Kredi Kartı Limit Arttırma Ne Kadar Sürede Sağlanır ?

Kredi Kartı Limit Arttırma Ne Kadar Sürede Sağlanır ?
14 Ocak 2018 tarihinde eklendi, 675 kez okundu.
2019 yılında, kredi kartları günlük harcamalar da artık nakit gibi değer görmektedir. Kullanım kolaylığı sebebiyle birçok vatandaşımızı kendine çekmiş. Hatta bireylerin taksitlendirerek alış veriş yapmasını sağladığı için hemen herkesin cebinde yer almıştır. Ödemeleri vadeli,  maaş gününü beklemeden harcama gibi özellikleri her kartın olmasına rağmen limit detayı hepsinde farklıdır. Düzenli kart kullanan kimseler için harcama yüksekliği de önem arz ettiğinden limit artırmak isteyen birçok kimse günümüzde  bankalara başvurmaktadır. Daha yüksek harcamalar yapabilmek için kullanım sınırınızı artırmak istiyorsanız. Sizler için ele aldığımız Kredi kartı limiti artırma ne kadar sürede sağlanır yazımızı incelemenizi önemle tavsiye ederiz.

Konu videomuz

Kredi Kartı Limiti Ne İşe Yarar?

Kredi kartı limiti, kart kullanıcılarının gelirlerine göre bankadan alabileceği aylık borçlanma sınırına denir Birkaç yıldır limit uygulamasında sahip olunan her kart kullanıcının aylık gelirine göre belirlenmektedir. Bu şekilde olmasının nedeni de müşterinin alım gücünü aşmadan kendisinin ödeyebileceği bir miktara tabii olmasıdır. Yani öyle ki artık her bankanın nabza göre şerbet verdiği doğrudur. Her bir müşterinin koşullarına göre limit sınırı yükseltilir. Sizler de yüksek harcamalar yapıyor, kartınızın bakiyesi yeterli gelmiyorsa bankanızın müşteri hizmetlerine başvurarak limitinizi yükseltebilirsiniz. Peki bir banka müşterisinden limit yükseltmek için hangi koşulları ister ne kadar sürede limit artırmanız sağlanır bir bakalım.

Kredi Kartı Limiti Nasıl Belirlenir?

Günümüzde çalışan herkesin kredi kartı bulunmaktadır. Banka kredi kartı başvurunuz sırasında sizden almış olduğu bilgiler (aylık tutarı, banka sicili, ödeme düzeni gibi) ile sizin kart limitinizi belirler. Bunun yanı sıra sizin bankanız dışında bir banka kartı kullanıcısı iseniz ödemeleriniz incelenir. Aslında bu tür bankacılık işlemlerinde en önemli detay kredi notudur. Çünkü kredi notu sizin borcunuzu düzenli ödeyip ödemediğinizi, geçmişte ne kadar kredi kullandığınızı detaylarıyla sunar. Bu nedenle kredi notunuzun yüksek olması ve iyi bir maaş sahibi olmanız yüksek limitli bir kredi kartının altın anahtarıdır.

Kart Limiti En Az Ne Kadardır?

2018 yılı itibariyle birçok alanda yasal düzenlemeler yapıldı. Bunlardan birisi de kredi kartlarıdır. İhtiyaç anında dar gelirlinin  her an yanında olan kartlar  düzenlemelere göre en az bir maaşınızın  iki katı  kadar kredi verilir. Yani asgari ücretle çalışan bir kişi 1603 lira maaş alıyorsa aylık kredi kartı limiti 3 bin 206 lira kartında harcama sınırı bulunmaktadır. Bu harcamalar müşteriyi borç batağından korumak amacıyla vatandaşın ödeyebileceği miktar kadar belirlenmiştir. Yani bir kartın maksimum limiti en fazla maaşının 4 katı kadar olabiliyor. Bu kartın yasal kullanım sınırı, asgari ücretli, bir vatandaşımızın 6 bin 412 liradır. Bunun üzerine çıkılamaz. Birçok birey limit konusundan yakınıyor olsa da, Bilinçsiz kart kullanıcılarının haklarını koruyan bir uygulamadır. Fakat bankanız sicilinizin bozuk olduğuna incelemeler de karar vermişse, yasal olarak sağlanan dört katı olan üst sınırı bile size sağlamayabilir. Yani kesin olarak bir banka 4 kat limit şartına uymak zorun da değildir.

Kredi Kartımın Limitini Nasıl Yükseltirim?

Her bankanın müşterileri için düzenlediği kart olanakları vardır. Özellikle ödemelerini düzgün yapan müşterilerine ek kart çıkartmak, limit artırmak isterler. Tabi ki kartınızın borçlanma sınırını yükseltmek ve ya  alçaltmak size bağlıdır. Amacınız yükseltmek ise bir adet maaş bordronuz  ile en yakın bankacılık şubesine başvurabilir. Kullandığım kart ile daha çok harcama yapmak istediğinizi belirtebilirsiniz. Bu talebiniz sonucunda görevliler mutlaka size bir kaç gün içerisinde geri dönüş yapacaklardır. Bu süreç bankadan bankaya farklılık gösterse de genel anlamda, limit işlemleri bir ay içerisinde onaylanmaya verilir.

Kredi Kartımın Limitini Nasıl Yükseltirim

Kredi Kartımın Limitini Nasıl Yükseltirim

 Birkaç Bankadan Kredi Kartım Var Toplam Limitim Ne Kadar Olur?

Birçok vatandaş tek maaşla ay sonunu getiremediği için birkaç kartın desteğiyle, aylık giderlerini karşılamaktadır. Kredi kartı kullanımlarında düzen sağlamış kişiler de bu sorun teşkil etmez. Birikim yapmaları için bir yol bile olabilir. Fakat limit sınırına takılan müşteriler birkaç bankadan kart almaktalar. İşte müşterilerin kafasında ki soru da bu. Aynı bankadan maaşının dört katı limit kullanabilenler, Birkaç karttan bu sınır dışında kart kullanabilirler mi? Cevap: Hayır, kullanamazlar. Kartların toplam limiti aldığı maaş tutarının dört katını aşmamalıdır. Örneğin; 2 bin maaşı olan bir kişi Akbank ın axess kartından 3 bin limit İş bankasının maximum kartından ise 2 binlik limit, Garanti bankasının bonus kartından da 3 binlik kredi kartı kullanabilir. Çünkü şahsın maaşı 2 bin x 4 katı olarak hesaplarsak, toplam 8 bine tekabül eder. Aylık 8 binlik limiti bir kaç karta bölebilir. Uzun zamandır hayatımızda olan kredi kartları sıkıştığımız zamanlarda kurtarıcı gibi olsa da ay sonu geldiğinde zorlanmanıza sebep olabilir. Tabi ki herkes en iyisini en yenisine her zaman sahip olmak ister lakin şartlar uygun olmayabilir. Böyle durumlarda da şartları zorlamanın hiçbir lüzumu yoktur. Kazancınızın yettiği kadar alışveriş yapmalı, gelirinizi,  harcamalarınızı  kendiniz düzenlemeniz gereklidir. Her ne kadar kullanımı kolay olsa da; Bizler yine de bu kadar borç yüküne girmemenizi tavsiye ederiz.

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartım Nerede ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git