KOSKEP Kredi Nasıl Alınır Başvuru Şartları Nedir ?

KOSKEP Kredi Nasıl Alınır Başvuru Şartları Nedir ?
9 Ocak 2016 tarihinde eklendi, 8.170 kez okundu.
Halk tarafından KOSKEP kredi olarak söylenen kurum, bir çok yeni girişimciye geri ödemesiz kredi sağlayan KOSGEB’dir. Lehçelere ve şivelere göre birime bazı bölgelerde ise KOSGEP dahil denilmektedir. Her ne denilir ise denilsin kobi ve esnafımız dahil olmak üzere işletmelere can suyu sağlayan tek birimdir. Tabi 2019 şartları işletmelerin sağlama esasına göre bu imkanlar devlet kaynakları ile sağlanmaktadır.

KOSKEP kredi nasıl alınır başvuru şartları nedir ?

Esnaf ve KOBİ başta olmak üzere yeni girişimciler içinde kuşkusuz maddi bakımdan destek sağlayan tek kurum ülkemizde KOSKEP’dir. Kurumun var olma yani kuruluş amacı tamamen ilk zamanlardan beri üreticiyi desteklemektir. Gün geçtikçe üreticinin daha çok yanında olan ve onların ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak program oluşturan KOSKEP başvurular için kesinlik ile bir bedel şart koşmamıştır. Ancak, program başvuruları için ise bazı uygulanması gereken şartları istemiştir. Bu şartlar programlara göre değişiklik göster ise de şayet yeni bir işletme kuracak iseniz Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi almanız, destek programlarından yararlanacak iseniz devlete vergi borcunuzun olması ve bağlı olduğunuz meslek odasına kayıtlı olmanız aranan en kritik şartlardandır. Geri kalan şartlar ise tamamen başvuru evraklarının oluşturulması ile sağlanmaktadır.

KOSKEP programları nelerdir ?

İlk olarak sizlere kurum tarafından tamamen üreticimize yönelik oluşturulan programlardan biraz kısaca bahsetmek istiyorum. Daha sonra başvuru işlemlerini nasıl yapacaklarını açıklayacağım. Kurum bir çok programı işletmelerin genel ihtiyaçlarını düşünerek oluşturmuştur. Oluşturuluna bu destek programlarından tanıtımdan nitelikli elamana hatta iş seyehata kadar bütün giderler karşılanmaktadır. Bu programların genel olarak isimleri şu şekildedir. ( yanların ufak bir açıklama ile programı tanıtıyorum )

 • Girişimci Destek Programı: En çok tercih edilen destek programıdır. Yeni iş yeri kuracak olanlar için hibe ve devamında da faizsiz krediler sağlar.
 • Genel Destek Programı: İsminde de anlaşılacağı gibi kobi’nin ihtiyaç duyacağı genel tüm ihtiyaçlarını desteklemektedir. Bunlar kısaca fuar ve iş gezileri, eğitim, belgelendirme, tanıtım ve tasarım başta olmaktadır.
 • İş birliği güç birliği: Bir kaç kobinin bir araya gelmesi ile geri ödemesiz ve faizsiz kredi alabilecekleri program
 • KOBİ proje destek programı: İşletmesini büyütmek isteyenler için kurulan program
 • KOBİgel projesi: Rekabet ortamında yer alan işletmeleri destekler
 • AR-GE inovasyon: Adında anlaşılacağı gibi yeni bir ürün çalışmalarını destekler
 • TEKNOPAZAR: Teknoloji alanında faaliyet gösteren işletmeler için kurulan bir programdır.
 • Uluslar Arası Kuluçka Merkezi: Yine ağırlık olarak teknoloji üzerine faaliyet gösteren işletmeleri yabancı pazarda söz payı olması için destek sağlar.
 • Gelişen İşletmeler Piyasası: Borsada işletmenin işlem görmesini sağlar
 • Tematik proje destek programı: Makro stratejik dokümanlardan işaret edilen alanlar öncelik sağlanarak bölgesel olarak verilen destektir.
 • Kredi faiz desteği: Anlaşma sağlanmış olan bankalar aracılığı ile kullamış olduğunuz kredinin faizinin karşılanması amacı ile kurulan bir programdır.
 • Laboratuvar hizmetleri, yine isminde de anlaşıldığı gibi birim tarafından kurulan ve desteklenen laboratuvarlardan yapılacak olan işlemler için %50 oranında destek sağlanmasıdır.
Evet arkadaşlar peki bu programlara nasıl başvurabilirsiniz.

KOSKEP Kredi Nasıl Alınır Başvuru Şartları Nedir

KOSKEP Kredi Nasıl Alınır Başvuru Şartları Nedir

KOSKEP destek program başvurusu nasıl yapılır ?

Yeni bir iş yeri kuracak iseniz daha önce de dediğimiz gibi eğitim almanız gerekmektedir. Daya önce bunlar hakkında detaylı bilgiyi ilgili makalelerde verdiğimiz için aşağıdaki başlıklara tıklayarak detaylara erişim sağlayabilirsiniz.

 1. İlk olarak Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi alınız
 2. Girişimcilik Destek Programı başvurusunda bulununuz

bu yeni iş fikirleri üzerine yeni işletme kuracakların izlemesi gereken yol idi. İşletme sahipleri ise şayet KOBİ ise, devlete vergi borcu yok ise,

 1. KOSGEB veri tabanına kayıt
 2. Beyanname doldurulması ve bilgi dokümanı ile çıktısının alınması
 3. e-kobi girişi yapılarak sol taraftaki menüden ilgili programın üzerinden destek başvurusunun sağlanması,

gibi adımları yapması gerekmektedir.

KOSKEP Kredi Nasıl Alınır Başvuru Şartları Nedir ? Konusuna 2 Yorum Yapıldı
 1. Huriye acar dedi ki:

  Koskeb girişimci kursuna başvuru yaptım sonuç bekliyorum

  1. Admin dedi ki:

   Hadi hayırlısı Huriye ACAR hanım..

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Devlet destekli tohum kredisi nasıl alınır
Devlet Destekli Tohum Kredisi Nasıl Alınır ?

Resmi gazetede yayımlanan Bakanlar Kurulu kararı ile TİGEM tarafından sertifikalı tohum ile üretim yapan çiftçilerimiz teşvikler ile desteklenmektedir. Devletimizin sağladığı...

Kapat