Zübeyde Hanım Caddesi, Numara: 14 Bozüyük/Bilecik
trende

KOSGEB Lokanta, Ev Yemek Salonu Desteği (İş Planı)

KOSGEB Lokanta, Ev Yemek Salonu Desteği (İş Planı)

KOSGEB Fast food, sıcak ve soğuk yiyecek sektöründe bir çok alanı desteklemektedir. Desteklemiş olduğu bu alanlarda son dönemlerin gözde mesleği et veya tavuk döner salonları en başta gelmektedir. Bunun haricinde yine sulu yemek lokantası ve kadın girişimcilerin gözde işletme modeli ev yemekleri salonu da yer almaktadır. Kısacası sıcak ve soğuk olmak üzere pide, lahmacun fırın ve her türlü kebap salonları dahil KOSEB üzerinden destek almaktadır. Sektöre dahil olmak isteyen girişimciler için hibe sürecinde ihtiyaçları olan NACE kodları ile 50 Tane KOSGEB İş Planı Örneği içerisinden size en uygun olanını paylaştık.

Neler Var?

KOSGEB Dönerci, Pideci, Lokanta Ev Yemekleri NACE Kodu

Hep söylediğim gibi bir sektörün KOSGEB üzerinden destek alıp almadığının anlaşılmasının en basit yolu sektöre ait NACE kodundan geçer. NACE kodu KOSGEB tarafından oluşturulmuş destek gören kodlardır. Üst ve alt kodlar olmak üzere oluşmuş olan bu NACE kodları içerisinde yer alan sıcak ve soğuk yemek lokantası destek kodları şunlardır.

blank

KOSGEB-Dönerci,-Pideci,-Lokanta-Ev-Yemekleri-NACE-Kodu

Evet, sizinde ” I- Lokanta ve Yiyecek Hizmeti Faaliyetleri ” kategorisinde görmüş olduğunuz gibi bir çok yiyecek sektörü desteklenmektedir.

 • Simit, poğaça, börek salonları
 • Her türlü çorbacılar
 • Hamburger ve sandviç ile tostçu
 • Kokoreç, köfte ve ızgara kebap salonları
 • Mantıcı ve gözlemeciler
 • Pastaneler

NACE kodları ile KOSGEB tarafından destek görmektedir. Şimdi sektör için KOSGEB Desteklenen Sektörler Nelerdir ? demenize sanırım artık hiç gerek kalmamıştır.  Şimdi gelelim bu sektörler için devlet ne kadar hibe veriyor. Sonra başvuru yol haritamızı hep birlikte çizelim.

KOSGEB Yemek Sektörü Destek Miktarı Ne Kadar ?

KOSGEB yemek sektöründe yer alacak girişimciler için hibe imkanlarını oluşturduğu ” Girişimciliği Geliştirme Destek Programı ” üzerinden vermektedir. Bu ana program kapsamında girişimcilere 2 destek sağlanır.

 1. NACE Kodu ” Geleneksel Girişimci Desteği ” içerisinde olanlara 60.000 TL kadar.
 2. NACE Kodu ” İleri Girişimci Desteği ” içerisinde olanlara ilaveten 370.000 TL kadar hibe sağlanır.

Bizim ” 10.85.01 Hazır yemek imalatı (vakumla paketlenmiş veya korunmuş olanlar) (lokanta ve catering hizmetleri hariç) ” haricindeki bütün sektörler ” GELENEKSEL GİRİŞİMCİLİK DESTEĞİ ” programında yer aldığı için dolayısı ile en fazla 60.000 TL kadar hibe alabilmektedir. NACE kodumuza göre hangi destek programından istifade edeceğimizde anlayıp öğrendiğimize göre artık bu destek programına ait destek miktarlarınız sizler ile paylaşa bilirim.
blank

Tablomuzda bazı miktarlar görmektesiniz. Bu miktarları yine detaylı ve anlaşılır bir şekilde anlatmam gerekir ise sizlere şu bilgileri gönül rahatlığı ile verebilirim.

 • Kuracağınız yemek sektörüne dahil işletme için 5.000 TL hibe kuruluş desteği adı altında direk alırsınız. Şayet bayan, engelli, şehit yakını veya gazi iseniz bu miktar 10.000 TL olacaktır.
 • İşletmenizin 1 ile 12 ay arasında çalıştırdığınız elemanların prim gün sayıları şayet 180 puan ve üzeri olursa o zaman yıl sonu 20.000 TL hibe alırsınız. Böylece işletmenizin ilk yılında toplam en fazla 30.000 lira hibe almış olursunuz.
 • 12 ile 24 aylarında yine işletmenizde 1140 puan ve üzerinde bir prim gününe ulaşırsanız yine 20.000 lira hibe alırsınız. Ayrıca 30 yaş altı iseniz ve engelli gazi yada şehit yakını ile kadın girişimci iseniz 5.000 TL daha hibe alır toplam 25.000 TL hibe almış olursunuz.

Nihayetinde 55.000 TL kadar hibeyi KOSGEB’ den alabilirsiniz.

Hibe Destek Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Sektörümüzün desteklendiğini öğrendik, ne kadar hibe alacağımızı da artık biliyoruz dimi.? Şimdi sıra geldi nasıl KOSGEB den hibe alabileceğimizi öğrenmeye. Hibe alabilmek için ilk olarak yapmanız gereken ” Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi ” almanız olacaktır. Bu eğitimi artık geçtiğimiz senelere göre çok daha kolay bir şekilde alabilirsiniz. Daha önceleri ” Örgün Eğitim ” olarak verilen bu kurslar şimdi ” Uzaktan Eğitim ” ile verilmektedir. Dolayısı ile hiç yerinizden kalkmadan bu eğitimleri alabilirsiniz. Kısaca nasıl alacağınızı anlatmama gerekir ise sırası ile şua adımları yerine getirmeniz yeterlidir.

 1. İlk olarak PTT şubesinden bir e-Devlet şifresi alınız.
 2. https://lms.kosgeb.gov.tr/ adresine giriş yapınız.
 3. Daha sonra sağ üst sayfadan ” GİRİŞ YAP DEYİNİZ ”
 4. e-Devlet şifresi ile giriş yaptıktan sonra aynı sayfaya yeniden yönlendirileceksiniz.
 5. Aynı sayfanın altında yer alan ” ÖNE ÇIKAN EĞİTİMLER ” adı altında bulunan ” Geleneksek Girişimcilik Eğitimi ” bölümündeki ” EĞİTİME BAŞLA ” butonuna basınız.
 6. Açılan sayfadaki videoları izleyiniz.
 7. Video sonrasındaki testleri çözünüz.
 8. Sonra ” Girişimcilik Sertifika ” çıktısını alınız.

Bu işlemi yaptıktan sonra artık diğer adım olan işletmenin kurulmasına geçebiliriz.

KOSGEB Lokanta, Dönerci, Ev Yemekleri İş Planı Örneği

İşletmenizi kurduktan sonra artık KOSGEB ‘den hibe başvurusunda bulunabilirsiniz. Bu işleme başvuru yapmak için KOSGEB’e kayıt olmanız gerekmekte siniz. Yine kayıt olma işlemini telefon ile kolaylık ile yapabilirsiniz. Telefon ile kayıt olmak için 444-15-67 numarayı araya bilirsiniz. e-Devlet üzerinden kayıt olmak için ise;

 1. Önce BU ADRESE girelim.
 2. Daha sonra açılan sayfada KOSGEB’e Kayıtlı Değilseniz Tıklayın sayfasına gidiniz.
 3. İşletme Kayıt ‘da ” BAŞVUR ” diyelim.
 4. T.C. ile vergi levhamız da yer alan işletme açılış tarihi ile siteme giriş yapalım.
 5. İlgili formu dolduralım.

kayıt işlemimiz artık tamamlanmıştır. Kayıt işlemi sonrasında ise KOSGEB başvurumuzu bağlı olduğumu Müdürlüğe yapmalıyız. Sizden işletmenize ait bazı evrakları isteyeceklerdir. Bu evrakları tamamladıktan sonra ise size bir tarih verilecek. Bu tarih geldiği zaman KOSGEB boş iş planı projesini doldurup sunum yapmanız gerekmektedir. Projeniz onay alır ise yukarıda belirtmiş olduğumuz bütün destekleri geri ödemesiz olarak alırsınız.

LÜTFEN BİZİ DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 1 Ortalamamız: 5]
Ziyaretçi Yorumları - 5 Yorum
 1. yeliz koparipek dedi ki:

  merhaba emre bey. ben üniversite de girişimcilik dersi alıyorum ve örnek kosgeb projesine ihtiyacım var. internetteki projeler cok karışık ve bana yardımcı olmuyor

  1. Emre ADIN dedi ki:

   https://www.devletkredi.com/50-tane-kosgeb-is-plani-ornegi/ adresimiz de yer alan iş planı projelerin den PDF olanları gayet anlaşılır ama neyi anlayamadınız tam olarak?

 2. Ayşe dedi ki:

  Ben eğitimi tamamladım 30 dakika içinde mesaj gelecek dendi bana mesaj gelmedi sebebini oğrenebilirmiyim

 3. Ayşe dedi ki:

  Ben eğitimi tamamlandım 30 dakika içinde mesaj gelecek dendi ama bana mesaj gelmedi nedenini öğrenebilirmiyim

  1. Emre ADIN dedi ki:

   e-Devlet üzerinden görebilirsiniz sertfikanızı

Bir Yorum Yazın