Zübeyde Hanım Caddesi, Numara: 14 Bozüyük/Bilecik
trende

Kredi Kartı ile SGK Prim Ödeme Nasıl Yapılır?

SSK ve BAĞKUR prim ödemelerini kredi kartınız üzerinden gerçekleştirebileceğinizi biliyor muydunuz? Son yıllarda teknolojiye hızlı bir şekilde uyum sağlayan SGK, bir çok işlemi internet üzerinden kolaylıkla yapabilme imkanı sunmuştur.

Kredi Kartı ile SGK Prim Ödeme Nasıl Yapılır?

Bu sayede Sosyal Güvenlik Kurumunun hizmetleri arasında bulunan prim ödemeleri, bizlere kolaylık sağlanarak kredi kartı ve bankamatik kartı üzerinden yapılmaktadır. Yapılan bu uygulama hem iş veren hem de bizler açısından oldukça önem taşımaktadır. Şimdi gelin, SGK pirim ödemeleri internet üzerinden, kredi kartı ve bankamatik kartı ile ödemenin nasıl yapıldığını hep birlikte görelim.

Neler Var?

SGK Pirim Ödemeleri Kredi Kartı ile Nasıl Yapılır?

Herhangi bir sektörde SSK’lı olarak çalışıyorsanız, işverenler tarafından her ay pirim ödeneğini ödemesi gerekmektedir. Bu ödemeyi artık kredi kartı ile farklı yollarla ödemesini yapabilir. İlk olarak işveren kredi kartı ile ödeme yapabilmek için iş yerinin sicil numarası gerekmektedir. Bu numara ile tüm işlemleri daha rahat ve kolaylıkla yapabilir. Ayrıca isteye bağlı olarak sigorta primi ödeyenler içinde bu sistem geçerlidir. Yapılacak olan tüm bu resmi işlemler elektronik ortamda yapılmasına izin verildiğinden bu yana hayatımız oldukça kolaylaşmaktadır. SGK kredi kartı ile ödeme yapabilmek için 13 farklı banka ile anlaşma yapmıştır. Kredi kartı ile SGK pirim borcunuzu ödeyebileceğiniz anlaşmalı bankalar ise şu şekildedir.

Kredi Kartı İle SGK Ödemesi Yapan Anlaşmalı Bankalar
 SIRA NO  BANKA İSİMLERİ
1- Ziraat Bankası
2- Vakıfbank
3- Halk Bankası
4- Garanti Bankası
5- Akbank
6- Finansbank
7- Denizbank
8- Albaraka
9- Bank Asya
10- İş Bankası
11- HSBC Bankası
12- Türkiye Finans Katılım Bankası
13- Yapı Kredi Bankası

Bu bankalar aracılığı ile belli bir komisyon karşılığında ödemelerinizi kredi kartı yada banka kartınız ile gerçekleştirmeniz mümkün olmaktadır. Peki ya bu ödeme işlemlerini nasıl ve nereden yapabiliriz diye merak edeneler için tüm bilgiler yazımızın devamında bulunmaktadır. Yalnız bu bilgilere geçmeden önce sizlerle yine önemli bir konuyu paylaşmak istiyorum. Genel sağlık sigortanıza dair borcunuzun olup olmadığını öğrenmek için vereceğimiz adres üzerinden işlemlerinizi yapabilirsiniz. Genel Sağlık Sigortası (GSS) Borç Sorgulama Nasıl Yapılır? (e-Devlet) Nasıl yapacağınıza dair tüm detaylar linke tıkladığınızda karşınıza çıkmış olacaktır.

SGK Prim Ödemeleri Nereden, Nasıl Yapılır?

SGK pirim ödemelerinin kredi kartı ile ödenebileceğini öğrenmiş olduk peki ya bu işlemler nasıl ve nerden yapılır. Şimdi isterseniz sırasıyla adım adım gidelim. SGK pirim borcu ödemeleri için bir çok farklı yöntemler kullanabilmeniz mümkündür. Uygulanan bu yöntemler arasında en çok tercih edileni ve sizlere kolaylık sağlayabilecek en kolay ödeme seçeneklerini vereceğiz. Hiç bir vakit kaybı yaşamadan, evinizden çıkmadan, internet üzerinden sadece 5 dakika da halledebileceğiniz yöntemler;

 1. E-devlet üzerinden ödeme
 2.  Mobil uygulama üzerinden internet bankacılığını kullanarak ödeme

olmaktadır. Tabi ki bunlardan hariç olarak bizzat kendiniz banka şubelerine giderek te ödeme yapabilirsiniz. Bizler sizlere hem zamandan hem de oralarda sıra beklememeniz açısından en kolay yöntemleri sunuyoruz. Peki bu yöntemler ile ödeme nasıl olur derseniz bilgiler yazımızın devamında bulunmaktadır.

1- E-Devlet Üzerinden Kredi Kartı İle Prim Ödeme Yöntemi

Basit adımlar ile yapacağınız işlemleri sırası ile sizlere uygulamalı olarak aktaracağız. E-devlet üzerinden ödeme yapabilmek için ilk olarak e-devlet şifreniz olması gerekmektedir. Eğer hala bir şifreniz yoksa sizlere en yakın PTT şubelerine giderek 5 TL karşılığında şifrenize sahip olabilirsiniz.

 • Öncelikle vermiş olduğumuz bu adres üzerinden giriş yapmanız gerekmektedir.
 • Giriş yapmanız halinde karşınıza aşağıdaki resimde görmüş olduğunuz ekran çıkacaktır.

  blank

  Sosyal-Güvenlik-Kurumu-Kart-İle-Prim-Ödeme-Uygulamasına-Giriş

 • Şimdi sırası ile yolumuza devam edelim resimde görmüş olduğunuz ” Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna giriş yapmalısınız.

  blank

  Kimliğimi-Şimdi-Doğrula

 • Yukarı da d bahsetmiş olduğum e-devlet kapısı ekranınıza açılmış olacaktır. Şimdi yapmanız gereken TC kimlik numaranız ve e-devlet şifreniz ile giriş yapmak olacaktır.

  blank

  e-devlet-giriş-bilgileri

 • Sizlerden istenilen bilgilerinizi doğru girdikten sonra ”Giriş Yap” dediniz ve karşınıza aşağıdaki ekran çıktı. Burada da gördüğünüz üzere ”Uygulamaya Git” butonuna tıklamalısınız.
  blank

  uygulamaya-git

   

 • Giriş işlemlerini tamamladıktan sonra yine açılan ekranda Sosyal Güvenlik Kurumunun sizin adınıza olan borç sorgulama türleri açılacaktır.

  blank

  Sosyal-Güvenlik-Kurumu

 • Resimde de görmüş olduğunuz üzere sorgu türlerini adınıza olanları seçmelisiniz. Ben yaptım ve direk karşıma bütün doküman çıktı. Sizlerin de resimde görmüş olduğunuz üzere bilgiler aşağıda

  blank

  borç-sorgulama-ve-ödeme

 • Evet arkadaşlar borcumuzu gördük benim epey bir yüksek borcum çıktı. Sizlerin sayesinden bende borcumu öğrenmiş oldum.😉 Şimdi sıra geldi ödeme işlemine ”Ödeme Yap” butonuna tıkladım. Ve ödeyeceğim tutar karşıma çıktı.

  blank

  Ödenecek-tutar

 • Şimdi sıra geldi onay vermeye. Yapmam gereken işlem onay vermek olacak.”Onay”butonuna tıkladım.

  blank

  Ödeme-seçenekleri

 • Ödemem gereken miktarı hangi banka ile ne şekilde ödeyeceğime dair olan tüm bilgiler görmüş olduğunuz üzere karşıma çıktı. Şimdi buradan tercih ettiğim ban uygun olan bankanın seçimini yapıyorum.

  blank

  Ödeme-Yap

 • Ödeme yapacağınız kart üzerindeki bilgilerin tamamını istenen butonlara girdikten sonra ”Ödeme Yap” dediğinizde borcunuz ödenmiş olacaktır.

Bazı bankalar bu ödeme işlemleri sonrasında kullanmış olduğunuz telefona onay mesajı da göndermektedir. Şayet o mesajda ki kodu girmezseniz ödeme işleminiz gerçekleşmiş olmaz. Bankada cep telefonunuz kayıtlı ise mesaj kesin gelir.

E-devlet üzerinden birçok işleminizi kolaylıkla yapabileceğiniz gibi, sorgulama işlemlerini de çok basit adımlar ile yapabilirsiniz. 11 Haneli TC Kimlik No İle Kredi Notu Sorgulama e-Devlet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Hem bu sayede kredi çekmeyi düşünüyor iseniz, kredi notunuza göre çekeceğiniz miktarı belirleyebilirsiniz.

E- devlet üzerinden kredi kartı ile ödemeyi nasıl yapacağınıza dair tüm bilgileri verdiğimi umut ediyorum. Varsa aklınıza takılan bir sorunuz bizimle aşağıda bulunan yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz. Şimdi sıra geldi ikinci ödeme yollarına.

2- İnternet Bankacılığı İle Mobil Uygulama Üzerinden Kredi Kartı İle Prim Ödeme Yöntemi

Mobil uygulamam kullanan okuyucularımız. Bankada saatlerce sıra bekleme derdine son. Hızla gelişen teknoloji sayesinde bankaların bizlere şubeye gitmeden, evimizde ya da iş yerimizde nerde olursak olalım şubesiz banka hizmetlerinden anında yararlanmamız mümkün. Burada izlememiz gereken yok ise,

 • Öncelikle hangi bankanın mobil internet bankacılığını kullanıyorsanız giriş yapmanız gerekecektir. Ben AKBANK tan yaralanıyorum. Bu yüzden sizlere Akbank üzerinden tarif edeceğim. AKBANK mobil uygulamasına giriş yaptım.

  blank

  İNTERNET-BANKACILIĞINA-GİRİŞ-YAP

 • Şifremi girerek yoluma devam ettim.

  blank

  SİFRENİ-GİR

 • Açılan sayfa üzerinde bulunan ”Ödeme Yap” butonuna giriş yaptım.

  blank

  ÖDEME-YAP-BUTONU

 • Açılan sayfada karşıma bir sürü kategori çıktı ve sayfayı yukarıya doğru sürükledim. SGK ödeme yap sayfasına giriş yaptım.

  blank

  SGK-PRİM-ÖDEME

 • Hangi hesap üzerinden ödeme yapacaksam o seçeneği seçtim Hesap yada Kredi Kartı olarak seçenekler bulunuyor. Ben kendi banka hesabı üzerinden ilerlemeyi seçtim. Sizler kredi kartınız varsa eğer onu da seçebilirsiniz.

  blank

  Kredi-kartı-yada-banka-kartı-seçeneği

 • Hesabı seçtikten sonra hangi tahsilat üzerinde ödeme yapacağınızı seçmelisiniz. Eğer 4/1-A işveren tahsilatı üzerinden ödeme yapmak isterseniz. Aşağıdaki resimde de görmüş olduğunuz üzere işyeri sicil  numaranızı  girmeniz gereklidir.

  blank

  iş-yeri-için-ödeme-yapılacaksa-sicil-numarası

 • Sonrasında ise aşağıda verilen seçenekler arasından seçim yapmalısınız.

  blank

  borç-sorgulama-seçenekler

 • Eğer kendi adınıza olan prim borcunuzu ödemek isterseniz kendi adıma olan butonu tıklamalısınız.

  blank

  SGK-ödeme-kendi-adıma

 • Yine karşınıza çıkan kategoriden seçim yapmanız gerekmektedir.

  blank

  tahsilatını-yapacağınız-ödenek

Tüm bu işlemleri tamamladıktan sonra ödeme işlemini gerçekleştirmiş olacaksınız. Görmüş olduğunuz üzere her 2 yöntemle de ödeme işlemleri çok basit bir şekilde yapılmaktadır. Bu arada eğer telefonunuzda mobil uygulamanız yoksa Google Play Store üzerinden hangi bankayı kullanıyorsanız. O bankanın internet bankacılığını telefonunuza indirebilirsiniz. Böylelikle bütün işlemlerinizi daha kolay ve rahat bir şekilde anında yapabilirsiniz. Şimdi son olarak kimler kredi kartı ile prim borçlarını ödeyebilir? Sizlere bu sorunuzun cevabını verelim. Ne dersiniz.

Kimler Kredi Kartı İle Prim Borçlarını Ödeyebilir?

SGK Prim ödemelerini artık kolaylıkla kredi kartınız yada banka kartınız ile ödeyebileceğinizi görmüş oldunuz. Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı olan ve sigorta hizmetlerinden yararlanan tüm kişiler pirim ödeneklerini kredi kartı ile ödeyebilmektedir. Kamu kurumlarında yada özel sektörde çalışan vatandaşlarımızın ise ödenmesi gereken prim ödeneklerini iş veren yada kurum tarafından yine kedi kartı kullanarak yapılabilir. Bu sebepten dolayı bu kurumlarda çalışana vatandaşlarımız ayrı bir ödenek ödemesine gerek yoktur. Sizlere sunulan her türlü sigorta hizmetlerinden  dışarıdan yararlanan kişiler de aynı yöntemleri kullanarak ödeme yapabilirler. Ayrıca isteğe bağlı olarak dışarıdan ödeme yapmak isteyen kişilerde yukarıda vermiş olduğumuz yöntemleri kullanarak ödemelerini gerçekleştirebilirler. Verilen tüm imkanlardan e-devletten yada mobil uygulama üzerinden tüm ödemelerini gerçekleştirebilirler. Önemli bir bilgi daha vermek gerekirse tüm bunların yanında vergi borçlarınızı dahi aynı uygulama üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Siz değerli okurlarımıza vermemiz gereken bilgilerin sonuna gelmiş bulunmaktayız. Umarım fayda görmüşsünüzdür. Bizlere sormak istediğiniz soru yada görüşleriniz varsa aşağıda bulunan yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz.😉

LÜTFEN BİZİ DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 0 Ortalamamız: 0]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın