KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Başvurusu Nasıl Yapılır ?

KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Başvurusu Nasıl Yapılır ?
21 Nisan 2018 tarihinde eklendi, 793 kez okundu.
Girimcilik sertifikası alacaklar için KOSGEB tarafından düzenlenen kurslar için başvurular 2018 yılı itibarıyla sil baştan yeniden düzenlendi. E-devlet üzerinden rahatlık ile evinizden çıkmadan güven ortamında yapacağınız başvuruları nasıl gerçekleştirmeniz gerektiğini burada bulabilirsiniz. Ayrıca sizler için vermiş olduğumuz güvenli bağlantılar aracılığı ile müracaatlarınızı vakit kaybetmeden gerçekleştirebilirsiniz.

KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Nedir ?

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi kendi iş yerini kurmak isteyen vatandaşların girmesi gereken toplumumuzca KOSGEB kursları olarak da bilinen girişimcilere iş yeri yönetimi ve özellik ile iş planı projesinin nasıl yapılması gerektiğini öğretilen bir kurs dur. Kurslar tamamen ücretsiz olarak ülkemizin her ile ve ilçesinde katılım sayısına göre belli tarih aralıklarında düzenlenmektedir.

KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimine 18 yaşını doldurmuş tüm vatandaşlarımız katılabilirler. Bu kısma devlet memurları da dahildir. Sadece devlet memurları memuriyetleri süresi boyunca KOSGEB imkanlarından faydalanamazlar. Girişimcilik eğitim başvuruları daha önceleri şahsen olarak ilgili kuruma müracaatlar ile gerçekleşirken şimdi ise e-devlet üzerinden yapılmaktadır. Şayet PTT’den almış olduğunuz bir e-devlet şifreniz varsa ve sisteme kayıtlı onaylı bir mail adresinizde bulunuyorsa çok rahat bir şekilde Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz. Gelin şimdi sadece elinizde bir e-devlet şifresi olduğunu varsayarak bu işlemlerin nasıl yapılacağından bahsedelim.

 1. İlk olarak mail adresinizi onaylatmak için https://www.turkiye.gov.tr/ adresine giriş yapalım.
 2. Daha sonra kullanmış olduğumuz mail adresini sisteme tanımlayalım. Bunun için ilk olarak sol üstten sisteme giriş yapalım. Sonrasında ise yine sol üstten ismimizi tıklatalım ve ” Güvenlik ve Ayarlar ” kısmına girip yapalım. Arkasından ekranın ortasında yer alan ” Bilgilerim ” kısmını tıklayıp açılan pencerede sol menüde yer alan ” İletişim Seçenekleri ” kısmına giriş yapalım. Burada ekranın altında mail adresi alanını göreceksin. Oraya kullanmış olduğunuz mail adresini giriniz ve güncelle deyiniz. Size bir posta gelecektir, bunun gelmesi 1 ile 4 dakika arasında değişiklik göstere bilir. Gelen postaya girin ve ilgili işlemi sağlayınız.
 3. Mail adresinizi onayladıktan sonra şimdi Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi başvurusunu yapa biliriz. Bunun için kurumun resmi İnternet sitesine girmemiz gerekiyor. Kuruma ait başvuruların kabul edildiği sitenin doğrudan adresi http://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/baglanti/ugeliste burasıdır. Bu adrese girdiğiniz de hangi il de eğitime girmek istiyorsanız ilk olarak onu seçelim ve ardında da ” e-Devlet ile Başvur ” butonuna tıklayınız.
 4. e-Devlet ile Başvur dedikten sonra karşınıza bir kurs başvuru formu gelecektir. Buradaki ilgili alanları doğru bir şekilde doldurduktan sonra ” ONAYLA ” demeniz yeterli olacaktır.
Başvuru İşlemi Sonrasında Şunlar Olmaktadır

Eğitimlerin her ne kadarda genel koordinasyonunu KOSGEB sağlasa da sürekli olarak bu kurum düzenlenmemektedir. Bazen, yerel belediyeler bu kursları verirken bazende halk eğitim merkezleri vermektedir. Başvuru yaptıktan sonra size eğitimin hangi kurumca  hangi adreste verileceği bilgilendirilecektir. Buna göre de çoğunluk ile sizlere eğitim veren kurum tarafından mutlaka ufak bir yeterlilik sınavı düzenlenecektir. Yeterlilik sınavını geçen vatandaşlarımız Uygulamalı Girişimcilik Eğitimine katılmaya hak sahibi olacaktır. Yeterli katılım sağlandığı zaman  en az 20 en fazla 30 ) sizlere eğitim tarihleri ve yerleri hakkında bilgilendirmeler yapılacaktır. Ama arzu ederseniz ve kontenjanda açık var ise daha önce programlanmış olan başka ile veya ilçedeki kurslara da katılabilirsiniz.

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Dersleri Nelerdir ?

Eğitimler sandığınız gibi uzun bir zaman almıyor. Sadece 4 gün sürmekte olan dersler ,toplam olarak 32 saatlik bir ders diliminden ibarettir. Dersler genelde eğitimi veren birimin belirlediği konferans salonlarında verilmektedir. Derslere Üniversitelerde işletme üzerine derse veren öğretim görevlileri katılmaktadır. Eğitimlere devamlılık esas alınır, ama derse katılan öğretmenden izin alarak bir gün gelmeyebilir veya dersten erken de çıkabilirsiniz. Eğitimler çok eğlenceli geçmektedir. Ders konuları olarak sürekli işletme konuları görürsünüz. Genel olarak konu başlıkları ise, pazarlama teknikleri, rakip analizleri ve işletmenin sürekliliğini sağlana bilmesi için yapılması gerekenlerdir Eğitimler bittikten sonra sizlere katılım belgesi daha doğrusu  Girişimcilik belgesi  verilmektedir. Belge hangi kurum tarafından kursa katıldı iseniz o birimin en yetkili kişi tarafından yapılan bir tören ve konuşma sonrası verilmektedir. Girişimcilik belgeleri eğitim sonrasında yaklaşık olarak 30 gün içerisinde sizlere elden teslim edilecektir.

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimine Kimler Katılabilir

KOSGEB uygulamalı girişimcilik eğitimine;

 • Girişimcilik Eğitimi Sonrası İş  Planı Nasıl Hazırlanır

  Girişimcilik Eğitimi Sonrası İş  Planı Nasıl Hazırlanır

  18 yaşını doldurmuş

 • Daha önce sicilinde ağırlaştırılmış cezası bulunmayan
 • ve Önceden eğitim almamış olan herkes katılabilir. Yalnız bu noktada dikkat edilmesi gereken eğitimi düzenleyen kurumun aradığı niteliklerdir. Örnek vermek gerekir ise İŞ-KUR tarafından düzenlenen eğitimlere herhangi bir yerde sigortalı olarak çalışan bir vatandaş alınmayabilir. Bunun için lütfen başvurunuzu yapmadan önce çalışırlık durumu hakkında ilgili kuruma bilgi veriniz. Eğitimlerde herhangi bir üst yaş sınırı yoktur. Kendinize güveniyor ve kafanızdaki iş fikrini Girişimcilik Destek Programı ile hayal olmaktan çıkarmak istiyorsanız, bizce bu imkanlardan yararlanmak için geç kalmayın.

Konu Videomuzu İzleyin Mutlaka

Bir önceki yazımız olan KOSGEB Desteklenen Sektörler Nelerdir ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git