DEVLETKredi.Com

Kredi Çekmek İçin Kaç Ay Sigorta Gerekiyor? 1 2 3 Aylık Çekebilir Mi?

Kredi Çekmek İçin Kaç Ay Sigorta Gerekiyor? 1 2 3 Aylık Çekebilir Mi?

İlk defa kredi çekmek istiyorum diyenler için sigortalık süresi gerçekten çok önemlidir. Bunun en büyük nedeni ise daha önce herhangi bir bankaya ait vadeli yada vadesiz mevduat hesap sahibi olmadıklarından dır. Hali ile bu durumda dolayı IBAN numaralarına bir para girişi sağlanmadığı için kredi notları da oluşmamıştır.

Bu pozisyonda olan milyonlarca yeni iş başı alanlar 1 aylık sigortam var kredi çekebilir miyim diye bizlere soru sormaktadırlar. Tabi sorular sadece bunun ile kalmayıp 3 ay sigortalı ne kadar kredi çekebilir? yada kredi çekmek için sigorta süresinin ne kadar olması gerektiği de sorulmaktadır. İhtiyaç ile ev hatta kredi kartı almak isteyenler için kaç ay sigorta süresinin gerektiği sıklık ile tarafımıza iletildiğinden ötürü son noktayı burada sizler için koyacağız.

Ev Kredisi Almak İçin Kaç Ay Sigortalı Olmak Gerekir?

Devlete ait bankalar olan Ziraat, VAKIFBANK ve HALKBANK konut kredisi kullanımı için en çok tercih edilen finansman kuruluşlarıdır. Bunun sebebi ise sadece pandemi yada ekonomik krizlerde piyasayı canladırmak için değil, yılın 12 ay diğer bankalara göre daha düşük faizlerle kredi sağlamasıdır. Tabi bu ismini saydığımız bankaların düşük faizli ev kredisi imkanlarından yararlana bilmeniz için bazı şartlara da başvuru sahibinin uygun olması gerekir. Bu şartların bir tanesi de bir çoğumuzun da bildiği gibi sigortalı olma süresidir. Sigortalı olma süresi aslına bakılırsa sadece yeni ev alacaklar için aranan bir şart değildir.  1 Dk’da Vakıfbank İpotekli İhtiyaç Kredisi Alabilirsiniz deki harika faiz oranlarıyla yüksek tutarlarda bireysel kredi kullanacaklardan da bu şart aranır. Peki, ev kredisi almak için devlete ait veya özel bankalar müşterilerinden kaç ay sigortalı olma şartı arar? Bunun aslına bakılırsa iki tane net cevabı vardır. Bu cevaplar ise sizin içinde bulundurunuz aktif 4A hizmet dökümünüzü göre değişir. Dolayısı ile cevap olarak sizlere şunu söyleye bilirim.

 1. 18 yaşından büyük ilk defa iş hayatına atılmış ve daha önce hiç bir banka ile münasebetimiz olmayıp kredi notumuz oluşmadı ise en az 3 aylık sigorta prim ödemenizin olması gerekir.
 2. Şayet, daha önce farklı yerlerde çalıştıysak ve bu durumdan dolayı kredi notumuzda oluşmuş ise, şuan çalıştığın işletmede 1 ay dahi çalışsanız bile bankalardan ev kredisi kullana bilirsiniz.

Umarım ev kredisi almak için kaç ay sigortalı olmak gerekir de sizler için vermiş olduğum bu iki cevapta sizin lehinizedir. Tabi, hemen bu iki seçeneğe de uyuyorum diye de sevinmemek gerek. Çünkü ev kredisi kullanmak için sadece aranan şartlar kaç ay sigortalı olduğunuz ile kalmaktadır. Bunun haricinde hazır yeri gelmişken ev kredisi kullanabilmek için belirmek isterim ki aşağıdaki şartlarda başvuru sahibinin sahip olması aranır.

 1. Başvuru şubeden yapıldığı için mutlaka maaş müşteri değilseniz gelir belgesi istenilir.
 2. Kredi notu değerinizin kredi kullanmak için yeterli olması gerekir. Bireysel Kredi Notu Normalde Kaç Olmalı? (800-1200 Puan Yeter Mi?) de bunun cevabını net olarak bulabilirsiniz.
 3. Kullanacağınız ev kredisinin aylık taksit ödemesini maaşınızın %50 oranını karşılıyor olması gerekir. Yani 3.000 TL bir gelire sahipseniz aylık ödeyeceğiniz konut kredisinin taksiti 1.500 TL oranını geçemez
 4. Konut kredisi ile birlikte yapılan zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi dahil olmak üzere kredi kartı, DASK ile Hayta Sigortası ve konut özel kaskosunu kabul etmeniz gerekebilir.
 5. Ev sıfır ise kat mülkiyeti yada iskanı çıkmış olması gerekir.
 6. Evin üzerinden icra olmaması gerekmektedir.

Ev kredisi almak için istenilenler şimdilik bu kadarcık 🙂 Şimdi kredi çekmek için sigortalıkla alakalı diğer merak edilenlere cevap verebiliriz.

1,2,3 Aylık Sigortalı Kredi Çekebilir Mi? Ne Kadar Çekebilir?

İlk zamanlar da mesleki hayata yeni atılanlar için bankalar kredi kullandırmak için en az 6 aylık bir sigortalık süresi aramaktaydılar. Bu süre zarfı günler geçtikçe 3 aya kadar düştü. Şimdi ise farklı yerlerde bir kaç ay çalışmış olsanız dahi, eğer ki kredi notunuz olumluysa kolaylıkla kredi çekebilirsiniz. Peki, 1 yada 2 veya 3 aylık sigortalı bir çalışan ne kadar kredi çekebilir? Bunun hesaplama işleminin yapılması için ise benim bilmem gereken çok önemli iki tane şey vardır. Bunlar;

 1. Aylık hane gelirinizin ne kadar olduğu
 2. Hangi kredi paketini seçecek olmanızdır (Ev, araç yada ihtiyaç gibi)

Tabi ben bu iki şeyi bilemediğim için haliyle her iki kritere göre sizler için bir kaç hesaplama tablosu oluşturacağım. Böylece ne kadar kredi çekebileceğinizi sizler de çok rahat bir şekilde altı üstü bilmiş olacaksınız. Ama, önce hesaplama işlemlerine geçmeden aşağıdaki kavramı da benimsememiz gerekir.

Bütün bankalar kanun gereği kredi başvurusunda bulunan kişinin aylık taksit ödemelerini başvuru sahibinin aylık hane gelirine göre kredi üst miktarı çıkartır. Bu üst miktar oranının hesaplanması ise kullanılacak olan kredi türüne göre değişiklik göstermektedir.

Bu kriter dijital kredi kullanacakları dahi kapsamaktadır. Anında kredi kullanacaklar için oluşturulan Dijital Kredi Nedir? Hangi Bankalar Veriyor? da hızlı para ihtiyacını karşılamak isteyenlere yardımcı olduğu hatırlatmak isterim. Şimdi bu kavramı anladığımızı var sayarak sizler için hane gelirinize göre ne kadar kredi çekebileceğinizi ortalama faiz oranlarına göre hesaplamasını yapmak istiyorum.

Konut Kredisi Ne Kadar Çekebilirim?

Çekeceğiniz herhangi bir kredinin taksit ödemelerini faiz oranları ve vadesi de doğrudan etkilediği için sizlerle paylaşmış olduğumuz rakamlar ortalamalı olduğunu belirtmek isterim. Konut kredisi ne kadar çıkar yada çekebilirim için de bu faktör tamamen geçerlidir. Dolayısı ile asgari ücretliler dahil olmak üzere bir çok hane gelirine göre yapacağımız ne kadar konut kredisi kullanabilirim için hesaplamalar aylık %0.90 faiz oranına göre ele almak zorunda kaldığımı belirtmek isterim. Bunun yanı sıra en yukarıda ki başlık altında 3. madde de belirttiğim ‘Konut kredisinin aylık taksit ödemesi hane gelirinizin %50 sini geçmemesi gerektiğini‘ de unutmanız gerekmektedir.

 • Asgari ücret net olarak 2.324 TL olmaktadır. Bu neden ile kullanacağınız konut kredisinin aylık taksit ödemesi 1.162 TL geçemez. Kullana bileceğiniz aylık %0.90 faiz oranı ve 120 ay vadeye göre konut kredisi ise en fazla olarak 80.000 TL geçemez!
 • 3.000 TL bir gelire sahip olan vatandaşımızın da aylık ödemesi 1.500 TL geçemez. Böylece kullana bileceği en fazla konut kredisi rakamı ise 100.000 TL olacaktır.
 • 4.000 TL gelire sahip olanlarında aylık taksit ödemeleri 2.000 TL geçemez. Bu maaşa sahip olanların çekebileceği en fazla tutarsa 125.000 TL civarları olacaktır.
 • 5.000 TL maaşa sahi olanlarda aylık 2.500 Taksit ödemenin üzerine çıkamaz. Böylece kullana bilecekleri en yüksek ev kredisi miktarı 160.000 TL tir.

Bu rakamların üzerinden gelire sahip olanlar ve en fazla ne kadar konut kredisi çekebilirim diye merak ediyorsanız bunu bizlere yorumlarda lütfen sorun. Gün içerisinde maaşınıza göre ne kadar konut kredisi kullana bileceğinizi sizler için hesaplayacağımız dan hiç şüpheniz olmasın.

1,2,3 Aylık Sigortalıya Kredi Veren Bankalar

1 yada 2 veya 3 aylık sigortalık sahiplerinin kredi notu oluştuktan sonra bir çok banka finansman hizmeti sağlamaktadır. Sadece kredi vermek ile kalmayıp bol hediye puanlı kredi kartı veren bu bankaların en başında ise QNB Finasnbank bünyesinde faaliyet gösteren ENPARA gelmektedir. Hangi Kredi Kartı En Avantajlı Biliyor Musunuz? (En İyi 5 Tanesi) içerisinde ilk sıralarda yer alan ENPARA üzerinden kredi başvurusu için de tek yapmanız gerek aşağıda yer alan adımları takip etmeniz olacaktır.

 1. İlk olarak dijital bankacılık uygulaması için tercih ettiğimiz ENPARA sahibi olmamız gerekmekte siniz. Bunu hemen yapmak için ilk olarak https://bit.ly/351ly4Q bu adrese giriş yapalım.
 2. Karşımıza ”Lütfen En Öncelikli Başvuru Amacınızı Seçiniz” gelecek. Burada ”EFT/Havale İşlemini Ücretsiz Olarak Yapmak İstiyorum” seçeneğini seçiniz ve sonra ”DEVAM” diyelim.
 3. Şimdi karşımıza 4 adımdan oluşan bir form doldurma alanı belirecek. Bunlar
  1. Kimlik Bilgileriniz
  2. İletişim Bilgileriniz
  3. Kişisel Bilgileriniz
  4. Adres Bilgileriniz
 4. Bu alanları da doldurduktan sonra ENPARA başvurunuz tamamlanmış olacaktır.

Artık en fazla 5 iş günü içerisinde vermiş olduğunuz adrese ENPARA memurunun gelmesini bekleyeceğiz. İlgili memur gelmeden önce sizi arayacak. Daha sonra ise evinize misafir olup ENPARA uygulaması giriş şifrenizi ve kartınızı evinizde teslim edecek. Bundan sonra iş geldi sigortasız kredi veren bankalar içinde de en iyisi olan ENPARA üzerinden kredi başvurusunda bulunmaya. Bunun için ise şu adımları sırası ile yapmalısınız.

 • ENPARA Uygulamasını İndirin.
 • Cep Şube Giriş diyelim
 • Müşteri/Kimlik Numaramız ve bize verilen şifre ile girelim
 • Sol menüden ”KREDİLER” bölümüne girelim.
 • Kredi başvur formunu dolduralım.
 • Yaklaşık olarak bir sn içerisinde başvurunuz ”Kredi Notu” göre değerlendirilip, onay alacaktır.

Paranızı ise istediğiniz QNB Finansbank şubesinden çekebilirsiniz.

 • Ekim 2020 ayı için ENPARA dijital bankacılığa ait olan tüm vadelere göre kredi faiz oran tablosu şu şekilde yer alır.
ENPARA 12 Ay 24 Ay 36 Ay
%1.49

Kullanacağınız 35.000 TL için 36 ay! vadeli kredinizin aylık ödemesi ise sadece 1.326,84 TL olacaktır. Toplam geri ödemeniz ise; 47.766,10 TL olacaktır.

Kredi Çekmek İçin Kaç Ay Sigorta Gerekiyor? 1 2 3 Aylık Çekebilir Mi? HAKKINDA LÜTFEN SORUNUZU SORUNUZ

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

DEVLETKredi.Com