Zübeyde Hanım Caddesi, Numara: 14 Bozüyük/Bilecik
trende

Kredi Borcum Var 2 3 Kez Kredi Çekebilir Miyim?

Bir bankaya kredi borcunuz  varken başka bir veya aynı bankadan 2 yada 3 kez kredi çekebilir misiniz? Bu sorunun yanıtını ancak sizin hane gelirinize göre cevap verile bileceğiz. Yine aynı şekilde eski kredi borcunuzu kapatıp yeni bir kredi nasıl çekilir? Bu sorunuzun yanıtını da yine sizlere vereceğim.

Kredi Borcum Var 2 3 Kez Kredi Çekebilir Miyim?

Tüm bu edilen sorunlara ilave olarak ise başka şehirden kredi çekilebilir mi? Sorusunun da cevabını burada bulabilirsiniz. Ayrıca, 2022 yılında kredi çekebilir miyim?  Sorgulama işleminin nasıl e-devlet üzerinden adınıza tanımlı krediler den öğrene bileceğiniz de resimli bir şekilde anlatım yapacağım.

Neler Var?

Aynı Bankadan 2 yada 3 Kez Kredi Çekebilir Miyim?

Aynı bankadan 2 yada 3 kez kredi çekebilir miyim sorusunun yanıtı teknik olarak evettir. Ama aynı yada farklı başka bir bankadan kredi çekebilmeniz için bazı şartların var olmuş olması gerekir. Bankalar size bir den fazla 2 veya 3 hatta 4 defa kredi vermek için bu şartı arar. Peki bu şartlar nedir?

 1. Kredi notu değerinizin kredi taksitlerinizi ödediğin dönem içinde düşmemiş olması gerekir.
 2. En önemli diğer şart ise aylık hane başı gelirinizin diğer kredilerin taksitlerini karşılıyor olabilmesi gerekmektedir.

Kredi Çekmek İçin Kaç Ay Sigorta Gerekiyor? 1 2 3 Aylık Çekebilir Mi? şartı bu süreç için kesinlik ile aranmaz.! Eğer ki bu iki şartı sağlıyorsanız aynı yada farklı herhangi bir bankadan 2. yada 3. kez ihtiyaç kredisi çekebilirsiniz. Kredi notu nedir? konusunda hiç bir fikre sahip değilseniz ilgili içeriği okumanızı tavsiye ederim. 2. şartta yer alan aylık hane başı gelir hesaplaması nasıl yapılır diyorsanız bunu size aşağıdaki madde kapsamında yer veriyorum.

 • Bankalar BDDK tebligatına göre bireysel ihtiyaç kredisi size kullandırırken aylık hane gelirinizi göz önünde bulundurmak zorundadır. Sizin ve bakmak ile yükümlü olduğunuz çocukların aylık geliri hane gelirini belirler. Ayrıca sizin ve veliaht altında çocuklarınızın aylık gelirine ilaveten varsa kira getirisi iş yada evinizin aylık gelirleri de hane gelirinizi belirler. Kanun kapsamında çekeceğiniz kredinin aylık ödemesi hane gelirinizin toplamının gelirinin %50 geçmemesi gerekmektedir.!

Bu maddeye göre eğer ki daha önce bir ihtiyaç kredisi kullandınız diyelim. Aylık ödemesi de hane gelirinizin sadece %40 oranında bir taksit ödemesine sahip ise o zaman 2. hatta 3. kez başka yada aynı bankadan kredi çekebilirsiniz.

Başka Şehirden Kredi Çekebilir Miyim?

Başka bir şehir den kredi çekme talebiniz olabilir. Tatilde yada herhangi bir gezi esnasında acil bir kredi ihtiyacınız olduğun da başka herhangi bir bankadan kredi çekebilirsiniz. Bunu bankanın şubesi üzerinden sağlamanız için yine size bazı evraklar gerekebilir. Bu gerekli evraklara istinaden kredi çekmek için bankalardan istenilen şartlara da doğal olarak uymanız gerekir. Peki, başka bir şehirden yada İl/İlçeden kredi çekmek için gerekli bu evraklar ve şartlar nelerdir?

 • Nüfus cüzdanınızın yada sürü belgenizin yanında olması gerekir.
 • Kredi notu değerinizin sorgulanmasının olumlu olması gerekir.
 • Şayet maaş müşterisi değilseniz gelir beyanı için maaş bordrosunun yanınızda olması gerekir.
 • İkametgah beyanı için ödenmiş herhangi bir fatura sizden istenilir.

Eğer ki bu belgeler yanınızda ise başka bir şekilden farklı herhangi bir bankadan kredi çekebilirsiniz. Ama kredi çekeceğiniz bu banka eğer ki maaş müşterisi olduğunuz banka ise sadece kimlik yad sürücü belgeniz ile kredi başvurusunda buluna bilirsiniz.Hafta sonu dahil olmak üzere şayet maaşınızı Ziraat üzerinden alıyorsanız bunu nasıl yapılacağını resimli olarak Ziraat Bankası Emekliye Kredi Müjdesi de detaylı bir şekilde sizler için yer verdim.

Eski Krediyi Kapatıp Yeni Kredi Nasıl Çekilir?

Eski krediyi kapatıp yeni kredi çekmek isteyenlerin bilmesi gereken önemli hususlar vardır. İlk olarak sizlere şunu belirtmek isterim ki eski taksitleri devam eden krediyi kapatıp yeni kredi çekebilirsiniz.! Ama, ben yeriniz de olsam bu işlemi yapmazdım.! Neden mi zaten 60 yada farklı vadeler ile çekmiş olduğunuz kredinin faizini ödemişsiniz.! Neden o krediyi kapatıp yeni bir kredi çekiyor ve dolayısı ile zarar ediyorsunuz ki! Değerli arkadaşlar bankalar sizinde bana ait aşağıdaki kredi geri ödeme dokümanında görmüş olduğunuz gibi 38.5000 TL olarak çekmiş olduğum ihtiyaç kredisinin.

 • Aylık ödemesi 1.008 TL
 • Bunun sadece 404 TL miktarı ana paradan düşerken 502 TL oranı ise faizden düşmektedir.

blank

Tabloda 6 aya gelince ise bu dengenin değiştiği gözükmektedir. 416 TL ana paradan düşerken 492 TL faiz olarak değişmektedir. Bu oran aylar ilerledikçe daha fazla bir şekilde ana paradan daha az olarak faizden düşecek şekilde devam etmektedir. Dolayısı ile banka ilk önce kredinin faiz ödemesini sizden fazla bir şekilde alır. Bu nedenden dolayı bana sorar iseniz eski krediyi kapatıp yeni kredi çekmek çokta mantıklı bir karar değil.! Bunun yerine yukarı da ”Aynı Bankadan 2 yada 3 Kez Kredi Çekebilir Miyim?” başlık altında da cevabını vermiş olduğum gibi. Şayet şartlara uygun iseniz kesinlik ile başka bir bankadan kredi çekerek nakit ihtiyacınızı karşılayın. Haksız mıyım?

Kredi Çekebilir miyim Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Maaş bankanızdan yada başka herhangi bir bankadan kredi çekebilir miyim sorguma işlemi yapabilmek için bir kaç yöntem kullana bilirsiniz. Bu yöntemlerden bir tanesi kredi çekmek istediğiniz bankanın İnternet bankacılığı sayfasına girerek kredi başvurusunda bulunmanız dır. Ama benim sizlere tavsiyem ise adınıza zaten daha önceden tanımlanmış olan kredileri değerlendirmeniz olacaktır. Adınıza tanımlı kredinin ne kadar olduğunuz dijital kredi nedir? hangi bankalar verir de olduğu gibi öğrene bildiğiniz gibi bunun yanı sıra e-devlet üzerinden de öğrene bilirsiniz. 5 Dakikada Kredi Kartı Aidatını E-Devlet Üzerinden Geri Alma işleminde olduğu gibi aynı sayfada adınıza tanımlı olan bütün kredileri görebilirsiniz. Tabi bu bankalarda daha önce bir vadeli yada vadesiz mevduat hesabı oluşturdu iseniz. Şimdi mevduat hesabınızın olduğu bankalardaki adınıza tanımlı kredileri nasıl göre biliriz buna gelin bir bakalım.

 1. e-Devlet şifremiz ile birlikte https://www.turkiye.gov.tr/turkiye-bankalar-birligi-risk-merkezi-raporu-basvurusu adresine giriş yapalım. blank
 2. Raporu Görüntüle diyelim.
 3. Yeni Başvuru deyin.
 4. Kredi limit ve borç bilgileri bölümünü işaretleyip ”DEVAM” diyelim. blank
 5. Başvuru bilgilerinizi karşınıza gelecek. Başvur dediğiniz zaman size gelen şifreyi sisteme giriş yapmanız gerekmekte siniz.

Daha sonra sizlerde benim olduğu gibi kendinize ait bütün ”Kredi Limit Tutarı” ve ”Uzun Vadeli Kredi Kalan Borcu” miktarlarını ilgili sayfadan görebilirsiniz.


blank

Kredi Borcum Var 2 3 Kez Kredi Çekebilir Miyim? sorusunun yanı sıra vermiş olduğumuz diğer bilgiler haricinde farklı sorularınız varsa lütfen bize sormandan çekinmeyin.

LÜTFEN BİZİ DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 0 Ortalamamız: 0]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın