Zübeyde Hanım Caddesi, Numara: 14 Bozüyük/Bilecik
trende

Kredi Kartı Asgari Ödeme Oranı Tutarı Yüzde En Az (%) Kaç? (Faiz Hesaplama)

Bildiğimiz gibi kredi kartı harcamalarının dönem sonu borcunun normal şartlarda tamamı ödenmektedir. Kredi kartınıza yapmış olduğunuz borcun ödemesi hesap kesim tarihinden sonraki 10 gün içerisinde ödenmesi gerekir. Dönem içi harcamalarınızın tamamını zamanında ödemeniz halinde herhangi bir faiz uygulamasına maruz kalmış olmazsınız. Fakat herhangi bir çeşitli nedenlerden dolayı dönem içi harcamalarınızın asgari tutarını ödemeniz durumunda banka sizlerden BDDK tarafından belirlenmiş olan gecikme faizini uygulamaya koyar. Karşılığında ne kadar faiz ödemeniz gerektiğini öğrenmek isterseniz. İlk olarak hesaplama yapabilmeniz için kredi kartınızın asgari ödemesinin kaç TL olduğunu bilmeniz gerekmektedir. Bu nedenden dolayı da kredi kartı gecikme faiz hesaplaması yapmak isteyenler için ilk önce kredi kartı asgari ödeme oranının yüzde (%) kaç olduğundan bahsetmek istiyorum.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Oranı Tutarı Yüzde En Az (%) Kaç? (Faiz Hesaplama)

Kredi kartınızın asgari ödeme oranının yüzde (%) kaç olduğundan bahsettikten sonra devamında sizler için faiz hesaplamasının nasıl yapıldığına da değineceğim. Sonrasında ise yine her zaman olduğu gibi konumuzla alakalı merak edilen bir kaç soruyu sizler için bu içeriğimde cevaplamak istiyorum. Bu sorular nelerdir derseniz. 1- Kredi kartının asgari ödemesi 3 defa üst üste dahi yapılırsa ne olur? 2- Kredi kartı asgari ödemesi yapıldığı zaman Findeks KKB kredi notu düşer mi? Düşerse eğer banka sicili bozulmuş olur mu? Ama öncelikle tüm bunları cevaplamadan önce bilmeyenler için kredi kartı asgari ödeme tutarı nedir? Bu sorununuz cevabı ile içeriğimize başlamak istiyorum.

Neler Var?

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Nedir? Ne Anlama Gelir?

Kredi kartı asgari ödeme tutarı nedir? Ne anlama gelir? Bu soruyu kredi kartı asgarisini bu ay ödemek zorunda kalanların bilmesi gerektiğini düşündüğümden dolayı yanıtlamak istiyorum. Kredi kartı asgari ödemesi ne oluyor? Aslında sorudan da anlaşıldığı üzere dönem içi yapmış olduğunuz toplam harcamaların en asgari tutarı olmaktadır. Sizlerde kendinize ait olan dönem içinde yapmış olduğunuz harcamaların asgari tutarın kaç TL olacağının hesaplamasını yapabilirsiniz.

Aktif olarak kullanmış olduğunuz kredi kartınızın toplam kullanım limiti ve yapmış olduğunuz harcama miktarına göre de kredi kartı asgari tutarın nasıl hesaplayacağınızı da sizler için aşağıda paylaştım.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Borcu Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Kredi kartı asgari ödeme borcu hesaplaması nasıl yapılır? Bunun için bilmeniz gereken sadece 2 şey vardır. Bunlardan birincisi kredi kartınıza tanımlanmış olan toplam limit miktarı olmaktadır. İkincisi ise kredi kartınızın dönem içinde yapmış olduğunuz alışverişlerin toplam ödemeniz gereken borcunuzun ne kadar olduğudur. Şayet kredi kartı asgari ödeme borcu hesaplama için bu iki şeyi biliyorsanız şimdi BDDK kararına göre hesaplama yapmak için ihtiyacınız olan formül şu şekilde olmaktadır.

 1. Şimdi diyelim ki kredi kartı kullanım limitiniz 25.000 TL olmaktadır. Bu miktara kadar toplam dönem için harcamanın %20 miktarı asgarisi olarak ödenmektedir. Buna şimdi örnek verecek olursak eğer;
  • Örneğin: Bir dönem için 4.000 TL kadar harcamanız bulunuyorsa %20 olan 800 TL en az ödenmesi gerekmektedir.
  • Formülü: Dönem içindeki yapmış olduğunuz toplam harcamanız X (çarpı) bir Mevla, 20 % (yüzde işareti) = Sonuç
 2. İkincisi kredi kartı kullanım üst limitiniz 25.001 TL ve üzerinde ise bu sefer dönem için toplam harcamanızın en az %25 miktarı ödenmektedir.
  • Örneğin:  Dönem içinde 4.000 TL bir toplam harcamanız bulunuyorsa %25 miktarı olan 1.000 TL en az ödenmesi gerekmektedir.
  • Formülü: Dönem içinde yapmış olduğunuz toplam harcama X (çarpı) bir Mevla, 25 % (yüzde işareti) = Sonuç

Evet arkadaşlar gördüğünüz üzere kredi kartı asgari ödeme tutarımızın nasıl hesaplanacağını ve kaç TL olduğunu hesaplama yaparak bulmuş olduk. Şimdi akıllara gelen soru şu olmaktadır. Peki ya geriye kalan ödenecek olan miktar ne olacak? Cevap aslında oldukça basit. Bu miktar da yine BBDK tarafından belirlenen faiz oranı ile bir sonraki aya işlenmiş olacaktır. BDDK tarafından belirlenen faiz oranı ne kadar olduğunu ve onun hesaplamasının nasıl olduğunu merak ediyorsanız eğer cevabımız aşağıda mevcuttur.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Sonrasındaki Kalan Borç İçin Faiz Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Keşke kalan borç kaldığı gibi dursa arkadaşlar. Maalesef ki kredi kartı asgari ödemesi sonrasında kalan borç için bankalar aylık olarak faiz uygulamaktadır. Genel olarak uygulamış oldukları bu faizin ismine ise akdi faiz olarak adlandırılmaktadır. Akdi faiz oranı da TCMB yani Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından belirlenmektedir. Tüm bankalar için belirlenmiş olan bu akdi faiz oranını uygulanmaktadır. Dolayısı ile tabi ki kredi kartı asgari ödeme sonrasında kalan borcun faizinin ne kadar olacağı da merak konusu. Bunun hesaplanması için de belirlenen akdi faiz oranını öncelikle bilmeniz gerekmektedir.

 • TCMB tarafından belirlenen akdi faiz oranı 01.10.2022 tarihinde %1.36 oranında olmaktadır. Güncel akdi faiz oranını bu bağlantı üzerinden görmeniz mümkündür.

Şunu da bilmeniz gerekir ki, kredi kartı asgari ödeme sonrasında kalan borç hesaplaması yaparken sadece akdi faiz oranı ele alınmamaktadır. Buna ilave olarak birde KKDF %15 ve BSMV %5 vergiler de eklenmiş olur. Tüm bu vergi ve faiz oranını baz aldığımıza göre;

Asgari ödeme sonrası kalan borç ödemeniz için ödenecek bir sonraki ay miktar örnek hesaplaması için sizlere aşağıda bir tablo hazırladım.

Asgari Ödeme Sonrası Kalan Borç Miktarı UYGULANACAK FAİZ MİKTARI KKDF BSMV
1.000 TL 13,60 TL 2,04 1,36
2.000 TL 27,20 TL 4,08 2,72
3.000 TL 40,80 TL 6,12 4,08
4.000 TL 54,40 TL 8,16 5,44
5.000 TL 68,00 TL 10,20 6,80
6.000 TL 81,60 TL 12,24 8,16
7.000 TL 95,20 TL 14,28 9,52
8.000 TL 108,80 TL 16,32 10,88
9.000 TL 122,40 TL 18,36 12,24
10.000 TL 136,00 TL 20,40 13,60

Kredi kartı asgari ödeme sonrasında kalan borcunuz için uygulan faiz oranına göre farklı miktarlarda ödenecek tutarları da gördüğünüz üzere oluşturmuş olduğumuz tabloda hesaplamasını yaptık.

Sıra geldi şimdi yazımızın en başında da bahsi geçen konu ile alakalı olan çok merak edilen bazı soruların cevabını vermeye.

Kredi Kartı Sürekli Her Ay 3 Defa Üst Üste Asgari Ödeme Yapılırsa Ne Olur?

Kredi kartı sürekli her ay hatta 3 defa üst üste asgari ödeme yapılırsa ne olur? Bunun cevabı olarak şunu söyleyebilirim. Yukarıda bahsetmiş olduğum sadece akdi faiz oranı kalan borcunuza eklenmiş olur. Uygulaması bu şekilde yapılır. EEE haliyle buna göre değil 3 defa üst üste, 30 defa da üst üste asgari ödemesini yapmanızın size hiç bir zararı olmamaktadır. Peki ya asgari ödemesini yapmazsam eğer ne olur diyorsanız işte o zaman canınızı sıkacak ciddi şeylerle ile karşılaşmış olabilirsiniz. Karşılaşacağım bu ciddi şeyler nelerdir derseniz de..

 1. Şayet ki 3 defa üst üste olarak asgari tutarını ödemediğiniz diyelim. Tüm kredi kartı borcu ödene kadar kartınız işlemlere kapatılmış olur.
 2. Ciddi anlamda Findeks KKB notunuzun oluşumun %35 sağlayan kredi puanınız düşmüş olur. Bundan ötürü de bankalardan bırakın kredi kartı almayı, kredi dahi kullanamaz hale gelirsiniz.
 3. Bankalar üst üste 3 defa ödenmemesi halinde bankaların yasal takibi başlamış olur. Bu süreçte dikkat edilmesi gerekenleri Kredi Borcu Ödenmediğinde Ne Zaman Gecikmeye Uğrar? Uğrarsa Ne Olur? sayfamda sizler için detayları ile anlattım.
 4. Bankalar ile anlaşma sağlanmaması durumda büyük ihtimalle mevcut borcunuz varlık şirketlerine aktarılmış olur. Varlık şirketlerine aktarılan borçlar hakkında yine sizlerin bilinmesi gerekenleri Varlık Şirketlerine Devredilen Yasal Takip Borcumu Nasıl Öğrenebilirim? Sorgulama dahi yaparak öğrenebilirsiniz.

Kredi kartınızın borcunu ödemediğinizde sizleri nelerin beklediğini görmüş olduk. Şimdi sıra geldi son olarak kredi kartı asgari tutarı ödenirse banka sicilinizin bozulmuş olur mu?

Kredi Kartı Asgari Tutarı Ödenirse Banka Sicili Bozulmuş Olur Mu? Kredi Notumuz Etkilenir Mi?

Kredi kartı asgari tutarı ödenirse banka sicili bozulmuş olur mu? Yada mevcut kredi puanınız düşürür yada etkiler mi? Merak edilen bu 2 soru da kredi kartının asgari tutarını ödeyecekler için oldukça önemli olmaktadır. Bu sebeple kredi kartının asgarisini sürekli yada bir defalığına mahsus olarak ödeyeceklerin merak ettiği bu soruları da cevaplamak istiyorum.

Kredi kartının asgarisini ödeyecek olanlar adına TCMB kalan borçları için bir faiz oranı belirlemiş olmaktadır. Zaten bu faiz oranını belirlenmesi kredi kartının asgarisini ödenmesinin etik ve yasal bir durum olduğunu bizlere göstermiş oluyor. Bu sebepten dolayı da kredi kartınızın asgari tutarını ödememeniz halinde bankacılık sistemleri tarafından belirlenen en az kredi kartı borcunun ödendiği olarak algılanmaktadır. Dolayısıyla da kredi kartı asgari tutarı ödenirse şayet banka siciliniz bozulmuş olmaz ve düşmez arkadaşlar. Kredi notunuzuda etkilemez.

LÜTFEN BİZİ DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 0 Ortalamamız: 0]
Ziyaretçi Yorumları - 1 YORUM
 1. You have a message(-s) № 833. Open - https://script.google.com/macros/s/AKfycbxrORPbO3Cqt0dRTSX_xMKuoKAOOuRdAOSsckI753KibRnsyViHYVoDN31WuG1S1kex/exec?hs=57e49e68bf4d2dde2e1ae12e37dfa555& dedi ki:

  3urzu9

Bir Yorum Yazın