Zübeyde Hanım Caddesi, Numara: 14 Bozüyük/Bilecik
trende

KPSS’siz Sınavsız Engelli Memur Alımı (2022 PTT Dahil)

Engelli vatandaşlarımıza müjde! Kamu kurum ve kuruluşlarına KPSS şartı aranmadan memur olmanız artık mümkün. Bir çok kurumun personel alımları için KPPSS şartı aranırken bazılarında ise sınavsız memur alımları olmaktadır. Üstelik lise mezunu olsanız dahi 2022 yılında sınavsız belediyeler ve PTT  olmak üzere bir çok kamu kuruluşlarına başvuruda bulunabilirsiniz.

KPSS’siz Sınavsız Engelli Memur Alımı (2022 PTT Dahil)

 

Şayet sizlerde KPPSS sınavına girmeden engelli memur alımlarından 2022 yılında yararlanmak isterseniz. Bazı şartları taşımanız gerekmektedir. Bu şartların neler olduğunu, nereye ve nasıl başvuru yapacağınızı haydi hep birlikte görelim.

Neler Var?

KPSS’ siz Engelli Memur Olunur mu?

Genel olarak bir çoğumuzun hayalidir memur olmak. Yanılıyor olamam sanırım. Kimilerimiz devlet memuru olmak için yıllarca okur. Kimilerimizde atanabilmek için KPSS (Kamu Personeli Seçme Sınavları) sınavları için çalışır. Yani bir şekilde çoğumuz bunun için uğraşır ve emek veririz. Sınavlı ve sınavsız devlet memuru olabilmek için gerekli olan tüm bilgiler  Devlet Memuru Alımı Şartları Nelerdir? 657 Tabi Nasıl Olur? adresinde bulunmaktadır. Hayalinizde memurluk varsa eğer sayfadan bilgi edinmenizi tavsiye ederim. Ayrıca engelli vatandaşlarımız için memur olma imkanları bulunmaktadır.

blank

Sınavsız-Engelli-Memur-Alımı-Nasıl-Olur

2022 yılı içerisinde kamu kurum ve kuruluşlarında engelli memur olarak bir çok alımlar yapılacağının bilgisi verildi. Ülkemizde özellikle büyükşehirlerde İstanbul, Ankara, Bursa, İzmir olmak üzere bir çok şehrimize EKPSS (Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı) na girmeden yani sınavsız engelli bir çok memur alımları yapılacaktır. Şimdi yazımızın başındaki sorumuzun tam olarak cevabını sizlere verecek olursak,  KPSS’ siz engelli memuru ”EVET” olunur. Peki şimdi nasıl olur diye merak ediyorsunuz değil mi? Hadi gelin hep birlikte görelim.

Engelliler İçin Devlet Memuru Nasıl Olunur?

Engelli vatandaşlarımızın devlet memuru olarak görev yapabilmeleri için ilk olarak ellerinde engel durumunu gösteren heyet raporu olması gerekmektedir. Almış oldukları bu rapor sayesinde kurum ve kuruluşlarda ne derecede çalışabilecekleri belli olmaktadır.

blank

Engelliler-İçin-Devlet-Memuru-Nasıl-Olunur

Daha sonrasında ise, Devlet memuru olmak isteyen engelli vatandaşlarımız 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 53. maddesine göre, engelli personel çalıştırma yükümlülüğünü göz önüne almaktadır. Belirlenmiş olan bu kanuna göre kurum ve kuruluşlar çalıştırmış oldukları çalışan personel kadrolarında %3 oranında engelli bireylerimizden çalıştırmak zorundadırlar. Kurum ve kuruluşlar %3 hesaplaması toplam kadro sayısına göre ayarlayıp uygulaması gerekmektedir. İlk defa memur olarak atanacak engelli vatandaşlarımız için sınavlar ayrı zamanlı olarak

 • Kurumlara alınacak kontenjan açığına göre
 • Başvuruda bulunan engelli vatandaşlarımızın engel guruplarına göre
 • Eğitim durumları göz önünde bulundurularak,

sınav soruları hazırlanmaktadır. Bütün bu uygulama yönetimini Devlet Personel Başkanlığı yapmaktadır. Engelli personel çalıştırma kanunlarının yerine getirmelerinin takip ve denetimlerini yapmaktadır. Engelli kadrosunda açık olan kamu kurum ve kuruluşları bir sonraki yıl için alım yapılacağını Devlet Personel Başkanlığına bildirmek zorundadır.

Eğer elinizde engelli heyet raporunuz varsa yani engelli durumdaysanız. Bankalarında sizlere uygulamış olduğu bir çok avantajlar bulunmaktadır. Hatta Engellilere Düşük Faizli Kredi Veren 5 Banka da vardır. Size tavsiyem bu fırsatı kaçırmamalısınız. Muhakkak yararlanmanızı öneririm. Çünkü bizlerin, isteyipte sahip olamayacağımız çok güzel imkanlar sağlanmaktadır.

Ayrıca engellilere ilişkin gerekli olan tüm talepleri her yılın Ekim ayının sonuna kadar bildirmelidir.  Yapılan bildirim üzerine Devlet Personel Başkanlığı kurum ve kuruluşların, engelli kontenjanlarına yerleştirme yaptırabilir. Gerektiği taktire kendileri de yapmaktadır. Bu sayede devlet memuru olarak iş başı yapmış olurlar.

Sınavsız Engelli Memur Alımı Nasıl Olur?

Sınavsız hatta EKPSS ye dahi girmeden devlet memuru olmak isteyen engelli vatandaşlarımız Devlet Personel Başkanlığına müracaatta bulunmaları gerekmektedir. Sınava girmeden memurluk başvurularını yaptıktan sonra kura sistemi dahil olmaktadırlar. Kontenjan sayısına ve başvuruda bulunan personel sayısına göre kura sistemi hazırlanmaktadır. Gün ve saat belirlenerek noter huzurunda yapılmaktadır. Belirlenen o gün içerisinde kontenjan sayısına göre kura çekilir ve personel alımı gerçekleşmiş olur. Sınavsız olarak engelli memur alımına kura ile katılacak olan kişiler,

 • Tam teşekküllü bir hastaneden engel durumunuzun ne olduğuna dair (fiziksel, zihinsel) gösteren rapor çıkarttırmanız gerekmektedir.
 • Çıkartmış olduğunuz rapor ve engel oranına

başvuruda bulunabilirsiniz. Kura ile engelli memuru olmak için ilköğretim düzeyinde bir okul mezunu olmanız gerekmektedir. Lise mezunu şartı aranmamaktadır. İlk okul yada orta okul mezunu iseniz dahi başvuruda bulunabilirsiniz. Noter huzurunda yapılan kura sonucunda, ismi belli olan engelli vatandaşlarımız hangi kurum ve kuruluşta onların rapor düzeyine göre kontenjan açığı varsa ataması oraya yapılır.

Devletimizin engelli vatandaşlarımız için vermiş olduğu bazı yardımlarda bulunmaktadır. Sizlerde bu yardımlardan yararlanmak istiyorsanız Engellilere Verilen 12 Tane Sosyal ve Para Yardımları Nelerdir? yapmanız gereken vermiş olduğumuz adres üzerinden tüm gerekli Birgilere ulaşmaktır. Hatta nasıl başvuru yapacağınızın detayları ile birlikte sizler için bilgiler verilmiştir.

Sınavsız engelli devlet memuru nasıl olur sorusuna gerekli olan cevapları verdiğimizi göre şimdi geçelim sınavsız engelli memur alım şartlarının neler olduğuna.

Sınavsız Engelli Memur Alım Şartları Nelerdir?

2022 yılı içerisinde Kızılay, PTT gibi kurumlar sınavsız engelli memur alımları yapacağının duyusunu yaptı. Hatta Kızılay vermiş olduğu ilanda 4 yıllık eğitim alan üniversite mezunu %40 ve üzeri engeli olan vatandaşlarımızın başvuru yapmalarının bilgisini de vermiş bulunmaktadır.

blank

KPSS’-siz-Engelli-Memur-Olunur-mu

Peki bu alımlar sırasında engelli vatandaşlarımızdan  istenilen şartlar nelerdir? Hep birlikte bunun cevabını öğrenelim.

 • MS Office programlarını kullanabilen
 • İletişim becerisi yüksek olan vatandaşlarımız
 • Mali işler ve idari işler alanında bilgisi ve tecrübesi olan satın alma bölümünden anlayan vatandaşlarımız
 • SAP Gold Partner programı kullanabilen
 • Dosyalama ve dokümantasyon yapabilen engelli vatandaşlarımız
 • Sorumluk alma gücüne sahip ve iş takip sonuçlandırma becerisi olan

kişiler Kızılay için başvuru yapmalar gerekmektedir. PTT kurumları gibi genel olarak diğer kurumlarda resmi gazetede yayımlanana göre aranan şartlar ise,

 • Engelli vatandaşlarımızın memurluğa alınma şartları olarak merkezi sınav ve yerleştirmenin gerektiği gibi uygulanıp sonuçlanması
 • Engelli bireyimizin eğitim durumu göz önünde bulundurulması
 • Engel durumu ve engellilik oranının ne kadar seviyede olduğu

Noter huzurunda kura usulü ile yapılacak olan yerleştirmelerde, engelli personel açığı ile ilgili istatiksel verilere göre Özürlüler İdaresi Başkanlığının kararı ile ataması yapılmaktadır. Ayrıca sizlere önemli bir bilgi vermek gerekir ise 2022 yılında 1090 engelli açık kadrosu olduğundan dolayı 2000  engelli vatandaşımızı engelli memur olarak işe alımlarının duyurusu yapıldı. Sizlerden yararlanabilmek için biran önce başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Peki ataması yapılan engelli devlet memuru ne iş yapacaktır.

Engelli Alımlarında Gerekli Görülen Belgeler Nelerdir?

Çok şanslı olmalısınız ki KPSS’ siz sınavsız bir şekilde kuru ile kurum ve kuruluşlara engelli memur olarak atamanız gerçekleşti. Bu durumda yapmanız gerekenlerin ne olduğuna gelecek olursak eğer. İlk olarak sizlerden bazı evrak ve belgeler talep edeceklerdir. Peki bu istemiş oldukları belgeler nedir? diye soracak olursanız.

 • Zihinsel engelli vatandaşlarımız varsa mezun oldukları okullara dahil diplomaları ve fotokopileri.
 • Engelli oranınızı gösteren Sağlık Kurulu tarafından onaylanmış olan engelli raporunuz.
 • Nüfus cüzdanınız ve fotokopisi
 • Son 6 ay içerisinde çekilmiş olduğunuz vesikalık fotoğraf
 • Başvuru formunuzu eksiksiz ve doğru bilgiler ile doldurmalısınız

gibi belgeler genel olarak istenmektedir. İstenilen bu belgeler başvurmuş olduğunuz kurum ve kuruluşa göre farklılık göstermektedir. Bazı kurumlar sizlerden farklı evraklar da talep edebilmektedir. Evraklarınızı hazırladınız peki sizlere ne gibi işler verileceğine gelecek olursak.

Engelli Devlet Memuru Ne İş Yapar?

Aslında engelli devlet memurları her işi yapmaktadır. Yani bizlerin kurum ve kuruluşlarda görmüş olduğumuz kadarıyla sonuç nu şekildedir. Genel olarak ise engelli olan devlet memurlarının işleri engel guruplarına ve onaranlarına göre Devlet Personel Başkanlığının vermiş olduğu karar göre uygulanmaktadır. Durumlarına bakarak onlar için en uygun olan kadroya verilmektedirler. Engelli vatandaşımızın

 • Cinsiyetine
 • Eğitim durumuna
 • Mesleki yeterliliği olup olmadığına
 • Bir meslek dalında varsa eğer almış olduğu sertifikalarına

bakılarak gerekli görülen kadroya ataması yapılmaktadır. Tabi ki kurum ve kuruluşların ihtiyaçlarına göre görevlerinde değişiklikler olabilmektedir. İşlerine belli bir süre devam ettikleri halinde emeklilikten de yararlanabilmektedirler.

Engelli Memurların Emekliliği Nasıl Olur?

Devletimiz engelli vatandaşlarımız için bir çok imkanlarda da bulunmaktadır. Engelli İş Yeri Açma Devlet Desteği (KOSGEB İŞKUR 2022)kendilerine özgüvenleri gelsin kendi iş yerlerini açabilsinler diye KOSGEB tarafından destek sağlamaktadır. Sizlerin de kendi işinizi kurma gibi bir düşünceniz varsa vermiş olduğumuz adres üzerinde bilgilere ulaşabilirsiniz.

blank

Engelli-Memurların-Emekliliği-Nasıl-Olur

Engelli vatandaşlarımız bir çok imkanlardan yararlanabildikleri gibi emekliliklerinde de normal emekli şartlarına göre daha basit ve erken olmaktadır.

 • Devlet memuru olan engelli vatandaşlarımızın engellilik oranı %40 ila %49 arasında ise 18 yıl itibari ile 4.680 prim günü ödemelerine sahip olmaları gerekmektedir.
 • %50 ila 59 oranında engeli bulunan devlet memuru vatandaşlarımız için 16 yıl itibari ile 4.320 prim günü ödemeleri gerekmektedir.
 • Yine devlet memuru olan %60 ve üzeri oranında raporu bulunanlar için 15 yıl içerisinde 3.960 pirim gününü ödediği taktirde emeklilik hakkına sahip olmaktadırlar.

Yukarıda belirlenen şartları taşıyan engelli vatandaşlarımız emekli olabilmektedirler. Engelli bireylerimizin emeklilikle ilgili daha net ayrıntılı bir şekilde açıklamaları, hatta hesaplama tablosu ile birlikte Engelli Emeklilik Hesaplama Robotu 2022 (Ne Zaman Emekli Olacaksınız)burada mevcut bulunmaktadır. Vermiş olduğumuz adres üzerinden sizler için gerekli olan tüm bilgilere ulaşım sağlayabilirsiniz.

 

LÜTFEN BİZİ DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 0 Ortalamamız: 0]
Ziyaretçi Yorumları - 1 YORUM
 1. Fatma dedi ki:

  164 engelliyim kamuda çaycı temizlik çok ihtiyacım var Ne olursunuz değil kanser hastası

Bir Yorum Yazın