Zübeyde Hanım Caddesi, Numara: 14 Bozüyük/Bilecik
trende

Kredi Sicil Affı Çıktı Mı? Ne Zaman Yürürlüğe Girecek, Bankalar Uygulayacak?

Sicil affı 2022 yasasındaki son dakika gelişmesini sizler için paylaşıyoruz. Bu haberimizi okuduğunuz da sicil affı yasası çıktı mı? ne zaman çıkacak? sorularına cevap alacaksınız. Bununla birlikte çıktı ise bankalar ne zaman bu yasayı uygulayacak bunu da sizlere tarihleri ile birlikte paylaşacağım. Ne zaman yürürlüğe girecek tarihine de yer verdikten sonra asıl olan konuya geleceğim. O ise, banka sicil affı yasasına nasıl başvuru yapacağınızdır

Kredi Sicil Affı Çıktı Mı? Ne Zaman Yürürlüğe Girecek, Bankalar Uygulayacak?

BDDK ve TBMM tarafından kabul gören bu yasayı bankalar tanımadığı hallerde oluşturacağınız dilekçe örneği nasıl olmalıdır. Bu sorularınız cevaplarını sizler için yer vereceğim.. Bankalardan kredi ve kart alamayan esnaflar, çiftçiler ve bireysel tüketiciler, bu fırsatı muhakkak değerlendirin.

Neler Var?

Kredi Sicil Affı 2022 Çıktı Mı? Ne Zaman Yürürlüğe Girecek?

Bankalardan kredi ve kredi kartı alamayan esnafın, çiftçinin ve bireysellerin gözü kulağı 2022 yılında çıkması planlanan sicil affı yasasındaydı. Korona virüs den dolayı bir çok ekonomist sicil affı yasasının muhakkak bu sene çıkacağı kanısındaydı. Şimdi bakıldığı zaman ise hiçte yanılmıyorlarmış. Çünkü kredi sicil affı yasası çıktı mı? sorusunun cevabı ekonomistleri EVET olarak haklı çıkarttı. Resmi gazetede 5834 kanun numarası ile yayımlanarak çıkan sicil affı peki ne zaman yürürlüğe girecek. Aslına bakılır ise bir kanun resmi gazetede yayımladığı an yürürlüğe girer.

Dolayısı ile bir ertesi iş gününde de uygulanmaya girmesi gerekir. Bu nedenle bizce asıl sorulması gereken soru şu olmalıdır? Resmi gazete yayımlanan kredi sicil affı yasasını bankalar ne zaman uygulayacak? Bu sebepten ötürü de bu soru için bir başlık oluşturduk. Böylece, geniş bir çerçeve içerisinden bankaların kredi sicil affı yasasını ne zaman uygulayacağının sorusunu öğrene bilirsiniz.

Kredi Sicil Affı Yasasını Bankalar Ne Zaman Uygulayacak?

2022 senesinde kredi sicil affı yasası nihayet çıktı. Böylelikle bankalardan kredi notu düşük olduğundan ötürü kredi ve kredi kartı alamayanlara gün doğdu. Ancak ne yazık ki bir alt başlıkta yer vermiş olduğum kredi sicil affı kaidelerini vatandaşlar uygulasa dahi bankalardan kredi yada banka kartı alamadılar. Bankalardan başvuru yapıp kredi ve kredi kartları onay almayanların akıllarına ise şu soru geldi. Acaba, kredi sicil affı yasasını bankalar uygulamaya daha geçmedi mi? Halbuki emin olun alakası dahi yok! Bunun o zaman nedeni ne dersiniz.

 1. Bankaların sizlere kredi vermek işlerine gelmiyor
 2. Kredi sicil affı yasasından haberdar değillerdir.

Bu iki sebep haricinde bankaların sicil affı yasasının çıkmasına rağmen kredi vermeme gibi bir sebebi olamaz. Baktığınız zaman her ikisinin de ana temel nedeni kredi notuna çıkmaktadır. Peki bankalar kredi notunuzu öne sürerek size kredi vermeye yanaşmıyor ise ne yapmanız gerekmektedir. İşte sizlere hakkını arayacaklar için takip etmeleri gereken ol güzergahı.

Kredi Notu Sicil Affı Başvurusu Nasıl, Nereye Yapılır? (Dilekçe Örneği)

Kredi notunuz düşük ise bankalardan kredi almanın tek yolu Findeks not ortalamanızı yükseltmekten geçmektedir. Kredi notu düşük olanların ise kredi kartı almaları için not ortalamalarını yükseltmeye gerek kalmadan bir alternatifi daha vardır. Bu ise burada bahsetmiş olduğum gibi Garanti Kredi Kartı Kesin Onaylı Nasıl Alınır? da bahsettiğim yöntemdir. Şayet ilgili bağlantıda bahsetmiş olduğum kesin kredi kartı alma yöntemi size uymuyorsa o zaman hem kredi hem ise kredi kartı alamayanların tek yolu sicil affından geçmektedir. Çünkü, her ne kadarda 3 Ayda Kredi Notunu Hızlı Yükseltme Hilesi Nedir? de bahsetmiş olduğum yöntemleri uygulasanız da kredi notunuzun kredi ve kart alabilmek için yeterli seviye gelmesi 3 ayı bulabilecektir. Bu kadar beklemek istemiyorsanız o zaman kredi notu sicil affı başvurusu nasıl ve nereye yapılır? bunu bilmeniz gerekir. Bilmeyenler için bizler bu işlemlerin nasıl yapılacağını değindik. Örnek dilekçemizle de başvuru yapılacak olanlar için ilave edilecek olan evrakların neler olduğundan da bahsettik.

 1. İlk olarak kanun numarası 5834 de geçici madde 2 de yer alan şartı yerine getirmemi gerekir. Bu şart ise şudur. Ana para ödemesi 24.03.2020 tarihinden önce olan, ödemelerini aksattığınız kredilerin borçlarını 31.12.2020 tarihine kadarını ödemeniz yada yapılandırmanız gerekir. (resimde sizin de görmüş olduğunuz gibi)blank
 2. İlgili maddeyi yerine getiren (esnaf, çiftçi yada bireysel) vatandaşımız ilk olarak kredi yada kart başvurusunda bulunması gerekir.
 3. Kredi yada kart başvurusunda bulunduktan sonra bankadan ret yanıtı almanız gerekir.
 4. Ret cevabı alındıktan sonra ise ilgili bankanın genel müdürlüğüne dilekçe ile başvuru yapması gerekmektedir. Yazılması gerekilen dilekçe örneği ise aşağıda olduğu gibidir.

Bankaya Yazılacak İtiraz Dilekçe Örneği:

………………………………………… Bankası Genel Müdürlüğü’ne

…………/…………../20…… tarihinde bankanıza ……………………………….. başvurusunda bulundum. EK’te iliştirmiş olduğum gibi başvurum bankanızın şubesi tarafından ret edildi. Başvurumun ret edilme nedeni olarak ise, kredi notu değerimim düşük olduğu öne sürülmüştür. Ancak, EK’te de yer verdiğim gibi kanun numarası 5834 kabul tarihi 22.01.2009 olan Karşılıksız Çek ve Protestolu Senetler İle Kredi ve Kredi Kartlarının Borçlarına İlişkin Kayıtlarının Dikkate Alınmaması Hakkında Kanunu’nun için 2. maddesine ilave bir madde eklenmiştir. Buna göre ise 24.03.2020 tarihine kadar ana parası ödemesi olan kredi ve kart borçlarının 31.12.2020 tarihine kadar olan borçların ödenmesi yada yeniden yapılandırılması durumunda finansman kuruluşları tarafından geçmişe yönelik borçlar dikkate alınmaz. Bu maddeye istinaden tüm kredi ve kart borçlarımı kapama rağmen bankanız başvurumu halen ret olarak cevaplamıştır. Başvurumun bu nedenle yeniden değerlendirilmesini arz ederim.

İsim Soyisim:

İmza:

Yukarıda yer verdiğim dilekçe örneğini Kredi Sicil Affı İtiraz Dilekçesi Örneği bağlantısını tıklatarak bilgisayarınıza indire bilirsiniz. Daha sonra bu dilekçeye bankadan aldığınız ret yanıtını ve Banka Kredi Sicil Affı Yasası PDF formatında yer alan tebligatı da iliştirerek bankanın genel müdürlük adresine iadeli taahhütlü olarak göndermeniz gerekir. Bazı bankalara ait genel müdürlük adresleri ise;

 • VAKIFBANK: Saray, Dr. Adnan Büyükdeniz Cd. No:7/A, 34768 Ümraniye/İstanbul
 • Ziraat Bankası: Varlık, 06170 Yenimahalle/Ankara
 • HALKBANK: Barbaros Mahallesi, Şebboy Sokak Numara:4/1 34746 Ataşehir / İstanbul
 • QNB Finansbank: Esentepe Mahallesi Büyükdere Caddesi Kristal Kule Binası No:215 Şişli – İstanbul
 • ING: Reşitpaşa Mah, Eski Büyükdere Cd. No:8, 34467 Sarıyer/İstanbul
 • TEB: Saray, Sokullu Cd 7A, 34768 Ümraniye/İstanbul
 • Yapı Kredi: Levent, Çamlık Cd. No:1, 34330 Beşiktaş/İstanbul

Göndereceğiniz posta muhakkak iadeli taahhütlü olması gerekir. Böylelikle ilgili banka size 30 gün içerisinde olumlu yada olumsuz olarak dönüş yapması gerekmektedir. Başvurunuz olumlu ise sorun yok. Ya olumsuz olursa ne yapacaksınız? O zaman da işte size BDDK başvuru yapmanın önü açılacaktır. Peki, BDDK nasıl başvuruda bulunmanız gerekmektedir.

BDDK Sicil Affına Uymayan Bankaları Nasıl Şikayet Ederiz

Sicil affı yasasında yer alan maddeyi uyguladığınız halde banka size kredi yada kredi kartı vermiyor mu? Şayet dilekçe ile genel müdürlüğüne de bu durumu izah edip halen kredinizi veya kredi kartınızı alamıyorsanız. Sizin son bir şey daha yapmanız için hak doğacaktır. Emin olun bir çok tüketici bankaya itiraz edip ret aldıktan sonra bu yöntemle kredi yada kredi kartları yeniden değerlendirip onay almıştır. Peki, bu yapılması gereken son şey nedir? Tabi ki tüm bankaları denetleyen BDDK’ya bu durumu usullü erkana uygun bir şekilde bildirmenizdir. Peki bunu nasıl yapabilirsiniz. Bunun için de yine yapmanız gereken şey iadeli taahhütlü olarak aşağıdaki dilekçe ile müracaatta bulunmaktadır.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK)’ya

28.01.2009 tarihinde resmi gazete yayımlanan, kanun numarası 5834 olan tebligatın geçici maddesi 2 de yer alan ana para ve taksit ödeme tarihi 24.03.2020 kadar vadesi geçmiş olan borçlarımı, 31.12.2020 tarihine kadarını ödemedim. Aynı kanunda yer alan borçların ödenmesi yada yapılandırılması halinde ” bu kişilerle yapılan finansal işlemlerde kredi kuruluşları ve finansal kuruluşlar tarafından dikkate alınmaz. ” cümlesine istinaden ………………………………… bankasına kredi/kredi kartı başvurusunda bulunma rağmen ret cevabı aldım. Bunun üzerine ilgili bankanın genel Müdürlüğü’ne durumu arz etmeme rağmen yine olumlu bir sonuç alamadım. Bu mağduriyetimin giderilmesini, resmi gazetede yer alan kanunun uygulamasını arz ederim.

İsim Soyisim

İmza:

Word formatında yukarıda yer alan dilekçemizi BDDK Sicil Affı İtiraz Dilekçesi Örneği adresinden indire bilirsiniz.

Şeklinde bir üst yazı yazarak, bankadan ret aldığınız cevabı, bankanın genel müdürlük adresine gönderdiğiniz dilekçe ve almış olduğunu ret cevabını iliştirin. Daha sonra bu dilekçe talebinizi, aşağıdaki adrese yine iadeli taahhütlü olarak gönderiniz.

Büyükdere Cad. No:106 Esentepe Şişli/İSTANBUL

BDDK size yine 30 gün içerisinde başvurunuzu değerlendirerek dönüş sağlayacaktır. Çok büyük olasılıkla da başvurunuz için banka devreye girerek onay verecektir.

 

LÜTFEN BİZİ DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 0 Ortalamamız: 0]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın