Zübeyde Hanım Caddesi, Numara: 14 Bozüyük/Bilecik
trende

KOSGEB İnternet Sitesi e-Ticaret İle Ürün Satma Desteği

KOSGEB İnternet Sitesi e-Ticaret İle Ürün Satma Desteği

Tüketicilerin nerede ise %70 varan artık ürünlerini İnternet üzerinden almaya başlamıştır. Dolayısı ile e-ticaret sistemleri ile ürün pazarlama bir hayli revaç gelmiştir. Bundan ötürü KOSGEB destekleri ile kendinize ait herhangi bir İnternet sitesi kurmak isteyenler. Bay, bayan giyim yada kuru bakliyat gibi satış yapmak için destek alınır mı? Sorusu sıklık ile bizlere gelmektedir. Web sitesi kurarak evinizde ürettiğiniz ürünü Türkiye hatta Dünya geneline pazarlamak için teşvik arayan bay ve bayan girişimciler. Devletten 2022 yılında ne şekilde hibe alacağınızı sizlere detaylı bir şekilde açıklıyorum. Dikkatlice okumanızı tavsiye ederim.

Neler Var?

KOSGEB Ön Onay Verilen e-Ticaret Siteleri Listesi

KOSGEB kurulan bir çok ticari faaliyetlere hibe verdiğini sanırım aramızda duymayanımız yoktur. Sizlerden yoğun bir şekilde gelen bir soru olan e-ticaret sistemi desteğini bugün bu ticari faaliyetler kapsamında yer alıp almadığına değineceğim. Bilindiği gibi KOSGEB’den hibe alabilmek için ilk olarak iş fikrimiz KOSGEB Desteklenen Sektörler ve NACE kodları içerisinde yer alması gerekmektedir. Ancak, hem ”İLERİ” hem de ”GELENEKSEL” girişimcilik destek programları için oluşturulan NACE kodları içerisinde ne ”İNTERNET SİTESİ” nede ”E-TİCARET” diye bir sektör kesinlik ile yoktur. KOSGEB’in bunu desteklememesinin en büyük nedeni ise e-ticaret üzerinde kurulacak olan bir işletmenin GİB kaydının olmamasıdır. Dolayısı ile herhangi bir vergi mükellefi olmayacağınız için devlet sizi kesinlik ile desteklemeyecektir. Şimdi bu ince detayı herkes öğrendiğine göre akıllara gelene soru şu oluyor. Peki, ya KOSGEB desteklenen sektörler içerisinde bir işletme kursam. Ürettiğim ürünleri de e-ticaret üzerinden pazarlama yapsam. O zaman devletten KOSGEB üzerinden hibe alabilir miyim? Bingo! doğru soru ve doğru cevap ”evet” Ön onay verilen e-ticaret siteleri listesi için kuracağınız bütün işletmeler için bu şekilde hibe alabilirsiniz! Peki, işe nereden başlamalısınız?

KOSGEB’in Desteklediği Web Site Sektöründeki İşletmelerden Birini Kurun

Ürettiğiniz yada herhangi bir yerden aldığınız toptan ürünleri e-ticaret sistemi ile pazarlamak için KOSGEB den destek alabileceğimizi artık biliyoruz. Ancak bu desteği alabilmemiz için iş fikrimizin ilk olarak KOSGEB desteklenen sektörler içerisinde yer alması gerektiğini lütfen unutmayalım. Şayet NACE kodları içerisinde yaptığımız sorgulama iş fikrimiz KOSGEB tarafından desteklenen sektörler içerisinde yer alıyor ise daha sonra artık işletmemizi GİB kaydı oluşturmadan önce yapmamız gereken bazı adımlar bulunmaktadır. Bu adımların en başında ise ”Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi” almamız gelmektedir. Girişimcilik eğitimi geçmiş dönemlere artık sıra beklemeden kolaylık ile ”Uzaktan Eğitim” ile alabilmekte siniz. İş fikriniz KOSGEB NACE kodları içinde ister ”İLERİ” ister ise ”GELENEKSEL” içinde herhangi birinde yer alsın hiç fark etmeksizin bu eğitimleri şu adımları sağlayarak hemen alabilirsiniz.

  1. İlk olarak https://lms.kosgeb.gov.tr/ adresine giriş yapalım.
  2. Daha sonra ekranın sağ üst köşesinde yer alan ”GİRİŞ YAP” butonunu tıklatalım.
  3. Açılan sayfadan ”e-Devlet İle Girişim” diyelim.
  4. e-Devlet şifremizi girdikten sonra sistem bizi eğitim sitesine yeniden yönlendirecektir.
  5. Sayfanın en altında yer alan ”Öne Çıkan Eğitim” menüsünden ”Geleneksel Girişimcilik Eğitimi” bölümüne girelim.
  6. Bizi karşılayan bütün bildiri ve videoları sırası ile izleyelim
  7. Video sonrasında testleri çözelim

bu şekilde ”Geleneksel Girişimcilik Eğitimi” sertifikası almış olacağız. Eğer ki iş fikrimi NACE kodları içerisinde ”İLERİ GİRİŞİMCİLİK” içerisinde yer alıyor ise daha sonra aynı şekilde ”İLERİ GİRİŞİMCİLİK EĞİTİMİ” almamız yeterli olacaktır.

İşletmenin Kurulması ve Pazarlama Aşaması

Girişimcilik belgenizi aldıktan sonra artık iş yerinizi GİB kayıt olarak açmanız gerekmektedir. İşletmenizi açtıktan hemen sonra ise KOSGEB desteklerinden yararlanmak için başvuruda buluna bilirsiniz. Başvuruda bulunmak için ise izlemeniz gereken adımlar şunlardır.

Başvurunuz onay aldıktan sonra ise işletmenize ait belgeleri ve e-devlet üzerinden yaptığınız başvuruların çıktılarıyla birlikte bağlı olduğunuz KOSGEB İl Müdürlüğü’ne müracaat etmeniz gerekir. Evrakların tam ise size KOSGEB iş Planı sunumu yapmak için bir gün tayin edilecektir. O gün geldiğinde iş planınız onay alır ise aşağıdaki desteklerden yararlana bilirsiniz.

  • İşletme Kuruluş Desteği olarak 5.000 TL alırsınız. Şayet 30 yaş altı genç girişimci iseniz yada bayan veya engelli yada birinci şehit yakını iseniz bu oran ilk ve ikinci sene için toplamda 20.000 TL olarak ödenecektir.
  • e-Ticaret üzerinden satış yapıp herhangi bir sigortalı olarak işçi çalıştırma yapmayacağınız için 2 sene de toplamda verilecek olan 40.000 TL den yararlanamazsınız.

Dolayısı ile sadece en fazla 20.000 TL hibe KOSGEB’den alabilirsiniz. Bu desteği almaya beklemeden üretmiş olduğunuz ürünleri İnternet üzerinden ister kendi ister ise herhangi bir aracı web sitesinden pazarlama yapabilirsiniz.

KOSGEB e-Ticaret İş Planı Örneği

blank

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz gibi ”Geleneksel Girişimcilik Destek Programı” kapsamında yer alan KOSGEB desteklerinden yararlanmak için iş fikrinize ait projeyi sunum yaparak onay yaptırmanız gerekir. İş fikrinizi sunum yaparken ürünlerinizi e-ticaret üzerinden pazarlama yapacağınızı söylemenizin herhangi bir mahsuru yoktur. Aynı şekilde iş fikrinize ait projeyi hazırlarken ”Pazarlama” bölümüne İnternet Web Sitesi Üzerinden yazmanızda size herhangi bir sorun arz etmeyecektir. İş fikrinizi tam olarak bilmediğimiz için sizlere daha önce KOSGEB İş Planı Örneği içeriğimiz de bir çok farklı projeyi yer verdik. Kendi iş fikrinize en yakın olan projeyi bilgisayarınıza indirerek sunum yapabilirsiniz.

LÜTFEN BİZİ DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 0 Ortalamamız: 0]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın