • Ve ya anne eşinden ayrılmış yalnız kalıyor, çalışıyorsa,
  • Eşlerden her ikisinin ailesinin de varlığı yok ve ya vefat etmişlerse başvuru ön plana alınır.
  • Bu başvuru için annenin sigortalı bir işte çalışması gerekir.
  • Evi kira maddi durumu kötüyse bu desteği almaya hak kazanır. Lakin ev kendinin her iki eş de çalışıyor, ve maaşları toplam da beş bin lirayı geçiyor. Aile büyükleri de çocukların bakımını üstleniyorsa maalesef kreş yardımını  alması pek mümkün değildir. Bu sebeple en çok ihtiyaç sahibi olanlar incelenecek, değerlendirmeye alınacak sonrasın da  ayrılmış olan 4.3 milyarlık bütçe gerçek durumu olmayanlara verilecek.
Kreş Parası İçin Nereye Başvurulacak?

Başvurular herkesin çalıştıkları ilin sosyal politikalar bakanlığının müdürlüklerine, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına yapılacak. Hükumet sağlayacağı bu yardım için muhakkak başvuranların ikametlerini, maddi durumlarını ve aile içi ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak bir sıralama yapıp vatandaşa yardımı sağlayacaktır. Birçok istihdam da olduğu gibi yine bu teşvikte de engelli çalışanlarımız, eski hükümlüler, madde bağımlısı olup yeni bir hayata başlayanlar ön planda tutulacaktır. Yine öyle ki başvuru yapan annenin çocuğunun yaş gruplarını  göz önünde bulundurarak müracaat etmesi gereklidir.

Kreş yardımı 2019 başvuruları resmen başlamıştır

Kreş yardımı 2019 başvuruları resmen başlamıştır

1.015 Lira Kreş Yardımı Nasıl Alınır?

İhtiyacı olan annelerimiz için adım adım kreş yardımı nasıl alınır? Bahsetmeye çalıştık peki müracaat esnasında dikkat edilecek hususlar neler sizlere adım adım bahsedelim. Başvuru sırasında nüfus cüzdanınız, iş verenden onaylı maaş bordrosu , ikametgah adresi ve nüfus müdürlüğünden ailede kaç kişi yaşadığınıza dair belge ile Aile ve sosyal politikalar bakanlığının müdürlüklerine  durumunuzun yeterli gelmediğini, eviniz kira ise kira sözleşmesini de evraklara ekleyerek başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. En geç bir ay içerisinde bu yardımdan yararlana bileceğinizi size telefon ya da yazılı bir şekilde bildireceklerdir. Bunun yanı sıra  yine bakanlığımız her mahalleye bir kreş projesi üzerinde çalışmaktadır. Gündem de olan bu proje de en geç bir kaç ay içerisinde hayata geçirilecek. Böylelikle annelerin yükü biraz daha hafifleyecek her mahallenin kreş imkanı daha çok gelişecek. Devlet elinde olduğu için bu kreşler de ücret bakımından çok çok uygun hatta dar gelirli ailelere ücretsiz olacak. Aileyi destekleyici bu tür projeler ile ilgili tüm haberlere yine sitemizden ulaşabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Devlet ve Özel Vakıf Burslarına Nasıl Başvurulur başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Emekliye Bayramda İki Maaş İkramiye
Emekliye Bayramda İki Maaş İkramiye

Milyonlarca emekliyi yakından ilgilendiren müjde başbakanımız Binali Yıldırım tarafından geldi. Yapılan açıklamaya göre emekli 12 milyon vatandaşımıza ramazan ve kurban...

Kapat