Zübeyde Hanım Caddesi, Numara: 14 Bozüyük/Bilecik
trende

Kredim Var Yeni Bir Kredi Daha Çekmek İstiyorum (Aynı Farklı Bankalar)

Taksit ödemeleri devam eden ihtiyaç krediniz var ama yeni bir kredi daha mı çekmek istiyorsunuz? Bence ilk olarak çekebilir miyim? diye kendinize bunu soruyor olmalısınız. Hemen sizi daha fazla merakta bırakmadan sevindirecek o haberi vereyim,  evet, çekebilir siniz diyeyim. 2. hatta 3. kredinizi de çekmesine çekebilirsiniz de bunun yalnız bir de şartının olduğunu da söylemeden geçmem doğru olmaz. Çünkü, taksit ödemesi devam eden ihtiyaç krediniz varken 2. bir bireysel kredi yada konut veya araç kredisi çekeceklerden iki tane temel şartı bankalar arar. Bu şartlar neler derseniz bunları da kredi türüne göre aşağıda bulabilirsiniz.

Kredim Var Yeni Bir Kredi Daha Çekmek İstiyorum (Aynı Farklı Bankalar)

Ödemesi devam eden krediniz varken nasıl ikinci bir krediyi çekebileceğinizi sadece burada anlatmakla kalmadık. Bunla beraber ödemesi devam eden krediniz varken işten çıkarılır, işsiz kalırsanız yada askere giderseniz ne olacak? Kredi çeken birine kefil olursanız ve kredisini ödemezse başınıza neler gelir? Neye dikkat etmeniz gerektiğinizden de bahsettik.

Neler Var?

Ödemesi Devam Eden Kredim Var Başka Bankadan Kredi Çekebilir Miyim?

Ödemesi devam eden bir krediniz mi var? İhtiyacınız oldu başka bir bankadan kredi çekebilir miyim? acaba diye düşünüyorsunuz. Siz bu sorunuzun cevabı olarak EVET diye bilir? Fakat bu yapacağınız kredi türüne göre ve başvuruda bulacak olan kişi adına da değişiklik gösterir. Yani ödemesi devam eden bir krediniz varken, tekrardan başka bir banka şubesinden kredi çekme imkanınız var. Bankacılık kanunlarına göre başka bir kredi kullanma imkanınız var. Yalnız yine söylüyorum bu imkandan yaralanmanız tamamen kredi kullanmak isteyen kişiye bağlı olmaktadır. Şimdi diyeceksiniz kredim var, ödemesi devam ediyor. Başka bir kredi çekmek için bana nasıl bağlı olabilir? Şu şekilde sizlere cevap vereyim.

 • Evet yeni bir kredi çekmek istiyorsunuz? Bakalım, krediniz varken yeni bir kredi çekmeye siz uygun musunuz önce bunu görelim.

Tabi ki yine sadece bu sorunuzu cevaplamakla kalmayıp, krediniz varken aynı anda diğer farklı bankalardan ev yada araç kredisi kullanabilir misiniz? Bu sorularınızı da sizler için cevaplayalım. Şimdi ilk olarak yeni bir kredi kullanmak için sizlerden istenilen 2 tane şart bulunmaktadır. Bu şartlar sizde var mı? Gelin hep birlikte aşağıda görelim.

 1. Öncelikle şuan ödemekte olduğunuz kredinizle beraber sahip olduğunuz Findeks KKB kredi notunun değerini aynı şekilde düşürmeden korudunuz mu? Findeks kredi notu nedir? Findeks KKB Kredi Notunu Neler Düşürür? derseniz de. İşte bütün sorularınızın cevabı vermiş olduğumuz linke mevcuttur.
 2. İkincisine gelecek olursak, yine ödemekte olduğunuz kredinizle beraber, kullanmak istediğiniz yeni bir kredinin taksit ödemeleri birleştiğinde maaşınızın %50 oranını geçecek mi?

İşte bu 2 sorunun cevapları kredi ödemeniz olduğu halde yeni bir kredi çekebilmeniz için çok önemli olmaktadır. Sonuç olarak bakacak olursak, bu iki şartı baz alarak kredi notunuzu korumaya devam etmişsiniz.

blank

Ödemesi Devam Eden Kredim Var Başka Bankadan Kredi Çekebilir Miyim

Ödemesi devam eden kredi taksitinin üzerine, yeni çekmek istediğiniz kredi miktarının taksitini de eklediğinizde baktınız maaşınızın %50’sini geçmiyor. İşte o zaman kesinlikle yeni bir kredi çekme imkanınız bulunmaktadır. Sormuş olduğunuz sorularınızı yanıtladıktan sonra şimdi gelelim kafalardaki diğer soruları yanıtlamaya.

Kredim Varken Otomobil (Araç) Kredisi Çekebilir Miyim?

Mevcut ödemesi devam eden bir kredim varken otomobil araç kredisi çekebilir miyim? Şimdi bu sorunuzu cevaplayalım. Evet bu araç kredisi imkanından da teknik olarak yararlanabilirsiniz. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından bu çekmek istediğiniz kredi imkanı için herhangi bir engel konulmamıştır. Fakat mevcut ödemesi devam eden bir krediniz varken aynı yada farklı bankalardan araç kredisi çekebilmeniz içinde yine 2 tane şart belirlenmiştir. Belirlenen bu iki şarta uygun olmanız halinde araç kredisi çekebilmeniz mümkündür. Şimdi gelin hep birlikte sizlerden istenilen bu 2 şartı görelim.

 1. Yine yukarıda da belirttiğimiz gibi burada da önemli olan Findeks KKB notunuz olmaktadır. Şuan ki Findeks KBB notunuz kaç? Bankaların sizlere ikinci bir kredi vermesi için yeterli bir seviyede mi? İlk olarak bunu öğrenmelisiniz. Bunun cevabı da sizler için  Bireysel Kredi Notu Normalde Kaç Olmalı? adresinde gerekli olan tüm detayları ile yer verdik. Linke tıklamanız halinde bilgilere ulaşım sağlayabilirsiniz.
 2. İkinci şartı görecek olursak, hane geliriniz olmaktadır. Mevcut ödemesi devam eden kredinizin miktarının üzerine yeni kullanmak istediğiniz kredi miktarını eklediğinizde yine hane gelirinizin %50 miktarını karşılayabilecek mi? Buna bakılmaktadır.

Bu şartlara uyum sağlamanız halinde ikinci bir otomobil yada araç kredisi için başvuruda bulunabilirsiniz. İlk aranan şartı yani Findeks KBB kredi notu  için sizlere yukarıda bir bağlantı bıraktım. O bağlantıya giriş yapmanız halinde gerekli olan tüm bilgilere geniş çaplı bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz.

Önemli Bilgi: Araç kredisi için mevcut ödemeniz gereken krediniz varken en fazla ne kadar kredi çekebilirsiniz. Bunu sizlere örnek vererek daha detaylı bir şekilde anlatmak istiyorum.

 • Diyelim ki,  mevcutta ödemeniz olan ziraat bankasından 36 ay vadeli olarak %1,89 faiz oranı ile 40.000 TL bir ihtiyaç krediniz var. Bu faiz oranları 2023 yıl ŞUBAT ayı için geçerli olmaktadır. Bunun geri ödemesi de aşağıda tablo üzerinde bulunmaktadır.
40.000 TL Geri Ödeme Planı
Vade Taksit Maliyet
36 1.606,86 TL 57.846,77 TL
 • Aylık ödemeniz gereken taksit miktarı ise tabloda da görmüş olduğunuz üzere 1.546,22 TL olmaktadır.
 • Bu şekilde bir krediniz varken kullanacağınız araç kredisinin miktarı da 50.000 TL olarak baz alalım. Onu da yine Ziraat bankası üzerinden 36 vadeli araç kredisi olarak hesaplayalım. 2023 yılı ŞUBAT ayına göre Ziraat bankası araç kredisi faiz oranı %1.61 olmaktadır. Buna göre;
50.000 TL Geri Ödeme Planı
Vade Taksit Maliyet
36 2.066,45 TL 74.392,29 TL
 • Aylık ödemesi görmüş olduğunuz üzere 2.066,45 TL olmaktadır. Şimdi gelelim iki kredinin toplamına. Her ikisinin nakit ödemesinin toplamı 1.653,16 + 2.066,45 = 3.719,61 TL olacaktır.
 • Sizin maaş oranınız yani hane geliriniz 2023 yılındaki  asgari ücret tutarından epey bir yüksek olmak zorundadır. Yani 3.719,61* 2 = 7.439,22 TL üzerinde olması gerekmektedir.
 • Şayet bu oranda olmadığı taktirde ise, mevcut ödemeniz gereken krediniz varken ikinci bir kredi imkanından yararlanamaz, bu durumda kredi çekemezsiniz.

Örnek vererek sizlere daha detaylı bir şekilde anlattığımı düşünüyorum. Farklı tutarlarda yada başka bankalar üzerinden hesaplama yaptırmak isterseniz. Aşağıda bulunan yorumlar kısmında paylaşım yaparsanız sizlere en kısa süre içerisinde hesaplama tablosunu çıkartabiliriz. Bu konuda son olarak, kredim varken ikinci bir krediyi ne kadar kullanabilirim dediğinizde.

blank

Kredim-Varken-Otomobil-(Araç)-Kredisi-Çekebilir-Miyim

Yukarıda vermiş olduğum tablo üzerindeki taksit ödeme üst miktarı kapsamında satın alacağınız aracın %70 değerine kadar kredi çekebilirsiniz. Bununda örnek olarak hesaplamasını sizlere verecek olursak;

 • Alacağınız aracı 200.000 TL olarak baz alalım.
 • Kasko yada fatura bedeli için en çok 140.000 TL’ye kadar. kredi çekme imkanınız bulunmaktadır.

Konumuz araba ve araç kredileriyken sizlere çok önemli bir bilgi vermek istiyorum. 7 Bankanın Satılık İcralık Araç Listesi (Güncel İlanlar)bu fırsattan sizlerde yararlanabilirsiniz. Mevcut ödemeniz gereken krediniz varken başka yada aynı banka üzerinden araç kredisi çekebileceğinizi sizler için yukarıda cevapladık. Şimdi sıra geldi taksitlerini düzenli bir şekilde ödediğim kredim varken, ev almak istiyorum bu durumda konut kredisi kullanabilir miyim? Sorusunun cevabı yazımızın devamında bulunmaktadır.

Taksitlerini Ödediğim Kredim Varken Konut Kredisi Kullanabilir Miyim? Nasıl!

Denk geldi kafanıza yattı, beğendiniz bir ev mi almak istiyorsunuz. Fakat mevcutta ödemeniz gereken araç yada ihtiyaç krediniz mi var. Ödemeniz gereken vade ve taksit miktarının bitmesine de epey bir süre var. E şimdi bu durumda ne yapacaksınız. Evi içinize yattı beğendiniz. Kaybetmek istemiyorsunuz ve diğer bankalardan kredi çekmeyi düşünüyorsunuz. Sizce bankalar başvuruda bulunmuş olduğunuz konut kredisini onaylar mı? Hemen sorunuzu cevaplayalım.

blank

Taksitlerini-Ödediğim-Kredim-Varken-Konut-Kredisi-Kullanabilir-Miyim

EVET kanunlara göre bu mümkün. Yani onay alırsınız. Fakat diğer tüm mevcutta ödenen kredim var, tekrar bir kredi çekebilir miyim? sorularının cevabında olduğu gibi. Bu sorunuzun cevabı da aslında yine sizlerde saklı olmaktadır. Neden mi? Eğer ki yine sizin mevcutta ödemeniz gereken bireysel yada araç krediniz bulunurken, konut kredisi alma şartına sahipseniz de kredi çekebilirsiniz. Peki sizlerden istenilen bu şartların neler olduğuna gelecek olursak;

 1. İlk olarak en önemlisi yine kredi notunuz olmaktadır. Kredi notu değeriniz 1.400 puanın üzerinde olması gerekmektedir. Genel olarak bankalar yeni bir kredi kullandırmak için kredi notunuzun not ortalaması istemektedir. Şayet kredi notunuz düşükse konut kredisi imkanından yararlanmanız biraz zor olacaktır. Fakat bu sizi olumsuz düşüncelere sokmasın. Mevcut kredi notunuz düşük  olması halinde, 3 Ayda Kredi Notunu Hızlı Yükseltme Hilesi bulunmaktadır. Buraya bırakmış olduğumuz link içeriğinde atmanız gerekilen tüm adımlar yer almaktadır. Sayfayı ziyaret edip sizlerde bu imkanlardan anında yararlanabilirsiniz.
 2. Konut kredisi çekebilmeniz için ikinci sizlerden istenilen şarta gelecek olursak, kullanılacak kredi miktarının taksit ödemesi, mevcutta var olan kredinizin de taksit ödemesinin tutarı eklendiğin de hane gelirinizin %50 miktarını geçiyor olmaması gerekmektedir.

Dediğim gibi teknik olarak mevcutta ödemeniz gereken krediniz varken, konut kredisi çekmeniz için bu iki şarta uyum sağlamanız gerekmektedir. Tabi bu iki şartın haricinde bankacılık kanunlarına göre, kullanmak istediğiniz konut kredisinin, bankadan onay alabilmeniz içinde 3 tane şart belirlemiştir. Belirlemiş olduğu bu 3 şartlar ise,

 1. Alacağınız ev için talepte bulunduğunuz kredi miktarı, alacağınız konut değerinin %90 dan fazla olmaması gerekmektedir.
 2. Kredi kullanmak istediğiniz konut üzerinde hiç bir şekilde ipotek yada rehin olmaması gerekmektedir.
 3. Alacağınız ev sıfır ise, bu durumda evin en az %70’i tamamlanmış olması istenmektedir.

Mevcutta ödemeniz gereken krediniz varken bankacılık kanunlarının belirlemiş olduğu  bu 3 şartı da taşımanız halinde, diğer bankalardan yada aynı bankadan konut kredisi çekmeniz mümkündür. Peki ya krediyi çektiniz. Düzenli bir şekilde ödemenizi de yapıyordunuz? Fakat işten çıkarıldınız, yada askere gideceksiniz bu durumda ne yapmanız gerekiyor? Sıra geldi bu sorularınızı cevaplamaya.

Kredimi Öderken İşten Çıkarıldım Yada Askere Gideceğim Ne Yapacağım?

Şahsınıza bireysel, araç yada konut  kredisi bulunuyor. Her ay düzenli bir şekilde ödemesini de yapıyorsunuz. Fakat hiç beklenmedik bir zamanda bazı sebeplerden dolayı işten çıkarıldınız. Peki ya şimdi ne olacak. Ödemeniz gereken krediler var. Farklı bir sebep gösterecek olursak eğer vatani görevinizi yapmak için askere gideceksiniz. Kesin kararlaştı. E ödemeniz gereken mevcut kredileriniz var. Ne olacak. Haydi gelin şimdi bu kafanızdaki soruları cevaplayalım.

Öncelikle kullanmış olduğunuz mevcut kredi ödemenizin taksitleri bitmeden işten çıkarıldınız. Ve işsiz kaldınız. Bu durumda yapmanız gerekenler.

 • İlk olarak kredi kullanmış olduğunuz bankayı arayarak bilgi vermeniz gerekmektedir.
 • Bilgi verdikten sonra bankanızdan ödemeniz gereken kredinizin taksitlerini dondurulmasını talep edebilirsiniz. Bu talebinizi eğer banka da kabul ederse ödemenizi dondurabilirsiniz.
 • Kredinizin bulunduğu banka ile iletişime geçerek, ödemeniz gereken Mevlalar hakkında yeniden taksitlendirme yapabilirsiniz.
 • Eğer herhangi bir kredi çekme aşamasında işsizlik sigortası yaptırdıysanız. Kendinize göre iş imkanı bulana kadar ödemeniz gereken kredi taksitlerinizi sigorta firmasının ödemesi için talepte bulunabilirsiniz.

Vermiş olduğumuz bu bilgiler haricinden farklı olarak maalesef ki bir çözüm yolu bulunmamaktadır. Şayet yukarıda vermiş olduğumuz bilgilerin hiç birisini yapmazsanız. 1 2 3 Ay Temel Bireysel İhtiyaç Kredisi Ödenmezse Ne Olur? adresinde karşılaşacağınız tüm sorunları detayları ile ela aldık. Umarım bu hadiseler ile karşı karşıya kalmazsınız. Ödemem gereken kredi taksitlerim var. İşten çıkartıldım diyen arkadaşlarımız için yapmaları gerekenleri sırasıyla verdik. Peki, bireysel ihtiyaç kredinizin yada araç kredinizin taksit ödemeleri devam ederken vatani görevinizi yapmak için askere girmeniz gerekiyor. Bu durumda yine işsiz kalmış oluyorsunuz? Ne olacak? Bu durumda yapmanız gereken nedir? Şayet bu duruma düştü iseniz? Askerlik göreviniz geldiyse, sizler için 2 tane seçenek bulunmaktadır.

 1. Birincisi yine yukarıda da bahsettiğimiz gibi bankaya kredi dondurma talebinde bulunabilirsiniz.
 2. İkincisi ise taksit ödemeleriniz için yeniden yapılandırma yapabilirsiniz.

Tabi ki bunlar kesin onaylı bir çözüm olmamaktadır. Çünkü bankanın elinde olan bir şey kredi kullanmış olduğunuz banka bu seçenekleri kabul etmesi gerekmektedir. Eder mi derseniz? Kendi şahsi düşüncemi söylemem gerekir ise, bence etmez derim. Bundan dolayı da kredi borcunuzu ödeyip kapatma işlemlerini yapmadan askere gitmemenizi tavsiye ederim. Son olarak sizlere vereceğimiz bilgi ise mevcutta ödemem gereken kredi taksitlerim bulunuyor. Bu durumda başka birine kefil olabilir miyim? diye soran arkadaşlarımız için bu sorularını cevaplayalım.

Ödediğim Kredim Var Başka Birine Kefil Olabilir Miyim? (Kefil Olurken Dikkat Edilmesi Gerekilenler)

Evet değerli arkadaşlarım. Ödemeniz gereken krediniz varken başka bankalardan araç yada konut kredisi çekebilir misiniz? Ve yine kredi kullandınız taksitlerini öderken işten çıkarıldınız yada askerliğiniz geldi  ne yapmanız gerekenleri sizlere ayrıntıları ile vermiş olduğumu düşünüyorum. Sıra geldi son olarak sizlere vereceğimiz bilgi. Kendinize ait olan şahsi bir ihtiyaç yada konut kredi ödemeniz var. Bu durumda başka birine kredi çekebilmesi için kefil olabilir misiniz?

blank

Ödediğim-Kredim-Var-Başka-Birine-Kefil-Olabilir-Miyim

Bu sorunuzu yanıtlayalım. Evet tatbikî de olabilirsiniz. Arkadaşınıza, ailenize yada herhangi bir tanıdığınıza  kredi çekebilmesi için, kredinizin var olması kefil olmanıza engel bir durum olmamaktadır. Fakat şöylede bir durum vardır. Kefil olacak kişinin de banka tarafından bazı şartlara uygun olmasını gerekebilir. Bunların neler olduğunu görecek olursak;

 1. Yukarıda belirtiğimiz gibi yine Findeks KKB notunun belirlenen bir puan aralığında olması en başta gelen şartlar arasında olmaktadır.
 2. İkinci önemli nokta ise kefil olacak kişinin adına ait olan gelir belgesine sahip olması gerekmektedir.
 3. Son olarak ise kullanılacak kredinin miktarı ve taksit ödemlerinin karşılayabilecek bir maaşa sahip olup olmadığı araştırılabilir.

Size kefil olacak kişi belirlenen bu şartlara uyum sağlaması halinde bireysel, araç yada konut kredisi için onay verebilir. Konumuz kefilliğe gelmişken, kefil olurken dikkat edilmesi gereken bazı hususlarda bulunmaktadır. Bunlar ise;

 • Kefil olduğunuz kişi borçlarını zamanında yada hiç ödemezse banka sizi icraya verir mi?

Kefili olmuş olduğunuz kişi şayet kredi borcunu geciktirir yada hiç ödemezse banka doğrudan direk olarak sizi ziyaret edebilir. Bu neden ile kimse kimseye güvenmez hale geldi. Çünkü bu durumu yaşayan milyonlarca insan etrafımızda bulunmaktadır. Haklı olarak ta genel olarak herkes kefil olmaktan korkar hale geldi. Kimse kimseye kefil olmayacak bir dünya içerisindeyiz. Aslına bakılırsa düşündükçe de haklı durumdalar. Bu duruma gelmenin asıl sebebi de aslında bankalar olmaktadır. Neden mi? Kefil olacak kişiye banka onay verirken adi kefalet alması gerekmektedir. Fakat bankalar ne yapıyor. Kendilerini sağlama almak için ortaklaşa kefalet yapıyorlar. Yani kendileri garanti altında oluyor. Peki ya bu iki kefaletin arasındaki şartlar ne olduğunu merak edeneler için.

 • Adi Kefalet: Kredi kullanmak istediğiniz banka gerçek borçluya başvurmadan alacak miktarı asıl borçludan temin etmek için her yolu denemesi gerekmektedir. Gerekli görülen tüm yoları denemeden asla kefilin kapısını çalamayacaktır.
 • Ortak Kefalet: Yine kredi kullanmak istediğiniz banka acil borçlu ile kefile ortaklaşa aynı anda işlem başlatabilmektedir.

Bu sebeplerden dolayı çok iyi düşünüp ona göre karar vermeniz gerekmektedir. Kefil olmayı düşünüyor iseniz?  Muhakkak bankanın adi kefaletin uyguladığını araştırmalısınız. Ve buna göre bir yol izlemelisiniz. Dediğim gibi bu devirde kimse kimseye güvenemez hale geldi.

En güncel yeni haberlerden sizlerde anında haberdar olmak isterseniz. https://www.youtube.com/kredim kanalına da abone olmanız sizin menfaatinize olacağını söyleyebilirim.

LÜTFEN BİZİ DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 0 Ortalamamız: 0]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın