Kredi Notu Nedir ?

Kredi Notu Nedir ?
28 Ağustos 2017 tarihinde eklendi, 447 kez okundu.
Ekonominin halkı zorladığı son yıllar da kredisiz ev, araba, iş yeri almak hatta düğün, tatil yapmak bile hayal oldu. Nakit sıkıntısı çeken ancak banka kredisi olumlu kimseler hiç düşünmeden kredi çekme başvurusunda bulunmaktadır. Kredinizin olumlu çıkması için ise geçmişinizde kırmızı kalem yememiş olmak ve istenilen kredi notuna sahip olmak gereklidir. Peki bu bahislerde geçen, her bankanın şart koştuğu kredi notu, bir diğer adıyla banka puanı nedir? Kredi notu ne işe yarar? Puanın düşüp artmasında ki etkenler neler tek tek ele alacağız. Eğer sizde bankalardan para çekmeyi düşünüyorsanız yazımızı mutlaka inceleyin.

Kredi Notu Nedir

Kredi Notu Nedir

Kredi Notu Nedir?

Bildiğiniz gibi yaşam süren insanın ihtiyaçları sınırsızdır. Kimi zaman konut, taşıt ihtiyacı kimi zaman ise ani gerçekleşen sağlık problemleri için nakit desteğine ihtiyaç duyarız. Tabi o eski  borç para alınan eş dost da kalmadığı için en güvenli para bulma yolu bankalardan kredi çekmek olacaktır. İşte tam da bu noktada ihtiyaç duyacağımız en önemli faktör kredi notudur. Peki nedir bu kredi notu ? Finansal bakımdan yapmış olduğunuz tüm alışverişler, taksit ödemeleri bir sistem tarafından kayda tabii tutularak bankalara, firmalara ücret karşılığında bilgi şeklinde verilmektedir. Ülkemizde bu işi yapan kuruluşun adı KKB yani Kredi Kayıt Bürosudur. Şöyle ki 2010 senesinde x bankasından kredi aldınız ödeyemediğiniz için kırmızı kalem işlemine tabii tutuldunuz. Ancak 5 yıl sonra kırmızı kaleminiz silindi. Yeniden kredi alma şansınız doğdu. 2019 Yılında yeniden kredi başvurusunda bulundunuz. Sizin bankacılık geçmişinizi bilip ona göre kredi çıkarmak isteyen banka yetkilileri kredi puanınızı araştırdı.  Ve yüksek meblağda kredi verip vermeme kararını buna dayanarak aldı. KBB üye olan bankalar ve kuruluşlar kredi notuna dayanarak müşterinin kefil ve ya teminatla alışveriş yapmasına yada alışveriş hakkı tanınmamasına neden olabilmektedir.

Kredi Notu Neye Göre Yükselir Düşer

Kredi Notu Neye Göre Yükselir Düşer

Kredi Notu Neye Göre Yükselir Düşer?

Teknolojinin nimetlerinden saydığımız bu sistem bankalar, firmalar için oldukça faydalı olsa da daha önce bankalarla problem yaşamış vatandaşlarımız için aynı faydayı ne yazık ki göstermez kredi ve pahalı alışverişlerin taksitinde sorun yaşatabilir. Bu kadar değerli olan kredi notunun yükselmesi için neler yapılabilir? Puanınızın düşmesine sebep olan unsurlar neler biraz bahsedelim.

Kredi kartları faturalarının gününden önce ödenmesi:

 Yapmış olduğunuz alış verişlere göre Kredi kartı borçlarının son ödeme tarihlerinden önce ödemesinin yapılması kredi notunuzu yükseltir. Örneğin kredi kartınızın son borç ödeme günü 25 ağustos ancak ödeme durumunuz biraz sıkıntılı ise en azından asgari ödemesini yapmanız kredi notunuz da artı sağlar. Dediğimiz gibi aksatılan bir iki günlük ödemeler bile kredi notunuzun düşmesine neden olabilir.

Bireysel kredi borçlarınızı düzenli ödemek: 

Geçmiş dönemlerde olan borçlarınızın ödeme durumlarına bakılarak verilen kredi çoğunlukla gününde ödenmediğinde anında kredi notunda düşüş gerçekleşir. Yapılan incelemelere göre eğer iki bin liralık maaş alıyorsanız. Banka size 1 800 lira civarı ödemeli bir kredi olanağı tanımayacaktır. Bu şekilde yeni kredi alma düşüncesi ile yapılan başvurular ödemesi bir kaç gün aksayan krediler puanınızı otomatik olarak aşağı çeker.

Yapmış olduğunuz taksitli alışverişler, telefon faturaları: 

Nakit alım gücü olmayan vatandaş taksitle aldığı eşyayı ödeyemediğinde ya da sürekli kapanan, ödenmeyen faturalı hatların borçları da kredi puanı sistemine otomatikman düşmektedir. Hatta kredi notunu düşüren en etken faktörlerden birisi ödenmeyen icralık olan telefon faturalarıdır. Siz siz olun kredi çekmek mutlaka bir gün işinize yarayacağından ufak limitlide olsa bir kredi kartı sahibi olun her ay düzenli ödemenizde yükselen bir kredi puanınız olsun.

Kredi Notu Puanı Risk Grupları Neler

Kredi Notu Puanı Risk Grupları Neler

Kredi Notu Puanı Risk Grupları Neler?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi kredi notu günümüzün bir nevi kefili sayılmaktadır. Buna dayanarak ödenemeyecek taksit, kredi borcu altına girmemek kişinin ilerde ki acil ihtiyaçları için teminat gibidir. Düzenli ödenen borçlar yüz akı olduğu gibi ödenemeyen borçlarda gelecek teminatımıza zarar verir. Bu nedenle kredi notu oldukça önemli bir detaydır. Çoğu banka, büyük alış veriş merkezleri belirli bir kredi notu sınırı çeker mesela faturalı hattınız üzerinden taksitli cep telefonu almak istiyorsunuz. Mağaza görevlileri diyor ki kredi puanınız 1 100 ün altındaysa firmamız bu ürünü vermiyor. İşte bu riskli, az riskli iyi puan değerleri nasıl belirleniyor. Hangi puanlar risk altında gelin birlikte bakalım.

  1. 1-699 puan aralığı: en riskli görülen kredi notudur. Çünkü en düşük puan aralığıdır. Bankalar ve firmalar bu puanı kredi ve alış veriş teminatı saymazlar. Puanınız bu aralıkta ise bankalara hiç başvuru talebinde bulunmamanızı öneririz.
  2. 700-1099 puan aralığı : ise daha önce bankalarla işlemi olmuş ancak ödemeleri aksamış kimselerin puanıdır genelde. Bankalar kredi verme konusunda tereddütte kalıp kefil teminat isteyebilirler. Yüksek miktarlı krediler vermezler. Değerlendirmeye alınırlar fakat her inceleme sonucu olumlu olmayabilir.
  3. 1100-1400 puan aralığı: ise az riskli yine araştırmaya tabi tutulan ancak genelde olumlu sonuç verilen kredi puanıdır.
  4. 1500-1699 Puan aralığı: İyi puan derecesi aralığıdır. Bu puan aralığında bir puana sahipseniz. Her bankadan kredi cevabınızın olumlu olması muhtemeldir.
  5. 1700-1900 puan aralığı: En iyi puan aralığıdır. Bankalarla yapılan tüm işlemlerini gününde ödemiş, hiçbir alışverişinde ödeme aksatmamış puan aralığıdır. Her türlü banka ve firmadan anında olumlu yanıt alabilirler.
Bir önceki yazımız olan Kırmızı Kalem Yiyenlere Kredi Veren Bankalar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git